Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@colt3003

Αυτό μας λέει τί συμβαίνει σε μια χώρα χωρίς ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα όταν ανοίγει τις αγορές της. Στα πρώτα χρόνια τα χαμηλά επιτόκια δανεισμού όπως λέει ο performer σου δίνουν μια ψευδαίσθηση ευημερίας. Τα δάνεια χορηγούνται σε εισαγωγικές εμπορικές επιχειρήσεις που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και γονατίζουν το εμπορικό σου ισοζύγιο. Άρα μην λέμε ότι το ευρώ δεν μεγένθυνε προβλήματα που ήδη υπήρχαν και δεν συνέβαλε στην ταχύτερη πτώση. Αυτό έλεγε παλιότερα και ο Καζάκης και είναι κοινή λογική. Δεν έπρεπε να μπούμε στο ευρώ.

 

 

Κατ'αρχάς τα περί απαγόρευσης εξαγωγής σε τρίτες χώρες είναι αστεία πράγματα. Υπάρχουν έμμεσοι τρόποι να σε αποδυναμώσουν.

Δώσε έμφαση στο δεύτερο και τρίτο ποστ. Έχοντας ως στόχο τη μεγιστοποίηση των επιδοτήσεων, αφού αυτό εξυπηρετούσε τη μάσα των αγροτών, στράφηκαν οι Έλληνες παραγωγοί σε εκείνα τα προϊόντα που δεν είχαμε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα ποιότητας και γενικότερα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα κόστους/ποιότητας. 

Δηλαδή μας επιδοτούσαν αδρά(δωροδοκούσαν; ) να παράγουμε προϊόντα που δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί. Ενώ δεν μας έδιναν κίνητρο να βελτιωθούμε σε ποιότητα. Μετά αποσύροντας την επιδότηση, το τεχνητό αβαντάζ, με νέες ΚΑΠ σε αφήνουν στα κρύα του λουτρού.

 

 

Ξεκινάς κάθε απάντηση με την ίδια λάθος (κατα τη γνώμη μου) παραδοχή:

 

Η Ε.Ε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ !!!

 

Ωραία, κακώς μπήκαμε στο ευρώ. Το ίδιο έγραψα και εγώ στο θρεντ του ''δημοψηφίσματος Νο2'' 3 μέρες πρίν. Ωστόσο δεν έχει νόημα να μεμψιμοιρούμε εσαεί για κάτι το οποίο έγινε. Έχουν περάσει 14 χρόνια πια !

 

Απο εκεί και πέρα όπως λέει και ο λαός: ''κοντά στο νού, και η γνώση''.

 

Μας δώθηκε μοναδική ευκαιρία με αμέτρητο χρήμα, να φτιάξουμε κράτος, δομές, και οικονομία. Αντί αυτού τα κάναμε όλα ρημαδιό. Και τώρα ως άλλοι απατημένες σύζυγοι φωνάζουμε πως μας ξεγέλασαν. Την σοφία των παπούδων μας, πως ο δρόμος είναι πάντα ανηφορικός, την ανταλλάξαμε με την αρχή της ήσσονος προσπάθειας. Το καζίκι του χρηματηστηρίου δεν στάθηκε αρκετό για να μας συνετίσει. Τι σε κάνει αλήθεια να πιστεύεις, ότι ακόμα και να μας χάριζαν όλα τα χρέη, δεν θα βρισκόμασταν ξανά σε δεινή θέση λίαν συντόμως ???

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα λίγο Αμυρά και διαπίστωσα πόσο μπροστά είναι το άτομο. Υπέρμαχος του κρατικά κατευθυνόμενου καπιταλισμού(σαν τη στρατηγική της Κίνας) και σφόδρα φιλελεύθερος σε κάποια θέματα και πήγε στον Σύριζα. Περίεργο.

Εξηγεί πολύ καλά γιατί πρέπει να φύγουμε από το ευρώ με μια πατριωτική κυβέρνηση στο πλευρό μας. Αυτό το τελευταίο βέβαια δεν εξηγεί πώς θα το πετύχουμε. Για μένα είναι απλό. Νέο σύνταγμα για τη χώρα, με όρια χρέους, απάλειψη της ασυλίας των βουλευτών και δημοψηφίσματα ή αυξημένη πλειοψηφία για σημαντικές συμβάσεις με ξένα κράτη(π.χ. τα δάνεια που πήραμε). Χωρίς τη δυνατότητα τροποποίησης του Συντάγματος από τη Βουλή, παρά μόνο από εθνοσυνελεύσεις μόνο για το σκοπό αυτό.

