Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

εμείς οι πανέξυπνοι να τους κοροϊδεύουμε κάτω από τη μύτη τους

 

Τωρα αυτο το πιστευεις πραγματικά; Οτι δηλαδή ήταν ανύποπτοι; lol

 

btw: Τι γινεται με την εκδοση του Χριστοφορακου; Όλα καλά; τον κρατανε καλα οι Γερμανοι; Θα συνεχίσει η siemens να παίρνει ευρωπαϊκά εργα;

Έγινε επεξεργασία από oxide
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΟΥ ΦΠΑ: Ενώ αυξάνεται, τα έσοδα συνεχώς μειώνονται…

Οι συντελεστές ΦΠΑ αυξήθηκαν τρεις φορές στα χρόνια των Μνημονίων και έχει δρομολογηθεί και τέταρτη. Ηδη οι φορολογικοί συντελεστές είναι υψηλότεροι έως και 44% σε σχέση με τα προ κρίσης επίπεδα. Και ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

Σύμφωνα με την Καθημερινή, η φορολογητέα ύλη –δηλαδή ο καθαρός τζίρος επί του οποίου υπολογίζεται ο ΦΠΑ– έχει συρρικνωθεί πάνω από 45 δισ. ευρώ, ενώ τα έσοδα του Δημοσίου από τον φόρο προστιθέμενης αξίας έχουν ψαλιδιστεί περίπου κατά 5 δισ. ευρώ στην 6ετία της ύφεσης.

crashonline.gr

 

Δεν έχει σημασία που τα έσοδα μειώνονται. Οι καλοί μας δανειστές κάτι παραπάνω ξέρουν που θέλουν να αυξηθεί κι άλλλο ο ΦΠΑ. Θα....βοηθήσει στην ανάπτυξη.....θα.....πούνε καλά λόγια για εμάς για να μας δανείσουν οι αγορές....θα....μειωθεί η φοροδιαφυγή.

 

Οντως ειναι υφεσιακο μετρο ο ΦΠΑ σε αυτο συμφωνώ, φημες λενε και δεν ξερω αν ειναι αληθεια οτι ποτε οι δανειστες/τοκογλυφοι δεν ζητησαν την αυξηση του αλλα ειναι προταση της ελληνικής κυβέρνησης. 

 

 

Όπως αποκάλυψε στο κεντρικό δελτίο του Star Channel με την Μάρα Ζαχαρέα, ο ανταποκριτής του σταθμού στις Βρυξέλλες Θ.Αθανασίου, πηγή από το περιβάλλον του προέδρου της Κομισιόν Ζ.Κλόντ Γιούνκερ ξεκαθάρισε ότι το Brussels Group δεν έχει προτείνει απολύτως τίποτα για τον ΦΠΑ!

 

Σύμφωνα με την ίδια πηγή, «όλα τα ποσοστά, ακόμη και η ίδια η επιλογή να βρεθούν τα λεφτά από τον ΦΠΑ είναι της ελληνικής κυβέρνησης»

Με απλά λόγια, η πρόταση που φέρονται να κάνουν οι δανειστές για ΦΠΑ 23% και διαρρέεται τα τελευταία 24ωρα,  δεν ισχύει.

«Η μόνη δουλειά που έχει το κλιμάκιο της Κομισιόν, το κλιμάκιο της ΕΚΤ και το κλιμάκιο του ΔΝΤ στο Brussels Group είναι να αξιολογούν, αυτά που τους φέρνει η ελληνική πλευρά» τόνισε η ίδια πηγή στο Star.

 

Υπενθυμίζουμε ότι η αντιπρόταση της ελληνικής κυβέρνησης στις φερόμενες απαιτήσεις των δανειστών για τον ΦΠΑ, είναι η καθιέρωση τριών συντελεστών 7% στον οποίο θα ενταχθούν τα φάρμακα, βασικά τρόφιμα και κάποια άλλα είδη πρώτης ανάγκης, 14% στον οποίο μεταξύ άλλων θα περιλαμβάνεται και η ενέργεια και 22% για τον υψηλό συντελεστή.

