Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Το grip είναι το ίδιο για όλους, οπότε ο ίδιος και ο βαθμός δυσκολίας. Με 100% transfer, το grip θα ανέβει γρήγορα. Είναι και πιο ρεαλιστικό έτσι μιας και στην αλήθεια έτσι κάπως γίνεται. Μην ξεχνάτε ότι ο ίδιος ο Αριστοτέλης, έχει πει πως το 95% είναι αυτό που αντιστοιχεί περίπου σε αληθινές συνθήκες και ότι το 100% είναι ουτοπικό.

Πιστεύω ότι στο χαμηλό grip μαθαίνεις.

Τέλος να ρωτήσω: αν υπήρχε βροχή τί θα κάναμε? Δεν θα τρέχαμε ποτέ? 

 

Ναι ιδιο ειναι για ολους αλλα αλλιως θα συμπεριφερθει ο Ακης ο Ιασονας και αλλοι 2-3 και αλλιως οι υπολοιποι. στη γαλαρια ειδικα θα γινει χαμος. Για μενα ειτε δεν ερθουν γτ ξενερωσαν ειτε ερθουν και καθονται στα pit γτ τα σπασανε το ιδιο μου κανει. Επισης οπως εχει πει ο ιδιος ο αριστοτελης, στατιστικα οσοι τρεχουν σε βροχη το κανουν απλα μια δυο φορες για να δουν πως ειναι, αυτο ηταν απαντηση στο γτ δεν τους πολυ νοιαζει το θεμα καιρος στην kunos. Τελος παντων οτι θελετε κανετε δεν τρεχει τπτ εγω απλα δεν θα μπω οπως κανω τον τελευταιο καιρο και ολα καλα. Καλο θα ηταν παντως να μην επεφτε το grip κατω απο green για να το ευχαριστηθουν και λιγο οι πισω.

Link to comment
Share on other sites

Ποια γαλαρια....Σημερα ξεκιναω 3ος.2ος ο Παναγιωτης..Στο ξεκινημα ,πρωτη στροφη βγηκα με κατεστραμενο μοτερ και 3-4 αμαξια αγορασαν οικοπεδα..
Γιατι καποιος εξυπνος νομιζε πως επαιζε need for speed και επεσε πανω μας.Ξενερωσα και βγηκα.
παντως ,συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον @fatalara.
Πιστευω τα combos πρεπει να διαλεγονται με το σκεπτικο ποιο ειναι πιο διασκεδαστικο και προσιτο σε ολους.Και οχι πιο δυσκολο.Οχι , σαφως δε μου αρεσουν τα ευκολα,αλλα συμφωνω οτι ενας μετριος οδηγος , που ισως δεν εχει την ιδια αντιληψη με εναν καλο για το πως θα παει ενα οχημα , θα ξενερωσει και τελος ισως δε θα τρεξει.
Ο σκοπος ειναι να ευχαριστηθουμε ολοι.Οχι να ανεβει το επιπεδο δυσκολιας για τους καλους.Γιατι ετσι δε βοηθας τους μετριους.
Αντιθετα ενα πιο προσιτο combo , θα αγωνιστουν ολοι.Οι γρηγοροι με τους γρηγορους και στην "γαλαρια" μεταξυ τους.
Ολα τα παραπανω δε τα λεω γιατι  δε θα το ευχαριστηθω , απλα σκεφτομαι ολη την παρεα.


@panosdimp : μονο εμενα;;;  Δε ξερω ποσα αμαξια μετραγα εκτος πιστας

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mα ούτως η άλλως με όποιο αυτοκίνητο τρέχουμε αυτό γίνεται ,διαφορές τεράστιες και μάχες μεταξύ ομάδων ισοδύναμων οδηγών ,εν κατακλείδι δεχόμαστε το αποφασίζω και διατάσσω αυτού που επιλέγει combo ,παρεπιπτόντως τη μ@κακία την έκανε ο kyriakos   που μού ριξε αγκωνιά στην εκκίνηση :p :p  :p  και έφυγα δεξιά 4 αυτοκίνητα ,σιγά μάναμ θέλεις να κερδίσεις από την πρώτη στροφή ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ξενερώνουν οι περισσότεροι αλλάξτε το combo και βάλτε ότι θέλετε. Κανένα πρόβλημα από μένα.. :)

Δεν καταλαβαίνω απλά από πότε είναι πιο ευκολοδήγητη η Lotus 98T ή η 190 EVO αλλά μικρή σημασία έχει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα δυσκολο combo ,σε εναν καλο οδηγο , η προσπαθεια θα ειναι πολυ λιγοτερη απο εναν μετριο οδηγο.Ο καλος μπορει να το παει εστω και αργα , ενω ο μετριος, μπορει να μην καταφερει καν να το οδηγησει.
Δεν παει αναλογικα αυτο.Το γνωριζουμε ολοι αυτο.
Σαφως και δε θα μενουν ολοι ευχαριστημενοι , αλλα τουλαχιστον ας προσπαθουμε για το μεγιστο :)
Καλο βραδυ και αυτη ηταν η τελευταια τοποθετηση απο μεριας μου.Αν δω quote δεν θα το συνεχισω.

