Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Είναι ένα πιθανό σενάριο να θέλουν να ρίξουν ή να ταπεινώσουν την κυβέρνηση. Η ΕΡΤ και οι καθαρίστριες είναι δείγμα κρατισμού. Τον ζήσαμε μέχρι πριν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και οδήγησε σε κομματικούς στρατούς, αντιπαραγωγικό δημόσιο, μεγάλο δημόσιο, διαφθορά και ένα όνειρο: "να μπούμε στο δημόσιο να βολευτούμε". Είναι σκεπτικό ενός παραγωγικού ανθρώπου, να θέλει να βολευτεί, εις βάρος όσων εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα; Να υπάρχει δημόσιος τομέας τόσος όσος οριοθετείται από την οικονομία μας. Τους 1,5 εκατ ανέργους ποιος θα τους προσλάβει; Η ανάπτυξη που θα φέρουν οι δανειστές; Για αυτούς τους 1.5 εκατ ανέργους, έγινε καμία συναυλία; Η αλαζονεία απέναντί τους είναι προκλητική. Τους έχουμε για την κάλπη σιγουράκια, αφού τους τάζουμε 5μηνα, 3μηνα ή και προσλήψεις. 

Κάνεις λάθος σε τόσα πολλά σημεία που δεν εχω ορεξη να αναλυσω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σαμαράς δεν τους άφησε στα κρύα του λουτρού για να κάνει ένα ανούσιο δημοψήφισμα :p

O μεγαλος αυτός πολιτικος ανδρας, εφερε αναπτυξη στην χώρα. Τον έριξε ο Μητσοτακης αλλιως ακομα πρωθυπουργος θα ηταν. Πρεπει να αναλαβει παλι τα ηνια της χωρας να παμε μπροστα.

 

Στο μελλον  θα τον συγκρινουν με τον Ε. Βενιζελο και τον Καποδιστρια. Καλα εκανε και παραιτηθηκε απο προεδρος της Νεας Δημοκρατιας. Δεν ανηκει σε ενα κομμα, ειναι πρωθυπουργος ολης της Ελλαδας, πρωθυπουργος της καρδιας μας.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τις καθαριστριες εχει παρει τεραστιες διαστασεις χωρις μαλλον να το αξιζει.

Δεν ξερω αν ηταν οντως υπεραριθμες καθως απ'οτι λενε ο αριθμος δεν αφορουσε μονο το κτιριο του ΥΠΟΙΚ αλλα και τις εφοριες.

 

Αλλα ακομα και αν ειναι υπεραριθμες, εφοσον νομικα δεν στεκει να τις απολυσουν και δικαιωθηκαν γι αυτο, γιατι τετοιο μενος?

Προφανως οι υπαλληλοι του ιδιωτικου τομεα αισθανονται αδικημενοι που δεν εχουν τη δυνατοτητα να προστατεψουν τη θεση τους. Απολυτα λογικο.

 

Αλλα αν οποιοσδηποτε (η μελος της στενης του οικογενειας) απο αυτους που φωναζουν ηταν στη θεση των καθαριστριων, πραγματικα τι διαφορετικο θα εκανε και πως θα εβλεπε το πραγμα?

 

Σαφως και δεν πρεπει να αμοιβονται παραπανω απ'οσο αξιζουν, σαφως και θα επρεπε να απολυθουν οσοι δεν κανουν τη δουλεια τους. Εκει δεν διαφωνει κανεις.

Ομως απο το 2011 που υπαρχει το "ενιαιο μισθολογιο" πολλοι υπαλληλοι ακομα εχουν διαδορετικους μισθους για την ιδια δουλεια. Κατι που υποτιθεται ηταν παροδικο αλλα ακομα ισχυει.

Επισης ειναι αδυνατο να γινει σωστη αξιολογηση στο δημοσιο (ωστε να φυγουν οι τεμπεληδες) οσο δεν υπαρχουν καθηκοντολογια. Αν γινοντουσαν ετσι οπως τις προοριζανε, θα οδηγουσαν σε ακομα μεγαλυτερες αδικιες, ασχετα αν ο κοσμος το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να δει  ΔΥ να ματωνουν ως μορφη "καθαρσης".

 

Αυτες ειναι οι σωστες μεταρρυθμισεις που πρεπει να γινουν. Οχι το να παλευουν να διωξουν μερικες εκατονταδες ατομα με παρανομο τροπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O μεγαλος αυτός πολιτικος ανδρας, εφερε αναπτυξη στην χώρα. Τον έριξε ο Μητσοτακης αλλιως ακομα πρωθυπουργος θα ηταν. Πρεπει να αναλαβει παλι τα ηνια της χωρας να παμε μπροστα.

