Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Συμφωνώ με το damage sto 0

Μην ξεχνάμε ότι παίζουμε simulation game και αυτό για μένα σημαίνει ότι ένα μεγάλο μέρος της απόλαυσης προέρχεται από τη σωστή εξομοίωση.

Δηλαδή χρήση h shifter και συμπλέκτη (όσοι έχουν φυσικά) στα χειροκίνητα οχήματα και damage on.

Είναι λίγο παράδοξο να γκρινιάζουμε για ελλείψεις των sim games και από την άλλη με τις ρυθμίσεις που επιλέγουμε να κάνουμε το παιχνίδι πιο arcade. Αυτό το τελευταίο δεν πάει ούτε στον Άρη ούτε στον Πάνο, το θέτω γενικά σαν θέμα για σκέψη!

 

 

Για να μη μακρυγορώ άλλο, νομίζω ότι το χτύπημα στην μπαριέρα σε ένα sim πρέπει να έχει κάποιες επιπτώσεις :)

 

af34fe5e6571953c7703c3653656bd0d.jpg

 

Χάνεται ένα μεγάλο μέρος της έντασης με το damage στο 0. Τα ρίσκα παύουν να είναι ρίσκα κλπ.

 

Αυτά από μένα, εννοείται ότι αποδέχομαι όλες τις απόψεις και θα τρέξω ασχέτως ρυθμίσεων server, απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας πώς βλέπω τα πράγματα :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει μωρέ μια πρόταση έκανα επειδή μπαίνοντας δυό φορές στο σέρβερ μέτραγα πτώματα, μιλάμε γύρο δεν σταυρώνανε και μάλιστα χωρίς να ανταγωνίζονται αλλά αυτοκίνητα.

Οτι πει ο Jim!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχουμε ατυχήματα, κάνουμε assign τα look left - right πάνω στο τιμόνι, ανοίγουμε virtual mirror με το f11 και προσπαθούμε να έχουμε αντίληψη του τι έχουμε γύρω μας ανά πάσα στιγμή. Βοηθήματα τύπου helicorsa είναι καλό να χρησιμοποιούνται, αλλά όπως έχουμε δει πολλές φορές στο παρελθόν δεν πρέπει να μας κάνουν να επαναπαυόμαστε. Look left - right συνέχεια όταν τα αυτοκίνητα είναι κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε. Είδα 7 άτομα, κέρδισε ο γνωστός άγνωστος με απίστευτο χρόνο κ μετά Πάνοςdimp και Άρης. Πώς πήγε?

Κοίταξα τα γυρολόγια, ρε Πάνο, ρομπότ είσαι?

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το combo  jim κρίμα που δεν ήσουν ,εμείς δηλαδή εγώ ο Ακης κι ο Πάνος κάτσαμε και ρίξαμε δυό τρείς αγώνες ακόμα και τους ευχαριστηθήκαμε σφόδρα καθώς συνηθίσαμε την πίστα και το αυτοκίνητο. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσε ο αγώνας να πω την αληθεια,ειμασταν πολυ λιγοι,6 ατομα,μακρια απο ολους,ο αρης ηταν πολυ μπροστα μετα τον 2ο γυρο,ο πανος πολυ πισω μετα απο ενα γλιστρημα,απλα εκανα αδιαφορα γυρους.

 

Υ.Γ. Εφυγα και απο το TS βιαστηκα γιατι επρεπε να μιλησω τηλ,ουτε καληνυχτησα ο αγενης. :p

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσε ο αγώνας να πω την αληθεια,ειμασταν πολυ λιγοι,6 ατομα,μακρια απο ολους,ο αρης ηταν πολυ μπροστα μετα τον 2ο γυρο,ο πανος πολυ πισω μετα απο ενα γλιστρημα,απλα εκανα αδιαφορα γυρους.

 

Υ.Γ. Εφυγα και απο το TS βιαστηκα γιατι επρεπε να μιλησω τηλ,ουτε καληνυχτησα ο αγενης. :p

Και εγώ μόνος ήμουνα στο δεύτερο μισό του αγώνα... Στο πρώτο έβλεπα από μακρυά τον panosdimp και έτρεφα ελπίδες να τον πλησιάσω, μέχρι που έκανα δυο-τρία λαθάκια και τον έχασα για τα καλά!

Πραγματικά με λίγο κόσμο και χωρίς ανταγωνισμό δεν έχει ενδιαφέρον ένας αγώνας.

 

Τι παίζει για τον επόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχατε όλοι πολύ γρήγορο ρυθμό για μένα. Την ψιλιάστκα τη δουλειά όταν είδα τον Akis, είχα δει στο racedepartment έναν αγώνα που τελικά κέρδισε στο πρωτάθλημα με την Μ235ι :D . Ήλπιζα να έμενα κοντά στους πρώτους γύρους αλλά τα σκ@τωσα, λίγο πριν την εκκίνηση είχα τη φαεινή ιδέα να μακρύνω την 5η για να μη βρίσκει κόφτη στη μεγάλη ευθεία αλλά το παράκανα και δεν ανέβαζε καθόλου, οπότε έκανα pit stop για να την ξαναλλάξω. Είχα ξεχάσει να βάλω και αρκετό καύσιμο άρα 2ο pit stop για ανεφοδιασμό.  :rolleyes:  Στο τέλος ήμουν κινητό εμπόδιο στην πίστα, αλλά ήθελα να τελειώσω τον αγώνα για να συνηθίσω λίγο το assetto (και επειδή απεχθάνομαι το rage quit)...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Poloman said: Δεν μου αρεσε ο αγώνας να πω την αληθεια.

