Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Χαιρω πολυ .... πως ο περιπτερας (οπου ειναι δουλεια με καλα λεφτα ) , θα στειλει γιο/κορη στο αγγλια για να κανει master?

Δεν θα μπορουσε ομως το προβλημα να σπασει σε κομματια? Αντι να παμε στην χαλασμενη ελλαδα , να το κοιταξουμε ως περιφερειες/δημους οπου εκει να μπουν τα σωστα ατομα . Σιγα σιγα , κομματι κομματι ισως να γινοταν βελτιωση , γιατι το να σηκωσει καποιος ολοκληρη ελλαδα ορθια , δεν παιζει ουτε σε ταινια επιστημονικης φαντασιας .

Σχημα λογου ηταν οι περιπτεράδες. Ποιος απο οσους βλεπεις στη πολιτικη σκηνη εχουν δουλεψει σοβαρα περα απο τη δουλεια του βουλευτη;

Για ναδιευθυνεις σωστα μια επιχείρηση πρεπει πρωτα να εχεις περασει απο τις παραλαβες, απο τις πωλησεις, απο το λογιστηριο κλπ και αφου μαθεις καλα τις αναγκες τοτε να πιασεις το τιμονι και να πας μπροστα. Τωρα εχουμε το γιο του ταδε και τον μπατσανακι του ταδε να πηγαινει στον Σοιμπλε να κανει παιχνιδι. Σα να στελνω τον γατο μου σε ενα κοπαδι απο λεαινες για να τους κλεψει ενα κομματι κρεας μου μοιαζει.. Μην εχουμε απαιτήσεις πολλες λοιπον.

Οπως ειπες καλο ειναι να ξεκινησουμε απο χαμηλα και με αυτοκριτικη. Αντι να ψηφιζω τον κουμπάρο του ταδε να ψηφιζω τον ικανο. Αλλα ολα αυτα προυποθετουν αλλαγη νοοτροπίας η οποια ειναι βαθιά μεσα στον ελληνα ριζωμένη. Σε στυλ μαθε στο γερο γραμματα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπήκες σε άλλη ρύθμιση τώρα όμως. Αυτή των 60 ημερησίως  :)

 

 

Ελα ρε ..... 1800€ το μήνα ? :D :D :D   Κι εγώ μέσα αν είναι ετσι ...

«Κυβέρνηση τεχνοκρατών ζητά το ΔΝΤ»

Κατά τις εκτιμήσεις του ΔΝΤ θα πρέπει σε μία νέα κυβέρνηση να συμμετάσχουν εξωκοινοβουλευτικοί υπουργοί.

Μάλιστα, ένας από τους αντιπροσώπους του ΔΝΤ φέρεται να είπε ότι «δεν πιστεύουμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί μόνος του να εφαρμόσει μεταρρυθμίσεις. Δεν τους εμπιστευόμαστε».

http://www.zougla.gr/politiki/article/kivernisi-texnokraton-zita-to-dnt-1206441#.VaK_mlF-JpA.twitter

 

Τι άλλο θα ζητηθεί; Στο τέλος θα μας ζητήσουν να βγάζουμε λαγουδάκια από καπέλα....

 

 

Στη συνέχεια -γράφει το γερμανικό περιοδικό -η ελληνική κυβέρνηση θα πρέπει να αντιμετωπίσει ως τις 20 Ιουλίου και πριν από την έναρξη των διαπραγματεύσεων, θέματα όπως η εξεύρεση τρόπου αντιστάθμισης της δικαστικής απόφασης που έκρινε παράνομες τις περικοπές στα συντάξεις το 2012. Θα πρέπει επίσης να επιλυθούν και "λεπτομέρειες", όπως το άνοιγμα των καταστημάτων την Κυριακή και η ιδιωτικοποίηση του ελληνικού φορέα εκμετάλλευσης του δικτύου ηλεκτρικής ενέργειας ΑΔΜΗΕ, γράφει το Spiegel.

 

 

"Επιπλέον, και αυτό είναι το νέο, οι υπουργοί Οικονομικών της ευρωζώνης ζητούν μια σειρά άλλων μέτρων ,όπως περισσότερες ιδιωτικοποιήσεις είτε με ελληνική πρόταση, είτε με την γερμανική που προβλέπει τη δημιουργία Ταμείου ύψους 50 δις.ευρώ", προσθέτει.

 

 

Οι άνθρωποι το έχουν παραξυλώσει .... Δεν γίνεται να καλούν ανοικτά σε κατάλυση της δημοκρατίας ..... έτσι επειδή θέλουν ....