 

Στο μελλον  θα τον συγκρινουν με τον Ε. Βενιζελο και τον Καποδιστρια. Καλα εκανε και παραιτηθηκε απο προεδρος της Νεας Δημοκρατιας. Δεν ανηκει σε ενα κομμα, ειναι πρωθυπουργος ολης της Ελλαδας, πρωθυπουργος της καρδιας μας.

Ιστορία δεν ξέρεις. Εκτός και αν θες να πεις κάτι άλλο. (Ο Βενιζέλος έφερε πολλά δεινά, μακάρι να άκουγε τον Μεταξά, σήμερα θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα)

Οπότε καλά κάνεις και τους συγκρίνεις . Και οι 2 μαύρες σελίδες. (αν μας εδινε το δωρεάν wifi θα ήταν αλλιώς :p )

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για να μη πω ότι οι δόσεις μείωσαν το ποσό των ληξιπρόθεσμων οφειλών

 

Καυχιόταν η κυβέρνηση ότι μπήκαν στην ρύθμιση τόσες χιλιάδες Έλληνες.

Στην ουσία ήταν οι ίδιοι που είχαν μπει στην ρύθμιση των 60 δόσεων.

Και όχι μόνο αυτό,αλλά τώρα δίνουν μικρότερο ποσό τον μήνα.

Προσωπικά εγώ μπήκα στην ρύθμιση των 60 και έδινα 57 ευρώ το μήνα,μιας και στα 50 που μπορούσα να πάω δεν με συνέφερε.

Τώρα δίνω 41 ευρώ με περισσότερες δόσεις και με πιο μειωμένους τόκους.

Άρα δεν βγήκαν χαμένοι με αυτή την ρύθμιση?

Θα μου πεις βέβαια....όλα δικά σου τα θες...γιατί ήταν με πιο ευνοϊκούς όρους αποπληρωμής και με λιγότερους τόκους.Άρα στην δική μου τσέπη έκανε καλό.Στην τσέπη του κράτους όμως ?

Και αυτοί που δεν μπόρεσαν να μπουν στην πρώτη,δεν νομίζω ότι μπόρεσαν να μπουν στην δεύτερη(λόγο ύψους χρέους και δόσης).Η αν θέλετε ήταν ελάχιστοι αυτοί που προστεθήκαν στις 100 δόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος στα πόσα δις αποτιμάται η κρατική περιουσία για να ξέρω για πόσα χρόνια ακόμα θα νιώθω ασφαλής στα χέρια των Ευρωπαίων και στα μνημόνιά τους. Ελπίζω να έχουμε αρκετά να ξεπουλήσουμε (και σε τιμή ευκαιρίας πια) για να δηλώνουμε υπερήφανοι και ανεξάρτητοι.

Link to comment
Share on other sites

Καυχιόταν η κυβέρνηση ότι μπήκαν στην ρύθμιση τόσες χιλιάδες Έλληνες.

Στην ουσία ήταν οι ίδιοι που είχαν μπει στην ρύθμιση των 60 δόσεων.

Και όχι μόνο αυτό,αλλά τώρα δίνουν μικρότερο ποσό τον μήνα.

Προσωπικά εγώ μπήκα στην ρύθμιση των 60 και έδινα 57 ευρώ το μήνα,μιας και στα 50 που μπορούσα να πάω δεν με συνέφερε.

Τώρα δίνω 41 ευρώ με περισσότερες δόσεις και με πιο μειωμένους τόκους.

Άρα δεν βγήκαν χαμένοι με αυτή την ρύθμιση?

Θα μου πεις βέβαια....όλα δικά σου τα θες...γιατί ήταν με πιο ευνοϊκούς όρους αποπληρωμής και με λιγότερους τόκους.Άρα στην δική μου τσέπη έκανε καλό.Στην τσέπη του κράτους όμως ?

Και αυτοί που δεν μπόρεσαν να μπουν στην πρώτη,δεν νομίζω ότι μπόρεσαν να μπουν στην δεύτερη(λόγο ύψους χρέους και δόσης).Η αν θέλετε ήταν ελάχιστοι αυτοί που προστεθήκαν στις 100 δόσεις.

Μπήκες σε άλλη ρύθμιση τώρα όμως. Αυτή των 60 ημερησίως  :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και να τα γράφουμε και σωστά, μπήκαμε οι περισσότεροι. Εξαιρούνται αυτοί που πρόλαβαν και τα έβγαλαν είτε εδώ είτε όξω.  ;)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να φυγαμε απο το ευρω και γιναμε κανενα προτεκτοράτο οσο ελειπα;

Grexit περιμένεις για να γίνουμε προτεκτοράτο; τόσα χρόνια το μόνο που λείπει είναι η γερμανική σημαία στο ελληνικό κοινοβούλιο.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.