Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Ε δεν το λες και γρήγορο :p

Πόσο έκανες πριν?

πρωτοι μου 10+ γυροι ηταν ρε συ

δεν πατησα ctrl+c κλπ

οπως παιζω κανονικα επαιξα

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τέτοιο hack θα παραιτηθώ!

 

Μην ανησυχείς, στο multi δεν δουλεύει το A.I.

 

 

πρωτοι μου 10+ γυροι ηταν ρε συ

δεν πατησα ctrl+c κλπ

οπως παιζω κανονικα επαιξα

 

Α, νόμιζα πως έκανες έλεγχο για το ctrl+c.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις πολύ εύκολα αν είναι μόνο η έλλειψη FFB που σε κάνει πιο γρήγορο: απλώς βάλε στα settings 10% και κάνε κανά-δυό γύρους. Γιατί νομίζω ότι πιο πιθανό είναι μάλλον να έτρεχες με τα physics της AI. Θα το δοκιμάσω κι εγώ απόψε από περιέργεια.

 

Κι εγώ κάτι τέτοιο φαντάζομαι να συμβαίνει... Επειδή έτρεχα αρκετούς γύρους πιο πριν με το "normal" mode, η διαφορά στα physics φάνηκε αμέσως! Σα να οδηγούσα άλλο αυτοκίνητο, ή να είχα ένα super duper setup! Υπόψιν πως έτρεχα με το default και δεν είχα πειράξει ούτε το fuel! Πάντως δε μπορώ να πω πως η οδήγηση ήταν άσχημη.. ίσα ισα που ανταποκρινόταν απόλυτα σε κάθε μικροκίνηση! Π.χ. μόλις πατούσα λίγο παραπάνω το γκάζι και καταλάβαινα πως θα πάω για υπερστροφή, το διόρθωνα αμέσως! Το ίδιο και με το φρένο... αντί να μου γυρίσει αν το πατούσα παραπάνω απ' όσο έπρεπε, με μια γρήγορη κίνηση του τιμονιού επανερχόταν στη θέση του! 

 

Πραγματικά, αυτό που πιστεύω είναι πως ένα από τα δύο συμβαίνουν:

α) είτε παίρνει τα physics του ΑΙ και γι αυτό αλλάζει τόσο πολύ ο χειρισμός και πέφτουν οι χρόνοι,

β) είτε το να απενεργοποιήσεις το force feedback (δηλαδή 0 sto logitech profiler, ή/και 0 στο gain που είναι στο advanced settings του assetto ή/και 0 στο force feedback tab που υπάρχει όταν είσαι στα pits??) κάνει τον χειρισμό εξίσου εύκολο και ρίχνει τόσο πολύ τους χρόνους (περίπου 3.0 - 3.5 secs).

 

Θα ξανακανω δοκιμές το απόγευμα, δοκιμάζοντας 0% ffb για να δω αν θα πέσει το ίδιο ο χρόνος... αν και κατά την άποψή μου όσο κι αν βοηθάει το να μειώσεις τους χρόνους βάζοντας 0% force feedback, πιστεύω πως μάλλον ισχύει το 1ο (δηλαδή είναι κάποιο bug, γιατί αν απενεργοποιήσεις και ενεργοποιήσεις το ΑΙ με το ctrl-c, το RSR δεν καταγράφει τους χρόνους μετά)... Υπόψη πως με το "bug" σε εμένα που δεν είμαι και πολύ γρήγορος, είδα διαφορά τουλάχιστον 3 sec από τον συνήθη χρόνο που κάνω. Το ίδιο και ο Kyr που είναι πολύ πιο γρήγορος από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα παγκοσμιο..αλλα με μια γυρα εκανα αυτο

 

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi_4.png

 

δεν μπορουσα να πεσω κατω απο το 2,25 και τσουπ  :p αν επεμενα λιγο πιστευω θα το εκανα το αμαξι πετουσε ξαφνικα οπως περιγραφη ο anthemius  :D Αν αυτο το πραγμα(η καποιο αλλο) υπαρχει τροπος και δουλεψει στο multi, μιλαμε για τρελο avantage

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα το bug με το Gamepad εδώ http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/loose-control-with-gamepad-if-activate-momentarily-a-i.26808/

 

(με σπόντα και για το άλλο, για να δούμε).

Εγω παντως δεν εχω θεμα με το pad (xbox 360).

Oταν ξαναπατησω ctrl+c απλα εχει χασει το ffb, αλλα δουλευει κανονικα.

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω θεμα με το pad.

