Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 20 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

 

1)Τις καλύτερες εποχές θυμήθηκες βρέ μπαγάσα !!!

Μεγαλεία !!!

2)Μιλάμε για πολύ πόνο.

3)Αλλά φίλε , πέρα από την πλάκα , πρέπει να το κοιτάξεις το θέμα σου.

Σου έχει αφήσει κουσούρι η εποχή του Σωκράτη και του Βαγγέλη.

Από τον τρόπο που γράφεις , είναι σαν να κοιμάσαι και να ξυπνάς με τον ίδιο εφιάλτη.

Υ.Σ.

4)Στο θέμα μας τώρα , άν έχεις να σχολιάσεις κάτι με τα σημερινά διασταυρωμένα γεγονότα.

5)Επίσης αυτό που σου γράφει ο @Spiros77 παραπάνω , είναι αλήθεια.

Ευαγγέλιο το έχεις κάνει το sdna !!!

Εχεις ξεπεράσει κάθε όριο αντικειμενικότητας.

1)Ευχαριστώ. Έχω μνημονικό γερό.

2)Άστα να πάνε. Δεν με πιάνουν τα αναλγητικά πια.

3)Παρομοίως. Ναι, δεν μπορώ τις εγκληματικές οργανώσεις. Εφιάλτης έχουν γίνει.

4)Ποια είναι τα διασταυρωμένα γεγονότα; Όσα αναπαράγουν τα διάφορα rednews/redplanet/sportfm; Αντικειμενικότατα site.

Σε τελική ανάλυση, ουδόλως με απασχολεί τι υποστηρίζουν. Για τον Π.Α.Ο.Κ. τα λένε, ας απαντήσει επισήμως ο Δικέφαλος του Βορρά.

5)Παρέθεσα την άποψη του sdna για το συγκεκριμένο θέμα και δεν το θυμάμαι;

Υ.Σ.  Έχεις ξεπεράσει κάθε όριο (γενικώς).

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Ωραιο το παρενθολοντογικο σου δακρυβεχτο ποστ, γεματο κομπλεξ και αστειους χαρακτηρισμους για τους ποδοσφαιριστες του ΟΣΦΠ. Εκεινο το 1-4 στη Λεωφορο πρεπει να ειναι βαθια χαραχμενο στη μνημη σου. Ξεχασες ομως να γραψεις για τα αντρικια πρωταθληματα του ΠΑΟ επι καπετανιου, αυτα δεν τα αναπολεις καθολου? Επισης για το μεγαλυτερο σκανδαλο του Ελληνικου Αθλητισμου που εχει ξεσπασει με τον Τσετσενο Λαθρεμπορο καπνου και ιδιοκτητη του αντικειμενικοτερου οπαδικου site, που συνεχως αναπαραγεις στο thelab.gr εχεις να δηλωσεις κατι?

Τίποτ' άλλο δεν έχω να δηλώσω και γράμματα γνωρίζω.

(Για το noor 1 έχεις να δηλώσεις κάτι; Στείλε μου p.m., γιατί φοβάμαι).

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αν και δεν την θυμάμαι ξέρω ότι το πιο αγνό ποδόσφαιρο παιζόταν όταν τότε που αμφισβητούσες την ανωτερότητα του ΠΑΟ σε μπαγλάρωνε η ΕΑΤ ΕΣΑ για τα περαιτέρω…

Όταν η ομαδάρα μας το τριφύλλι μεσουρανούσε στας ευρώπας υπό την άοκνον παρακολούθηση των κυβερνόντων της ελληνικής επαναστάσεως : P

Πότε εννοείς; Τότε που η Χούντα θεμελίωσε το αθλητικό κέντρο του Ολυμπιακού;

Γιάγκο, σε συμπαθώ και δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Καζούρα μεταξύ καλών γνωστών, 1-1 το ματσάκι;).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

1)Ευχαριστώ. Έχω μνημονικό γερό.

2)Άστα να πάνε. Δεν με πιάνουν τα αναλγητικά πια.