 

Εν τω μεταξύ, το απόγευμα της Παρασκευής και η εκπρόσωπος της Κομισιόν, Μίνα Αντρέεβα, ξεκαθάρισε ότι κανείς από το Brussels Group δεν ζήτησε από την ελληνική κυβέρνηση συντελεστή 23% ή οποιοδήποτε άλλο ποσοστό για τον ΦΠΑ, επισημαίνοντας ότι «όλα αυτά είναι ελληνικές ιδέες και έτσι πρέπει να είναι».

http://www.star.gr/Pages/Politiki.aspx?art=278148&artTitle=i_komision_adeiazei_tin_kyvernisi_pote_den_zitisame_na_afxithei_o_fpa_stin_ellada

 

Δεν ξερω αν ισχυει αλλα στην περιπτωση αυτη η καλη μας κυβερνηση γιατι το προτεινε??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός εδώ ο τυπάς, άλλος ένας του γνωστού λόμπι, που τον παίζουν νύχτα μέρα τα κανάλια των αρπαχτικών για να μας φάνε τα λεφτά, τα λέει τα πράγματα ως έχουν. Για τον καιρό της δραχμής και τις καλοσύνες των ισχυρών κρατών της Ε.Ε να μας δίνουν τζάμπα λεφτά να αναπτυχθούμε και εμείς οι πανέξυπνοι να τους κοροϊδεύουμε κάτω από τη μύτη τους. Αξίζουν έστω και τα πρώτα 15 λεπτά.

 

 

 

Το χρέος σαν ποσοστό του ΑΕΠ, γιατί αυτό πάντα ενδιαφέρει, τριπλασιάστηκε παρά τον δωδεκαπλασιασμό του $ έναντί της, όπως  λες.

Τα θαύματα της εσωτερικής υποτίμησης, όλο το πακέτο, τα ζεις τώρα.

 

 

Εκεί που ήταν και οι προηγούμενοι. Γούγλαρε "ΚΕΑΟ". Η εισπρακτική του κράτους κατ'εντολήν τρόικας. Δεν πέρασε πολύς καιρός από τότε που τα λέγαμε.

 

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες όπως το δει κανείς.

Κάποιος θα σκεφτεί, γιατί να πλήττονται αυτοί από τα υφεσιακά μέτρα αντι να απολύονται ΔΥ και να μειώνονται συντάξεις; Το ότι είναι και οι δύο άνθρωποι δεν μας ενδιαφέρει, ο άλλος θα είναι πάντα η "κοπριά". Το ότι οι περικοπές εισοδημάτων στο δημόσιο έφεραν εσωτερική υποτίμηση και πτώση της κατανάλωσης και στον ιδιωτικό τομέα κάνουμε πως δεν το βλέπουμε.

Κάποιος άλλος θα σκεφτεί ότι οι εε γλένταγαν, όπως θα'λεγε παλιότερα ο LL_NEO, τα καλά χρόνια της φούσκας, με φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή άρα καλά να πάθουν. 

 

Ευρω-φύλαρχος: Ευρώ ή Τάνατο;

 

Κουτοπόνηρος Ελληνάρας: Ευρώ φυσικά. Να μας φάει τα λεφτά η συμμορία της δραχμής που ψηφίζει με τα τέσσερα ΝΔ και Θεοδωράκη; Άλλωστε οι άλλοι ,οι "κοπριές", αν πληρώσουν θα 'μαστε εντάξει. Πρέπει να βάλουν μυαλό οι "κοπριές" και να φτάσουν αμά λάχει και στα 0€/μήνα για να την βγάλω εγώ λάδι. Ούτε να κυνηγάς φοροδιαφυγή έστω, ούτε τίποτα. Παστρικές λύσεις.

 

Ευρω-φύλαρχος: Ωράια. ΕΥΡΩ ΜΕΚΡΙ ΤΑΝΑΤΟΥ!!!

 

Η καλύτερη τιμωρία είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα φέρει μέτρα για όλους τους ξυπνάκηδες όπου και αν ανήκουν.

 

 

Έχεις ξεπατωθεί στο ποστάρισμα για τη δραχμή ρε μπαγάσα. Κανόνισε να γυρίσουμε εκεί και μόλις δούμε τη γλύκα να σε ψάχνουμε και σένα σαν μια άλλη ψυχή που απο τη στιγμή βγήκε το κόμμα του και προκόψαμε, κάνει περιορισμένες εμφανίσεις επειδή "έχει δουλειά"

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

... σαν μια άλλη ψυχή που απο τη στιγμή βγήκε το κόμμα του και προκόψαμε, κάνει περιορισμένες εμφανίσεις επειδή "έχει δουλειά"

Δεν χρειάζεται να με ψάχνετε, αν θέλετε τις απόψεις μου για την επικαιρότητα μπορείτε να είστε σίγουροι ότι εκφράζοντε πολύ καλά εδώ .

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να ακουω αλλο αυτη τη μπουρδα "ενω με τους προηγουμενους..."