Oταν ξαναπατησω ctrl+c απλα εχει χασει το ffb, αλλα δουλευει κανονικα.

 

Δεν είδες καμιά διαφορά στα physics και στους χρόνους σου; 

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω τι εννοείται ffb σε pad... :-)

Έγινε επεξεργασία από tanthopo
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδες καμιά διαφορά στα physics και στους χρόνους σου; 

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω τι εννοείται ffb σε pad... :-)

τη δονηση εννοω.

 

Οταν κανω την ιστορια με το ctrl+c, ναι υπαρχει διαφορα σε physics και χρονους, 2-3 sec κατω.

Οταν εχω κλειστο απο την αρχη το ffb και δεν κανω τα κολπα με το ctrl+c ειναι ολα οπως πριν απο χρονους και physics.

Περίεργο. Σε hot lap mode ?

Ναι

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άποψη...

Ωραία τα tricks για να κατεβάσουμε τους χρόνους κλπ. αλλά μην ξεχνάμε ότι στο thelab τουλάχιστον τρέχουμε για την πλάκα μας και για να περνάμε καλά! 

 

Το FFB και όλα τα αλλά μπιχλιμπίδια του AC κατ' εμέ, είναι προς δική μας απόλαυση (στο gameplay) και για να φέρει την πραγματική εμπειρία λίγο πιο κοντά στους υπολογιστές. Γι αυτό λέγεται παιχνίδι εξομοίωσης και δεν είναι ένα ακόμα ένα arcade racing game!! 

 

Κοινώς, μην τρελαίνεστε περισσότερο απ ότι πρέπει  :)  ;)

Link to comment
Share on other sites

Άποψη...

Ωραία τα tricks για να κατεβάσουμε τους χρόνους κλπ. αλλά μην ξεχνάμε ότι στο thelab τουλάχιστον τρέχουμε για την πλάκα μας και για να περνάμε καλά! 

 

Το FFB και όλα τα αλλά μπιχλιμπίδια του AC κατ' εμέ, είναι προς δική μας απόλαυση (στο gameplay) και για να φέρει την πραγματική εμπειρία λίγο πιο κοντά στους υπολογιστές. Γι αυτό λέγεται παιχνίδι εξομοίωσης και δεν είναι ένα ακόμα ένα arcade racing game!! 

 

Κοινώς, μην τρελαίνεστε περισσότερο απ ότι πρέπει  :)  ;)

 

 

Από τη στιγμή που ούτε το RSR αναγνωρίζει τους χρόνους με ctrl-c αλλά ούτε και παίζει το trick σε online mode, τότε δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεται κανένας :-). Άντε κανένα video στο youtube να σηκώσει κάποιος για να ψαρώσει τους άλλους...  :)

 

Πάντως έτσι από περιέργεια, θα ήθελα να δοκιμάσουν το trick με το ctrl-c και τα αλιεν της παρέας (Stelios, Panosdimp κλπ) να δούμε κανένα screenshot με εικονικό WR  ;)

 

Υ.Γ. Παρολ' αυτά, σκέφτομαι... αν τελικά αποδειχτεί πως το bug του ctrl-c είναι ότι παίζει με άλλα physics, τότε ένα από τα δύο συμβαίνουν: είτε τα physics του ΑΙ είναι πλαστά, είτε παίζει κανένα hidden setup, το οποίο καλό θα ήταν να μπορέσουμε να το εντοπίσουμε, για να το χρησιμοποιήσουμε με "νόμιμο" τρόπο...

Έγινε επεξεργασία από tanthopo
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ούτε το RSR αναγνωρίζει τους χρόνους με ctrl-c αλλά ούτε και παίζει το trick σε online mode, τότε δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεται κανένας :-). Άντε κανένα video στο youtube να σηκώσει κάποιος για να ψαρώσει τους άλλους...  :)

 

Πάντως έτσι από περιέργεια, θα ήθελα να δοκιμάσουν το trick με το ctrl-c και τα αλιεν της παρέας (Stelios, Panosdimp κλπ) να δούμε κανένα screenshot με εικονικό WR  ;)

 

Υ.Γ. Παρολ' αυτά, σκέφτομαι... αν τελικά αποδειχτεί πως το bug του ctrl-c είναι ότι παίζει με άλλα physics, τότε ένα από τα δύο συμβαίνουν: είτε τα physics του ΑΙ είναι πλαστά, είτε παίζει κανένα hidden setup, το οποίο καλό θα ήταν να μπορέσουμε να το εντοπίσουμε, για να το χρησιμοποιήσουμε με "νόμιμο" τρόπο...

