Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

πριν 16 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

9abed276e476644fae39514a251d91d8.jpg

6ec12033e2336c9217044b1ce479c743.jpg

Τι μπορεί να πήγε ΤΟΣΟ στραβά;

Ένα πολυπριζο ασφαλείας και 2 υπολογιστές εκ των οποίων ο ένας ανοίγει αρκετά σπάνια. Στο προηγούμενο σπίτι ήταν πάνω πολύ περισσότερο καιρό. Κανένα θέμα.

Τι παίχτηκε τώρα; Κάτι άρχισα να μυρίζω και τελικά ... Να τι μυριζα.. @seafalco

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Blame τους καλημεράκιδες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι στην ευχη... Τοσο καιρο εκανε καλη επαφη και σημερα τρικαλη; :\ 

Ολα τα υπολοιπα ειναι intact οπως βλεπω, τιποτα δεν επηρεαστηκε περα απο αυτο που βλεπετε. Προφανως θελω ενανν καλο ηλεκτρολογο right here ....

 Τα pc δουλευουν κανονικα. Τα τεσταρα καθως και τα μπιμπιλικια (ηχεια , ρουτερ και ολα τα σχετικα). 

 

Υγρασια... Δεν μπορω να πω οτι ειχαμε πολλη υγρασια μεσα στο σπιτι, νομιζω πως ειναι σε κανονικα επιπεδα. Ισως να φταιει ομως το σημειο που βρισκεται η πριζα; τι να πω δε ξερω. Στο αλλο σπιτι ηταν ισογειο , και ειχε ΠΟΛΛΗ περισσοτερη υγρασια. 

 

Να σημειωσω οτι δεν επεσε καν ο γενικος με τα το "πατ" που ακουσα, ενω με αυτο που βλεπω , χαλαρα θα περιμενα να πεσει. Αν υποδηλωνει κατι αυτο

 

ΥΓ: Βλεπω κατι ρωγμες στην πριζα. ΠΑιζει αυτες να εγιναν τωρα ή να προυπηρχαν; Πραγματικα δεν ειχα προσεξει. Παιζουν καθολου ρολο; Τεσπα μη χαλαω και το ΠΟΘ. 

Περαστικα μου εις διπλουν , μετα τους πυρετους, παρε να'χεις και αυτο :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τι στην ευχη... Τοσο καιρο εκανε καλη επαφη και σημερα τρικαλη; :\ 

Ολα τα υπολοιπα ειναι intact οπως βλεπω, τιποτα δεν επηρεαστηκε περα απο αυτο που βλεπετε. Προφανως θελω ενανν καλο ηλεκτρολογο right here ....

 Τα pc δουλευουν κανονικα. Τα τεσταρα καθως και τα μπιμπιλικια (ηχεια , ρουτερ και ολα τα σχετικα). 

Χαλάνε οι επαφές boy. Και εμένα 7 χρονια καλά δούλευε. Απλά υπάρχει ταλαιπωρία με τη πάροδο του χρόνου. Περίμενε και τον Στέλιο να σου πει.

Οσο για το pc λογικό μου ακούγεται να μη πάθει κάτι. Το ρεύμα σταμάτησε εκεί που είδες το καμμένο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν επεσε. Ολα λειτουργουσαν κανονικα στο σπιτι,  η ασφαλεια σηκωμενη, ολα κομπλε. Αυτο απλα εκανε ενα ελαφρυ "τσαφ".

Στο πολυπριζο ασφαλειας συνδεω ενα πορτατιφ με μια λαμπα 20w , που μονο οταν αυτη αναβει δινει ρευμα, υπεθεσα αρχικα οτι καηκε η λαμπα (εχει ξανασυμβει), ομως μυριζε αρκετα ωστε να καηκε απλα η λαμπα.. Ετσι το δουλευα εναμιση χρονο χωρις προβληματα, και μαλιστα με εχει σωσει αρκετες φορες, εδω οι αυξομειωσεις δινουν και παιρνουν , ειδικα οταν εχει νοτιά και βρεχει.

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες καλα....πηγα σπιτι κ εφερα τον παππου(αναπηρος πολεμου):p

 

Διαφορετικα θα ημουν εκει μεχρι αυριο το μεσημερι :hehe:

 

(καναμε κ τα κονε με την προισταμενη για μελλοντικες δουλειες)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω μια χαρά στα είπε η Αγάπη ! :T:

Πιθανόν το καλώδιο του τοίχου να λασκάρισε με το καιρό στη βίδα που το έσφιγγε στη πρίζα.

Πιθανόν όμως να υπήρχε και κακή επαφή είτε εξαρχής είτε σε συνάρτηση με το θέμα του καλωδίου, και στην επαφή του φις με την πρίζα.

Το σίγουρο είναι ότι το πρόβλημα επεκτάθηκε και στην επαφή φις πρίζας και το πράγμα έγινε σαν μικρή σόμπα που άμα της δώσεις χρόνο θα σου βάλει φωτιά !

Το ράγισμα της πρίζας έγινε από την υπερθέρμανση της και όλη η μαυρίλα είναι από την ίδια αιτία.

Αν παρατηρήσεις είναι το ποδαράκι του φίς που μπαίνει στην αριστερή υποδοχή της πρίζας, γιατί πάνω από την υποδοχή υπάρχει λίγο κάπνα από το ζεστό αέρα που ανέβαινε μέσα στην πρίζα και το αντίστοιχο ποδαράκι του φίς είναι πιο ταλαιπωρημένο !

 

Τέλος  καλό λοιπόν αφού δεν κλιμακώθηκε το πρόβλημα και τώρα ...επισκευή !

Κατεβάζεις τον γενικό και δοκιμάζεις ότι δεν έχεις ρεύμα πουθενά !!!

