Jump to content



QNAP TS221 low internal transfer rates :(


jpcupra

Recommended Posts

QNAP TS-221 im Test

αρχιζω και πειθομαι ολο ενα και περισσοτερο οτι δεν αξιζει τα λεφτα του τελικα...

Το ρημα schreiben ειναι γραφω στα γερμανικα ενω το lesen ειναι διαβαζω...

Τα συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπορείς να μας δώσεις αναλυτικά τα specifications του PC και ιδιαίτερα της κάρτας δικτύου και του δίσκου;

Όσον αφορά το τι σε κόβει θα πρότεινα να δεις τα εξής πράγματα.

1. Τρέξε ένα CrystalDiskMark στον 500άρη σου με 1GB μόνο το sequential να δούμε μέχρι πόσο μπορεί να πάει.

2. Δες τις ρυθμίσεις των Jumbo Frames σε κάρτα δικτύου, ΝAS και σε σχέση με το τι υποστηρίζει το switch

3. Κλείσε περιττά service από το NAS (ενδεικτικά το ΝΑS μπορεί να έχει ταυτόχρονα 2 DLNA servers, photo station, multimedia station κλπ)

4. Δοκίμασε με άλλα καλώδια δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ελεγκτής δίσκων του εκάστοτε ΝΑΣ είναι, ας πούμε, αργός, δεν τον σώζει τίποτα.

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις δίσκων, το σύστημα αρχείων είναι ext4 υποθέτω;

Υπάρχει Transfer Cap όριο δίσκου δηλαδή; μην τυχόν.... αν και δεν νομίζω να είναι ενεργό απο μόνο του.

Είσαι πάνω σε switch, στο οποίο έχεις ΝΑΣ, pc, router Μόνο;

Jumbo frames αν ΔΕΝ έχεις πειράξει, μην πειράξεις τώρα. Απλά δες αν είναι default στις ιδιότητες της κάρτα δικτύου αλλά και στο NAS.

Τα πειράζουμε μόνο για όλες τις συσκευές του δικτύου ή για καμία, αλλιώς δεν έχουν σωστό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις αναλυτικά τα specifications του PC και ιδιαίτερα της κάρτας δικτύου και του δίσκου;

Όσον αφορά το τι σε κόβει θα πρότεινα να δεις τα εξής πράγματα.

1. Τρέξε ένα CrystalDiskMark στον 500άρη σου με 1GB μόνο το sequential να δούμε μέχρι πόσο μπορεί να πάει.

2. Δες τις ρυθμίσεις των Jumbo Frames σε κάρτα δικτύου, ΝAS και σε σχέση με το τι υποστηρίζει το switch

3. Κλείσε περιττά service από το NAS (ενδεικτικά το ΝΑS μπορεί να έχει ταυτόχρονα 2 DLNA servers, photo station, multimedia station κλπ)

4. Δοκίμασε με άλλα καλώδια δικτύου.

Τα jumbo frames ειναι κλειστα στο zotac, ενω στον nas εχει by default 1500, το οποιο δεν μηδενιζει.

Επιπλεον services δεν τρεχουν καθως εχω κλεισει τα προαναφερθεντα dlna-multi-photo προ καιρου.

Οταν γυρισω σπιτι θα τρεξω το Crystal Γιωργη.

Αν ο ελεγκτής δίσκων του εκάστοτε ΝΑΣ είναι, ας πούμε, αργός, δεν τον σώζει τίποτα.

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις δίσκων, το σύστημα αρχείων είναι ext4 υποθέτω;

Υπάρχει Transfer Cap όριο δίσκου δηλαδή; μην τυχόν.... αν και δεν νομίζω να είναι ενεργό απο μόνο του.

Είσαι πάνω σε switch, στο οποίο έχεις ΝΑΣ, pc, router Μόνο;

Jumbo frames αν ΔΕΝ έχεις πειράξει, μην πειράξεις τώρα. Απλά δες αν είναι default στις ιδιότητες της κάρτα δικτύου αλλά και στο NAS.

Τα πειράζουμε μόνο για όλες τις συσκευές του δικτύου ή για καμία, αλλιώς δεν έχουν σωστό αποτέλεσμα.

Το συστημα ειναι ext4.

Transfer Cap δεν ειδα πουθενα σαν επιλογη.

