Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

3 hours ago, liakjim said:

Κώστα δεν έχει να κάνει με το combo ως επιλογή αλλά πιο πολύ πως το Assetto σου δίνει info μέσω του FFB κ ειδικά σε αμάξια υψηλού downforce κ όταν απαιτείται μικροδιόρθωση ή μικροαλλαγή στο Loading λόγω bump .

Δεν ξέρω τι νιώθει πχ ο Άκης ή ο Στέλιος με τα 20NM τιμόνια ή τα Fanatec κτλ. Μόνο την G27 ξέρω.

 

Από ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος , αποσπάσματα από το forum (ναι κάποιοι έχουν attitude αλλά δεν φταίω):

 

"I tested many cars and tracks on both G25 and T300 GTE and it's the same issue - laggy and spongy feedback (especially when changing direction) which makes driving with a stronger FFB setting impossible"

 

"I've come to this opinion too since trying Automobilista in which I get a hard and responsive feel (after a bit of messing with .ini files). rF2 has awesome FFB too...as did nkpro.
I love AC, but I'm with you regarding the spongy feel. I like to drive F1 type cars and the current FFB just doesn't suit them...at least not to my mind. "

 

"With these minimal settings, on my G27, you can feel no drop in force in an understeer condition. Also, as noted earlier you cannot feel a drop in Self Aligning Torque during oversteer.
I want to elaborate on the oversteer condition a little more. It wouldn't be too bad if it was just that there was no drop in SAT. However, it is worse. When you attempt to countersteer, the wheel is completely damped; damn near like the tires are in quick sand. So it feels like the car/tires are fighting your countersteer, which--as far as I understand--should never happen."

 

Αυτά είναι πολύ έκδηλα σε combo όπως αυτό με τις γρήγορες καμπές. Σπογγώδης αίσθηση, συνεχής αντίσταση από ελατήριο, μηδέν πληροφορία στα bumps υπό φορτίο, έλλειψη πληροφορίας στο understeer (μόνο με το enhanced αλλά μετά είναι πάρα πολύ), πόλεμος στο ανάποδο, damped αίσθηση.

Όλα αυτά απλά απουσιάζουν από το rF2 ως προβλήματα, κάνοντάς το σαφώς ανωτερο σε FFB.

 

Άρα δεν γκρίνιαξα για την επιλογή , αλλά για το αίσθημα που αυτό σου δίνει , λόγω ακριβώς την λειτουργίας του Assetto.
Μάλλον για αυτό προτιμώ road cars , με χαμηλό grip, εκεί όλα αυτά είναι λιγότερο εμφανή.
 

 

Με το μπολντ να πω οτι για εμένα το παληκάρι δεν έχει ιδέα.Το πρόβλημα με το countersteer είχε ειπωθεί από πολλούς -είχα ποστάρει κ γω αφού με την T500 που είχα ήταν απλά απάλευτο- κ υπήρχε αλλά το διόρθωσαν.Το άλλο με το understeer drop off μπορείς να ενεργοποιήσεις το enhance understeer effects κ βουαλά έχεις feedback.

 

Για την πλειοψηφία πάντως το λάθος είναι στις ρυθμίσεις του τιμονιού.

 

Επιπροσθέτως δεν υπάρχει το χόλυ γκρέιλ του ffb κώδικα.Κάθε dev μεταφράζει σε κώδικα ό,τι πιστεύει ως ορθότερο οπότε οι συγκρίσεις είναι άσκοπες μεταξύ των ffb προσεγγίσεων.Αν σου αρέσει το οδηγάς κ χαίρεσαι.Αν όχι απλά πας παρακάτω -βλέπε ηλίθιο καταναλωτικό θύμα Νάσο κ την επένδυση σχεδόν ενός OSW στο iRacing (μιας κ οι αρχικές τιμές ήταν εξωφρενικές) που έχει να το τρέξει χρόνια,ας έιναι καλά το φόρουμ-

Link to comment
Share on other sites

Είναι που περιμένουμε να βγει το AC στις κονσόλες για να τρωγόμαστε με τους κονσολάκιδες... Pc master race κλπ. Ε μέχρι τότε πρέπει κάτι να έχουμε να ασχολούμαστε.. Οπότε και ασχολούμαστε με παιχνίδια 10ετίας που τρέχουν με γραφικά ps2 γιατί οι δημιουργοί του πίνουν το ποτάκι τους και βλέπουν τους modders να σκίζονται να φτιάξουν το παιχνίδι τους :rolleyes::hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

                                                                                 Σήμερα φιλικότατος αγώνας

                                                           Zonda r  στο Μugello

 

 Practice :     20:15

Qualify  :     21:15

Race      :     περίπου  21.30

Laps  20

Δηλώστε συμμετοχή με ένα like παρακαλώ για να αφήσω τον σέρβερ ως έχει αν δεν κατέβει κόσμος .

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει την βγαλαμε την αγγαρεια...

Μπραβο Δημητρη για τη νικη....

Sorry @rapid_fast Παναγιωτη για τη στουκιτσα στον 5ο γυρο, συνηθως δε τα κανω αυτα, αλλα υπερεβαλα λιγο λογω οτι κυνηγουσα εσενα.

