Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Και το φταίξιμο για όλο αυτό είναι καθαρά στην καμπούρα μας 1000%...

Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Έχει αποδειχθεί πλέον, όχι μόνο στην Ελλάδα, ότι κυβερνούν οι τράπεζες και οι μεγαλοεπενδυτές και όχι ο λαός με την ψήφο του. Δε λέω ότι δε φταίμε, αλλά σίγουρα όχι στο βαθμό που θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO, Το γερμανοτσολιάδες το αναφέρεις συχνά στα ειρωνικά σου σχόλια που δείχνουν χαιρεκακία για όσα συμβαίνουν...

Και το φταίξιμο για όλο αυτό είναι καθαρά στην καμπούρα μας 1000%...Αυτό δυστυχώς βγαίνει από τα ποσταρίσματά σου ... Αλλά δεν είναι αφελές να πιστεύεις ότι τα μέτρα ήταν μόλις 2,5 δις;

Όχι το αναφέρω απλά για να καταδείξω πως ένα έθνος που αποτελείται απο αιθεροβάμονες αντιμετώπιζε τους ρεαλιστές. Χαιρεκακία ειναι να ρωτήσω που ξοδέψατε τα λεφτά που γλιτώςατε απο τον ΕΝΦΙΑ.

Αν παρακολουθήσεις την πορεία των διαπραγματεύσεων και τις αντιπροτάσεις τα 2,5 ειναι το αρχικό νούμερο.

Μα προφανώς και το φταίξιμο ειναι στην καμπούρα μας. Ποιος άλλος σου φταίει για την κατάντια μας; Παραφράζοντας μια υπογραφή που έπαιζε εδω μεσα απο οσο θυμάμαι τον εαυτό μου οι Έλληνες ψηφίζουν πάντα αυτόν που θα τους τάξει τα περισσότερα στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο αδιαφορώντας για το αν ειναι εφικτό ή ειδικά παλιότερα αν αυτό θα πλήξει τις μακροχρόνιες προοπτικές της χώρας.

Εχω μια Θεία που μια ζωή έτρεχε για τη ΝΔ. Σταμάτησε να ψηφίζει ΝΔ το 2009. Ξερεις γιατί; Διότι η ΝΔ δεν της διόρισε την κόρη. Η θεία μου ειναι έτσι όπως το βλέπω εγώ ο κλασικός Έλληνας. Θα μιλήσει για τους Έλληνες πολιτικούς που μας κατέστρεψαν και βάζοντας κόμμα (ούτε καν αλλάζοντας πρόταση) θα σου ζητήσει τηλέφωνο πολιτικού για της εξασφαλίσει το παιδι της. Μπορείς κάλλιστα να μου πεις οτι κάνω σφάλμα σύνθεσης και οτι δεν ειναι έτσι η κατάσταση αλλα ειδικά στα 2 χρονια που ήμουν Ελλάδα αυτή την άποψη εξέλαβα.

Να παρει η Ελλάδα ειναι φουλ απο κόσμο που απο τη μια θα γράφει στο φουμπου αλήτες προδότες πολιτικοί και απο την άλλη θα ψάχνεται για διορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Έχει αποδειχθεί πλέον, όχι μόνο στην Ελλάδα, ότι κυβερνούν οι τράπεζες και οι μεγαλοεπενδυτές και όχι ο λαός με την ψήφο του. Δε λέω ότι δε φταίμε, αλλά σίγουρα όχι στο βαθμό που θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε.

 

Δεν έχει αποδειχθεί τίποτα !

Ή μάλλον αποδείχτηκε. Στην Ελλάδα κυβερνούν τα άχρηστα κομματόσκυλα που βοηθάνε τις τράπεζες για να παίρνουνε από αυτές θαλασσοδάνεια !!!

Τιποτένια κομματόσκυλα με ξεχασμένα εκατομμύρια (αριστεροί και ταπεινοί) και δεν έχει ανοίξει ρουθούνι.

 

Το 30% είναι βολεμένοι, ζωή και κότα δικέ μου !!!

Οι υπόλοιποι δουλεύουνε για αυτούς το 30%.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Σόρος: Η Ελλάδα παραμένει πρόβλημα της Ευρωζώνης
Η Ελλάδα παραμένει πρόβλημα της Ευρωζώνης, διαμήνυσε ο αμερικανός επενδυτής Τζορτζ Σόρος, εκτιμώντας ότι η ελληνική οικονομία δεν πρόκειται να σημειώσει αξιόπιστη ανάπτυξη έως ότου αποχωρήσει από το ευρώ

 

 

Ότι του κατέβει λέει το κομούνι : Ο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ό,τι τα τιποτένια και άχρηστα κομματόσκυλα βοηθάνε τον τόπο και τους ενδιαφέρει η ανάπτυξη του τόπου ?