 

ΟΛΟΙ πιστευαμε (και εγω) οτι ο Αλεξης μονο καλυτερα θα μπορουσε να τα κανει.

 

Ας παραδεχτούμε ομως οτι μπορεσε και τα εκανε σκ@τα.

 

1000 φορες οι προηγουμενοι

Δεν θα αντέξω να βλέπω ξανά ΣαμαραΒενιζέλο με Γεωργιάδη, Βορίδη. Άκουσα από έναν εκπρόσωπο του ΣΥΡΙΖΑ πως κάποια μέτρα θα είναι προσωρινά. Κατάλαβα......

Ποιά κυβέρνηση θα τολμήσει την αξιολόγηση, την απόλυση των επίορκων δημόσιων υπαλλήλων, τη διάλυση των καρτέλ στα σούπερ μάρκετ και τη βενζίνη, τη μαύρη εργασία στους μεγαλοκαρχαρίες, τη μεγαλοφοροδιαφυγή; Στα όσα ζήτησαν οι δανειστές δεν είδα τπτ από τα παραπάνω να είναι στα αιτήματά τους. Στόχευση προς τους μισθωτούς και συνταξιούχους που δε μπορούν να ξεφύγουν.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να με ψάχνετε, αν θέλετε τις απόψεις μου για την επικαιρότητα μπορείτε να είστε σίγουροι ότι εκφράζονται πολύ καλά εδώ .

Είχα ελπίδες ότι ο Σύριζα και οι οπαδοί του θα ήταν η αρχή μιας νέας εποχής για την Ελλάδα. Τελικά με λύπη διαπιστώνω ότι είναι η ταφόπλακα της μεταπολίτευσης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχα ελπίδες ότι ο Σύριζα και οι οπαδοί του θα ήταν η αρχή μιας νέας εποχής για την Ελλάδα. Τελικά με λύπη διαπιστώνω ότι είναι η ταφόπλακα της μεταπολίτευσης.

 

Ελπίζω αυτό να μην το βασίζεις σε ένα ορθογραφικό λάθος :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το βάσιζα στο γεγονός ότι αποφασίζει να εκχωρήσει το δικαίωμά του να σκέφτεται και να εκφράζεται σε ένα μπλογκ, επειδή τυχαίνει και οι συντάκτες του έχουν την ίδια πολιτική απόχρωση με τον ίδιο.

 

Είναι κάτι που παρατηρώ και σε γνωστούς μου που εκστασιάστηκαν με την "πρώτη φορά αριστερά". Η απόλυτη αδυναμία να δεχτούν ότι οφείλουμε να κρίνουμε τις πράξεις (και παραλείψεις) ειδικά των ομοϊδεατών μας.

 

Βέβαια, @Myralis, αν είσαι ο αρχισυντάκτης του μέσου, πάω πάσο και ζητώ συγγνώμη. Είναι προφανές ότι σε τέτοια περίπτωση σε εκφράζει απόλυτα το περιεχόμενο.

 

Για την ιστορία, εγώ δεν πιστεύω ότι η τωρινή είναι η χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης, μάλιστα ισχυρίζομαι ότι η απελθούσα κυβέρνηση Σαμαρά ήταν χειρότερη. Αλλά απέχει τόσο από το να χαρακτηριστεί καλή, που δεν έχει και ιδιαίτερη πρακτική σημασία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το βάσιζα στο γεγονός ότι αποφασίζει να εκχωρήσει το δικαίωμά του να σκέφτεται και να εκφράζεται σε ένα μπλογκ, επειδή τυχαίνει και οι συντάκτες του έχουν την ίδια πολιτική απόχρωση με τον ίδιο.

 

Είναι κάτι που παρατηρώ και σε γνωστούς μου που εκστασιάστηκαν με την "πρώτη φορά αριστερά". Η απόλυτη αδυναμία να δεχτούν ότι οφείλουμε να κρίνουμε τις πράξεις (και παραλείψεις) ειδικά των ομοϊδεατών μας.

 

Βέβαια, @Myralis, αν είσαι ο αρχισυντάκτης του μέσου, πάω πάσο και ζητώ συγγνώμη. Είναι προφανές ότι σε τέτοια περίπτωση σε εκφράζει απόλυτα το περιεχόμενο.

 

Για την ιστορία, εγώ δεν πιστεύω ότι η τωρινή είναι η χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης, μάλιστα ισχυρίζομαι ότι η απελθούσα κυβέρνηση Σαμαρά ήταν χειρότερη. Αλλά απέχει τόσο από το να χαρακτηριστεί καλή, που δεν έχει και ιδιαίτερη πρακτική σημασία.

