Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

1 hour ago, GeorgeVasil said:

Ξεκινησα με 140κ και εχω φτασει 300κ σε 51 μηνες. Εννοείτε οτι εχει χαθει η αξιοπιστια του, οποτε μου προτάθηκε να το κοστολογήσω για να υπαρξει καποια αποζημιωση, αφου πληρωναν μονο τα καυσιμα.

 

Το πιο εύκολο θα ήταν να πήγαινες εξαρχής τα τιμολόγια για τα σέρβις και τις συντηρήσεις του αυτοκινήτου από τα 140k στα 300k, ενδεχομένως αφαιρώντας ένα ποσοστό για προσωπική χρήση, αν είναι υπολογίσιμο. Αν δεν έχεις πια παραστατικά, φαντάζομαι μπορείς να πάρεις από την αντιπροσωπεία εκτιμήσεις κόστους συντήρησης για 4ετία, 140-300k και να υποβάλεις αυτές.

 

Προσωπικά δε θα έμπαινα στον κόπο να ζητήσω κάτι για απομείωση αξίας παγίου, αλλά μάλλον δε θα είχα κάνει και 160k km με το αυτοκίνητό μου χωρίς προηγούμενη συμφωνία για αποζημίωση, οπότε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Στο 6μηνο επρεπε να του πεις "δωσ'μου αμαξι"

 

Η αξιοπιστια του τι επαθε?

Τπτ το ιδιαιτερο 😛 ....Ωστηρια..αρχισαμε και τσιμπαμε και λαδακι και ισως και νερακι. 😛

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Το πιο εύκολο θα ήταν να πήγαινες εξαρχής τα τιμολόγια για τα σέρβις και τις συντηρήσεις του αυτοκινήτου από τα 140k στα 300k, ενδεχομένως αφαιρώντας ένα ποσοστό για προσωπική χρήση, αν είναι υπολογίσιμο. Αν δεν έχεις πια παραστατικά, φαντάζομαι μπορείς να πάρεις από την αντιπροσωπεία εκτιμήσεις κόστους συντήρησης για 4ετία, 140-300k και να υποβάλεις αυτές.

 

Προσωπικά δε θα έμπαινα στον κόπο να ζητήσω κάτι για απομείωση αξίας παγίου, αλλά μάλλον δε θα είχα κάνει και 160k km με το αυτοκίνητό μου χωρίς προηγούμενη συμφωνία για αποζημίωση, οπότε...

Συμφωνία υπήρχε απλα δεν τηρήθηκε γιατι μας πηρε μπαλα η δουλεια. Γιαυτο προσπαθω να μην αδικήσω και να μην αδικηθω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2023 at 1:27 ΜΜ, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Μηπως χει κατσει να υπολογισει καποιος κοστος μετακινησης / ΚΜ γενικα για ενα αυτοκινητο, κατα προτιμηση βενζινης?? (excel, site available καλοδεχουμενα)

Fuel & Costs (by Maze mobileapps)

Για το δικό μου βγάζει: 0,26€ / χλμ αλλά είναι πετρέλαιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FYI το 0,22 ισχύει για 20.000 χιλιόμετρα τον χρόνο. 0,115€/λιτ μου βγήκε το κόστος καυσίμου με πραγματικά χιλιόμετρα και πραγματικά λίτρα, με μια κατανάλωση 7,40λιτ/100, για τα έτη 2018-2019 που τα καύσιμα ήταν σε νορμαλ επίπεδα. Περίπου 6 λεπτά είναι τα πάγια και αλλά 5 λεπτά το κόστος κτήσης. 
 

το ίδιο ποσό πάνω κάτω βγαίνει και αν πολλαπλάσιασω τους μήνες χρησησ επι μια νορμαλ τιμή ενοικίου. Θεωρώ ότι το προσέγγισα καλά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

GETELECTRIC.GR

Πριν κάποιους μήνες σας είχαμε γράψει για την πρώτη δυναμομέτρηση Tesla Model 3 Performance στην...

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:
GETELECTRIC.GR

Πριν κάποιους μήνες σας είχαμε γράψει για την πρώτη δυναμομέτρηση Tesla Model 3 Performance στην...

 

 

πάρτε τον κουβά με ρόδες παρακαλώ από τον δρόμο είναι επικίνδυνο

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2023 at 9:53 ΜΜ, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

υποθετω οτι το 0,22 ειναι και προ κρισης ετσι? και το 0,50 ειναι αυξηση απο 0,35 νομιζω. 

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι να συμπεριλάβω γιατι το αμαξι δεν ειναι νεο.

 

Ξεκινησα με 140κ και εχω φτασει 300κ σε 51 μηνες. Εννοείτε οτι εχει χαθει η αξιοπιστια του, οποτε μου προτάθηκε να το κοστολογήσω για να υπαρξει καποια αποζημιωση, αφου πληρωναν μονο τα καυσιμα.

 

0.50 x 160000 χιλιόμετρα = 80.000 ευρώ?

Είναι λίγο δύσκολο και για αυτούς και για εσένα, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να δικαιολογείται το κόστος ενός leasing αυτοκινήτου, μιας και περνάει ως συμβόλαιο και δεν υπάρχουν αντεγκλίσεις. 

 

Στη Δανία πληροφοριακά δεν σου επιδοτούν μετακίνηση με χρήματα, αλλά το κράτος σου κάνει φορο-επιστροφή αν μένεις μακριά, με το χιλιόμετρο (και ανεξάρτητα του τρόπου μετακίνησης, αυτοκίνητο, τρένο κλπ.). 

On 28/3/2023 at 2:53 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

 

Μου κάνει εντύπωση πώς έφυγε τόσο πολύ το 6ρι το μάζντα, το έχω για καλό αυτοκίνητο. 

Ή δεν είχε λάστιχα πίσω, ή δεν είχε λάστιχα και αμορτισέρ, ή δεν είχε λάστιχα, αμορτισέρ και ελατήρια.

Πάντως σίγουρα δεν είχε ESP.

 

Τα χιλιόμετρα δεν είναι τόσα πολλά να δικαιολογήσουν το άτσαλο γύρισμα.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση πώς έφυγε τόσο πολύ το 6ρι το μάζντα, το έχω για καλό αυτοκίνητο. 

Ή δεν είχε λάστιχα πίσω, ή δεν είχε λάστιχα και αμορτισέρ, ή δεν είχε λάστιχα, αμορτισέρ και ελατήρια.

Πάντως σίγουρα δεν είχε ESP.

 

Τα χιλιόμετρα δεν είναι τόσα πολλά να δικαιολογήσουν το άτσαλο γύρισμα.

 

Το 3 είναι νομίζω. Έχω δει live ίδιο σκηνικό στον κηφισό με 6αρι. 

Μην είστε αούγκανοι ο δρόμος δεν είναι πίστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

0.50 x 160000 χιλιόμετρα = 80.000 ευρώ?

Είναι λίγο δύσκολο και για αυτούς και για εσένα, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να δικαιολογείται το κόστος ενός leasing αυτοκινήτου, μιας και περνάει ως συμβόλαιο και δεν υπάρχουν αντεγκλίσεις. 

 

0.50 ειναι πολλα προφανως.

 

0.226 ειναι το πραγματικο κοστος με την αξία καυσιμου με τα στατιστικα που εγραψα παραπανω. Αν με βεβαιότητα 0,12 ειναι το καυσιμο, τα υπολοιπα ειναι λιγο πιο κατω απο οτι βγαινει χοντρικα ενα leasing χωρις ΦΠΑ και χωρις φορους και κερδος...

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.