Πηγα να κανω προσπεραση αλα Βητας, αλλα δε μου κατσε :hehe:. Θελω μπολικα ψωμια ακομα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος αγώνας.

Ο @panosdimp, συνηθισμένος από rF2, ξέχασε να πατήσει φρένο. Ευτυχώς τα collisions τιμώρησαν αυτόν αντί για μένα.

Ο @Thodoris1884, την λάκησε ότι και καλά τον πήραν τηλέφωνο. Παρόλο που είχα μικρότερη τελική λόγω damage, θα τον έφτανα εύκολα. :rolleyes:

 

Το αμάξι με setup έγινε πιο ενδιαφέρον, γλιστρήματα παντού, τελικά το ευχαριστήθηκα.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στα παιδια που τρεξαν αλλα και σε αυτους που ηθελαν αλλα τελικα δεν τα καταφεραν..:p:p

 

Ε ρε φουστη μου δεν ξερω τι θα κανω..εχασα το ffb παλι στην τιμονιερα ...δυο φορες κιολας..

Με πεταει την πρωτη  φορα , λεω θα μπω ξανα ετσι για το γαμωτο και στον 6ο γυρο με ξαναπεταει..:wall:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Billys said:

Μπραβο στα παιδια που τρεξαν αλλα και σε αυτους που ηθελαν αλλα τελικα δεν τα καταφεραν..:p:p

 

Ε ρε φουστη μου δεν ξερω τι θα κανω..εχασα το ffb παλι στην τιμονιερα ...δυο φορες κιολας..

Με πεταει την πρωτη  φορα , λεω θα μπω ξανα ετσι για το γαμωτο και στον 6ο γυρο με ξαναπεταει..:wall:

Απλά χάνεις το FFB ή και τον έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, liakjim said:

Απλά χάνεις το FFB ή και τον έλεγχο?

Χανω το ffb , αναβοσβηνει το πρασινο φωτακι με αποτελεσμα να παει ευθεια το αμαξι..οποτε μετα την ξαναβαζω στο usb για να κανει calibrate..εχω δοκιμασει ολες τις usb2.0 με τις υπολοιπες θυρες ελευθερες(εχω μονο της τιμονιερας δλδ) , επισης δεν εχω ουτε hubs ουτε τπτ περιεργο..

 

Σκεφτομαι να ξαναπερασω το παιχνιδι χωρις mods χωρις τπτ..(λογικα δεν ειναι αυτο αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησω για να τα αποκλειω μετα ενα ενα..:p)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

REPLAY FILE

 

 

2 minutes ago, Billys said:

Χανω το ffb , αναβοσβηνει το πρασινο φωτακι με αποτελεσμα να παει ευθεια το αμαξι..οποτε μετα την ξαναβαζω στο usb για να κανει calibrate..εχω δοκιμασει ολες τις usb2.0 με τις υπολοιπες θυρες ελευθερες(εχω μονο της τιμονιερας δλδ) , επισης δεν εχω ουτε hubs ουτε τπτ περιεργο..

 

Σκεφτομαι να ξαναπερασω το παιχνιδι χωρις mods χωρις τπτ..(λογικα δεν ειναι αυτο αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησω για να τα αποκλειω μετα ενα ενα..:p)

 

 

Προσωπικά σκέφτομαι τροφοδοτικό.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο AC στο κάνει ή και σε άλλα driving games?

Κι εγώ τροφοδοτικό σκέφτομαι ή το τροφοδοτικό του τιμονιού.

Στη G27 αν δεν βάλεις το τροφοδοτικό του στη πρίζα δεν ανάβει το πράσινο λαμπάκι.

Δεν αποκλείω τη μητρική, αλλά μην σου κάνουμε τη καρδιά περιβόλι :p ξεκίνα με ένα φορματ και νέες εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spyder said:

Μόνο στο AC στο κάνει ή και σε άλλα driving games?

Κι εγώ τροφοδοτικό σκέφτομαι ή το τροφοδοτικό του τιμονιού.

Στη G27 αν δεν βάλεις το τροφοδοτικό του στη πρίζα δεν ανάβει το πράσινο λαμπάκι.

Δεν αποκλείω τη μητρική, αλλά μην σου κάνουμε τη καρδιά περιβόλι :p ξεκίνα με ένα φορματ και νέες εγκαταστάσεις.

Στο assetto μονο. Μου το ειχε κανει και στο Project Cars δυο φορες πριν 5 μηνες αλλα απο τοτε ειναι κομπλε κανενα θεμα..

Εχω την εντυπωση(μπορει να κανω και λαθος βεβαια) οτι για το τροφοδοτικο του τιμονιου αναφεροταν ο Jim.

Τεσπα θα το ψαξω παιδες , thanks!:)

 

Link to comment
Share on other sites

Με τον @Billys μαζί τις πήραμε τις τιμονιέρες! Έχει 3 χρόνια εγγύηση (δηλαδή άλλα 2,5). Αν τυχόν έχει σοβαρό θέμα και το αναγνωρίσει και η logitech, πες μου για να σου πω πως να το χειριστείς και να σου δώσουν την G29 ;). Αν και δεν αξίζει η μετάβαση από G27 σε G29 όπως έχουμε ξαναπει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.