Γιατί αν πεις ναι, πάει καρφί στα ανεκδοτα...

 

Το 30% είναι βολεμένοι, ζωή και κότα δικέ μου !!!

Οι υπόλοιποι δουλεύουνε για αυτούς το 30%.

 

Υπάρχει καμία αμφιβολία για το παραπάνω ???

 

Γιατί αν είναι έτσι, να βάλω ζαρτιέρες να το παίξω γκόμενα και να γίνω καθηγήτρια σε πανεπιστήμιο...

 

Έτσι δικέ μου ???

 

Εννοείται νύχτα...όπως η γκόμενα του Τσίπρα.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αποδειχθεί τίποτα !

Ή μάλλον αποδείχτηκε. Στην Ελλάδα κυβερνούν τα άχρηστα κομματόσκυλα που βοηθάνε τις τράπεζες για να παίρνουνε από αυτές θαλασσοδάνεια !!!

Τιποτένια κομματόσκυλα με ξεχασμένα εκατομμύρια (αριστεροί και ταπεινοί) και δεν έχει ανοίξει ρουθούνι.

 

Το 30% είναι βολεμένοι, ζωή και κότα δικέ μου !!!

Οι υπόλοιποι δουλεύουνε για αυτούς το 30%.

Ψιτ, να σου πω, διάβασε και τίποτα άλλο εκτός από ΣΤΟΧΟ.

Σε όλο σχεδόν τον κόσμο το ίδιο συμβαίνει. Τα κόμματα βοηθάνε τις τράπεζες και δουλεύουν για αυτές. 

Και το 90% δουλεύει για να πλουτίζει το 10%.

Welcome to the real world.

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ, να σου πω, διάβασε και τίποτα άλλο εκτός από ΣΤΟΧΟ.

Σε όλο σχεδόν τον κόσμο το ίδιο συμβαίνει. Τα κόμματα βοηθάνε τις τράπεζες και δουλεύουν για αυτές. 

Και το 90% δουλεύει για να πλουτίζει το 10%.

Welcome to the real world.

 

Xαχαχαχαχα

 

Ρε λέμε βάζω ζαρτιέρες και θέλω να γίνω καθηγήτρια !!!

 

Τα υπόλοιπα σύντροφε θα τα λες στα ορφανά του Στάλιν και όχι σε εμένα.

Και αυτήν την καραμέλα αν δεν συμφωνείς ή διαβάζεις στόχο ή είσαι φασίστας ξέχνα της γιατί είναι παλίο δικέ μου και κουράζει...

 

ΖΑΡΤΙΕΡΕΣ ΛΕΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτήν την καραμέλα αν δεν συμφωνείς ή διαβάζεις στόχο ή είσαι φασίστας ξέχνα της γιατί είναι παλίο δικέ μου και κουράζει...

Sorry που σου πήραν την καραμέλα, ότι όποιος δε διαβάζει ΣΤΟΧΟ, είναι κουμουνιστής, Σταλινικός, κλπ. Κι εμένα με κουράζει, αλλά σε trollάρω για να περνάει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO, Το γερμανοτσολιάδες το αναφέρεις συχνά στα ειρωνικά σου σχόλια που δείχνουν χαιρεκακία για όσα συμβαίνουν...

Και το φταίξιμο για όλο αυτό είναι καθαρά στην καμπούρα μας 1000%...

το ότι "το φταίξιμο για όλο αυτό είναι  στην καμπούρα μας 1000% " δεν είναι δική μου άποψη . Απ' τα λεγόμενα του LLNEO αυτά πιστεύει ..Εγώ πιστεύω ότι η ευθύνη της πολιτικής ηγεσίας υπερέχει κατά πολύ...

Δεν ευθύνεται ο λαός για τα αίσχη στο ασφαλιστικό. Κάποιοι πιο "σώφρονες" πολιτικοί ψήφιζαν τους σχετικούς νόμους.

Δεν ευθύνεται ο λαός για την λεηλασία των αποθεματικών των ταμείων¨...Κάποιο πολιτικοί επέβαλαν στις διοικήσεις-τις διόριζαν να τα μετατρέψουν σε ομόλογα ή τα κούρευαν μέσω PSI.