 

Έχετε ακούσει από τον Λεβέντη αυτά τα πράγματα για να υπάρχει λογοδοσία και να σταματήσουν οι ρεμούλες; Δεν θα τα ακούσετε ποτέ. Μόνο η Χρυσή Αυγή τόλμησε να μιλήσει για την προστασία των βουλευτών και είδαμε που βρέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε μου αρέσει η ανευθυνότητα πολλών (βάζω και εμένα μέσα σε διάφορα θέματα). Δε μπορείς να θες το ευρώ και να μη θες να σε ξεκατινιάσουν οι εντός και οι εκτός. Οι εντός γιατί δε μειώνουν κράτος και γενικά δεν αλλάζουν την κομματική φιλοσοφία που περνάει από τις προσλήψεις και οι δε που θέλουν ένα πρωτεκτοράτο. Οπότε, όσοι είναι φανατικοί ευρωπαιστές (δλδ "ναι σε όλα) να μη παραπονιούνται για όσα μέτρα λιτότητας και αν παρθούν. Τα αξίζουν.

Ο Σόιμπλε δε μας θέλει, το ΔΝΤ μας θέλει με κούρεμα. Για εμένα δικαιολογούνται όσοι δε μας θέλουν γιατί 6 χρόνια υποσχόμασταν μικρότερο δημ τομέα, άνοιγμα επαγγελμάτων, μείωση γραφειοκρατίας και έτσι χάσαμε την αξιοπιστία μας. Δεν τη χάσαμε μόνον στο 6μηνο του Τσίπρα. Το χειρότερο. Αν μας πετάξουν από το Ευρώ δεν έχουμε σχέδιο.

Επίσης πολύ ύπουλος είναι ο τρόπος δράσης του ΔΝΤ. Για δεύτερη φορά η Λαγκάρντ τινάζει στον αέρα μια συμφωνία την τελευταία στιγμή. Γιατί δεν έβαλε επιτακτικά το αίτημα της μείωσης του χρέους πριν πάμε σε δημοψήφισμα και άφησε πρώτα να φανούν κακοί οι Γερμανοί και μετά όταν είδε πως τα βρίσκουμε μπήκε σφήνα; Μας παίζουν όπως τα σκυλιά μια μπάλα.

Και οι Ευρωπαίοι ας αποφασίσουν. Αν θέλουν το ΔΝΤ θα πληρώσουν και αυτοί με κούρεμα. Αυτοί το βάλανε στο παιχνίδι και ας αναλάβουν τις ευθύνες. Τι νόμιζανε; Πως δε θα κοιτούσαν οι Αμερικάνοι το συμφέρον τους; Περαστικά τους και δικά μας που δεχθήκαμε να μπει στο παιχνίδι.

Μπορεί να πει κάποιος πως η ΕΕ δεν ήταν έτοιμη για μια τέτοια κρίση και για αυτό στράφηκε στο ΔΝΤ. Αν δεν ήταν έτοιμη τότε δεν είναι αξιόπιστη. Στα δύσκολα φαίνονται οι καλοί καπετάνιοι.

 

Die Welt: Πρόβλημα για τους Γερμανούς η διαφωνία με ΔΝΤ-Λαγκάρντ

http://mignatiou.com/2015/07/die-welt-provlima-gia-tous-germanous-i-diafonia-me-dnt-lagkarnt/

 

Μπά-χα-λο. Είπα, είπες, είπε. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μερες ρευστοποιείς και η καταθεση γίνεται σε τραπεζα τους εξωτερικου. Και να χάσεις 10% (λεμε τωρα) απο το να φας κουρεμα 50% δεν το λες bad deal

Επειδή είχαμε πιάσει αυτή την κουβέντα πριν 2 μέρες για ακριβώς αυτο το άρθρο, do tell πως πουλάς, τι πουλάς και το κυριότερο πως το μεταφέρεις σε άλλη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να τα βάζουμε και να κατηγορούμε μια κυβέρνηση 5 μηνών-που ούτε πρόλαβε να κυβερνήσει καν- να δούμε τη πραγματικότητα κατάματα και να φτυσουμε αυτούς που μας φέραν σ αυτή τη κατάσταση. www.crashonline.gr/συγκλονιστικη-αποκαλυψη-πώς-η-υπογρα/

Άλλος φοβάται να δει την πραγματικότητα κατάματα.