Eγώ διαφωνώ ως προς αυτό, υπήρχε πρόκληση και ήταν μεγάλη ,η πρόκληση ήταν να μπορέσεις να βγάλεις 25 γύρους χωρίς λάθη τέτοια που να σου

κοστίσουν την έξοδο ,στο κάτω κάτω εμείς δεν είμαστε θεατές ενός αγώνα ,εμείς συμμετέχουμε με όση αδρεναλίνη χρειάζεται αυτό .

Γι αυτό νομίζω πως κάθε combo έχει την ομορφιά του . :D

To ένα το μάτι μου είχε κολλήσει στο καθρεφτάκι και στο χάρτη έβλεπα τον Αρη κάποιες στιγμές να πλησιάζει και είχα ένα σφίξιμο στο δεξί πόδι ,όταν έκανε το λαθάκι ανακουφίστηκα παρ΄ όλο ότι τον συμπαθώ ιδιαίτερα :p:D .

Ενα μεγάλο μπράβο στο φιλαράκι μου το αλιεν(panosvitas) που απέδειξε με τους χρόνους του πως δεν ξέχασε το άθλημα ! :D

Tην άλλη φορά εύχομαι να μαστε περισσότεροι. :D

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχατε όλοι πολύ γρήγορο ρυθμό για μένα. Την ψιλιάστκα τη δουλειά όταν είδα τον Akis, είχα δει στο racedepartment έναν αγώνα που τελικά κέρδισε στο πρωτάθλημα με την Μ235ι :D . Ήλπιζα να έμενα κοντά στους πρώτους γύρους αλλά τα σκ@τωσα, λίγο πριν την εκκίνηση είχα τη φαεινή ιδέα να μακρύνω την 5η για να μη βρίσκει κόφτη στη μεγάλη ευθεία αλλά το παράκανα και δεν ανέβαζε καθόλου, οπότε έκανα pit stop για να την ξαναλλάξω. Είχα ξεχάσει να βάλω και αρκετό καύσιμο άρα 2ο pit stop για ανεφοδιασμό.  :rolleyes:  Στο τέλος ήμουν κινητό εμπόδιο στην πίστα, αλλά ήθελα να τελειώσω τον αγώνα για να συνηθίσω λίγο το assetto (και επειδή απεχθάνομαι το rage quit)...

Μπράβο σου για τον πρώτο σου αγώνα όπου παρ' όλα τα προβλήματα δεν εγκατέλειψες και που φέρθηκες υποδειγματικά (τουλάχιστον σ' εμένα) στο θέμα της παραχώρησης της θέσης σου σε όχημα που προπορεύεται ένα γύρο. Από τις αναποδιές μαθαίνουμε όλοι οπότε μην απογοητεύεσαι!

Θα σε συμβούλευα να μπεις στο TeamSpeak στη συχνότητα που μαζευόμαστε πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα όπου μπορείς να ακούσεις πολλά χρήσιμα tips σχετικά με το set up του αυτοκινήτου αλλά και να ρωτήσεις οποιαδήποτε απορία έχεις από τους συμπαίκτες σου. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα, να προμηθευτείς μικρόφωνο και να ζητήσεις πρόσβαση (από μέλος του φόρουμ εδώ που μας παραχωρεί τη "συχνότητα" αυτή - ο Orgios - τρέχει κι αυτός που και που μαζί μας).

 

Μπράβο και στα υπόλοιπα παιδιά - στον PolomanGR που απ' ότι φαίνεται δεν βρήκε το ρυθμό του τελικά αλλά και στο άτυχο Πάνο (rapid_fast) που ήταν στην πραγματικότητα ποιο γρήγορος απ' όλους μας (τον Άκη δεν τον λογαριάζω - είναι άλλη κατηγορία αυτός)!

 

Arkoudadis - μην το βάζεις κάτω, θα βελτιωθείς αν επιμείνεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Aris. Το teamspeak το κατέβασα αμέσως μετά τον αγώνα, θα το δοκιμάσω για να δω πώς δουλεύει. Στην παραχώρηση βοήθησαν πολύ οι μπλε σημαίες και τα βίντεο του empty box  :)  Και μια άκυρη παρατήρηση: Στο AC μου έκανε εντύπωση πόσο ρεαλιστικά φαίνονται οι καθρέπτες, και με τους κραδασμούς της Lotus αλλά και η απεικόνιση του αυτοκινήτου που ακολουθεί, πολύ καλή δουλειά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε το θέμα του combo ήταν η σειρά του rapid_fast να βάλει οπότε μάλλον θα το φτιάξει ο Ακης μέχρι το βράδυ !

M 235i BMW

Monza

ΥΓ: Κρατήστε όσοι δεν τό χετε κάνει στους σελιδοδείκτες σας το παρακάτω link έτσι για να αρχίσει να σας τραβάει περισσότερο το τοπικό πρωταθληματάκι μας

http://managerdc2.rackservice.org:50299/sessionstat

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.