Δεν ευθύνεται η γιαγιά που οι επιλογές σε κάθε εκλογική αναμέτρηση ήταν ανάμεσα στην σκύλα και στην χάρυβδη...

Όσο χειραγωγούμενος ή ηλίθιος ή βολεψάκιας κιαν είναι ο λαός μας δεν συμμετείχε άμεσα στις αποφάσεις.  Την είχε αφήσει αυτή τη δουλειά σε "έμπιστους", "γνώστες", "ειδικούς", καταλληλότερους πρωθυπουργούς κτλ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να χαρείς μη λες "τι χειρότερο θα μπορούσε να μας συμβεί" διότι θυμάμαι κάτι ψυχές που λέγανε καθοδόν για τις κάλπεις "δεν έχουμε και τίποτα να χάσουμε". Όπως επίσης κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει και η καραμέλα ότι οι τύραννοι της Ευρώπης δε σέβονται τη δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση της Ελλάδας. Εκτός και αν πχ η Μέρκελ κέρδισε τη διακυβέρνηση της Γερμανίας στην πρέφα.

 

Τι ήταν παράλογο απο όσα είπε; Εξαιρόντας το ότι ο εταίροι απο το καλοκαίρι του 14 επεδίωκαν κυβέρνηση Σύριζα όλα τα υπόλοιπα. Διότι το μονομερής διαγραφή 30 δις χρέους, παράλληλο νόμισμα κτλ είναι σαν να λες σκοτωσε με και κοίτα να δεις τι πάθεις μόλις σηκωθώ απο το μνήμα.

 

 

 

Καθαρές προθέσεις ο Βαρουφάκης που παραμονές της έκδοσης του 5ετους ομολόγου είχε ξεπατωθεί στα tweets ότι η έκδοση θα αποτύχει; Μη με φουρκίζεις γιατί θα το κάνω το ποστ εγχειρίδιο ογκολογίας με τις κατάρες που του χω ρίξει κατα καιρούς.

 

 

 

Κατα ποιον "γερμανοτσολιάδες"; Με δουλέυεις να υποθέσω; Σε άλλους πλανήτες προφανώς ζούσαμε την εποχή του δημοψηφίσματος. Αμφιβάλλεις ότι αν κάποιος δήλωνε ότι υποστηρίζει το ναι θα είχε να αντιμετωπίσει μια ορδή απο ταλιμπάν;

 

Γιατί γκρινιάζω εγώ προσωπικά; Διότι πολύ απλά τα μέτρα που αυτή τη στιγμή παίρνονται (κάπου στα 12 δις) ήταν 2-2.5 δις το Φεβρουάριο. Τα υπόλοιπα είναι τα δίδακτρα για να μάθει ο Γιάνης (όπως είπε ήταν μεγάλο σχολείο αυτός ο ένας χρόνος). Για αυτό γκρινιάζω. Και όσον αφορά τη μνησικακία. Αφενός μεν διότι 5 χρόνια ο μέσος Έλληνας έχει πάρει διαζύγιο με τη λογική και απο ότι φαίνεται ο μόνος τρόπος για να έρθει στα συγκαλά του είναι να του ρθει η πραγματικότητα στη μάπα σαν σφαλιάρα και αφετερου για τα "γερμανοτσολιάδες"

 

Η κυβερνηση Σαμαρα ειχε υπογραψει για 1,5% , 3% και 4,5% πλεονασμα. Τωρα πως με δυο δις μετρα θα φταναμε σε 4,5% πλεονασμα μονο μια ιδιοφυια σαν και σενα μπορει να εξηγησει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κυβερνηση Σαμαρα ειχε υπογραψει για 1,5% , 3% και 4,5% πλεονασμα. Τωρα πως με δυο δις μετρα θα φταναμε σε 4,5% πλεονασμα μονο μια ιδιοφυια σαν και σενα μπορει να εξηγησει.

 

Για 1 χρονο να μην τα εκανε π@υτ@ν@ το ΚΝιτακι και δεν κατεβαζε το κοσμο σε απεργίες το μισο πρωτογενες πλεονασμα θα το ειχε σε αυτοματο πιλοτο ο Σαμαρας....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 1 χρονο να μην τα εκανε π@υτ@ν@ το ΚΝιτακι και δεν κατεβαζε το κοσμο σε απεργίες το μισο πρωτογενες πλεονασμα θα το ειχε σε αυτοματο πιλοτο ο Σαμαρας....