 

Ο άνθρωπος που δολοφόνησε την οικονομία - Πώς ο Βαρουφάκης απέτυχε παταγωδώς στη διαπραγμάτευση - bankingnews.gr - online οικονομική ενημέρωση

 

Παρέλαβε μια οικονομία με ανάπτυξη 1,8% και την οδήγησε μέσα σε πέντε μήνες στη χρεοκοπία, με κλειστές τράπεζες, με capital controls και με τους πολίτες σε απόγνωση.

 

Eurogroup: H Φινλανδία σαμποτάρει τη συμφωνία λόγω "Αληθινών Φινλανδών" - ΔΙΕΘΝΗ - news.gr

 

 

Πάντως, όπως διευκρινίζεται από αρμόδιες πηγές, μία ενδεχόμενη συμφωνία μπορεί να εγκριθεί και χωρίς τη συναίνεση της Φινλανδίας, βάσει του καταστατικού του ESM, που επιτρέπει την έγκριση ενός προγράμματος με πλειοψηφία των χωρών που παρέχουν το 85% των κεφαλαίων του ESM. Έτσι, δεδομένου ότι η συμμετοχή της Φινλανδίας είναι κάτω από το 1,8% (12,58 δισεκατομμύρια ευρώ), η βαρύτητα της ψήφου της δεν επηρεάζει σημαντικά την έγκριση του νέου δανείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη μου λες για 1.8 ανάπτυξη, πλασματική ήταν, όπως και το πρωτογενές πλεόνασμα.Πάμε παρακάτω. Αυτοί είμαστε, σαν λαός, σαν Έθνος. Ξεχνάμε όλα τα προηγούμενα και τα βάζουμε με μια 5 μήνη κυβέρνηση. Έκανε λάθη δεν αντιλέγω, αλλοίμονο. Αλλά οι βάσεις για να βρεθούμε σ αυτή τη κατάσταση, δυστυχώς για σένα και για μένα,προϋπήρχαν. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να αρχίσουμε τις διαμάχες. Δεν είμαι αριστερός, απλά τους ψήφισα όπως οι περισσότεροι για κάτι καλύτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα μια κούτα......βλέπεις ψηφίσαμε οικογενειακώς ΟΧΙ.

Σε λίγο προβλέπω έλλειψη.

 

Μου το έστειλε ξάδερφος από τον Καναδά.Κάπως έτσι μας βλέπουν έξω.

 

ghtr.png

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντί να τα βάζουμε και να κατηγορούμε μια κυβέρνηση 5 μηνών-που ούτε πρόλαβε να κυβερνήσει καν- να δούμε τη πραγματικότητα κατάματα και να φτυσουμε αυτούς που μας φέραν σ αυτή τη κατάσταση. www.crashonline.gr/συγκλονιστικη-αποκαλυψη-πώς-η-υπογρα/

 

Μήπως να σταματήσουμε αυτή την καραμέλα ?

Ναι οι προηγούμενοι μας έφτασαν εδώ.

Και οι τωρινοί εθνοσωτήρες μας πήγαν ακόμα παραπέρα.

Βεβαίως και δεν πρόλαβαν να κυβερνήσουν.Το μυαλό τους ήταν, πως θα βρουν άλλα 2 πόδια και 2 χέρια,για να σκύψουν στα 8.

Ευτυχώς που έχουν κυβερνήσει μόνο 5 μήνες ως τώρα.Γιατί αν είχαν κι άλλο χρόνο μπροστά τους  τα μέτρα θα είχαν πάει σε τριψήφιο νούμερο δισεκατομμυρίων.

Μήπως να τους πούμε και ευχαριστώ που τα έκαναν ακόμα χειρότερα ??

Μήπως να τους δώσουμε κι άλλο χρόνο να δούμε πόσο χαμηλότερα μπορούμε να πάμε ??

