Jump to content



Ποιο free AV?


racer

Ποιο free AV χρησιμοποιείτε;  

105 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μετά από το θέμα που άνοιξε για τα AV, λέω μετά από.. τουλάχιστον 7 χρόνια να βάλω ένα free AV. Ποιο έχετε; Είστε ευχαριστημένοι; Προσωπικά θέλω κάτι που δε θα καταλαβαίνω ότι υπάρχει, να τρώει δηλαδή λίγους πόρους και να μη με πρήζει στα popups -κάτι σαν το MSE, αν και δε θα μπει στο poll γιατί δε το θεωρείτε AV :p-.

Τα AVs που βάζω στο poll είνα αυτά που έχει διαθέσιμα το ninite.com για download.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ 4 χρόνια πλέον το Avira , ελαφρύ απλό ( για σκάνερ ιων χρησιμοποιώ το malwarebyte antimalware free ), μια χαρά, αν και προσέχω ιδιαίτερα το τι κάνω στο pc και τι ιστοσελίδες επισκέπτομαι. Το καλύτερο antivirus είναι ο ίδιος ο χρήσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σταμάτησα να έχω χρόνια τώρα (μου την εσπαγε να μην ειναι ανταποκρισιμο το πισι...) αν ξέρεις τι κάνεις δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα.

Δε το λεω για να παινευτώ, αλλα, αμα προσέχεις τι κατεβάζεις, τι εγκαθιστάς , κλπ νομιζω δεν υπάρχει κάποιο θεμα, τουλάχιστον μεχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει το οτιδήποτε.( μια φορα στο τοσο μπορει να τρεξω malwarebytes klp αλλα βγαινει καθαρο)

Ετσι και αλλιως σχεδον κανενα δεν θα εντοπίσει homemade ιους-trojan οπότε ποιος ο λόγος.

Αν εχω να ανοιξω κατι περιεργο το ανοιγω σε VM

Αν ειναι κανείς αλλος σαν έμενα θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες του.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και:

- BitDefender

- Panda Cloud

- Comodo

Ευχαρίστως.. αλλά πώς; :p

Εγω σταμάτησα να έχω χρόνια τώρα (μου την εσπαγε να μην ειναι ανταποκρισιμο το πισι...) αν ξέρεις τι κάνεις δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα.

Δε το λεω για να παινευτώ, αλλα, αμα προσέχεις τι κατεβάζεις, τι εγκαθιστάς , κλπ νομιζω δεν υπάρχει κάποιο θεμα, τουλάχιστον μεχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει το οτιδήποτε.( μια φορα στο τοσο μπορει να τρεξω malwarebytes klp αλλα βγαινει καθαρο)

Ετσι και αλλιως σχεδον κανενα δεν θα εντοπίσει homemade ιους-trojan οπότε ποιος ο λόγος.

Αν εχω να ανοιξω κατι περιεργο το ανοιγω σε VM

Αν ειναι κανείς αλλος σαν έμενα θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες του.

Αυτή είναι κουβέντα για το άλλο thread. Εδώ θα προτιμούσα να ψηφίσουν όσοι χρησιμοποιούν AV αυτό της επιλογής τους. Και μιλάμε πάντα για free.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε κι εγώ εξαιτίας εκείνου του θέματος ξανάβαλα AV μετά από πολλάααα χρόνια!

Χρησιμοποιούσα ήδη το Comodo Firewall (που είναι κορυφαίο) οπότε απλά το προήγαγα σε Comodo Internet Security! :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το trial της Eset επειδή είναι πρώτο στη Πολωνία σύμφωνα με ένα μπανεράκι που κλικαρα :hehe:

Βρήκε κάτι περίεργες Symbian εφαρμογές που είχα επί εποχής Siemens SX1 και ipmart forum. Πω πω πω πω πω γερασαμεεεεε..

Αν είναι απροβληματιστο θα το αγοράσω. 30ευρ το χρόνο παλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σταμάτησα να έχω χρόνια τώρα (μου την εσπαγε να μην ειναι ανταποκρισιμο το πισι...) αν ξέρεις τι κάνεις δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα.

Δε το λεω για να παινευτώ, αλλα, αμα προσέχεις τι κατεβάζεις, τι εγκαθιστάς , κλπ νομιζω δεν υπάρχει κάποιο θεμα, τουλάχιστον μεχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει το οτιδήποτε.( μια φορα στο τοσο μπορει να τρεξω malwarebytes klp αλλα βγαινει καθαρο)

Ετσι και αλλιως σχεδον κανενα δεν θα εντοπίσει homemade ιους-trojan οπότε ποιος ο λόγος.

Αν εχω να ανοιξω κατι περιεργο το ανοιγω σε VM

Αν ειναι κανείς αλλος σαν έμενα θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες του.

καλα που ζεις εσυ ;

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/einai-to-antivirus-aparaitito-se-windows-i-140839.html

ελα να γινουμε πολλες γιατι ειναι πολλοι που μας την πεσαν :p

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές πλέον θα έβαζα και την λύση του extended trial της πλήρης έκδοσης. Αν υπάρχουν π.χ. 2-3 antivirus που κάνουν εγγυημένα καλά την δουλειά τους και προσφέρουν 3-6 μήνες extended trial εκδόσεις, μπορείς για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα να είσαι απολύτως καλυμμένος χωρίς τα όποια μειονεκτήματα θεωρητικά συνοδεύουν τα free.

Δεν νομίζω να υπάρχει μόνο ένα και απόλυτο antivirus με όλα τα άλλα να είναι μούφα. Εξάλλου όσοι χρησιμοποιούν ένα antivirus καιρό και δεν είχαν προβλήματα, λένε τα καλύτερα λόγια για αυτό και συνήθως παρελαύνουν μια ντουζίνα ονόματα ως απολύτως αξιόπιστα σε thread όπως το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα......δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανένα και όλα έκαναν την δουλειά τους. Τώρα χρησιμοποιώ ένα που είναι εκπληκτικό. baidu antivirus....πανάλαφρο με μηχανή της avira και cloud. δεν αργεί καθόλου τα windows........δεν το αλλάζω

 

10612683_10205419247743738_5695974589502

Link to comment
Share on other sites

Από τα δωρεάν προγράμματα το Avira νομιζω πως είναι το καλύτερο κατά την εμπειρία μου...

 

Τώρα τρέχω το Bitdefender, το οποίο μου έλεγαν ότι βαρύνει πολύ τους πόρους τους συστήματος...πράγματι τρώει αρκετή ΡΑΜ (280-300mb), αλλά δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα καθυστερήσεων σε άλλα προγράμματα (με άλλα αντιιτικά μπορεί να αργεί πολύ να ανοίξει κάποιο ζιπαρισμένο αρχείο και τέτοια)...

...ένα σημείο όμως πολύ ενοχλητικό είναι ότι με το Bitdefender οι εργασίες svchost.exe πιάνουν εκατοντάδες mb...αυτή τη στιγμή μια τέτοια εργασία καταλαμβάνει 2GB!! μνήμης...

 

Έχει πειραματιστεί κανείς με τις ρυθμίσεις του, να πει αν υπάρχει κάποια επιλογή που βαρύνει τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.