 

Όχι δεν γράφω καθόλου. Απλά εκεί ανήκω και αυτό με εκφράζει. Αν το δείτε θα διαπιστώσετε ότι απέχει αρκετά από το να αλοίφει με μέλι τον ΣΥΡΙΖΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τι διάβασαν τα μπιρμπιλωτά ματάκια μου?

Αντιπολίτευση. Η πιο εύκολη δουλειά στον πλανήτη.

 

Η πλάκα είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έγινε κυβέρνηση επειδή απλά βρέθηκε ένας άνθρωπος στην αριστερά, ΕΝΑΣ, ο οποίος μέσα στην αφέλειά του ως νεαρός πολιτικός είπε: "Όχι, εγώ θα κυβερνήσω".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το βάσιζα στο γεγονός ότι αποφασίζει να εκχωρήσει το δικαίωμά του να σκέφτεται και να εκφράζεται σε ένα μπλογκ, επειδή τυχαίνει και οι συντάκτες του έχουν την ίδια πολιτική απόχρωση με τον ίδιο.

 

Είναι κάτι που παρατηρώ και σε γνωστούς μου που εκστασιάστηκαν με την "πρώτη φορά αριστερά". Η απόλυτη αδυναμία να δεχτούν ότι οφείλουμε να κρίνουμε τις πράξεις (και παραλείψεις) ειδικά των ομοϊδεατών μας.

 

Βέβαια, @Myralis, αν είσαι ο αρχισυντάκτης του μέσου, πάω πάσο και ζητώ συγγνώμη. Είναι προφανές ότι σε τέτοια περίπτωση σε εκφράζει απόλυτα το περιεχόμενο.

 

Για την ιστορία, εγώ δεν πιστεύω ότι η τωρινή είναι η χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης, μάλιστα ισχυρίζομαι ότι η απελθούσα κυβέρνηση Σαμαρά ήταν χειρότερη. Αλλά απέχει τόσο από το να χαρακτηριστεί καλή, που δεν έχει και ιδιαίτερη πρακτική σημασία.

 

Νομίζω ότι δεν έχετε καταλάβει τι είπε ο άνθρωπος.

Σας είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι τον εκφράζει η εφημερίδα ο δρόμος της Αριστεράς aka η εφημερίδα της ΚΟΕ (και ΚΕΔΑ αν δεν κάνω λάθος). Η ΚΟΕ ως συνιστώσα του Σύριζα** έχει συγκεκριμένες απόψεις και προφανώς κάποιος για να ειναι οργανωμένος σε μία οργάνωση σημαίνει ότι τον εκφράζει η εφημερίδα που εκδίδει (αφού η εφημερίδα αντικατοπτρίζει την οπτική των μελών της εκάστοτε οργάνωσης). Είναι σαν να σου λέει κάποιος οργανωμένος στο ΚΚΕ ότι οι απόψεις του και η οπτική του ταυτίζονται με αυτή του Ριζοσπάστη, και εσύ να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

 

Εκτός αν το πρόβλημα είναι ότι είναι βαμμένος άρα μη ουδέτερος. Δεν κατάλαβα βέβαια (όντας και γώ "ουδέτερος" με την έννοια της μή-οργάνωσης) γιατί κάποιος οργανωμένος σε ένα κόμμα-συλλογικότητα να θεωρείται μπετό ενώ όλοι οι υπόλοιποι "ουδέτεροι" εδώ μέσα και έξω που γράφουμε τις απόψεις μας καθημερινά και αντιπαρατεθόμαστε υποτίθεται ότι βλέπουμε στην αληθινή τους διάσταση όλα. Σόρρυ ρε παιδιά αλλά εγώ 2-3 χρόνια που διαβάζω εδώ μέσα ξέρω πάνω κάτω τι θα πει ο κάθε ένας (πως θα σχολιάσει εννοώ) απο τους φορουμίτες για κάθε είδηση.Καλημέρα, δεν υπάρχει ουδετερότητα. Ο κάθε ένας με τη στάση του άμεσα ή έμμεσα με κάτι ταυτίζεται εν τέλει.

