Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@salde, δυο λόγια κι από μένα, αν και νομίζω ότι σε έχει καλύψει ο tommy.

 

Το σχόλιό μου ήταν αναγκαίο μόνο για να γίνει σαφές ότι τιμωρήθηκαν και οι δύο φίλοι. Αυτό ήταν σημαντικό και για τους ίδιους (ισονομία) και για όλους τους υπόλοιπους (αποτροπή).

 

1. Σίγουρα το πρόβλημα δεν ήταν οι παραπομπές, αλλά οι χαρακτηρισμοί που τις συνόδεψαν και οι αντεγκλήσεις. Με δισταγμό (βλ. και <β> παρακάτω) σημειώνω ότι και οι δύο φίλοι ήταν υπότροποι στο ίδιο θέμα, για το ίδιο παράπτωμα.

 

2,3. Αυτό το θέμα -και λίγα ακόμη- έχουν χαλαρότερο συντονισμό, αλλά και πάλι υπάρχουν όρια (βλ. και <1>).

 

4. Το έργο μας είναι πολύ ευκολότερο όταν μια πρόκληση ή μια παρεκτροπή μένουν αναπάντητες. Μια αναφορά πριν εκτροχιαστεί η κατάσταση συνήθως λύνει το πρόβλημα με ένα edit και μια σύσταση σε προσωπικό μήνυμα. Χωρίς ποινές, χωρίς γκρίνιες, χωρίς μακρόσυρτες εξηγήσεις για το "behind the scenes".

 

Για να είμαι ειλικρινής, θα προτιμούσα να είχαμε αποφύγει και όλη αυτή τη δημόσια συζήτηση. Όχι γιατί υπάρχει κάτι που θέλουμε να μείνει κρυφό. Απλώς φοβάμαι ότι:

α. αυτή η παρένθεση παύει να είναι χρήσιμη σε λίγες μέρες, αν και μένει φανερή στο διηνεκές και

β. είναι λίγο απρεπές να κρίνεται δημόσια η συμπεριφορά ή η ποινή οποιουδήποτε χωρίς να του δίνεται βήμα να απαντήσει ή να απολογηθεί -κάτι που δεν μπορεί να γίνει εδώ.

 

Για οποιαδήποτε ανησυχία ή πρόταση σχετικά με τον συντονισμό, προτείνω μια αναφορά ή προσωπικό μήνυμα στον συντονιστή που έχει ασχοληθεί. Ανεξάρτητα από τον φόρτο, θα λάβετε απάντηση. Προτείνω να επιστρέψουμε στην κανονική ροή της συζήτησης. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη βαρεθηκα. Ο επομενος απο εμενα που θα γραψει κατι και δεν εχει σχεση με το θέμα και παρεκτραπει, εφυγε και επιστρεφει μετα τα καλοκαιρινα μπανια. Το ιδιο θα συμβει και στους επομενους απο αυτον.

Αφου δεν καταλαβαινετε απο δυο ατομα που σας μιλησαν επεμβαινω.

Τελευταια ευκαιρια και τελευταια  προειδοποιηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/aftodioikisi/252355/o-vaggelis-marinakis-ypopsifios-dimotikos-symvoulos-me-ton-peiraia-nikiti

 

https://www.olympiacos.org/article/79640/baggelis-marinakis-«-kserete-poly-kala-oti-den-lygizo»

 

Και ένα link που σύμφωνα με τους Ολυμπιακούς δεν προπαγανδίζει. Διαβάστε τα σχόλια των no politica. 

 

Μαζί σου προεδραρα λέει ο ένας να διώξουμε τη σαπιλα ο άλλος. Είναι δυνατόν να γίνει σοβαρή κουβέντα όταν μας δουλεύουν τόσο ανοιχτά πια; 

 

Και αναφέρομαι σε σοβαρή αθλητική κουβέντα. Ο άλλος εκμεταλλεύεται και καπηλευεται το όνομα του Ολυμπιακού για να αρπάξει ψηφους. 

