Jump to content



QNAP TS221 low internal transfer rates :(


jpcupra

Recommended Posts

Ο εν λογω nas αναβαθμιστηκε σε 2x4tb wd red edition σε raid 1.

Οταν στελνω 'η τραβαω αρχειο στο desktop του πιτσι, πιανω ταχυτητες της ταξης των 45-50mb/s κατα την μεταφορα.

Οταν ομως αποφασισω να αλλαξω location ενος αρχειου μεσα στον nas με copy-paste (απο τον φακελο download --> various) , η ταχυτητα δεν ξεπερναει τα 20mb/s ως δια μαγειας.

Μιλαμε παντα για μεταφορα αρχειων 4+ gb (μουβιζζζζ γαρ)

Να φταιει το raid 1 επειδη ειναι φαση mirroring? Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο και ειναι πραγματικα εκνευριστικο, γιατι ειμαι αναγκασμενος να κανω διπλη δουλεια ριχνωντας τα στο pc πρωτα και μετα στον συγκεκριμενο φακελο που θελω μεσα στον νας.

tagged [MENTION=129]Chosen[/MENTION] [MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο εν λογω nas αναβαθμιστηκε σε 2x4tb wd red edition σε raid 1.

Οταν στελνω 'η τραβαω αρχειο στο desktop του πιτσι, πιανω ταχυτητες της ταξης των 45-50mb/s κατα την μεταφορα.

Οταν ομως αποφασισω να αλλαξω location ενος αρχειου μεσα στον nas με copy-paste (απο τον φακελο download --> various) , η ταχυτητα δεν ξεπερναει τα 20mb/s ως δια μαγειας.

Μιλαμε παντα για μεταφορα αρχειων 4+ gb (μουβιζζζζ γαρ)

Να φταιει το raid 1 επειδη ειναι φαση mirroring? Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο και ειναι πραγματικα εκνευριστικο, γιατι ειμαι αναγκασμενος να κανω διπλη δουλεια ριχνωντας τα στο pc πρωτα και μετα στον συγκεκριμενο φακελο που θελω μεσα στον νας.

tagged [MENTION=129]Chosen[/MENTION] [MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Μπορείς να μπεις με winscp και να δοκιμάσεις το copy από εκεί?

Λογικά η ταχύτητα σου πέφτει στο μισό γιατί από τη μία κατεβάζεις το αρχείο locally και από την άλλη το ξανανεβάζεις στην νέα τοποθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Firmware στο ΝΑΣ τελευταιο;

Yeap

Μπορείς να μπεις με winscp και να δοκιμάσεις το copy από εκεί?

Λογικά η ταχύτητα σου πέφτει στο μισό γιατί από τη μία κατεβάζεις το αρχείο locally και από την άλλη το ξανανεβάζεις στην νέα τοποθεσία.

winscp means?

το αρχειο εχει σταλθει απο το desktop με ταχυτητα ~50mb/s τελος.

εν συνεχεια παω να το τσιμπησω με copy απο τον φακελο download και να το pastαρω στο movies πχ. και τρωω στα μουτρα max ~ 20mb/s

Δεν κανω κατι simultaneously.

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το copy το κάνεις από τοπικό δίσκο στο nas και όχι από nas σε nas?

παμε παλι... κατι δεν λεω καλα μαλλον.

κατεβαζω κατι στο pc μου - desktop.

Το στελνω μεσω δικτυου (windows explorer) στον nas στον φακελο "download" (50mb/s).

Αλλα τελικα αλλαζω γνωμη και το κανω copy απο τον φακελο "download" του nas και το pastaρω στον φακελο "various" του nas. Σε αυτη την διαδικασια εχω μαξ ταχυτητα 20mb/s.

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι... κατι δεν λεω καλα μαλλον.

κατεβαζω κατι στο pc μου - desktop.

Το στελνω μεσω δικτυου (windows explorer) στον nas στον φακελο "download" (50mb/s).

Αλλα τελικα αλλαζω γνωμη και το κανω copy απο τον φακελο "download" του nas και το pastaρω στον φακελο "various" του nas. Σε αυτη την διαδικασια εχω μαξ ταχυτητα 20mb/s.

Να υποθέσω ότι το copy από το downloads στο various το κάνεις πάλι από τον explorer; Αν ναι τότε το μεταφέρεις πίσω στο pc σου και το ανεβάζεις στο various. Δικαιολογημένη η μειωμένη ταχύτητα. Πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να κάνεις τοπικά τη μεταφορά, μέσα από κάποιο shell του qnap ή κάποια εφαρμογή web ή κάτι άλλο που δε χρησιμοποιεί το pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το copy από το downloads στο various το κάνεις πάλι από τον explorer;

Σωστος

Αν ναι τότε το μεταφέρεις πίσω στο pc σου και το ανεβάζεις στο various.

Σωστος γιατι ετσι κερδιζω σε ταχυτητα - χρονο

Δικαιολογημένη η μειωμένη ταχύτητα. Πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να κάνεις τοπικά τη μεταφορά, μέσα από κάποιο shell του qnap ή κάποια εφαρμογή web ή κάτι άλλο που δε χρησιμοποιεί το pc σου.

Το αξιοπεριεργο στην ολη υποθεση ειναι οτι προηγουμενως ειχα εναν 2tb red μοναχουλη του. Οτι internal transfers τετοιου ειδους εκανα ειχα παντα 35+mb/s

Γιαυτο και σκεφτομαι μηπως εχει παιξει καποιο ρολο τωρα το raid που εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εξαρχής πιάνεις μόνο 50άρια στο σύστημά σου όταν αντιγράφεις αρχεία;

Δεν είσαι μέσω switch? Το όριο στο 1000άρι δίκτυο σε πηγαίνει για και 100+ΜΒ.