 

** τέλος  fact σχετικά με το "απέχει αρκετά από το να αλοίφει με μέλι τον ΣΥΡΙΖΑ." , νομίζω περι το 2012 αρκετά μέλη της εν λόγω οργάνωσης αποχώρησαν διότι διαφώνησαν έντονα με τη κεντρική γραμμη του κόμματος. Γιατι το λέω αυτό? Διότι αποδεικνύει ότι πέρα από τους "μπήκα πασοκ για να μπω δημόσιο" ή "μπήκα ΝΔ για να δουλέψω στην ακρόπολη" υπάρχουν άνθρωποι που έχουν απόψεις, ιδεολογίες και με βάση αυτά αποφασίζουν το που θα μείνουν ή/και το που θα πάνε. Δεν είναι όλοι πρόβατα που περιμένουν τη γραμμή του αρχηγού (σκέψου ότι αποχώρησαν άνθρωποι ενώ ξέραν ότι θα γίνουν κυβέρνηση-->ΤΙ δεν είναι όλοι στα κόμματα για να βολευτούνε??). Για να συνοψίσω απαντώντας και στο @yanni, "Αντιπολίτευση. Η πιο εύκολη δουλειά στον πλανήτη." υπάρχει και το "Ουδέτερος. Τους κρίνω όλους παθητικά και είμαι ένας αλάνθαστος (δηθεν) ουδέτερος".

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@3likos, το πρόβλημά μου δεν είναι η ένταξη σε πολιτκούς σχηματισμούς. Απλά μου προκάλεσε αλγεινή εντύπωση ο υπαινιγμός ότι αντί να ανταλλάσσουμε απόψεις εδώ μέσα (με όσα προβλήματα συνεπάγεται αυτό) αρκεί να διαβάσουμε γενικά και αόριστα ένα μέσο, που υποτίθεται ότι "εκφράζει" τον συνομιλητή μας. Έτσι απεμπολείς το αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμα να έχεις διαφορετική άποψη από τις συλλογικότητες στις οποίες εντάσσεσαι.

 

Ο μόνος λόγος που το σχολίασα -παρότι φειδωλός στα σχόλιά μου εδώ το τελευταίο διάστημα- είναι γιατί παρατηρώ το φαινόμενο και σε άλλους κατά δήλωσή τους υποστηρικτές του ΣΥΡΙΖΑ. Μαζί με τις μαζικές εκδηλώσεις της εντελώς αντίθετης συμπεριφοράς (επανάσταση κατά κάθε κυβερνητικής απόφασης, ως ανεπαρκώς ριζοσπαστικής) αισθάνομαι ότι πολώνει το κλίμα στην κυβερνητική παράταξη σε σημείο που να καθίσταται εντελώς αναποτελεσματική, φοβούμενη τις αντιδράσεις από αριστερά και δεξιά.

 

Προφανώς δεν έχω πρόβλημα αν κάποιος παραθέσει ένα άρθρο από οποιαδήποτε πηγή, μαζί με το πολιτικά χρωματισμένο σχόλιό του. Αλλά δεν μπορώ να ξεψαχνίσω τον "Δρόμο της Αριστεράς" μόνο και μόνο για να δω πώς σκέφτεται μια φράξια μιας συνιστώσας, ή ακόμη και όλη η συνισταμένη τους, όσο ενδιαφέρον κι αν έχει η αρθρογραφία του.

 

Νομίζω πάντως ότι είναι προς τιμήν του φόρουμ μας ότι έχουμε προστατέψει πάντοτε όποιον στοχοποιήθηκε κατά καιρούς εδώ μέσα για την πολτική του άποψη και έχουμε διαβάσει και συζητήσει αιρετικές, ακόμη και ακραίες θέσεις. Υπό αυτήν την έννοια, είμαστε ένας "ουδέτερος" χώρος, ακόμη κι αν τα μέλη του είναι "βαμμένα", όπως το έθεσες...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

** τέλος  fact σχετικά με το "απέχει αρκετά από το να αλοίφει με μέλι τον ΣΥΡΙΖΑ." , νομίζω περι το 2012 αρκετά μέλη της εν λόγω οργάνωσης αποχώρησαν διότι διαφώνησαν έντονα με τη κεντρική γραμμη του κόμματος. Γιατι το λέω αυτό? Διότι αποδεικνύει ότι πέρα από τους "μπήκα πασοκ για να μπω δημόσιο" ή "μπήκα ΝΔ για να δουλέψω στην ακρόπολη" υπάρχουν άνθρωποι που έχουν απόψεις, ιδεολογίες και με βάση αυτά αποφασίζουν το που θα μείνουν ή/και το που θα πάνε. Δεν είναι όλοι πρόβατα που περιμένουν τη γραμμή του αρχηγού (σκέψου ότι αποχώρησαν άνθρωποι ενώ ξέραν ότι θα γίνουν κυβέρνηση-->ΤΙ δεν είναι όλοι στα κόμματα για να βολευτούνε??). Για να συνοψίσω απαντώντας και στο @yanni, "Αντιπολίτευση. Η πιο εύκολη δουλειά στον πλανήτη." υπάρχει και το "Ουδέτερος. Τους κρίνω όλους παθητικά και είμαι ένας αλάνθαστος (δηθεν) ουδέτερος".