 

Αυτοί που θα ψηφίσουν Μαρινάκη για ποιο λόγο τον ψηφίζουν μπορούν να μας πουν; Πέρα του ότι υποστηρίζουν τον Ολυμπιακό. 

 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/aftodioikisi/252355/o-vaggelis-marinakis-ypopsifios-dimotikos-symvoulos-me-ton-peiraia-nikiti

 

https://www.olympiacos.org/article/79640/baggelis-marinakis-«-kserete-poly-kala-oti-den-lygizo»

 

Και ένα link που σύμφωνα με τους Ολυμπιακούς δεν προπαγανδίζει. Διαβάστε τα σχόλια των no politica. 

 

Μαζί σου προεδραρα λέει ο ένας να διώξουμε τη σαπιλα ο άλλος. Είναι δυνατόν να γίνει σοβαρή κουβέντα όταν μας δουλεύουν τόσο ανοιχτά πια; 

 

Και αναφέρομαι σε σοβαρή αθλητική κουβέντα. Ο άλλος εκμεταλλεύεται και καπηλευεται το όνομα του Ολυμπιακού για να αρπάξει ψηφους. 

 

Αυτοί που θα ψηφίσουν Μαρινάκη για ποιο λόγο τον ψηφίζουν μπορούν να μας πουν; Πέρα του ότι υποστηρίζουν τον Ολυμπιακό. 

 

Κάτι θέλω να γράψω, αλλά θα αυτολογοκριθώ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/podosfairo/superleague/match-report/594550/panathinaikos-panaitolikos

Μια τραγική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Ευρύ το σκορ, αλλά τι να το κάνεις....

Ας ελπίσουμε του χρόνου να βελτιωθούν τα πράγματα.

 

 

Επίσης, για να μαθαίνουμε και λίγη ιστορία: https://www.sdna.gr/monimes-stiles/odos-kalafati/article/594003/o-olympiakos-ypovivazetai-entaksei-den-einai-i-proti

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Π.Α.Ο.Κ. για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. ''Έπιασε'' και το ρεκόρ του Παναθηναϊκού, όντας αήττητος, αν και νομίζω πως ''τεχνικά'' τον ξεπέρασε, καθώς είχε 26 νίκες και 4 ισοπαλίες, ενώ εμείς 24 νίκες και 6 ισοπαλίες (αν θυμάμαι καλά).

Όπως και να έχει, καθ' όλα άξιος.

Για να δούμε, τώρα, αν θα κατακτήσει και το κύπελλο.

Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/podosfairo/kypello-elladas/article/594884/episimo-se-adeio-oaka-o-telikos-toy-kypelloy

https://www.sdna.gr/podosfairo/kypello-elladas/article/594898/vasileiadis-anikanes-oi-pae-na-elegksoyn-poy-dinoyn-ta

Ντροπή. Τελικός κυπέλλου χωρίς θεατές. This is Greece...

 

Τι έγραφα πιο πάνω (δεν χρειάζονται παραθέσεις, scripta manent); Ιδού και η επιβεβαίωση: https://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/article/594899/vasileiadis-den-yparxoyn-perithoria-gia-paremvaseis-na-min

Δεν έχουν δίκιο οι αφοί, αλλά δικαιώστε τους. Όχι για μένα, για τη φουκαριάρα τη βουλευτική μου αποζημίωση.

Ας χειροκροτήσουμε τον υφυπουργό μας, ο οποίος εργάζεται άοκνα για το καλό του Ολυμπ...ε, του αθλήματος ήθελα να πω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DEADLAZARUS said:

Τι έγραφα πιο πάνω (δεν χρειάζονται παραθέσεις, scripta manent); Ιδού και η επιβεβαίωση: https://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/article/594899/vasileiadis-den-yparxoyn-perithoria-gia-paremvaseis-na-min

Δεν έχουν δίκιο οι αφοί, αλλά δικαιώστε τους. Όχι για μένα, για τη φουκαριάρα τη βουλευτική μου αποζημίωση.

Ας χειροκροτήσουμε τον υφυπουργό μας, ο οποίος εργάζεται άοκνα για το καλό του Ολυμπ...ε, του αθλήματος ήθελα να πω.