3)Παρομοίως. Ναι, δεν μπορώ τις εγκληματικές οργανώσεις. Εφιάλτης έχουν γίνει.

4)Ποια είναι τα διασταυρωμένα γεγονότα; Όσα αναπαράγουν τα διάφορα rednews/redplanet/sportfm; Αντικειμενικότατα site.

Σε τελική ανάλυση, ουδόλως με απασχολεί τι υποστηρίζουν. Για τον Π.Α.Ο.Κ. τα λένε, ας απαντήσει επισήμως ο Δικέφαλος του Βορρά.

5)Παρέθεσα την άποψη του sdna για το συγκεκριμένο θέμα και δεν το θυμάμαι;

Υ.Σ.  Έχεις ξεπεράσει κάθε όριο (γενικώς).

 

 

 

Φίλε το καταλαβαίνω ότι πονάς.

Αλλά προσπάθησε να το ξεπεράσεις.

 

Εχεις κάνει υπερβολική χρήση στα αναλγητικά , για αυτό δέν σε πιάνουν πιά.

 

Αντιμετώπισε την κατάσταση ψύχραιμα.

 

... και στο SDNA έχεις κάνει κατάχρηση (στο έχουν μεταφέρει το μήνυμα εδώ και καιρό).

Αλλά εσύ εκεί το χαβά σου.

 

Ισως όταν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι βρίσκεσαι σε ένα τεχνολογικό site ... και δέν πρέπει να μεταφέρεις τον οπαδισμό σου με το παραμικρό , τότε τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα.

 

Υ.Σ.

Ναί ξεπερασα το όριο της υπομονής μου με εσένα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

 

Φίλε το καταλαβαίνω ότι πονάς.

Αλλά προσπάθησε να το ξεπεράσεις.

 

Εχεις κάνει υπερβολική χρήση στα αναλγητικά , για αυτό δέν σε πιάνουν πιά.

 

Αντιμετώπισε την κατάσταση ψύχραιμα.

 

... και στο SDNA έχεις κάνει κατάχρηση (στο έχουν μεταφέρει το μήνυμα εδώ και καιρό).

Αλλά εσύ εκεί το χαβά σου.

 

Ισως όταν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι βρίσκεσαι σε ένα τεχνολογικό site ... και δέν πρέπει να μεταφέρεις τον οπαδισμό σου με το παραμικρό , τότε τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα.

 

Υ.Σ.

Ναί ξεπερασα το όριο της υπομονής μου με εσένα.

Επειδή βλέπω ότι το σοβαρεύεις: εάν είσαι γιατρός (εκτός από o/c guru), γράψε μια συνταγή.

Link ανεβάζω απ' όπου θέλω. Όπως κι εσύ εξάλλου. Προφανώς δεν θα σε ρωτήσω, προφανώς δεν είναι της αρμοδιότητάς σου τι μου έχουν μεταφέρει.

Άσε τις υποδείξεις, ναι; Άτομο που ανεβάζει links από rednews/redplanet να μιλάει για οπαδισμό... Τα ύστερα του κόσμου.

Υ.Σ.

Παρομοίως. Και επειδή δεν έχω καμία όρεξη για άγονες αντιπαραθέσεις, ό,τι θέλεις σε p.m..

Αν το συνεχίσεις δημόσια, θα υποβάλλω αναφορά. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επειδή βλέπω ότι το σοβαρεύεις: εάν είσαι γιατρός (εκτός από o/c guru), γράψε μια συνταγή.

Link ανεβάζω απ' όπου θέλω. Όπως κι εσύ εξάλλου. Προφανώς δεν θα σε ρωτήσω, προφανώς δεν είναι της αρμοδιότητάς σου τι μου έχουν μεταφέρει.

Άσε τις υποδείξεις, ναι; Άτομο που ανεβάζει links από rednews/redplanet να μιλάει για οπαδισμό... Τα ύστερα του κόσμου.