 

Προφανώς συμφωνώ με ότι γράφεις, απλά, το 2012 που έφυγαν ορισμένα άτομα, δεν ήταν μόνο γιατί διαφώνησαν και όταν έφυγαν ο Συριζα ήταν ακόμα στο ...4-5%.

 

 

@3likos, το πρόβλημά μου δεν είναι η ένταξη σε πολιτκούς σχηματισμούς. Απλά μου προκάλεσε αλγεινή εντύπωση ο υπαινιγμός ότι αντί να ανταλλάσσουμε απόψεις εδώ μέσα (με όσα προβλήματα συνεπάγεται αυτό) αρκεί να διαβάσουμε γενικά και αόριστα ένα μέσο, που υποτίθεται ότι "εκφράζει" τον συνομιλητή μας. Έτσι απεμπολείς το αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμα να έχεις διαφορετική άποψη από τις συλλογικότητες στις οποίες εντάσσεσαι.

 

 

@acct Από την στιγμή που πέρασε ένας μήνας με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ έως τώρα, συγκεκριμένα μέλη, εμμέσως πλην σαφώς, όχι μόνο με "εγκαλούν" γιατί δεν γράφω εδώ κάθε μέρα για τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά και πιστευουν λανθασμένα ότι εγώ γουστάρω την κατάσταση και ότι τα βλέπω όλα καλώς καμωμένα.

Επειδή δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση να γράφω εδώ όπως όταν δεν είχα δουλειά και άλλες υποχρεώσεις παρέθεσα το site της εν λόγω εφημερίδας για να διαβάσουν όσο θέλουν κάτι που ξέρω ότι δεν διαφωνώ. 

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσω απαντώντας και στο @yanni, "Αντιπολίτευση. Η πιο εύκολη δουλειά στον πλανήτη." υπάρχει και το "Ουδέτερος. Τους κρίνω όλους παθητικά και είμαι ένας αλάνθαστος (δηθεν) ουδέτερος".

Ναι υπάρχει κόσμος που δεν επιλέγει να είναι φανατισμένο κομματόσκυλο. Αν τώρα όποιος δεν είναι φανατισμένο κομματόσκυλο, εσένα σου φαίνεται ως παθητικός και δήθεν, δικό σου πρόβλημα. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς συμφωνώ με ότι γράφεις, απλά, το 2012 που έφυγαν ορισμένα άτομα, δεν ήταν μόνο γιατί διαφώνησαν και όταν έφυγαν ο Συριζα ήταν ακόμα στο ...4-5%.

Καλά δε γνωρίζω γιατι αποχώρησαν ούτε πόσοι. Απλώς το έφερα ως παράδειγμα ότι σε οποιαδήποτε συλλογικότητα-σχηματισμό μπορει κάποιος να διαφωνήσει και να φύγει εαν πλεον δεν τον εκφραζει.

 

Στην Ολλανδία δε δούλευες ή δε πιάνει η Ολλανδία;

 

Γενικά η φάση είναι ότι χρειαζόμαστε ένα Συριζαίο να γραφει συνέχεια για να έχει νόημα το τόπικ, δε γίνεται να συμφωνούμε συνέχεια πόσο κακή είναι η κυβέρνηση! Χρειαζόμαστε έναν απλό Συριζαίο που να ειναι με την κεντρική κυβερνητική γραμμη και όχι σε καμια κλασμένη συνιστώσα να μας λέει ότι "Ναι παιδιά εγώ συμφωνω μαζί σας αλλα ας περιμένουμε"..