 

Το αρθρο του σδνα που παραθετεις συγκεκριμενα γραφει :

 

 

Έχουν γίνει πολλά λάθη και είναι δεδομένη η θέση μου ότι η Ομοσπονδία και ο κύριος Βασιλακόπουλος έπρεπε να πάρει πρωτοβουλίες για να σταματήσει η κατάσταση. Δεν μπορώ να πω όμως ότι η ΚΑΕ Ολυμπιακός έχει δίκιο και αυτό κάνει το πρόβλημα πολύπλοκο.

Αν μία από τις δύο - τρεις μεγάλες ομάδες λείπουν από το πρωτάθλημα δεν συμφέρει κανέναν οικονομικά. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να γίνουν δεκτοί οι εκβιασμοί. Για να μπορέσουμε να βρούμε λύση θα πρέπει κάποιος να πάρει μια πρωτοβουλία».

 

 

Τωρα απο που προκυπτει το συμπερασμα οτι ο υφυπουργος εργαζεται για το καλο του Ολυμπιακου ειναι αποριας αξιο.

 

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Spiros77 said:

 

Υπαρχει καποιο προβλημα αντιληψης μαλλον. Το αρθρο του σδνα που παραθετεις συγκεκριμενα γραφει :

 

 

Έχουν γίνει πολλά λάθη και είναι δεδομένη η θέση μου ότι η Ομοσπονδία και ο κύριος Βασιλακόπουλος έπρεπε να πάρει πρωτοβουλίες για να σταματήσει η κατάσταση. Δεν μπορώ να πω όμως ότι η ΚΑΕ Ολυμπιακός έχει δίκιο και αυτό κάνει το πρόβλημα πολύπλοκο.

Αν μία από τις δύο - τρεις μεγάλες ομάδες λείπουν από το πρωτάθλημα δεν συμφέρει κανέναν οικονομικά. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να γίνουν δεκτοί οι εκβιασμοί. Για να μπορέσουμε να βρούμε λύση θα πρέπει κάποιος να πάρει μια πρωτοβουλία».

 

 

Τωρα απο που προκυπτει το συμπερασμα οτι ο υφυπουργος εργαζεται για το καλο του Ολυμπιακου ειναι αποριας αξιο.

 

Εχμ, όχι. Μάλλον εσύ δεν αντιλήφθηκες το νόημα των λόγων του υφυπουργού της καρδιάς μας.

Εξηγούμαι (θα στα υπογραμμίσω κιόλας, προς αποφυγή παρεξηγήσεων):

Έχουν γίνει πολλά λάθη και είναι δεδομένη η θέση μου ότι η Ομοσπονδία και ο κύριος Βασιλακόπουλος έπρεπε να πάρει πρωτοβουλίες για να σταματήσει η κατάσταση (Aυτή είναι η άποψη του "υφυπουργού αθλητισμού", η οποία, βέβαια, είναι παντελώς αστήρικτη. Πρόσεξε τη χρήση της λέξης έπρεπε. Όχι "ήταν υποχρεωμένος ή ο νόμος επιτάσσει". Όχι. Έπρεπε. Γιατί το λέω εγώ, ο φανταστικός υφυπουργός σας).

Δεν μπορώ να πω όμως ότι η ΚΑΕ Ολυμπιακός έχει δίκιο και αυτό κάνει το πρόβλημα πολύπλοκο (Να κρατήσουμε και λίγο τα μπόσικα. Είπαμε, να κάνουμε τα γούστα των αφών, αλλά και ο Τράκης είναι του πεζοδρομίου. Τι να πω; Ότι στέκουν από νομικής απόψεως αυτά που ζητάνε; Επικαλούμαι την κοινή λογική (του μέσου Ολυμπιακού), καθώς ο νόμος και η προκήρυξη του πρωταθλήματος, την οποία έχουν υπογράψει οι αφοί, προβλέπουν συγκεκριμένες τιμωρίες για όσα παιδάκια θέλουν όλα τα γλειφιτζούρια. Εν ολίγοις, και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ η υφυπουργάρα μας).