Υ.Σ.

Παρομοίως. Και επειδή δεν έχω καμία όρεξη για άγονες αντιπαραθέσεις, ό,τι θέλεις σε p.m..

Αν το συνεχίσεις δημόσια, θα υποβάλλω αναφορά. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

Οχι φίλε

Εσύ το έχεις σοβαρέψει από καιρό και κάνεις ότι δέν καταλαβαίνεις.

 

Σου έχουν μεταφέρει εδώ και καιρό ξεκάθαρα ότι ενοχλεί ο τρόπος που γράφεις.

 

Είσαι μονόπλευρος , φούλ σε οπαδισμό και ούκ ολίγες φορές , έχεις επιδιώξει να έρθεις σε αντιπαράθεση με άλλα μέλη σε αυτό το thread , χωρίς σοβαρό λόγο.

 

Από την υπομονή των άλλων μελών , δέν έχει γίνει μπάχαλο εδώ μέσα.

 

Τέλος αυτή η ιστορία με εσένα.

Θα καταλάβεις που βρίσκεσαι και θα συμπεριφέρεσαι σωστά πρός όλους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι από ποδόσφαιρο είμαι μηδέν από μηδέν, μηδέν.

Καταλαβαίνω όμως ότι έχετε ξεφύγει. Και επειδή ακριβώς δεν έχω ιδέα από ποδόσφαιρο και επειδή είμαι σε δύσκολες μέρες του μήνα, χαλαρώστε μην την πληρώσετε όλοι μαζί τη νύφη... Είτε φταίτε, είτε όχι.

 

 

ΥΓ να σημειωθεί ότι έχω γυρίσει και από οδοντίατρο στα πρακτικά...

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πότε εννοείς; Τότε που η Χούντα θεμελίωσε το αθλητικό κέντρο του Ολυμπιακού;

Γιάγκο, σε συμπαθώ και δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Καζούρα μεταξύ καλών γνωστών, 1-1 το ματσάκι;).

 : P

 

?ref=logo

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Kinky οδοντίατρο να συμπληρώσω εγώ

1. πού το ξέρεις;

2. τι πετάγεσαι εσύ κι οι γκράμπι γάτες σου όταν χειρίζεται το ζήτημα η κάρμεν;

3. θα αφήσουμε την αντιποδοσφαιρική κάρμεν να μας πετάει λινκς με τέννις, μπάντιμντον και σκουώς; Τι ΄ναι αυτά, οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις;

4. Μην τιμωρήσετε κανέναν (οκ προς το παρόν). Απαγορεύεται αυτό που γράφω από τους κανονισμούςτου δελαμπ αλλά μην τιμωρήσετε. Δεν κρατιέται κι αυτός ο Λάζαρους.

5. ΕΣΥ ΑΣΤΡΟΛΑΒΟΣ διάβασε: σε άλλο θρεντ εμφανίστηκε αυτός ο άτιμος ο Lakisss να δώσει λινκ που μπορεί να εκληφθεί (ok with a little twist but my point still stands) ως κοροϊδευτικό για τη μεγαλύτερη ομάδα της μάνας Γης.
Διάβασε τώρα το παρακάτω και σκέψου καλά. Στοχάσου. Αναλογίσου.