Βγάζεις όλη της πρίζα και την πετάς , αλλάζεις και το φις του πολύμπριζου.

Σημαντικό δες τα καλώδια του τοίχου , λόγω υπερθέρμανσης θα πρέπει οι μονώσεις τους να έχουν στην καλύτερη περίπτωση γίνει σαν παξιμάδι, αν δεν έχουν καεί !

Κοίτα αν έχουν τζόγο, να πάρεις λίγο καλώδιο προς τα εσένα και να το κόψεις εκεί που οι μονώσεις είναι καθαρές για να κάνεις τη νέα σύνδεση με την καινούρια πρίζα!

Αν δεν σε φτάνουν μπορείς και να τα ματίσεις με κάποια κλέμα , αλλά εδώ θέλει καλή δουλειά , διαφορετικά ανοίγεις ψηλά στον τοίχο το κουτί που παίρνει η πρίζα και ρίχνεις καινούρια καλώδια !

ΑΝ δεν το έχεις ...οι ηλεκτρολόγοι δεν θα γίνουν κλέφτες !! :p ...φώναξε της γειτονιάς σου τον ηλεκτρολόγο να σε φτιάξει ότι θές !

Αυτά για την ώρα, γιατί μόλις βγήκα μέσα από μια δεξαμενή με αντλίες ( κάποια από αυτές αποφάσισε να αποδημήσει είς κύριον!!!) και δεν με αντέχω ... πάω για μπανάκι!

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το εχω, ομως το εχει ο πεθερος... Εφοσον δεν υπηρξε βραχυκυκλωμα, ειναι κατι απο αυτα που ειπες (κατι αντιστοιχο μου ειπε και αυτος).

Θα αλλαξει πριζα, ισως μου φτιαξει και το φις του πολυπριζου , και παρω και ενα ακομη για να μοιρασω τα pc (εκανα και σχετικο θεμα :p ). Εχει αλλαξει πολλες πριζες και κανει και τα ηλεκτρολογικα του σπιτιου τους. Ισως να ειναι ασφαλεστερο να παρω 2 πολυπριζα ασφαλειας και να τελειωνω. 

Link to comment
Share on other sites

Πάνε χρόνια που δούλευα σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά, αλλά αυτές οι πρίζες κάτι μου θυμίζουν. Κάποιες φτηνές Ελληνικές που δεν μπορώ να θυμηθώ τη μάρκα τώρα.

Πάρε καμιά της προκοπής btw. Α ρε παλιές Legrand αθάνατες με τη πορσελάνη μέσα!

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι κουφο συνεβη; Η πριζα ειχε ενα κομματι μεσα. Προφανως πρεπει κατι να ειχε καει απο τον προηγουμενο ενοικιαστη, να εφυγε καποιο κομματι της πριζας (καποιο μεταλλικο), και να σφηνωθηκε στην οπη που βαζεις το φις. Αποτελεσμα να μη παρω χαμπαρι οτι δε κανει επαφη (δε μπορουσα αλλωστε). Εχανε επαφη και με αυτο τον τροπο σιγα σιγα αρπαζε. Τα καλωδια ειχαν αρπαξει και κοπηκαν 2 δαχτυλα, ωστοσο εφτασε ισα ισα για να μπει η νεα πριζα (μια siemens ειχε κατω στην αποθηκη ο πεθερος, ολοκαινουρια). Επειδη ομως ειναι καπως τσιτωμενα, δε του αρεσε η δουλεια ,οποτε ειπε θα κανει κατι το οποιο δε συγκρατησα! Παρολα αυτα τωρα ειναι τζαμαουα. Ομως ειμαι χωρις πολυπριζο ασφαλείας, οποτε αυριο κιολας παραγγελνω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

9abed276e476644fae39514a251d91d8.jpg

6ec12033e2336c9217044b1ce479c743.jpg

Τι μπορεί να πήγε ΤΟΣΟ στραβά;

Ένα πολυπριζο ασφαλείας και 2 υπολογιστές εκ των οποίων ο ένας ανοίγει αρκετά σπάνια. Στο προηγούμενο σπίτι ήταν πάνω πολύ περισσότερο καιρό. Κανένα θέμα.

Τι παίχτηκε τώρα; Κάτι άρχισα να μυρίζω και τελικά ... Να τι μυριζα.. @seafalco

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέρεις ποια είναι η αιτία γι' αυτή την ζημιά; Ο Seafalco δεν σου το είπε για να μην τρομάξεις!

Οι οδηγοί της nvidia φταίνε!!! Μπορεί η κάρτα σου να δουλεύει καλά αλλά σου έκαψαν την πρίζα (και παρ' ολίγο το σπίτι)!!! :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος TopCLR έγραψε:

Ξέρεις ποια είναι η αιτία γι' αυτή την ζημιά; Ο Seafalco δεν σου το είπε για να μην τρομάξεις!

Οι οδηγοί της nvidia φταίνε!!! Μπορεί η κάρτα σου να δουλεύει καλά αλλά σου έκαψαν την πρίζα (και παρ' ολίγο το σπίτι)!!! :p

Ειδικά αν έχεις και θερμοσίφωνα είναι τελειωμένη κατάσταση :hehe:

Μήπως έχεις και καμία DFI σπίτι;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Ξέρεις ποια είναι η αιτία γι' αυτή την ζημιά; Ο Seafalco δεν σου το είπε για να μην τρομάξεις!

Οι οδηγοί της nvidia φταίνε!!! Μπορεί η κάρτα σου να δουλεύει καλά αλλά σου έκαψαν την πρίζα (και παρ' ολίγο το σπίτι)!!! :p

gif+you%2527re+awesome.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.