Link to comment
Share on other sites

Mα ούτως η άλλως με όποιο αυτοκίνητο τρέχουμε αυτό γίνεται ,διαφορές τεράστιες και μάχες μεταξύ ομάδων ισοδύναμων οδηγών ,εν κατακλείδι δεχόμαστε το αποφασίζω και διατάσσω αυτού που επιλέγει combo ,παρεπιπτόντως τη μ@κακία την έκανε ο kyriakos   που μού ριξε αγκωνιά στην εκκίνηση :p :p  :p  και έφυγα δεξιά 4 αυτοκίνητα ,σιγά μάναμ θέλεις να κερδίσεις από την πρώτη στροφή ?

ποια στροφη εθεια ηταν βγηκαν οι δυο ροδες μου εκτος πιστας και τις ξαναεβαλα εντος.....ο ιασoνας ειπε οτι επιτρεπεται  :p  :p  :p αλλα δεν υπολογησε αν ο αλλος δεν κανει τιμονια να σε αποφυγει τι θα γινει  :hehe:

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν καταλαβαίνω απλά από πότε είναι πιο ευκολοδήγητη η Lotus 98T ή η 190 EVO

Δεν είναι! Απλώς επειδή έχουμε τρέξει πολλά τέτοια combo τελευταία προσμέναμε σε κάτι πιό ευκολοδήγητο. Αλλά οκ, ας μάθουμε το αμάξι. Το κακό που έχει το συγκεκριμένο πάντως είναι ότι δεν φαίνεται η ταχύτητα, ιδίως στις στροφές πάς με 120 και νομίζεις ότι πάς με 80. Μου φαίνεται οτι θα οδηγώ απο το καπώ με αυτό όπως ο gomar :p

Έγινε επεξεργασία από Stathis1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα , μπορουμε να βαζουμε και 2 races? η καταλαβα λαθος χθες λογω νυστας ;

 

Προτιμώ έναν αγώνα και μακρύτερο, μπας και ξανακατεφέρω να περάσω τον Γιώργο :lol:  - Γιώργο εδώ θα ταίριαζε να απαντήσεις "Δεν θα είναι και κάθε μέρα Κυριακή"!

 

Αρη χάρηκα ιδιαίτερα που πήγες περίφημα , σου φτιάχνω ένα φτωχό είναι η αλήθεια βιντεάκι αλλά με πιέζει ο λογιστής να φτιάξω τα βιβλία μου, ήθελα να σου αφιερώσω ένα πιό καλλιτεχνικό αλλά άλλη φορά.

https://www.youtube.com/watch?v=8OKP0PNx1uM

Yποδειγματική συμπεριφορά και από τους δύο προσέξτε πως δίνουν χώρο ο ένας στον άλλο!

Σ' ευχαριστώ φίλε γιατί η Δευτέρα ήταν αφιερωμένη στις κόρες μου και δεν θα το έφτιαχνα ποτέ! Κάναμε τα πρώτα βήματα με καρτάκι στην automnring (GT5) και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά - τρέμετε αγόρια!

 

@Stathis1@kyr..,

Οσο για τις αποτομες κινησεις φταιει το 360 pad..απλα παιζει ρολο το αυτοκινητο κατα το ποσο "ατσουμπαλες" η οχι κινησεις θα γινουν.. :)

Καιρός να επενδύσεις σε ένα τιμόνι!

 

Αν είναι να ξενερώνουν οι περισσότεροι αλλάξτε το combo και βάλτε ότι θέλετε. Κανένα πρόβλημα από μένα.. :)

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να μείνει ακριβώς όπως το θες - αυτός είναι και ο σκοπός - να διαλέγουμε όλοι μας μια στα τόσα αυτό που γουστάρουμε!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τελευταία πρόταση μου άρεσε ιδιαίτερα , πάντως η άποψη μου είναι πως αν θέλουμε να λέμε πως παίζουμε την καλύτερη εξομοίωση δεν θα πρέπει να αφήνουμε απ΄ έξω τόσο συναρπαστικά αυτοκίνητα ........ Τη δοκίμασα και σήμερα με το ai  του παιχνιδιού και μου άφησε άριστες εντυπώσεις ,νιώθεις πραγματικά αυτό που λέμε πόρωση, πράγμα που με τη bmw  για να πω την αλήθεια δεν το ένιωσα ούτε στιγμή .

Οπότε ας μη βιαζόμαστε να την κρίνουμε.

Πώς να νιώσεις πώρωση με το BMW αφού έχει άριστο στήσιμο εδώ και δεκαετίες..??