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά μη μου λες για 1.8 ανάπτυξη, πλασματική ήταν, όπως και το πρωτογενές πλεόνασμα.Πάμε παρακάτω. Αυτοί είμαστε, σαν λαός, σαν Έθνος. Ξεχνάμε όλα τα προηγούμενα και τα βάζουμε με μια 5 μήνη κυβέρνηση. Έκανε λάθη δεν αντιλέγω, αλλοίμονο. Αλλά οι βάσεις για να βρεθούμε σ αυτή τη κατάσταση, δυστυχώς για σένα και για μένα,προϋπήρχαν. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να αρχίσουμε τις διαμάχες. Δεν είμαι αριστερός, απλά τους ψήφισα όπως οι περισσότεροι για κάτι καλύτερο.

Δεν ξέρω αν εδώ που φτάσαμε το πρώτο που μας ενδιαφέρει είναι να δικαιολογήσουμε την παρούσα κυβέρνηση, επειδή την στηρίξαμε στις τελευταίες εκλογές. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κύριο μέλημά μας. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι οι άνθρωποι πήραν το τιμόνι και το στρίψανε το όχημα απότομα προς τον γκρεμό νομίζοντας ότι θα βγάλει φτερά. Αυτό που ξέρω είναι ότι με τους άλλους είχες μια κάποια εμπιστοσύνη από τους έξω και τις αγορές, ο κόσμος πληρωνόταν μισθούς συντάξεις, δεν τα πιστωνόταν, είχες μια έστω πλασματική, μαγειρεμένη, φτιαχτή, εικονική, ψεύτικη, ότι θες ανάπτυξη. Άντε τώρα πες μου ότι έχεις μια πλασματική, μαγειρεμένη, φτιαχτή, εικονική, ψεύτικη, ότι θες ανάπτυξη και να περιμένεις να μην γελάσω.

 

Πέφτουμε από το γκρεμό και το πρώτο μας μέλημα είναι να δικαιολογήσουμε την ψήφο μας. Όπως λες, αυτοί είμαστε. Αλήθεια, πίστευες όταν τους ψήφιζες ότι θα κάνουν όσα λέγανε; Θα μου πεις δεν ήσουν ο μόνος. Αλλά ξανά. Αυτοί είμαστε. Αδιαφορούμε για τις συνέπειες αυτών που μας τάζουν. Αν ακούγονται ευχάριστα τρέχουμε και τους ψηφίζουμε. Ίσως τώρα να βάλουμε μυαλό και να αρχίσουμε πρώτα να αναρωτιόμαστε "Κάτσε ρε συ. Τι μου λέει αυτός; Γίνονται πρώτα από όλα αυτά που λέει; Μήπως με κοροϊδεύει στα μούτρα μου; Και αν κάποιος με κοροϊδεύει στα μούτρα μου και το βλέπω, εγώ θα τον επιβραβεύσω και με την ψήφο μου;"

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ευκαιρία…

Ας μη γελιόμαστε όμως. Εφόσον όλα εξελιχθούν ομαλά, θα είμαστε στην αρχή και όχι στο τέλος της διαδρομής. Δεν βγήκαμε από τα Μνημόνια των υφεσιακών μέτρων και της λιτότητας, αλλά μπαίνουμε βαθιά σε ένα από τα πιο σκληρά Μνημόνια, με τους χειρότερους όρους σαν κοινωνία και σαν οικονομία. Ο κ. Τσίπρας για να επιβιώσει επιστράτευσε το «όπλο του εχθρού»: το Δόγμα του Σοκ. Πλέον η μείωση των συντάξεων, η αύξηση του ορίου ηλικίας για τη συνταξιοδότηση, η διατήρηση του ΕΝΦΙΑ θα φαίνονται «δώρο θεού» μετά την αγωνία που πέρασαν εκατομμύρια Ελληνες στην ουρά για τα 50 ευρώ…

http://mignatiou.com/2015/07/i-teleftea-efkeria/

Όλοι στο κοινοβούλιο θα επιβιώσουν. Με 7000+ ευρώ το μήνα και τζάμπα αμάξι και εγώ θα επιβίωνα. Με τους μισθούς τους τι θα γίνει; Αριστερή κυβέρνηση είναι. Θα τους πάνε στα 700 ευρώ του απλού εργάτη;