Σιγά μην ορίζουν και τις κυβερνήσεις ....

Είναι παράλογα πράγματα αυτά που ζητούν . Εντελώς παράλογα και ξεφεύγουν από τα όρια .

 

Ενα είναι το σίγουρο πλέον . Οτι η Ευρωπαική Ενωση έχει πάψει να υπάρχει .

 

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε και απαγκιστρωθούμε από αυτή και το ευρώ, τόσο πιο γρήγορα θα ανακάμψουμε .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου , αλλα που θα βρεις αυτο το ατομο , και πως θα το πλασαρεις "δημοκρατικα" στον κοσμο που θα αρχισει να λεει "βαλατε εναν αγνωστο να μας κανει κουμαντο" (λες και αυτοι που κανουν τωρα ειναι φιλαρακια) 

Παρολαυτα χαιρομαι που συμφωνεις σε κατι που βρισκω πολυ λογικο ,   οταν εγω καθαριζω (σπανια ε), αρχιζω απο το μεσα μεσα δωματιο και προχωραω προς τα εξω . Ετσι πρεπει να γινει και εδω , ακομα και αν αυτο σημαινει "κλεινουμε το μαγαζι για επισκευες" 

 

Αλλα δυστυχος ειναι αυτη η νοοτροπια , ακομα και στις δημοτικες εκλογες ο κοσμος ψηφιζει τον "γνωστο" , το ονομα που του εχουν φωναξει , η απλα αυτον που ηταν τοσα χρονια .

Το εχω ξαναγραψει καπου , αλλα 3 στενα πανω απο το σπιτι μου , υπαρχει μια πλατεια 10 μετρα πλατος , 15-20 μετρα μηκος και με καμαρι εχουν βαλει τηΝ φανταχτερη ταμπελα "ΚΟΣΤΙΣΕ 1.000.000ΕΥΡΩ"  (δεν θυμαμε ποσα ακριβος , αλλα ο αριθμος ειναι γελοιος μπροστα στο αποτελεσμα) , χωρις να ειμαι ειδικος και ισως κανω λαθος , αλλα αμφιβαλλω αν η κυβερνηση υπεργαψε αυτο το "εργο" .... μαλλον ο δημος το εκανε 

 

 

Για αυτο ....απο μεσα προς τα εξω 

 

 

Ετσι λοιπον , αμα αρθροισουμε αυτα "τα λιγα-λιγα"

Link to comment
Share on other sites

Πετρο αυτο λεω μερες τωρα. Φταιμε πρωτα εμεις και η νοοτροπια μας. Αλλα δυσκολα γινετσι κατανοητο και ο κακος ειναι ο καρεκλακιας.

Δε μπορεις συνηθεια χρονων να την αφαιρεσεις σε μερικες μερες. Οπως και δε μπορω να πω της μανας και του πατερα μου οτι το χιλιαρικο σε δραχμες του τοτε δε θα ειναι το ιδιο με το χιλιαρικο το τωρα. Οπως και δε μπορω να δωσω σε κοσμο να καταλαβει οτι το χρεος σου θα μενει σε ευρω και εσυ θα το πληρωνεις σε υποτιμημενη δραχμη αρα θα αυξηθει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μην χρειαστείς 2500 το μήνα για νοσοκομείο (Φτου φτου...)

 

 

Πληρώνεις με πλαστικό χρήμα. Οι συναλλαγές με κάρτες δεν εχουν σταματήσει.  Μπορείς να κάνεις μεταβίβαση χρημάτων σε άλλο ελληνικό λογαριασμό όποτε θες.

Χεράτα χρήματα δεν υπάρχουν.

Αλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

 

Αλλά εγώ το είπα γιατί τώρα η δουλειά μου μου δίνει πολύ λιγότερα από 1800€το μήνα ... οπότε αν η τράπεζα μου εγγυηθεί 60€ την ημέρα ... θα βγάζω μηνιάτικο :p  1800€ ... :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις με πλαστικό χρήμα. Οι συναλλαγές με κάρτες δεν εχουν σταματήσει.  Μπορείς να κάνεις μεταβίβαση χρημάτων σε άλλο ελληνικό λογαριασμό όποτε θες.

Χεράτα χρήματα δεν υπάρχουν.

Αλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

 

Αλλά εγώ το είπα γιατί τώρα η δουλειά μου μου δίνει πολύ λιγότερα από 1800€το μήνα ... οπότε αν η τράπεζα μου εγγυηθεί 60€ την ημέρα ... θα βγάζω μηνιάτικο :p  1800€ ... :p :p :p

Οι γιατροί θέλουν φακελάκι. Ξέχασες σε ποια χώρα ζεις μου φαίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 μέτρα προς ψήφιση θέλουν οι δανειστές μας μέχρι τη Τετάρτη. Θα τα ψηφίσουμε κι αυτά και τη Τετάρτη θα μας ζητάνε κι αλλά.

???????? Ρε τα παλικάρια μας!!!

 

Να κεράσω μπακλαβαδάκια?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι το έχουν παραξυλώσει .... Δεν γίνεται να καλούν ανοικτά σε κατάλυση της δημοκρατίας ..... έτσι επειδή θέλουν ....

Σιγά μην ορίζουν και τις κυβερνήσεις ....

Είναι παράλογα πράγματα αυτά που ζητούν . Εντελώς παράλογα και ξεφεύγουν από τα όρια .

 

Τί είναι πιο παράλογο ρε adpano; Αυτά που ζητούν οι δανειστές ή το τσίρκο του Τσίπρα που αποκυρήσσει το χρέος ως επονείδιστο, απεχθές και παράνομο ενώ τους έχουν στείλει επιστολή του Βαρουφάκη από τις 20 Φλεβάρη που υπόσχονται ότι θα το πληρώσουν στο ακέραιο, όπως έγινε και τώρα με την επιστολή Τσακαλώτου στον ESM για τα 53 δις.

 

 

Πετρο αυτο λεω μερες τωρα. Φταιμε πρωτα εμεις και η νοοτροπια μας. Αλλα δυσκολα γινετσι κατανοητο και ο κακος ειναι ο καρεκλακιας.

Δε μπορεις συνηθεια χρονων να την αφαιρεσεις σε μερικες μερες. Οπως και δε μπορω να πω της μανας και του πατερα μου οτι το χιλιαρικο σε δραχμες του τοτε δε θα ειναι το ιδιο με το χιλιαρικο το τωρα. Οπως και δε μπορω να δωσω σε κοσμο να καταλαβει οτι το χρεος σου θα μενει σε ευρω και εσυ θα το πληρωνεις σε υποτιμημενη δραχμη αρα θα αυξηθει.

No shit Sherlock.

Στη δραχμή γυρνάς για να αποκηρύξεις το χρέος δεδομένου ότι εντός ευρώ δεν έχεις δικαίωμα κοπής νομίσματος και σε εκβιάζουν με διακοπή ρευστότητας από τον ΕΚΤ.

Η Ε.Ε. ΔΕΝ ευθύνεται για χρέη των κρατών της, το λέει και η συνθήκη λειτουργίας της. Εμάς(και την Ιρλανδία), σκοτώθηκαν όλοι να μας "βοηθήσουν" γιατί κινδύνεψαν δικές τους τράπεζες(των βορείων). Και το γεγονός ότι βρεθήκαμε χρεωμένοι σε τράπεζες του Βορρά έχει εξήγηση που την έχει δώσει με εκτενή ανάλυση ο Βαρουφάκης(την παρέθεσα πιο πριν). Αν ρίχναμε κανόνι σε Βραζιλιάνους λ.χ. ούτε γάτα ούτε ζημιά για τους ευρωπέους. Θα υφιστάμεθα της συνέπειες της χρεοκοπίας μας για κάποια χρόνια όπως έχει συμβεί με αναρίθμητα κράτη.

Ο ΟΗΕ, όπως είχε πει πρόσφατα ο Καζάκης σε εκπομπή, μας κάλυπτε(δικαιολογούσε) για να χρεοκοπήσουμε, αλλά εμείς επιλέξαμε να λύσουμε το πρόβλημα εντός της ευρωπαϊκής "οικογένειας", δηλαδή τους δανειστές. Γιατί μετά το ευρώ ο θάνατος.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν ειναι καλος οιωνος αλλα ο γατος μου επεσε απο τον 2ο οροφο πριν λιγο. Προσγειωθηκε σαν κυριος και με περιμενε στη πορτα της εισοδου την οποια μολις ανοιξα εγινε Λούις και ανεβηκε και παλι στο σπιτι. Πλεον εχει παρει τη θεση του στον καναπέ και κοιμαται. Τοσο τρομο δεν εχω νιωσει ολες αυτες τις μερες :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε ..... 1800€ το μήνα ? :D :D :D   Κι εγώ μέσα αν είναι ετσι ...