Αν αντιγράφεις ένα μόνο αρχείο πχ των 2GB δεν ανεβαίνει η ταχύτητα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εξαρχής πιάνεις μόνο 50άρια στο σύστημά σου όταν αντιγράφεις αρχεία;

Δεν είσαι μέσω switch? Το όριο στο 1000άρι δίκτυο σε πηγαίνει για και 100+ΜΒ.

Αν αντιγράφεις ένα μόνο αρχείο πχ των 2GB δεν ανεβαίνει η ταχύτητα?

Και πολυ καλα ειμαι νομιζω...

Σε gigabit ειμαι αλλα αμφιβαλλω αν βλεπει καποιος εστω 80+ mb

Έγινε επεξεργασία από jpcupra
Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα ειμαι νομιζω...

Σε gigabit ειμαι αλλα αμφιβαλλω αν βλεπει καποιος εστω 80+ mb

στο σπίτι υπάρχει ενας υπολογιστης που τρέχει win home server 2008 και οι υπόλοιποι που τρέχουν Win 7 συνδεδεμένοι όλοι σε δίκτυο(1000) .Οταν αντιγράφω ενα αρχείο απο η προς τον server η ταχύτητα που πιάνω ειναι 96-105 MB

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω QNAP, έχω Synology.

Αλλά έχω την εντύπωση πως είναι κορυφαίες μάρκες και οι δύο.

30άρια έβλεπα σε D-Link. Πλέον βλέπω σε ενιαίο αρχείο πχ κάπιο .iso, 120ΜΒ απο ή προς το pc. Πάντα σε RAID1, για αυτό το έχω το nas, εκτός των άλλων.

Σε μένα έχασε κάποια ταχύτητα όταν έκανα partitions και μοιράστηκε ο χώρος.

Μάλλον δεν αρέσει αυτό στο λειτουργικό του, αυξάνει τους πόρους που χρειάζονται για να το μανατζάρει.

Το επανέφερα και τελειωσε το θεμα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

στο σπίτι υπάρχει ενας υπολογιστης που τρέχει win home server 2008 και οι υπόλοιποι που τρέχουν Win 7 συνδεδεμένοι όλοι σε δίκτυο(1000) .Οταν αντιγράφω ενα αρχείο απο η προς τον server η ταχύτητα που πιάνω ειναι 96-105 MB
Δεν έχω QNAP, έχω Synology.

Αλλά έχω την εντύπωση πως είναι κορυφαίες μάρκες και οι δύο.

30άρια έβλεπα σε D-Link. Πλέον βλέπω σε ενιαίο αρχείο πχ κάπιο .iso, 120ΜΒ απο ή προς το pc. Πάντα σε RAID1, για αυτό το έχω το nas, εκτός των άλλων.

Σε μένα έχασε κάποια ταχύτητα όταν έκανα partitions και μοιράστηκε ο χώρος.

Μάλλον δεν αρέσει αυτό στο λειτουργικό του, αυξάνει τους πόρους που χρειάζονται για να το μανατζάρει.

Το επανέφερα και τελειωσε το θεμα εκεί.

Τους δισκους του πεταξα μεσα και εκανε ο qnap οτι επρεπε για να λειτουργικοι.

Να εγινε λαθος καπου στο στησιμο?

Δεν δικαιολογειται να εχω τοση μεγαλη διαφορα εφοσον ειμαι πανω σε 1000αρι και εγω...

Link to comment
Share on other sites

τι να δω βρε συ? το τοπικ μου εκει δεν εχει σχεση με το "εδω" μου προβλημα των εσωτερικων αντιγραφων.

Εκει ειχα θεμα οταν εστελνα 'η τραβαγα αρχεια. Και παλι ομως βαση του [MENTION=9830]iraklisvel[/MENTION] και [MENTION=4040]xdoc[/MENTION] υπαρχει θεμα καθως θα επρεπε να βλεπω και εκει 80+ mb/s

Link to comment
Share on other sites

100αρι δε πρόκειται ποτέ να δεις. Αυτή είναι η θεωρητική ταχύτητα που η ethernet μπορεί να κάνει transfer.

Κοντά στα 60mb/s είναι εκεί που πρέπει να είσαι.

αναλογα το αρχειο. Αν ειναι μονοκοματο 1-2-3-4 GB (πχ κανα iso η rar) παιζω απο 10-25.

Πιο μικρα αρχεια 30-60. Πιο πανω δεν εχω δει...

μια αναφορα στο παρελθον....

Τελικα πρεπει 'η οχι να δω κατι περισσοτερο απο τα 60mb/s?

(απο αλλου εχουμε ξεκινησει, αλλου καταληγουμε :p )

Link to comment
Share on other sites

τι να δω βρε συ? το τοπικ μου εκει δεν εχει σχεση με το "εδω" μου προβλημα των εσωτερικων αντιγραφων.

Εκει ειχα θεμα οταν εστελνα 'η τραβαγα αρχεια. Και παλι ομως βαση του [MENTION=9830]iraklisvel[/MENTION] και [MENTION=4040]xdoc[/MENTION] υπαρχει θεμα καθως θα επρεπε να βλεπω και εκει 80+ mb/s

Να ξέρεις ότι δεν θεωρούνται "εσωτερικές" αντιγραφές αυτές που κάνεις με τον Windows File Explorer !
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.