Ρε συ το θέμα είναι πως σου μπαίνει η καχυποψία μήπως και τελικά είναι πολύ εύκολο για κάποιους με κάποιο τρόπο να το εφαρμόσουν και στο multiplayer αυτό είναι που μπορεί να σε χαλάσει!

Προσωπικά δεν πιστεύω πως διατρέχουμε τέτοιο κίνδυνο στο thelab ! :hmm:

Ηθελα να ξερα τι λένε τα devs του assetto για αυτό. :tomato:

Θα πάω κι εγώ το βράδυ να κάνω καμιά γύρα το ξέρω θα σεκλετιστώ αλλά θέλω να το δω ιδίοις όμμασι !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άποψη...

Ωραία τα tricks για να κατεβάσουμε τους χρόνους κλπ. αλλά μην ξεχνάμε ότι στο thelab τουλάχιστον τρέχουμε για την πλάκα μας και για να περνάμε καλά! 

Μμμμ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω θεμα με το pad (xbox 360).

Oταν ξαναπατησω ctrl+c απλα εχει χασει το ffb, αλλα δουλευει κανονικα.

 

 

Αυτό συμβαίνει σε εμένα. Στο 14 δίνω τον έλεγχο και στα καπάκια τον ξανα πέρνω. Ή πιο σωστά θα ήθελα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που μας απασχολεί περισσότερο είναι το αν όντως γίνεσαι σούπερ φαστ με το πάτημα ctrl-c  ,ποσώς με ενδιαφέρει αν το gamepad ξαναπαίρνει μπροστά η όχι :p :p :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Παρολ' αυτά, σκέφτομαι... αν τελικά αποδειχτεί πως το bug του ctrl-c είναι ότι παίζει με άλλα physics, τότε ένα από τα δύο συμβαίνουν: είτε τα physics του ΑΙ είναι πλαστά, είτε παίζει κανένα hidden setup, το οποίο καλό θα ήταν να μπορέσουμε να το εντοπίσουμε, για να το χρησιμοποιήσουμε με "νόμιμο" τρόπο...

Είναι γνωστό ότι το Α.Ι. έχει ελαφρώς διαφορετικά physics. Το έχει πει ο Stefano σε ένα από τα streams. Η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω μόνο στο φρενάρισμα στην είσοδο της στροφής ή μήπως στην έξοδο ? ). Το ονομάζει μάλιστα "super grip".

Αυτό είναι απαραίτητο διότι το Α.Ι. με την υπάρχουσα τεχνολογία ( ή έστω με τον αλγόριθμο του AC), είναι αδύνατο να πετύχει την ακρίβεια του ανθρώπου κάπου εκεί στο όριο.

Πάντως η τεχνική αυτή είναι διαδεδομένη και το κάνουν λίγο πολύ όλοι. Ακόμα κ το rF2. Το AC ίσως το λιγότερο. Ποιός ξέρει βέβαια τί παίζει στην αλήθεια.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι το Α.Ι. έχει ελαφρώς διαφορετικά physics. Το έχει πει ο Stefano σε ένα από τα streams. Η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω μόνο στο φρενάρισμα στην είσοδο της στροφής ή μήπως στην έξοδο ? ). Το ονομάζει μάλιστα "super grip".

Αυτό είναι απαραίτητο διότι το Α.Ι. με την υπάρχουσα τεχνολογία ( ή έστω με τον αλγόριθμο του AC), είναι αδύνατο να πετύχει την ακρίβεια του ανθρώπου κάπου εκεί στο όριο.

Πάντως η τεχνική αυτή είναι διαδεδομένη και το κάνουν λίγο πολύ όλοι. Ακόμα κ το rF2. Το AC ίσως το λιγότερο. Ποιός ξέρει βέβαια τί παίζει στην αλήθεια.

4 sec πιο γρήγορα στο Spa χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια δεν είναι μια "ελαφριά" διαφορά. Όλα τα sims χρησιμοποιούν διαφορετικά physics για την AI (εκτός του iracing [emoji14] ), το θέμα είναι ότι δεν αφήνουν το user να τρέχει με αυτά, που κατ' εμέ είναι μεγάλο φάουλ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μας είπε ο Στέφανος αν και έπρεπε (η μήπως το είπε) είναι πως μπορούμε να το δανειζόμαστε αυτό το σούπερ γκρίπ κι εμείς πατώντας το κουμπάκι!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.