 

 

 

 

Οι άνθρωποι το έχουν παραξυλώσει .... Δεν γίνεται να καλούν ανοικτά σε κατάλυση της δημοκρατίας ..... έτσι επειδή θέλουν ....

Σιγά μην ορίζουν και τις κυβερνήσεις ....

Είναι παράλογα πράγματα αυτά που ζητούν . Εντελώς παράλογα και ξεφεύγουν από τα όρια .

 

Ενα είναι το σίγουρο πλέον . Οτι η Ευρωπαική Ενωση έχει πάψει να υπάρχει .

 

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε και απαγκιστρωθούμε από αυτή και το ευρώ, τόσο πιο γρήγορα θα ανακάμψουμε .

 adpanos θα συμφωνήσω στο ότι ναι το έχουν παραξηλώσει,στο ότι επεμβαίνουν στα εσωτερικά μας,στο ότι η ΕΕ δεν είναι αυτή που θα έπρεπε.

Αλλά καλός ή κακός χάριν σε αυτή κρατιόμαστε ακόμα διασωληνομένοι.Χάριν αυτής παίρνουμε αναπνοή ακόμα.

Διαφωνώ κάθετα όμως ότι πρέπει να απαγκιστρωθούμε από αυτή και ιδικά από το ευρώ,για να ανακάμψουμε πιο γρήγορα.

Και εξηγούμαι.

Δεν ξέρω γιατί,αλλά μάλλον έχει περάσει η εντύπωση ότι αν πάμε σε δραχμή θα βάλουμε το μηχάνημα να κόβει χαρτονομίσματα όλο το εικοσιτετράωρο,και όσα 24ωρα θέλουμε εμείς.

Χρήμα με ουρά δηλαδή και ασταμάτητο......Μέγα λάθος.

Οι δραχμές που μπορούμε να βγάλουμε με την όποια δήποτε ισοτιμία έναντι του ευρώ,θα είναι τόσες όσο και το ευρώ που υπάρχει αυτή τη στιγμή που θα γίνει η αλλαγή.

Με λίγα λόγια θα ανταλλάξουμε το ευρώ που υπάρχει στο ταμείο του κράτους,των τραπεζών και στις τσέπες μας με ίδια σε αξία δραχμές.Πέραν αυτού ουδέν παραπάνω.

Και ρωτάω.....Ευρώ υπάρχει στα προαναφερόμενα ταμεία ?

Το ταμείο του κράτους άδειο.Το ταμείο των τραπεζών άδειο και αυτό.Το ταμείο των πολιτών πανί με πανί.Άρα πόσες δραχμές θα κόψουμε για την πλήρωση  όλων αυτών? Τίποτα.Όπως είμαστε θα είμαστε και με την δραχμή. Και όλα αυτά χωρίς υποτίμηση,και χωρίς δάνεια πλέον από πουθενά.

Δεύτερον.Πρέπει στο ταμείο του κράτους να υπάρχει συνάλλαγμα για τις βασικές αναγκαίες λειτουργίες του.Παράδειγμα...εισαγωγή πετρελαίου,εισαγωγή χαρτιού,εισαγωγή φαρμάκων κλπ.

Όλα αυτά δεν έρχονται με δραχμή.Έρχονται με δολάριο στερλίνα ευρώ.Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα από αυτά στο ταμείο του κράτους.

Όλα αυτά θα μπορούσαν να γίνουν το 2009 ή το 2010 που υπήρχαν κάποια αποθέματα.Σήμερα όμως δεν υπάρχει σάλιο από όλα αυτά.Γιαυτό λέμε ότι το καταστροφικότερο σενάριο είναι να πάμε σε δραχμή σήμερα.

Συμπέρασμα ? δεν υπάρχει περίπτωση ανάκαμψης μέσω δραχμής σήμερα με τίποτα.Μόνο πιο βαθειά στο βούρκο μπορεί να μας πάει μια τέτοια πιθανότητα.

Θέλει οργάνωση και οικονομία τουλάχιστον 3 ετών για να μείνει απόθεμα και μετάβαση σε δραχμή.Μόνο που με τα σημερινά δεδομένα ούτε αυτό μπορεί να γίνει.Μείναμε πάρα πολύ πίσω ακόμη και για δραχμή.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετρο μιας και γραφαμε μαζι. Δηλαδη αν βγουμε απο το ευρω και κοβουμε αβερτα δραχμη θα ειμαστε χωρις χρεος και πασαδες? Αν δε το πιανω καλα κανε μου το λιγο λιανα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.