Μεταλόμπαρο στον Πειραιά, δεκαετία 90. Έσκαγαν και χουλιγκάνια του Θρύλου, έκαναν ερωτήσεις κι αν δεν τους άρεσαν οι απαντήσεις έπαιζε και κάνα μαχαιράκι (δεν ήξεραν να ανοίξουν υπολογιστή να βρουν τανκάκια αλλιώς θα τα έφερναν κι αυτά)
Μεταλάς φίλος (δυστυχώς συγχωρεμένος πλέον), αντιποδοσφαιρικός φουλ, εμφανίζεται στο μπαρ.
- Πάμε ρε μαλάκα να τους γαμήσουμε (τον τραβάνε κιόλας από το μανίκι)
-Ποιους, γιατί;
- Εκείνους, είναι από το Περιστέρι.
-Και τι με νοιάζει;
-Από το Αιγάλεω δεν είσαι ρε μαλάκα;
-Ναι, και;
- Είναι από το Περιστέρι.
-Ωραία, τι μου το λες;
-Λένε (καθ΄υπόθεση, δεν το είχαν πει εκί πέρα, εικασία των άλλων) ότι γαμιέται το Αιγάλεω.
-ΟΚ, ας το λένε, εγώ τι φταίω να πλακωθώ;
- Αφού είσαι από το Αιγάλεω, δεν καταλαβαίνεις;
- Τι με νοιάζει;
-Αφού λένε ότι γαμιέται το Αιγάλεω, δεν καταλαβαίνεις;
- Ε ωραία, για μένα το είπαν; Τι με νοιάζει τι λένε για το Αιγάλεω;
-Μα είσαι από το Αιγάλεω, δεν καταλαβαίνεις;
-Τι να καταλάβω;
-Βρίζουν το Αιγάλεω.
-ΟΚ άστους να το βρίζουν
- Μα όταν βρίζουν το Αιγάλεω είναι σα να βρίζουν εσένα, είναι σα να λένε γαμιέται η μάνα σου.
-Την έχεις δει τη μάνα μου;
-Τι λες, τι σχέση έχει αυτό;
- Αν την είχες δει δεν θα τα ΄λεγες αυτά. Ας πάνε να τη γαμήσουν αν τους αρέσει.
- Καλά τι μαλάκας είσαι; Δεν σε νοιάζει που βρίζουν τη μάνα σου;
-Όχι, ήρθα να ακούσω μουσική.
- Δεν καταλαβαίνεις ρε μαλάκα; Είναι από το Περιστέρι.
- ΟΚ.
- Είναι σα να βρίζουν το σπίτι σου.
- ΟΚ, το σπίτι δεν ακούει άς το βρίζουν.
- Τι άνθρωπος είσαι ρε συ; Βρίζουν τη γειτονιά σου, τη μάνα σου, το σπίτι σου και δεν σε νοιάζει;
- Όχι, αφήστε με τώρα γιατί βαρέθηκα και θέλω να ακούσω μουσική.
- Α στο διάολο μαλάκα, δεν είσαι άνθρωπος εσύ.
-ΟΚ, γειά σας τώρα.

ΕΣΥ ΑΣΤΡΟΛΑΒΟΣ, από ποια γειτονιά είσαι; Τόσο σε πλάνεψε η ντόλτσε βίτα, οι δίπλες, τα παστέλια κι οι γουρνοπούλες; Μόνο ένας Ζοζέφ κι ένας Λευτέρης θα μας μείνει; Θα μείνεις άπραγος;

kisses to Mr Bush

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, Πανιώνιος είμαι, στην Άνω Νέα Σμύρνη μεγάλωσα.

Το είδα το βίντεο και να σου πω μου έκανε εντύπωση που κάποιος σε ένα τόσο πωρωμένο με το ποδόσφαιρο λαο κατάφερε όχι μόνο να μην ασχοληθεί, αλλά να μην έχει και την γνώση του απλού θεατή.

 

image.png

 

τώρα, σχετικά με αυτό:

πριν 33 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

- Τι άνθρωπος είσαι ρε συ; Βρίζουν τη γειτονιά σου, τη μάνα σου, το σπίτι σου και δεν σε νοιάζει;

 

το μόνο που έχω να πω είναι αυτό:

 

 

Τους πωρωμένους τους αντιμετωπίζω ως ορκ γενικότερα και ως αναλώσιμο υλικό στο φόρουμ ειδικότερα. Αυτό πάει προς πάσα κατεύθυνση και όποιος είναι να πάρει το μήνυμα νομίζω ότι θα το πάρει. Αν συνεχιστούν οι ανεγκέφαλες οπαδικές κραυγές θα πέσει στιλιάρι που λένε και στη πόλη που κατοικώ ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/podosfairo/666751_panathinaikos-edeixe-tin-exodo-se-bergo-kai-molo-o-donis

