Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Κάνε ένα photoshop να τις δούμε στο αμάξι. Είναι πιο safe αλλά αν δεν τις αλλάξεις μετά, σκέψου τι διάσταση θες για έξω.

Οι διαστάσεις ελαστικών είσαι σίγουρα σωστές; 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τις είδα, όχι, αλλά αυτές μου δώσανε.

Το αυτοκίνητο έχει δηλωμένο στην άδεια, 235/50/18. Οι πιο σωστές διαστάσεις θα ήταν 265/35/20 για την 20αρα και 265/40/19 για την 19αρα. Έχω την εντύπωση όμως πως είναι δύσκολες διαστάσεις οι συγκεκριμένες (και πιο ακριβές) γι'αυτό πήγαν στο 255 και οι 2 (διαφορετικά μαγαζιά έδωσαν τις 19αρες και 20αρες).

Επίσης η 19αρα δεν είναι αυτή που έβαλα πριν αλλά αυτή:

 

zito169.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως θα πάρει +€0,1 και το πετρέλαιο.

 

Quote

Η αύξηση στην τελική τιμή του πετρελαίου κίνησης σε συνδυασμό με την αύξηση του συντελεστή ΦΠΑ εκτιμάται ότι θα είναι της τάξης των 0,10-0,12 ευρώ ανά λίτρο.

Η αύξηση στην λιανική τιμή της αμόλυβδης αναμένεται να είναι της τάξης των 0,03 έως 0,05 ευρώ ανά λίτρο.

...την άνοδο της λιανικής τιμής του υγραερίου κίνησης κατά 0,07-0,08 ευρώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Στη Shell της γειτονιάς μου το είδα νομίζω λίγο κάτω από 1 ευρώ. Οταν το φέρεις θεσσαλονίκη, καλό θα ήταν να ψάξεις λίγο σε πιο πρατήριο θα το γεμίζεις για να μην έχεις κανένα απρόοπτο. Προσωπικά προτιμώ τα εταιρικά της Shell (επωνυμία Ερμής ή Μυρτέα). Έχω γεμίσει από διάφορα ανά την Ελλάδα χωρίς πρόβλημα τόσο σε ποσότητα όσο και ποιότητα. Νομίζω πως κάθε πέμπτη έχουν το v-power diesel στην τιμή του απλού.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jax7480 said:

Ποια είναι η μέση τιμή του πετρελαίου κίνησης τώρα;

1€;

 Κάπου εκεί, το απλό λιιιιγο κάτω, το ευγενές λιιιγο πάνω.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τόσο χάλια φαίνονται οι 22αρες; τις έβαλα πάλι γιατί έπρεπε να αλλάξω σε θερινά λάστιχα και μου φαίνονται ΟΚ.

Σκέφτομαι μήπως κατέβω μέχρι Ελλάδα με αυτές για να φάω και τα λάστιχα, και βάλω ζάντες/λάστιχα στην Ελλάδα.

Παρατήρησα βέβαια πως το αμάξι έκοψε σε επιδόσεις σε σχέση με τις 18αρες (λογικό) αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά στην άνεση (εδώ τουλάχιστον) όταν έχω τα αμορτισέρ στη σκληρή ρύθμιση.

 

730-albums185-picture62933.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

@Jax7480 Έλα με 22αρες, έχουν μπαλωσει και τον περιφερειακό πριν κάμα μήνα, πρέπει να προλαβαίνεις να έρθεις και να φύγεις πριν ξανά χαλάσει! Όλοι οι άλλοι δρόμοι βέβαια είναι στην γνώση κατάσταση... Τι προφίλ είπαμε έχεις με αυτές; :p

 

 

 

BTW του χρόνου το Gumball 3000 θα κάνει το Ρίγα - Μυκονο, έχει να πέσει πολύ γέλιο σε ελληνικό έδαφος έτσι και διασχίσουν βόρεια Ελλαδα!!!

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

255/30/22 είναι τα λάστιχα. Θα κλάψει και το τελευταίο αμορτισέρ...

Δεν θα είναι Θεσσαλονίκη το αυτοκίνητο. Κατερίνη θα είναι και Θεσσαλονίκη θα έρχομαι ανά 2 εβδομάδες που θα πετάω πίσω στο Όσλο.

Το χάλι των δρόμων στην Κατερίνη είναι ακόμα μεγαλύτερο εκτός από την εθνική Θεσ/νικη-Αθήνα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

255/30/22 είναι τα λάστιχα. Θα κλάψει και το τελευταίο αμορτισέρ...

Δεν θα είναι Θεσσαλονίκη το αυτοκίνητο. Κατερίνη θα είναι και Θεσσαλονίκη θα έρχομαι ανά 2 εβδομάδες που θα πετάω πίσω στο Όσλο.

Το χάλι των δρόμων στην Κατερίνη είναι ακόμα μεγαλύτερο εκτός από την εθνική Θεσ/νικη-Αθήνα.

 

Βασικά οι ίντσες παίζουν ρόλο (if you know what i mean :hehe: ) αλλά και μερικά ακόμη πραγματάκια κατα νου.

 

Π.χ ο πατήρ με 205/55 σε 16άρα και αμάξι σεβαστού μεταξονίου , μαλακής ανάρτησης και μαλακό πλαινό ελαστικού ουδέποτε δεινοπάθησε.

 

Τουναντίουν , εγώ με 16άρα αλλά με 45άρι προφίλ, μικρό μεταξόνιο, σχετικά ζμπορ ανάρτηση και σκληρό πλαινό, βλέπω λακούβα και αλλάζω ήπειρο :hehe:

 

edit :  Έχεις καιρό μάλλον να έρθεις Κατερίνη ,θα εκπλαγείς με κάποιες αλλαγές που έγιναν αλλά , yep θα υποφέρεις με τέτοιο προφίλ :D

 

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Τέτοια τιμόνια θέλω να βλέπω από εδώ και στο εξής!

Toyota-FT-1-Concept-Steering-wheel.jpg

Έδωσε ρέστα εδώ η Toyota!

Το αμαξίδιο τούτο όταν θα βγει θα βγει με άλλο πηδάλιο λογικά

Ας βγει μια φορά, προβλέπεται νοστιμιά ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.