Jump to content



QNAP TS221 low internal transfer rates :(


jpcupra

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να ξέρεις ότι δεν θεωρούνται "εσωτερικές" αντιγραφές αυτές που κάνεις με τον Windows File Explorer !

κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν ειναι ομως? δεχομαι οτι το πιτσι ειναι ο ενδιαμεσος αλλα φανταζομαι ειναι αμελητεα η επιβαρυνση.

Οπως και να εχει πριν με τον εναν δισκο σε αυτες τις εσωτερικες αντιγραφες επαιζα 30+

Επισης δεν ξερω αν δωσατε καθολου βαση στο επομενο μου ποστ οπου εχω κουοταρει λογια του djd κ' του dinopoulou.

[MENTION=9830]iraklisvel[/MENTION] με τι κανεις τις μεταφορες σου απο και προς τον server? windows file explorer? μου φαινεται αδιανοητο να βλεπεις σχεδον καθαρο 1000αρι χωρις τις αναμενομενες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

... δεχομαι οτι το πιτσι ειναι ο ενδιαμεσος αλλα φανταζομαι ειναι αμελητεα η επιβαρυνση...

όχι δεν είναι αμελητέα, το μισό bandwidth χρησιμοποιείται για να τραβάει το αρχείο και το άλλο μισό για να το δίνει.

Το ποιος είναι το bottleneck θα πρέπει να το δεις, λογικά το qnap μιας κι εγώ σε ανάλογη περίπτωση έχω 50mb write (και προφανώς άλλα 50 read)

Πάντως τέτοιες αντίστοιχες μετακινήσεις τις κάνω μόνο μέσω του interface και γίνονται μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το raid1 (και γενικά τα raid στα nasακια) είναι software raid, δηλαδή ο επεξεργαστής και σύμφωνα με το software αναλαμβάνει να το υλοποιήσει. Αν εκείνη την ώρα κάποια άλλη διεργασία τρέχει και απασχολεί τον επεξεργαστή φυσικό είναι το 60ΜΒ/s να πέσει στο 45ΜΒ/s στο read/write. Αν μάλιστα το κάνεις από το pc σου με file explorer των windows το 60 γίνεται 30 και το 45 γίνεται 22 (γιατί κάνεις 2 μεταφορές ταυτόχρονα, από nas σε pc και από pc σε nas). Οι επεξεργαστές των σειρών 11χ,12χ,22χ,21χ των qnap είναι arm και δεν είναι για πολλά πολλά. Μην συγκρίνεις με χ86 cpus που έχουν τα 26χ/46χ κτλ ή με pc που εκτελούν χρέη nas τύπου Home Server. Όσο ρεύμα καταναλώνει όλο το nas το δικό σου μαζί με τους δίσκους καταναλώνει μόνο ο x86 cpu των λύσεων αυτών.

Χρονομέτρησε ένα μέσο αρχείο 2GB με file explorer και μέσω web interface & File Station app.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε και πιο πάνω έχεις περιορισμό στο software raid, ίσως και στο δίσκο. Η παράλληλη κίνηση στο δίκτυο δεν πρέπει να είναι πρόβλημα, γιατί είναι πολύ κάτω σε σχέση με το μέγιστο, εκτός αν δεν είναι καλή η υλοποίηση του qnap και η κάρτα δικτύου μοιράζεται πόρους με άλλα υποσυστήματα, όπως συμβαίνει στο raspberry pi.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι αμελητέα, το μισό bandwidth χρησιμοποιείται για να τραβάει το αρχείο και το άλλο μισό για να το δίνει.

Το ποιος είναι το bottleneck θα πρέπει να το δεις, λογικά το qnap μιας κι εγώ σε ανάλογη περίπτωση έχω 50mb write (και προφανώς άλλα 50 read)

Πάντως τέτοιες αντίστοιχες μετακινήσεις τις κάνω μόνο μέσω του interface και γίνονται μπαμ.

Ωπα στακα γιατι κατι εχω μπερδεμενο στο μυαλο μου.

Οταν δηλαδη τραβαω ενα αρχειο απο τον nas στο desktop του πιτσι και βλεπω transfer rate 20mb/s πχ αυτο μεταφραζεται αυτοματα σε 40mb/s σαν bandwith? 20 για να γινει read απο την πηγη και 20 για να γινει write 'η κατι μπερδευω??

Το pc που χρησιμοποιω γιαυτη τη δουλεια ειναι ενα zotac ad02

Σαν να θυμαμαι οτι αντικατεστησε ενα main pc που ειχα με ενα quad xeon επανω. Μηπως εκει ειναι το bottleneck τελικα?

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] δεν τρεχει κατι αλλο πισω στα processes αποσο εχω δει. Σκεψου κανω μεταφορα και το cpu utilization παιζει 25-35%

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

γιατί το κάνεις copy και δεν το κάνεις cut? Εμένα ακόμα και όταν τα κάνω cut/paste μέσω του PC τα κάνει ακαριαία, ενώ το ίδιο γίνεται και όταν τα κάνω move μέσω του file station.