Πώρωση νιώθεις με το χουρντά, που δεν μπορεί να βάλει ιπποδύναμη κάτω, και δεν μπορεί να κατεβάσει σωστά τα φορτία στο φρενάρισμα..

Εξού και θεοποιούνται οι απαράδεκτες σακαράκες, και οι αυτοκινητάρες περνούν (ταχα) αδιάφορες... 

Για το θέμα της "εξομοίωσης" θα τα πούμε άλλη στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

Για το graining "bug" διαβάστε εδώ http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/graining.20109/

 

Κοινώς με κρύα λάστιχα στην εκκίνηση, θα αποκτήσεις άμεσα 5~10% grain κ μερικές φορές ακόμα κ 50%!!!!

 

Φυσικά αυτό είναι απαράδεκτο.

 

Για αυτό ξανα λέω , ότι οι κουβέρτες επιβάλλονται. (όπως κάνουν και όλα τα άλλα leagues )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άκη κ χωρίς σπινάρισμα να ξεκινήσεις (που είναι αδύνατο λόγω το low speed bug), πάλι θα έχεις τρελό grain κ μάλιστα θα ανεβαίνει σε κάθε φρενάρισμα και σε κάθε επιτάχυνση μέχρι να πιάσεις θερμοκρασίες στα λάστιχα.

 

Αν λάβουμε υπόψη ότι στην πραγματικότητα, οι αγώνες ξεκινάνε με κουβέρτες και με γύρο προθέρμανσης (που δεν έχουμε) , τότε δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να μην έχουμε τα tyre blankets στο ON.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτιμώ να ξεκινάμε με κουβέρτες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το επιβάλουμε σε αυτόν που επιλέγει το combo βάζοντας bold γράμματα κλπ. Άλλωστε δεν έχουν όλες οι μορφές αγώνων κουβέρτες. Σε κάποιες κατηγορίες απαγορεύονται. Οι κανονισμοί του verde απαγορεύουν τις κουβέρτες.

 

Φυσικά θα έχεις λίγο graining μέχρι να ζεστάνεις τα λάστιχα. Αν τα ζεστάνεις άτσαλα θα έχεις περισσότερο graining. Αν δε ζεσταθούν ποτέ, το graining θα αυξάνεται μόνιμα. Είναι μέρος του παιχνιδιού και αυτό. Δεν είναι κακό να ξεφύγουμε από τις ιδανικές εργαστηριακές συνθήκες που είχαμε συνηθίσει στα hotlaps.. Όπως δεν τρέχουμε με fixed 100% grip στο track, έτσι και τα λάστιχα μέχρι να ζεσταθούν μπορούν να αποκτήσουν ανεπανόρθωτη ζημιά. Ένας ακόμα παράγοντας λοιπόν που επηρεάζει δυναμικά το game.. Δεν το βλέπω κακό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να μην αφήσουμε κανένα με παράπονο θα χρησιμοποιήσω το δικαίωμα μου σαν server provider την επόμενη εβδομάδα και θα μπεί combo με GT3 και 100% grip :D

 

Επίσης συμφωνώ να μπεί τουλάχιστον η χρήση κουβέρτας στην εκκίνηση αυτή την εβδομάδα αλλά ας αποφασίσει ο Γιάννης για το combo του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, με τα bold δεν είχα κακό σκοπό, απλά να επισημάνω κάτι που προέρχεται από ίσως μη σωστή κωδικοποίηση από το παιχνίδι.

 

Ξέχασα βέβαια ότι πάντα υποστήριζα ότι το combo είναι ιερό. Ευχαριστώ που μου το υπενθύμισες, τελικά έχεις δίκιο. Οι κανόνες είναι ίδιοι για όλους. Ηττοπάθεια λοιπόν κ από μένα, έπεσα στην λούμπα... :blush:

 

Αλλά τέλος τα λόγια. Από πέμπτη βράδυ θα με δείτε στον σερβερ ετοιμοπόλεμο!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου η αποψη ειναι οτι πρεπει να υπαρχουν ορια και κανονες.Αν ερθει πχ καποιος και πει οτι ο αγωνας θα γινει τριτη πρωι 11:00? η εμενα μου αρσει να τρεξουμε στο magione με την exos s1 με grip 40%? η δεν ξερω τι αλλο?ενταξει τρεχουμε να διασκεδασουμε πανω απο ολα,δεν διεκδικουμε το βραβειο του καλυτερου κασκαντερ... η αποψη μου απλα

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μπουν στο combo κουβέρτες.

Για το grip διαφωνω κάθετα, πρώτον γιατί ακόμα και 90% εγώ βρίσκω την πρόσφυση μια χαρά και δεύτερον και κυριότερο με 30' practice, 100% session transfer, αν ξεκινήσει το grip με 95%, στα qualify θα έχει φτάσει ήδη στο 100%...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.