 

Έχουμε και λέμε: ο Μολό φεύγει (φοβερή μεταγραφή, έσπασε όλες τις τζαμαρίες), ο Κολοβός αποδεικνύει ότι καλύτερα να είσαι πρώτος στο χωριό παρά τελευταίος στην πόλη, ο Ζαχίντ είναι δανεικός και, παρά τις αξιοπρεπείς τελευταίες εμφανίσεις, δεν πρόκειται να μείνει (αφήστε που ο Μπουζούκης παίζει στα άκρα, εκτός φυσικής θέσης δηλαδή, για να παίζει ο Ζαχίντ 10άρι), ο Μπεκ κάνει καριέρα στα φυσικοθεραπευτήρια, ο Φάουστο αγνοείται, ο Νούνες είναι ανύπαρκτος. Μπορεί να ξεχνάω και κάποιον/κάποιους.

Μόνο ο Σέκενφελντ βγάζει τίμια τα λεφτά του, όπως και ο Περέα, ο οποίος τόσο μπορεί, τόσο παίζει (και είναι και μικρός, συνεπώς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης).

Την ίδια στιγμή, ο άξονας είναι γυμνός από παίκτες (Κουρμπέλης και Δώνης παίζουν ασταμάτητα), οι δε ακραίοι αμυντικοί είναι στον αέρα, καθώς τα συμβόλαιά τους ολοκληρώνονται το καλοκαίρι. Μιλάμε για προγραμματισμό, όχι αστεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μιλάμε για προγραμματισμό, όχι αστεία.

εν τω μεταξύ, σύμφωνοι δεν έχουν πρϋπολογισμό να κοντράρουν ΟΣΦΠ/ΠΑΟΚ αλλά ο προϋπολογισμός τους δεν είναι και για πέταμα συγκριτικά με τις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί η παρακάτω φωτογραφία από φίλους του ΠΑΟΚ για να αντιπαράθεσουν το γεγονός ότι υπάρχει σχέση με την ΠΑΕ Ξάνθη. Και ομολογώ πως είναι αρκετά διασκεδαστική :(

 

 

FB_IMG_1575615329690.jpg

  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα γράφεις αλλά η υποκρισία -και αντίστροφα screenshots- ισχύει και για την άλλη πλευρά. Ομάδες δορυφόροι, δανεικοί παίκτες, μεταφερόμενες παράγκες (με ίδια πρόσωπα κιόλας συχνά), το κάψιμο στο αυτοκίνητο του Λουτσέσκου κλπ

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

εν τω μεταξύ, σύμφωνοι δεν έχουν πρϋπολογισμό να κοντράρουν ΟΣΦΠ/ΠΑΟΚ αλλά ο προϋπολογισμός τους δεν είναι και για πέταμα συγκριτικά με τις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας.

Κοίτα, απουσιάζει η κοινή λογική. Σίγουρα, το διαθέσιμο μπάτζετ δεν είναι ανάλογο του μεγέθους και της δυναμικής του Παναθηναϊκού.

Ωστόσο, θα προτιμούσα να προωθηθούν μαζικά όσα παιδιά μπορούν να παίξουν στην πρώτη ομάδα παρά να βλέπω μισθοφόρους να ταλαιπωρούν εαυτούς και αλλήλους.