Nas-pc-router οπως τα ειπες πανω σε ενα 8αρι κλασσικο tp link TL-SG1008D

Για τα jumbo εγραψα απο πανω.

Αναλυτικοτερα εχουμε

Pc - zotac ad02 specs

Qnap TS221 SPECS

Ειδατε μηπως τα λινκ που εβαλα αργα χτες? Δειχνουν αν δεν απατωμαι ξεκαθαρα χαμηλες ταχυτητες στο copy

Link to comment
Share on other sites

500άρης, 2.5άρης πάνω σε E-350 ο οποίος έχει και το λειτουργικό επάνω??? νομίζω βρέθηκε ο υπαίτιος...

έχεις σκεφτεί να βάλεις έναν ssd για λειτουργικό και να βάλεις τον 500άρη εξωτερικό με usb3 ή esata?

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

500άρης, 2.5άρης πάνω σε E-350 ο οποίος έχει και το λειτουργικό επάνω??? νομίζω βρέθηκε ο υπαίτιος...

έχεις σκεφτεί να βάλεις έναν ssd για λειτουργικό και να βάλεις τον 500άρη εξωτερικό με usb3 ή esata?

εχω αλλο ενα zotac aq02 με ssd επανω στο υπνοδωματιο το οποιο και νομιζω ειναι κλασεις ανωτερο απο τον Ε350. Δοκιμασα να κανω χτες βραδυ τις κλασσικες μεταφορες... Ε τα ιδια νουμερα πανω κατω δυστυχως....

Θα κοιταξω να αποκλεισω σε πρωτη φαση το θεμα του δικτυου γενικοτερα σημερα. Κοινως οτι δεν εχω θεμα ενδοτοιχικα, κανοντας μεταφορες απο το ενα pc στο αλλο. Εκει θα πρεπει να δω κανονικα ταχυτητες 90mb+. Αν δω τα ιδια τοτε το bottleneck μαλλον θα ειναι το ιδιο το nas...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ας το αποκλεισω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι αυτο ειναι και κυριοτερο ζητημα, καθως ολα τα καλωδια ειναι περασμενα μεσα στον τοιχο. Η λογικη βεβαια λεει πως 'η δουλευει 'η δεν δουλευει το 1000αρι. Κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει. Αλλα ας το δω και βλεπουμε.

Απο κει κ περα θα χωσω τον αγαπημενο [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] να μου δωσει κανα nas να κανω δοκιμες :D

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη βεβαια λεει πως 'η δουλευει 'η δεν δουλευει το 1000αρι. Κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει. Αλλα ας το δω και βλεπουμε.

Δεν είναι άσπρο-μαύρο. Σύνδεσε στα δύο άκρα υπολογιστές και τρέξε το iperf για να μετρήσεις ακριβώς τη μεταγωγή που επιτυγχάνει η δικτυακή σου υποδομή.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν ξερω για ποιο λογο σας ταλαιπωρησα...

[MENTION=994]trendy[/MENTION] το iperf δεν δουλευει στα 64μπιτα που παιζω.

Παρολαυτα εβαλα το du meter να βγαλει αποτελεσματα κατα την μεταφορα.

Εχουμε τα παρακατω λοιπον

54detv.jpg

Ενολιγοις το δικτυο μας ειναι μαχιμο και το bottleneck ειναι ο nas!

Ευγε στην qnap!!! :tomato:

Σας ευχαριστω ολους για τον κοπο σας παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χαμηλά, είναι περίπου φυσιολογικά.

Σε single disk: 60ΜΒ/s έχει read σε μεγάλα αρχεία το nas και κάπου ~55MB/s σε write.

Σε raid1: Τα νουμερα πέφτουν se 50ΜΒ/s και 45MB/s περίπου, αντίστοιχα.

Όταν σε raid1 κάνεις copy από τον folderA του nas στον folderB του nas και ειδικά όταν έχεις δίσκους 5400rpm παίρνεις κάπου το μέσο της μικρότερης ταχύτητας δηλαδή ~45/2 MB/s.

σελαβι :innocent::innocent:

Link to comment
Share on other sites

qnap_ts221_benchmark_summary.jpg

σε αντιγραφές μεγάλων αρχείων έπρεπε να πιάνεις 70 από το nas στο pc και 50 στο αντίθετο...

70 και 40. Τo έχει σε raid1.

Στο copy από nas-folder σε nas-folder πόσο μπορεί να πιάσει ??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.