 

Με την προηγούμενη κυβέρνηση ειχαμε ας πουμε τον LL_NEO να ξεδίνουμε.:D Αυτοί οι καινούριοι όμως ειναι απαράδεκτοι ρε παιδί μου, για να διαφωνήσεις μαζί τους πρέπει να πας να διαβάσεις πρώτα την εφημερίδα τους , και μετά πάλι θα σου πουν ότι δεν καταλαβες καλά αυτό που διάβασες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόμαστε έναν Συριζαίο. Χάριν συνέχειας περίμενα τον Μυραλή να φάει το καπέλο του με αυτά που κάνει η κυβέρνηση ή να πεί "σας τά λεγα" και όχι να μας παραπέμπει σε ένα δικτυακό τόπο αριστερής εφημερίδας. Εγώ με τον Μυραλή συνδιαλεγόμουν, όχι με τον e-dromos.gr

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει κόσμος που δεν επιλέγει να είναι φανατισμένο κομματόσκυλο. Αν τώρα όποιος δεν είναι φανατισμένο κομματόσκυλο, εσένα σου φαίνεται ως παθητικός και δήθεν, δικό σου πρόβλημα. :)

Αναμενόμενη απάντηση. Εθελοτυφλεις είτε από αγνοια είτε από επιλογή. Αν νομίζεις το ότι δεν είσαι φανατισμένο κομματόσκυλο σε κάνει ουδέτερο κάνεις μεγάλο λάθος. Το ουδέτερος ή καλύτερα το ανεξάρτητος κρίνεται από το κατα πόσο με τη στάση σου και τις αντιλήψεις σου εξυπηρετείς κάποιον (άθελα σου ας πουμε).

 

Παράδειγμα: Ξέρω άπειρους ουδέτερους τύπους που πριν από 4 χρόνια φωνάζαν ότι ο λόγος που έχουμε ανεργία ειναι οι ξένοι. Πλέον όλοι (ουδέτεροι και ΜΗ) ελπίζω να καταλαβαμε ποιοι ειναι οι πραγματικοί λόγοι. Απο τον δεξιο-φιλελε που θεωρεί ότι χρειάζονται επενδύσεις για να ανακάμψει η οικονομία και να μειωθει η ανεργία μέχρι τον αριστερό που θεωρεί ότι πρέπει να γίνουν προσλήψεις-αυξήσεις σε μισθούς κλπ για να κινηθει η αγορά κλπ , όλες οι προσεγγίσεις σήμερα αναγνωρίζουν ότι ο κυριότερος λόγος για την ανεργία ειναι άλλος από αυτόν που έλεγαν κάποιοι ουδέτεροι πριν 4 χρόνια. Αναρωτιέμαι όμως πόσο ουδέτεροι ήταν , όταν ουσιαστικά η φαινομενικά "αγανακτισμένη ουδέτερη" στάση τους εξυπηρέτησε κάποιου κόμματος σχέδιο εν τέλει.

 

Γιατι σου τα λέω όλα αυτά? Καλά κάνεις και νιώθεις ότι δεν εισαι κομματόσκυλο. Αφου δεν εισαι άλλωστε. Δε χρειάζεται να είσαι κομματόσκυλο όμως για να μην εισαι ουδέτερος. Ουδέτερος ειναι στην τελική αυτός που δεν έχει άποψη για τίποτα. Καλό πάντως ειναι να απαντάμε στην ουσία και όχι να γυρνάμε την κουβέντα γύρω απο φτηνές κουβέντες του προποτζίδικου περι κομματόσκυλων κλπ. Νομίζω αρκετά πράματα ποστάρεις καθημερινα, αρκετές ειδήσεις διαβάζεις και βάζεις και εδώ, γενικά δε μου φαίνεσαι ανίδεος. Μην κάνεις επομένως ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου είπα πραγματικά και μου το πας σε κουβέντα καφενέ για το πόσο "κακά ειναι τα κόμματα, και μακρυα ο εντιμος ουδέτερος ανεξάρτητος κυρ Παντελης μη βρει μπελα".

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενη απάντηση. Εθελοτυφλεις είτε από αγνοια είτε από επιλογή. Αν νομίζεις το ότι δεν είσαι φανατισμένο κομματόσκυλο σε κάνει ουδέτερο κάνεις μεγάλο λάθος. Το ουδέτερος ή καλύτερα το ανεξάρτητος κρίνεται από το κατα πόσο με τη στάση σου και τις αντιλήψεις σου εξυπηρετείς κάποιον (άθελα σου ας πουμε).

Αναμενόμενη απάντηση; Ναι, οκ, ας ξεκινήσουμε υποβαθμίζοντας το σχόλιο.

Εθελοτυφλώ; Really? Επειδή το λες εσύ; Επειδή σου κάθεται βολικό;

Εντάξει τώρα το άλλο είναι η κλασική βλακεία. "Αν δεν είσαι μαζί μας, είσαι με τους άλλους".