Οι προηγούμενοι αφού είχαν ανάπτυξη γιατί δεν ολοκλήρωσαν την αξιολόγηση; Τι φοβήθηκαν; Από τις δημοτικές εκλογές και μετά δεν έκαναν τπτ. Περίμεναν να έρθει η ώρα της εκλογής του Προέδρου της Δημοκρατίας για να βρούνε άλλοθι και να λένε πως αν δεν τους έριχναν θα τα έπαιρναν; 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εδώ που φτάσαμε το πρώτο που μας ενδιαφέρει είναι να δικαιολογήσουμε την παρούσα κυβέρνηση, επειδή την στηρίξαμε στις τελευταίες εκλογές. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κύριο μέλημά μας. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι οι άνθρωποι πήραν το τιμόνι και το στρίψανε το όχημα απότομα προς τον γκρεμό νομίζοντας ότι θα βγάλει φτερά. Αυτό που ξέρω είναι ότι με τους άλλους είχες μια κάποια εμπιστοσύνη από τους έξω και τις αγορές, ο κόσμος πληρωνόταν μισθούς συντάξεις, δεν τα πιστωνόταν, είχες μια έστω πλασματική, μαγειρεμένη, φτιαχτή, εικονική, ψεύτικη, ότι θες ανάπτυξη. Άντε τώρα πες μου ότι έχεις μια πλασματική, μαγειρεμένη, φτιαχτή, εικονική, ψεύτικη, ότι θες ανάπτυξη και να περιμένεις να μην γελάσω.

 

Πέφτουμε από το γκρεμό και το πρώτο μας μέλημα είναι να δικαιολογήσουμε την ψήφο μας. Όπως λες, αυτοί είμαστε. Αλήθεια, πίστευες όταν τους ψήφιζες ότι θα κάνουν όσα λέγανε; Θα μου πεις δεν ήσουν ο μόνος. Αλλά ξανά. Αυτοί είμαστε. Αδιαφορούμε για τις συνέπειες αυτών που μας τάζουν. Αν ακούγονται ευχάριστα τρέχουμε και τους ψηφίζουμε. Ίσως τώρα να βάλουμε μυαλό και να αρχίσουμε πρώτα να αναρωτιόμαστε "Κάτσε ρε συ. Τι μου λέει αυτός; Γίνονται πρώτα από όλα αυτά που λέει; Μήπως με κοροϊδεύει στα μούτρα μου; Και αν κάποιος με κοροϊδεύει στα μούτρα μου και το βλέπω, εγώ θα τον επιβραβεύσω και με την ψήφο μου;"

wpid-20150712111813.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι προηγούμενοι αφού είχαν ανάπτυξη γιατί δεν ολοκλήρωσαν την αξιολόγηση; Τι φοβήθηκαν; Από τις δημοτικές εκλογές και μετά δεν έκαναν τπτ. Περίμεναν να έρθει η ώρα της εκλογής του Προέδρου της Δημοκρατίας για να βρούνε άλλοθι και να λένε πως αν δεν τους έριχναν θα τα έπαιρναν;
Τον Σεπτέμβρη ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ήδη στο +6% και η ρητορική του, ρήξης με επενδυτές, ευρωπαίους, μνημόνια, τους πάντες, ήταν χειρόφρενο για οποιαδήποτε αξιολόγηση. Αλλά ότι έχει ευθύνες η κυβέρνηση Σαμαρά και ο ίδιος που παράτησε την δουλειά και άρχιζε να σκίζει καθημερινά τα μνημόνια, να ανακοινώνει 100 δόσεις και να τις παίρνει πίσω, αντί να ενημερώνει τον λαό για το που είμαστε και που πάμε, είναι μεγάλες.

wpid-20150712111813.jpg

Άποψη έχουμε ή μόνο φωτογραφίες βάζουμε; Επίσης αν θέλεις να μου ποστάρεις την ερώτηση που του κάνανε καθώς και το πλήρες κείμενο της απάντησης. Εκτός και αν απλά ξέρουμε μόνο πως να συνθηματολογούμε και να δημιουργούμε εντυπώσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον Σεπτέμβρη ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ήδη στο +6% και η ρητορική του, ρήξης με επενδυτές, ευρωπαίους, μνημόνια, τους πάντες, ήταν χειρόφρενο για οποιαδήποτε αξιολόγηση. Αλλά ότι έχει ευθύνες η κυβέρνηση Σαμαρά και ο ίδιος που παράτησε την δουλειά και άρχιζε να σκίζει καθημερινά τα μνημόνια, να ανακοινώνει 100 δόσεις και να τις παίρνει πίσω, αντί να ενημερώνει τον λαό για το που είμαστε και που πάμε, είναι μεγάλες.