P.S. εάν τα αρχεία που θες να μεταφέρεις τα έχεις κατεβάσει από torrent, μπορείς να βάλεις το transmission το οποίο μπορεί να μεταφέρει αρχεία σε όποιο φάκελο θέλουμε και παράλληλα συνεχίζει το seeding.

Link to comment
Share on other sites

γιατί το κάνεις copy και δεν το κάνεις cut? Εμένα ακόμα και όταν τα κάνω cut/paste μέσω του PC τα κάνει ακαριαία, ενώ το ίδιο γίνεται και όταν τα κάνω move μέσω του file station.

P.S. εάν τα αρχεία που θες να μεταφέρεις τα έχεις κατεβάσει από torrent, μπορείς να βάλεις το transmission το οποίο μπορεί να μεταφέρει αρχεία σε όποιο φάκελο θέλουμε και παράλληλα συνεχίζει το seeding.

Mολις δοκιμασα και με cut/paste και ειναι το ιδιο με το copy/paste επακριβως.:o

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με το move και γινεται ακαριαια οντως.

Δεν τον εχω κανει mapping αν αυτο εννοεις.

Το θεμα ομως που μολις προεκυψε και εντελως τυχαια ειναι το παρακατω:

Μετα απο ενα update καποιων application παρατηρω τρελο τιλταρισμα της cpu χωρις λογο

fa09xl.jpg

Τι σκ@τα εγινε τωρα?

edit: Μολις ειδα οτι ξεκινησε να τραβαει movies που τις ειχα σταματησει... Ημαρτον....

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

εκανα edit το προηγουμενο ποστ αλλα μαλλον δεν το προλαβες. Ειχα ποουζαρει καποια torrent και ξεκινησαν παλι... ολα good.

Συνοψιζουμε. Μεσω file station και "move" γινεται ακαριαιο. Με copy paste ειτε μεσω file station ειτε μεσω windows explorer ειναι τραγικες οι ταχυτητες για μεταφορα ενος αρχειου απο εναν φακελο του nas σε αλλον φακελο του nas...

Το transmission απο που το ενεργοποιω?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες εδώ :QNAP NAS Community Forum • Login προσοχή θέλει και το OPTWARE ipkg QPKG πριν.

μετά εγκαθιστάς στο PC σου το https://code.google.com/p/transmission-remote-dotnet/ σετάρεις απο Options local setting την διευθυνση και username και είσαι έτοιμος. όταν θες να μετακινήσεις torrent επιλέγεις με δεξί κλικ move torrent data και θέλει λίγο προσοχή γιατί οι φάκελοι πρέπει να δωθούν με τη μορφή

/share/HDA_DATA/Multimedia/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ με αρχείο .iso 5Gb απο τον windows explorer απο τους δίσκους στην επιφάνεια εργασίας μου,

στο άσχετο χωρίς να σταματήσω τι κάνω στο σύστημα μου, έκανα αντιγραφή με μιν 99 και μαξ 112ΜΒ/δευτ.

σε αντιγραφή εντός των δίσκων πέφτει η ταχύτητα όντως. δεν ξέρω αν φταεί η φάση μου, ότι πρόσφατα χώρισα partitions και τώρα πάλι τους έφτιαξα αλλιώς.

πάντως, για 20 και 30ΜΒ είναι σε κάθε περίπτωση χαμηλά, πολλή αναμονή, μήπως παίζει κάτι άλλο με το σύστημα αρχείων σου;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, το 1000άρι δίκτυο της κάρτας δικτύου που έχει μια μητρική, ή έβαλες εσύ έξτρα, μπορεί να δώσει 128ΜΒ/δευτ.

Φυσικά με τους ανάλογους δίσκους, όχι με τίποτα δίσκους 8 χρονών.

Υποθέτουμε ότι οι καλές μάρκες NAS ή τελος πάντων οι ΑΚΡΙΒΕΣ, θα έχουν κάποια σχέση με αυτό το μάξιμουμ.

Αλλιώς πραγματικά είναι ταλαιπωρία να περιμένεις για ένα αρχείο τόση ώρα. Δηλαδή ένας εξωτερικός δίσκος usb2.0 παίζει πιο ... γρήγορα;

ΊΣως κάτι σου διαφεύγει σαν ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

αρα τι με κοβει ρε παιδες?

το pc εχει εναν wd500gb 16mb cache sata 2

O nas εχει 2xwd red 4tb sata 3

edit:

http://www.legionhardware.com/articles_pages/qnap_ts_221_and_ts_220,10.html

http://wiki.qnap.com/wiki/ATTO_Performance_Test_Report (εδω αναφερει το 219, ενα μοντελο πριν τον δικο μου -221)

http://www.tomshardware.com/reviews/gigabit-ethernet-bandwidth,2321-5.html

Με βαση τα παραπανω μαλλον εκει ειναι τα ορια του??? Αν δεν ειναι κοπος ριξτε μια ματια

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.