Αν μία από τις δύο - τρεις μεγάλες ομάδες λείπουν από το πρωτάθλημα δεν συμφέρει κανέναν οικονομικά. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να γίνουν δεκτοί οι εκβιασμοί. Για να μπορέσουμε να βρούμε λύση θα πρέπει κάποιος να πάρει μια πρωτοβουλία» (Ε, καλά δεν τα λέω; Δεν συμφέρει κανέναν η αποχώρηση του Ολυμπιακού (πρόσεξε τη σειρά των προτάσεων, δεν είναι τυχαία η πρόταξη του μπαμπούλα της καταστροφής του πρωταθλήματος, με την απαραίτητη συμπλήρωση του κλασικού πολιτικάντη περί απόρριψης οιασδήποτε εκβιαστικής πρότασης). Κλείνω, εγώ η υφυπουργάρα σας, με το εξής φανταστικό επιχείρημα: αφού μετατρέψαμε σε πρόβλημα ένα ζήτημα που επιλύεται βάσει των νόμων και της προκήρυξης του πρωταθλήματος, σας καλώ τώρα να βρείτε τη λύση. Σατανικό, ε;)

Α, για να μην λες ότι είμαι φανατικός, δες τι συμβαίνει στη Super League. Μια χαρά πρωτάθλημα έχουμε, τηρουμένων των αναλογιών, με τον Παναθηναϊκό απόντα και ημιθανή. Πρωτάθλημα είχαμε και όταν υποβιβάστηκε η Α.Ε.Κ.. Δεν πιάνουν, επομένως, τα επιχειρήματα περί καταστροφής του αθλήματος.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε εδώ αρχηγό Εθνικής Ελλάδας που έχουμε. Ο ίδιος που έκανε like σε φωτογραφίες του Rudy όταν έβαλε το κωλοφαρδο τρίποντο στο ΟΑΚΑ.

 

https://www.sdna.gr/podosfairo/superleague/article/595050/fortoynis-kai-avrama-sta-social-media-marinakis-dagkoto

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Κοιτάχτε εδώ αρχηγό Εθνικής Ελλάδας που έχουμε. Ο ίδιος που έκανε like σε φωτογραφίες του Rudy όταν έβαλε το κωλοφαρδο τρίποντο στο ΟΑΚΑ.

 

https://www.sdna.gr/podosfairo/superleague/article/595050/fortoynis-kai-avrama-sta-social-media-marinakis-dagkoto

 

Το έχει παίξει στο στοίχημα, γι' αυτό;)......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, μόνο εγώ θυμάμαι ότι το κοινό στο οποίο απευθύνονται έχει στείλει στη Βουλή τον Ανατολάκη και στην Ευρωβουλή τον Ζαγοράκη;

Η χειρονομία λέει περισσότερα για τους ίδιους παρά για τους κάφρους που θέλει να επηρεάσει...

 

Bonus αναμνηστικό:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος acct έγραψε:

Συγγνώμη ρε παιδιά, μόνο εγώ θυμάμαι ότι το κοινό στο οποίο απευθύνονται έχει στείλει στη Βουλή τον Ανατολάκη και στην Ευρωβουλή τον Ζαγοράκη;

Η χειρονομία λέει περισσότερα για τους ίδιους παρά για τους κάφρους που θέλει να επηρεάσει...

 

Bonus αναμνηστικό:

 

Μεγάλες στιγμές?. Έχω πει ότι αν (και όταν) με το καλό εκλεγεί και ο Τσουκαλάς, θα μεταναστεύσω στη Γη του Πυρός.