Ναι αλλά άμα δεν τα κάνανε π@υτ@ν@, πως θα σιγούρευαν επιπλέον ψήφους; Άμα μάλιστα λέγανε μήνες πριν την εκλογή προέδρου ότι θα ψηφίσουν πρόεδρο της δημοκρατίας για χάριν της πολιτικής και οικονομικής σταθερότητας, μετά από κοινή συνεννόηση με τα άλλα κόμματα, ξέρεις πόσο επικίνδυνο θα ήταν αυτό; Μιλάμε ότι θα δινόταν χρόνος στην οικονομία να βελτιωθεί και ο ευκολόπιστος κόσμος να αρχίσει να πιστεύει ως αληθινά τα success στόρια του Αντώνη. Άσε που θα τους κατηγορούσαν ότι βάζουν πλάτη στον Αντωνάτση. Όχι, όχι. Θέλαμε άλλα 5 χρόνια μνημονίων και φτου από την αρχή. Άλλα 80 δις στο κεφάλι και φτου και από την αρχή. Δεν θέλαμε πλεόνασμα 3%, θέλαμε να πανηγυρίζουμε αγκαλιά με ελλείμματα. Θέλαμε κλειστές τράπεζες ρε μαμώτο, για την εμπειρία και μόνο. Τι οι Κύπριοι είναι πιο μάγκες ναούμε; Και θέλαμε να τιμωρήσουμε και τον Αντωνάκη. Ναι, τι να σου πω. Το νέο ασφαλιστικό για παράδειγμα, έκανε την μούρη του Αντωνάκη κρέας. Οι αγρότες βγαίνουν στους δρόμους και πανηγυρίζουν, διότι το Antonis, είναι κλεισμένο στο γραφείο του και κλαίει λόγω του νέου ασφαλιστικού. Από αύριο θα κλαίει και στην φυλακή παρέα με τον Μπένι διότι οι εξεταστικές του ΣΥΡΙΖΑ κατέληξαν ότι πρέπει να πάνε σούμπιτοι μέσα.

Αχ αυτός ο σοφός Ελληνικός λαός. Είδε το παιδάκι που θα κατέθετε τον ΕΝΦΙΑ υπέρ ταμείου, να αποκαλύπτει μέσα σε λυγμούς, ότι δεν μπορεί να το κάνει αυτό, αν και θα ήθελε, επειδή ζει σε ενοίκιο και έτρεξε και τον ψήφισε και με χέρια και με πόδια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη σχετικά με την διαστρέβλωση των λεγόμενών του από τον δημοσιογράφο :

 

 

Οταν ο δημοσιογράφος επιμένει ρωτώντας «ποιες πιθανότητες επιβίωσης έχει η κυβέρνησή του ΣΥΡΙΖΑ;» επικαλούμενος δημοσκοπήσεις που δείχνουν ότι τώρα στην Ελλάδα οι συντηρητικοί σημειώνουν προβάδισμα, ο Ν. Κοτζιάς ξιφουλκεί:

 

«Το γνωρίζω και εγώ ότι κάποιοι κύκλοι από το εξωτερικό ονειρεύονται την κατάρρευση της κυβέρνησής μας. Αλλά οι δημοσκοπήσεις γίνονται με εντολή της συντηρητικής παράταξης. Τα κατευθυνόμενα από αυτούς Ινστιτούτα είναι τα ίδια που προέβλεπαν στο δημοψήφισμα για το Grexit ότι θα υπερίσχυε η άποψη των συντηρητικών. Ως γνωστόν, το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό».

 

και εδώ το απόσπασμα της συνέντευξης στα γερμανικά

 

 

Nochmal: Welche Chancen hat Ihre Syriza-Regierung? Umfragen zeigen, dass jetzt die Konservativen in Griechenland vorn liegen.

 

Ich weiß auch, dass einige Kreise im Ausland davon träumen, unsere Regierung könnte auseinanderbrechen. Aber die Umfragen wurden von den Konservativen in Auftrag gegeben. Die von Ihnen zitierten Institute sind die gleichen, die beim Grexit-Referendum prognostizierten, die Konservativen wären weit vorn. Es kam bekanntlich anders.

 

Πηγή: http://www.taz.de/!5269578/

 

 

Ο υπουργός Εξωτερικών παραδέχτηκε ότι το ερώτημα του δημοψηφίσματος ήταν Grexit ή Ευρώ ή είναι ιδέα μου;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.