 

Παράδειγμα: Ξέρω άπειρους ουδέτερους τύπους που πριν από 4 χρόνια φωνάζαν ότι ο λόγος που έχουμε ανεργία ειναι οι ξένοι. Πλέον όλοι (ουδέτεροι και ΜΗ) ελπίζω να καταλαβαμε ποιοι ειναι οι πραγματικοί λόγοι. Απο τον δεξιο-φιλελε που θεωρεί ότι χρειάζονται επενδύσεις για να ανακάμψει η οικονομία και να μειωθει η ανεργία μέχρι τον αριστερό που θεωρεί ότι πρέπει να γίνουν προσλήψεις-αυξήσεις σε μισθούς κλπ για να κινηθει η αγορά κλπ , όλες οι προσεγγίσεις σήμερα αναγνωρίζουν ότι ο κυριότερος λόγος για την ανεργία ειναι άλλος από αυτόν που έλεγαν κάποιοι ουδέτεροι πριν 4 χρόνια. Αναρωτιέμαι όμως πόσο ουδέτεροι ήταν , όταν ουσιαστικά η φαινομενικά "αγανακτισμένη ουδέτερη" στάση τους εξυπηρέτησε κάποιου κόμματος σχέδιο εν τέλει.

Παράδειγμα; Τι μας λες; Δεν με ενδιαφέρει τι παράδειγμα έχεις στο μυαλό σου εσύ για να στηρίζεις τις φαντασιώσεις σου για το πρόσωπό μου. Και τι να καταλάβαμε; Ότι η δική σου άποψη όπως την έχεις στο μυαλό, αποτελεί την υπέρτατη αλήθεια; Το μόνο που καταλαβαίνω από αυτό που γράφεις, είναι ότι ψάχνεις να ανακαλύψεις φασίστες ρίχνοντας έμμεσα λάσπη. Πρέπει να είσαι ο πρώτος που προσπαθεί να κατηγοριοποιήσει τους μη κομματικοποιημένους στους φασίστες. Τέτοιες έμμεσες λάσπες στα μούτρα σου. Θα φτιάξεις και επιδερμίδα.

 

Γιατι σου τα λέω όλα αυτά? Καλά κάνεις και νιώθεις ότι δεν εισαι κομματόσκυλο. Αφου δεν εισαι άλλωστε. Δε χρειάζεται να είσαι κομματόσκυλο όμως για να μην εισαι ουδέτερος. Ουδέτερος ειναι στην τελική αυτός που δεν έχει άποψη για τίποτα. Καλό πάντως ειναι να απαντάμε στην ουσία και όχι να γυρνάμε την κουβέντα γύρω απο φτηνές κουβέντες του προποτζίδικου περι κομματόσκυλων κλπ. Νομίζω αρκετά πράματα ποστάρεις καθημερινα, αρκετές ειδήσεις διαβάζεις και βάζεις και εδώ, γενικά δε μου φαίνεσαι ανίδεος. Μην κάνεις επομένως ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου είπα πραγματικά και μου το πας σε κουβέντα καφενέ για το πόσο "κακά ειναι τα κόμματα, και μακρυα ο εντιμος ουδέτερος ανεξάρτητος κυρ Παντελης μη βρει μπελα".

Κοίτα, αν νιώθεις την ανάγκη να εντάξεις τον άλλον σε έναν κομματικό χώρο, ώστε να τον αντιμετωπίζεις ανάλογα στα σχόλια, είναι δική σου επιλογή, επιλογή με την οποία εγώ διαφωνώ. Έχω γράψει δεκάδες φορές ότι πολλοί επιλέγουν να διαβάζουν το avatar κάποιου και όχι το κείμενο στο ποστ του. Ασχέτως αν το κείμενο είναι σωστό ή λάθος, θα διαφωνήσουν ή θα συμφωνήσουν (με αυτή τη σειρά) με το avatar. Καταλαβαίνω πολύ καλά, μην ανησυχείς. Για αυτό μου τα λες αυτά. Διότι έχεις την ανάγκη να κατηγοριοποιείς τους άλλους.

 

Είναι κρίμα ειλικρινά να προσπαθούμε να χρωματίζουμε την κάθε άποψη, ώστε να μπορούμε με ευκολία να την απορρίψουμε όταν αυτή είναι σωστή, μόνο και μόνο επειδή προέρχεται από αυτούς που θεωρούμε ως τους απέναντι. Αλλά φαντάζομαι είναι αναγκαίο όταν θεωρούμε ότι μία και μόνο μία ιδεολογία περιέχει όλη την αλήθεια.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.