Link to comment
Share on other sites

To Kentucky Derby είναι μία από τις μεγαλύτερες ιπποδρομίες παγκοσμίως.  Στα 145 χρόνια της ιστορίας του, εχθές, για πρώτη φορά, αποκλείστηκε το άλογο που τερμάτισε πρώτο (Maximum Security) και η νίκη δόθηκε στο άλογο που τερμάτισε δεύτερο. Ο λόγος του αποκλεισμού ήταν ότι σε προηγούμενο στάδιο της διαδρομής, το πρώτο άλογο παρεμπόδισε 2 άλλα άλογα (όχι εκείνο που τερμάτισε δεύτερο) αναγκάζοντάς τα να κόψουν ταχύτητα και να αλλάξουν ελαφρώς την πορεία τους για να μη συγκρουστούν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, salde said:

To Kentucky Derby είναι μία από τις μεγαλύτερες ιπποδρομίες παγκοσμίως.  Στα 145 χρόνια της ιστορίας του, εχθές, για πρώτη φορά, αποκλείστηκε το άλογο που τερμάτισε πρώτο (Maximum Security) και η νίκη δόθηκε στο άλογο που τερμάτισε δεύτερο. Ο λόγος του αποκλεισμού ήταν ότι σε προηγούμενο στάδιο της διαδρομής, το πρώτο άλογο παρεμπόδισε 2 άλλα άλογα (όχι εκείνο που τερμάτισε δεύτερο) αναγκάζοντάς τα να κόψουν ταχύτητα και να αλλάξουν ελαφρώς την πορεία τους για να μη συγκρουστούν.

 

Παρότι δεν είμαι φαν των ιπποδρομιών, παρακολουθώ τον ντόρο που έχει ξεσπάσει μ' αυτό το θέμα και μου φαίνεται πολύ υποκριτικός.

 

Καταρχάς διαβάζω ότι είναι ο μόνος αγώνας που σε αυτόν τον στίβο στριμώχνει 20 άλογα (συνήθως τρέχουν 14). Οπότε, ο συνωστισμός είναι έτσι κι αλλιώς αναμενόμενος. Κι αυτό συμβαίνει τη στιγμή που έχουν αυξηθεί δραματικά τα ατυχήματα σε άλλες ιπποδρομίες που έχουν οδηγήσει σε σοβαρούς τραυματισμούς και θανάτους αλόγων, αλλά και τραυματισμούς αναβατών.

 

Αυτό συμβαίνει προφανώς για να αυξηθεί το στοιχηματικό ενδιαφέρον και το κίνητρο των ιπποτρόφων, παρά το αυξημένο ρίσκο. Μπορεί να μην έχω αδιάσειστες αποδείξεις, αλλά υποψιάζομαι ότι απλώς κάποιοι έκαναν τις πράξεις και είδαν ότι η ανατροπή θα έκανε πολλούς ανθρώπους εξαιρετικά πλούσιους. Όταν ο στοιχηματισμός είναι πρωτεύων και η αθλητική δραστηριότητα των ιπποδρομιών δευτερεύουσα, το αποτέλεσμα δεν έχει πολλή σημασία για όσους δεν έχουμε παίξει combination tricast στον αγώνα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίθεση χούλιγκαν του Ολυμπιακού στο σπίτι του διαιτητή Αναστόπουλου

https://www.cnn.gr/news/sports/story/175743/epithesi-xoyligkan-toy-olympiakoy-sto-spiti-toy-anastopoyloy

 

" Τα ερωτήματα που προκύπτουν μετά από μια τέτοια κατάσταση, είναι αρκετά και «καυτά», καθώς είναι απορίας άξιων το πως κατάφεραν οι χούλιγκαν να εντοπίσουν τη διεύθυνση του Παναγιώτη Αναστόπουλου και να βρεθούν εκεί παρά το γεγονός ότι ο εν λόγω διαιτητής φρουρείται, μετά τη στοχοποίηση που έχει δεχθεί τα τελευταία 24ωρα, μετά την κλήρωση για τους ρέφερι της τελευταίας αγωνιστικής που τον έφερε στην τριάδα του αγώνα Ολυμπιακός – Προμηθέας στο ΣΕΦ. "

 

οκ , το τερματισαμε.....αν δεν καταστραφουν,εξαυλωθουν,αφανιστουν ΟΛΟΙ οι οπαδικοι πυρηνες σε ολη την επικρατεια τοτε ας περιμενουμε και ακομα 'καλυτερες' μερες...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.