Άποψη έχουμε ή μόνο φωτογραφίες βάζουμε; Επίσης αν θέλεις να μου ποστάρεις την ερώτηση που του κάνανε καθώς και το πλήρες κείμενο της απάντησης. Εκτός και αν απλά ξέρουμε μόνο πως να συνθηματολογούμε και να δημιουργούμε εντυπώσεις.

 

http://www.standaard.be/cnt/dmf20140429_01087318

http://www.breitbart.com/london/2014/05/01/van-rompuy-says-europe-will-expand-without-public-backing/

 

άγνοια, "άγνοια" h άνοια?

Link to comment
Share on other sites

 

In a crass and ill-timed intervention, the unelected president of the European Council Herman Van Rompuy has warned Vladimir Putin that the EU intends ultimately to control every country on the western flank of Russia.

Έτσι για να ξέρουμε ποιον στόχευαν αυτά που έλεγε. Από εκεί και πέρα η ΕΕ κινείται συνεχώς, από την ίδρυση της, προς την κατεύθυνση του να ενισχύσει την λέξη "Ένωση" στην ονομασία της. Δεν είναι κάτι καινούριο, όπως δεν είναι και δύσκολο να το δαιμονοποιήσουμε.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να σταματήσουμε αυτή την καραμέλα ?

Ναι οι προηγούμενοι μας έφτασαν εδώ.

Και οι τωρινοί εθνοσωτήρες μας πήγαν ακόμα παραπέρα.

Βεβαίως και δεν πρόλαβαν να κυβερνήσουν.Το μυαλό τους ήταν, πως θα βρουν άλλα 2 πόδια και 2 χέρια,για να σκύψουν στα 8.

Ευτυχώς που έχουν κυβερνήσει μόνο 5 μήνες ως τώρα.Γιατί αν είχαν κι άλλο χρόνο μπροστά τους  τα μέτρα θα είχαν πάει σε τριψήφιο νούμερο δισεκατομμυρίων.

Μήπως να τους πούμε και ευχαριστώ που τα έκαναν ακόμα χειρότερα ??

Μήπως να τους δώσουμε κι άλλο χρόνο να δούμε πόσο χαμηλότερα μπορούμε να πάμε ??

Μπορείς να ψηφίσεις να παραμέινεις στην Αθήνα για να φιλήσεις τα πόδια του Ξέρξη αναγνωριζοντάς τον σαν Βασιλιά και Θεό σου ή να αφήσεις την Αθήνα να καεί και να μπείς στα καράβια να πολεμήσεις.

Μετά τη νίκη τους στις Θερμοπύλες, οι Πέρσες κατέστρεψαν τη Βοιωτία, τις Πλαταιές και τις Θεσπιές, ενώ αργότερα κινήθηκαν για να καταλάβουν την άδεια Αθήνα%5B54%5D. Στη Σαλαμίνα, ο Σπαρτιάτης ναύαρχος Ευρυβιάδης και οι υπόλοιποι Πελοποννήσιοι επέμεναν να προστατεύσουν τον Ισθμό της Κορίνθου, καταστρέφοντας τον μοναδικό δρόμο που οδηγούσε εκεί και χτίζοντας τείχος γύρω από αυτό%5B55%5D.

Ο Θεμιστοκλής, από την άλλη, επέμενε ότι ο ελληνικός στόλος έπρεπε να μείνει στη Σαλαμίνα για να πολεμήσει. Στο συμβούλιο που συγκλήθηκε πριν τη ναυμαχία, ο Θεμιστοκλής διέκοπτε συνέχεια τον ναύαρχο των Κορινθίων, Αδείμαντο. Ο Ευρυβιάδης, τότε, του είπε ότι αυτούς που ξεκινούν πριν το σύνθημα τους ραπίζουν, ενώ ο Θεμιστοκλής του απάντησε ότι αυτοί που ξεκινούν πολύ μετά το σύνθημα δεν παίρνουν ποτέ βραβείο. Ο Ευρυβιάδης προσπάθησε να χτυπήσει τον Θεμιστοκλή, ο οποίος απέφυγε το χτύπημα και είπε την γνωστή φράση πάταξον μέν, ἄκουσον δέ. Τότε ο Ευρυβιάδης ηρέμησε%5B56%5D.