Βέβαια, οι προαναφερόμενες κινήσεις απαιτούν να επιλέξεις έναν προπονητή-δάσκαλο-παιδαγωγό, με σύγχρονες ιδέες και πίστη στη φιλοσοφία του (δεν έχει σημασία το σύστημα, από αριθμητικής απόψεως, αλλά η φιλοσοφία, γι' αυτό οι Ολλανδοί, ας πούμε, δεν χρησιμοποιούν λέξεις όπως "αριστερό μπακ" ή "ακραίος επιθετικός", αλλά αριθμούς, π.χ. ο νούμερο 3 πρέπει να βρίσκεται εδώ όταν κάνουμε επίθεση, εδώ όταν περνάμε σε φάση επιθετικού/αμυντικού transitioning και εδώ όταν είμαστε σε φάση άμυνας. Είναι τα περίφημα, από αριθμητικής απόψεως, 3-3-3-1/4-3-3/3-4-3, τα οποία απλά περιγράφουν τη διάταξη των παικτών ανάλογα με τη φάση του παιχνιδιού, στην πραγματικότητα πρόκειται για αποτύπωση στον αγωνιστικό χώρο της φιλοσοφίας του total football).

Αρκετά έγραψα. Κλείνω, επισημαίνοντας πως ο Νταμπίζας τα έκανε θάλασσα. Ειλικρινά, οι επιλογές των παικτών είναι ακατανόητες, έχουμε δε φορτωθεί πάλι με διετή και τριετή συμβόλαια, τα οποία, 6 μήνες μετά, ψάχνουμε τρόπο να "σπάσουμε"..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι δέν είναι απλά καπνός στην υπόθεση συνιδιοκτησίας ΠΑΟΚ-ΞΑΝΘΗΣ

Παραθέτω link από διάφορες πηγές

 

Ξεκίνησε ήδη έρευνα η ΕΕΑ

http://www.sport-fm.gr/article/podosfairo/ksekinise-idi-ereuna-i-eea-gia-tin-kataggelia-olumpiakou-kata-paok-ksanthis/4027508

 

Ερώτηση στη Βουλή

https://www.makthes.gr/voyli-erotisi-voyleyti-tis-nd-gia-paok-kai-xanthi-245107

 

Τα έγγραφα που συνδέουν τον Σαββίδη με την ομάδα της Ξάνθης

https://europost.gr/skandalo-megatonon-sto-elliniko-podosfairo-ta-eggrafa-fotia-poy-kaine-savvidi-paok-kai-pae-xanthi/

 

Το ρεπορτάζ από το one channel

 

 

 

*Αν προσέξει κάποιος την επίσημη τοποθέτηση του ΠΑΟΚ , τονίζουν το γεγονός ότι ο Ιβάν Σαββίδης δέν έχει σχέση με το θέμα της Ξάνθης , αλλά αφήνουν εκτός τυχόν εμπλοκή πολύ κοντινών συγγενικών του προσώπων , όπως επίσης και εταιρειών που ελέγχει ο Σαββίδης.

 

*Αν δέν κάνω λάθος η ομάδα της Κέρκυρας έχει υποβιβασθεί λόγω συνιδιοκτησίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... και επίσης κάτι με αρκετό ενδιαφέρον

 

«Βόμβα» Μαρούπα (ΕΕΑ): «Είχε ζητήσει άδεια εταιρία συμφερόντων Σαββίδη και ο Συγγελίδης να πάρουν την Ξάνθη»

Η συνέντευξη της δικηγόρου στο Metropolis που ξαφνικά... εξαφανίστηκε!

 

Ακούστε το ηχητικό της συνέντευξης στο παρακάτω link

https://streamable.com/h33an

 

Συνδυάστε το τώρα , με το γεγονός ότι είχαν προσπαθήσει το καλοκαίρι μέσω ΕΠΟ , να νομιμοποιήσουν την πολυ-ιδιοκτησία ομάδων στο πρωτάθλημα.