Ο Αδείμαντος πίστευε ότι ο ελληνικός στόλος έπρεπε να σταματήσει τους Πέρσες στον Ισθμό της Κορίνθου%5B57%5D. Ο Θεμιστοκλής θύμισε στους συμμάχους τη ναυμαχία του Αρτεμισίου λέγοντας ότι η ναυμαχία σε κλειστό χώρο θα λειτουργούσε προς όφελος τους%5B57%5D. Ο Αδείμαντος όμως αποκάλεσε απάτριν τον Θεμιστοκλή, επειδή ο Ξέρξης είχε κάψει την Αθήνα%5B56%5D. Οργισμένος, ο Θεμιστοκλής δήλωσε ότι οι Αθηναίοι είχαν την πατρίδα τους στις 200 τριήρεις που έφεραν στη Σαλαμίνα%5B56%5D, προειδοποιώντας τους Έλληνες ότι οι Αθηναίοι μπορούσαν να μεταβούν στην Ιταλία, όπου θα έβρισκαν καλύτερη πατρίδα και οι Έλληνες θα θυμηθούν τα λόγια του γιατί θα μείνουν χωρίς στόλο%5B58%5D. Ο Ευρυβιάδης υποχώρησε%5B59%5D αλλά οι άλλοι στρατηγοί, βλέποντας την Αθήνα να καίγεται και τον εχθρικό στόλο να βρίσκεται στο Φάληρο, ετοιμάζονταν να πλεύσουν στον Ισθμό της Κορίνθου.

Τη νύχτα, ο Θεμιστοκλής έστειλε στο περσικό στρατόπεδο τον Σίκιννο, για να πει στους Πέρσες ότι μερικοί Έλληνες σκόπευαν να φύγουν από τη Σαλαμίνα και ότι ήταν η καλύτερη ευκαιρία για να τους περικυκλώσουν και να τους καταστρέψουν%5B60%5D. Ο Θεμιστοκλής ζήτησε επίσης από τον Σίκιννο να πει στον Ξέρξη ότι οι Πέρσες θα επικρατούσαν στον πόλεμο, όχι οι Έλληνες%5B60%5D.

Link to comment
Share on other sites

τραπεζίτης είσαι ? Οδοντίατρο πήγες ?

 

Ο Σόιμπλε βρίζει την μοναδική κυβερνηση που δεν πηρε ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ αλλά θελει να επαναφέρει αυτούς που «έφαγαν» 211 δις από τους «τίμιους ευρωπαίους»! Αληθεια, τι δεν κατάλαβες;
Εκεί φαίνεται η απίστευτη υποκρισία του ράιχ. Η μόνιμη επωδός τους ειναι αυτή που φανερώθηκε στο ευρωκοινοβούλιο από το ΕΛΚ: «Πείτε μας κύριε Τσίπρα τι κάνατε τα 211 δις που σας δώσαμε»!
Δηλαδή αυτοί που βράβευσαν τον Παπανδρέου, αυτοί που στηρίζουν σαμαροβενιζέλους και παπαδήμιους, ρωτούν την μοναδική κυβερνηση που δεν πηρε ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ, αντιθετα αποπλήρωσε κάποια δις από τα φέσια που φόρτωσαν την πατρίδα οι εκλεκτοί τους. Αυτοί που θέλουν να επαναφέρουν πραξικοπηματικά στο κυβερνητικό σχήμα.
Και αναρωτιόμαστε: Γιατί θέλουν να επαναφέρουν αυτους που τους έφαγαν τα λεφτά;
Διότι απλούστατα, μαζί τα φάγανε. Και αυτοί και οι τράπεζες τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψηφίσεις να παραμέινεις στην Αθήνα για να φιλήσεις τα πόδια του Ξέρξη αναγνωριζοντάς τον σαν Βασιλιά και Θεό σου ή να αφήσεις την Αθήνα να καεί και να μπείς στα καράβια να πολεμήσεις.

Μπορείς να επανέλθεις στην πραγματικότητα, αντί να διαστρεβλώνεις την λογική, με επιλεκτική χρήση στιγμών της ιστορίας. Η επανάσταση πίσω από το πληκτρολόγιο είναι εύκολη. Η αναφορά στις θυσίες των άλλων είναι εύκολη. Η δημιουργία νέου λογαριασμού για την προώθηση αυτών των ιδεών είναι επίσης εύκολη(και θέλει και πολύ θάρρος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.