Μεγάλα παιδιά είμαστε ... τι κάνει νιάου-νιάου

 

https://www.onsports.gr/podosfairo/story/643987/egkrithike-o-neos-kap-ti-provlepei-gia-poines-omadon-se-epeisodia

Παράθεση

Παράλληλα, η ΕΠΟ, όπως είχε ανακοινώσει, κατάργησε όλο το άρθρο του ΚΑΠ που αφορούσε την πολυιδιοκτησία

 

Παράθεση

Καταλάθος» είχε δηλώσει και ο Βαγγέλης Γραμμένος στον Χέρμπερτ Χούμπελ ότι προέκυψε το καλοκαίρι το περίφημο θέμα αλλαγής του ΚΑΠ, που έκανε νόμιμη την πολυϊδιοκτησία

 

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

 

10 minutes ago, TASOS said:

Τελικά φαίνεται ότι δέν είναι απλά καπνός στην υπόθεση συνιδιοκτησίας ΠΑΟΚ-ΞΑΝΘΗΣ

να κρατάς μικρό καλάθι και όταν είναι να συζητήσεις αυτό το θέμα (εσύ και όλοι μας) θα πρότεινα να σπάει η συζήτηση σε δύο τμήματα ή έστω να διευκρινίζει ποιο από τα δύο εννοεί όποιος γράφει .
Το πρώτο τμήμα να  αφορά το τυπικό μέρος της υπόθεσης, ας το βαφτίσουμε «νομικό σκέλος». Τι έχει γίνει, υποδηλώνει η μία ή η άλλη πράξη συνιδιοκτησία ή όχι, θα υπάρξουν τιμωρίες ή όχι, τι αποδεικνύεται σε δικαστήριο και τι δεν αποδεικνύεται κλπ. Σε αυτό το σκέλος πηγαίνει το σχόλιό μου για μικρό καλάθι (είτε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα και δεν υπάρχει νομικά τόσο μεγάλο ζήτημα είτε ότι και έτσι να είναι τελικά δεν θα υπάρξουν οι τρομακτικές τιμωρίες που ακούγονται).

Το άλλο τμήμα να αφορά το «αθλητικό» και πολιτικοκοινωνικό τμήμα της υπόθεσης. Τελικά, ασχέτως τυπικών λεπτομερειών και νομικής έκβασης, μοιάζει να υπάρχει ζήτημα με ομάδα που λειτουργεί ως δορυφόρος. Τελικά αυτό το ποδόσφαιρο θέλουμε; Υπάρχει τρόπος να μπορούμε να αποτρέπουμε τέτοια ζητήματα (για τα οποία είναι μέγιστη υποκρισία αν ισχυριστεί κάποιος ότι τα πρωτοεμφάνισε στο ελληνικό ποδόσφαιρο ο ΠΑΟΚ) πριν καν δημιουργηθούν; Υπάρχει τρόπος να περιορίζουμε την εμπλοκή μεγαλολεφτάδων στο ποδοσφαιρικό χωρίς ταυτόχρονη εμπλοκή τους στο πολιτικό; Και άλλα παρόμοια. Σε αυτό το σκέλος η συζήτηση μπορεί να είναι περισσότερο ελεύθερη, πιο ουσιώδης, αλλά ταυτόχρονα και πιο επικίνδυνη/δυσκολότερα διαχειρίσιμη μιας κι αφού ο καθένας μας θα λέει ελεύθερα το μακρύ του και το κοντό του, θα είναι πολύ ευκολότερο να ξεστρατίσει.

4 minutes ago, TASOS said:

Βόμβα» Μαρούπα (ΕΕΑ)

το «διόρθωσε» η Μαρούπα λέγοντας ότι έκανε λάθος κι εννοούσε συμφερόντων Πανόπουλου-(συνεταίρου του Πανόπολυ ξεχνώ το όνομα, Συγγελίδης κάπως έτσι).
Χάρις στην εξαιρετική κι αδέσμευτη «δημοσιογραφία» μας, ιδιαιτέρως όταν αφορά ενημερωτικά μέσα που κινούνται διαδικτυακά, αν κάποιος διαβάζει μονάχα τις μισές πουλημένες ιστοσελίδες, θα μαθαίνει με ταχύτητα μόνο την μισή προπαγάνδα. Πρέπει να διαβάζει τουλάχιστον και τις άλλες μισές πουλημένες κι ίσως και καμιά άλλη πηγή, μπας και βγάλει άκρη τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.