Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

τις κουρτίνες εννοείς?? είχαν και τα προηγούμενα ?

 

Οχι. Μιλάω για αυτούς που βγαίνουν αναβεσα στα καθίσματα οδηγού και συνοδηγού ώστε σε μια πλάγια σύγκρουση να μην παίξουν κεφαλιές. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:

 

Οχι. Μιλάω για αυτούς που βγαίνουν αναβεσα στα καθίσματα οδηγού και συνοδηγού ώστε σε μια πλάγια σύγκρουση να μην παίξουν κεφαλιές. 

 

Κάτι τέτοια βλέπουμε εμείς με τα πιο κλασικά αυτοκίνητα και παρακαλάμε να μη συμβεί τιποτα στο δρόμο...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Άντε επιτέλους να γίνει must σε όλα τα αυτοκίνητα. Το 2011 το πρωτο έδειξε η GM και ακόμα και σήμερα το Yaris παίζει να είναι το μοναδικό που τους εξοπλίζει.

Μπράβο στη Toyota!!

 

IMG_20200916_204345.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Εχει μπει σε οχημα παραγωγής?

 

Ναι, εδώ και χρόνια σε μεγάλα αυτοκίνητα της GM στις ΗΠΑ. Στην Ευρώπη το Yaris είναι το πρώτο αυτοκίνητο που έχει κεντρικούς αερόσακους. Πάντως η πατέντα είναι της GM. Στον επόμενο χρόνο θα έχουν πολλά ακόμα αυτοκίνητα και όχι μόνο από τις premium εταιρείες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σαν πουφ απο τα Γιουσκ φαίνεται

σαν χέρι απο το χαρακτήρα στο Prototype φαίνεται

 

ποτέ δεν είναι κακή η έξτρα προστασία :hehe:

 

ήμανε τις προάλλες κοντά Καβάλα , προς Κεραμωτή , στην Εθνική , που για 5-10 λεπτά

έχει στροφιλίκι με έντονες κατωφέρειες - ανωφέρειες , γέφυρες , τούνελ , χαμός.

Καταπληκτική διαδρομή , μακάρι να μπορούσαμε να κάναμε εκεί μια διαδρομή ράλι αντοχής με παλιά αυτοκίνητα ,

όταν θα έρθω στα πράγματα , θα δοθεί εντολή :hehe:

 

Και έτσι όπως πήγαινα για να προλάβω το φέρι, βλέπω ένα  Audi SQ7 παραδίπλα με βουλγάρικες πινακίδες.

Είναι εκπληκτικό το πως προσπαθεί ο άνθρωπος να αντισταθεί στη φυσική , στις στροφές έβλεπες τη συμπίεση της ανάρτησης,

τη κλίση, το δράμα. Σε μια στροφή αναρωτήθηκα αν ξέρει τι κάνει γιατί ήταν απότομη , ήρθε απο πίσω με πολλά και φάνηκε ένα

άτσαλο φρενάρισμα πανικού αλλά με όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα ευστάθειας και την ωμή πρόσφυση του αυτοκινήτου , δεν είχαμε δράματα.

 

Στην ευθεία επιτέλους άνοιξε και εκτοξεύτηκε σαν καταπέλτης.
Τα θεωρώ παντελώς ανούσια οχήματα αλλά δηλώνω γοητευμένος και εντυπωσιασμένος

απο την τεχνολογία που έβαλαν και την εξέλιξη που δέχονται.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Thresh86 said:

 

Και έτσι όπως πήγαινα για να προλάβω το φέρι, βλέπω ένα  Audi SQ7 παραδίπλα με βουλγάρικες πινακίδες.

Είναι εκπληκτικό το πως προσπαθεί ο άνθρωπος να αντισταθεί στη φυσική , στις στροφές έβλεπες τη συμπίεση της ανάρτησης,

τη κλίση, το δράμα. Σε μια στροφή αναρωτήθηκα αν ξέρει τι κάνει γιατί ήταν απότομη , ήρθε απο πίσω με πολλά και φάνηκε ένα

άτσαλο φρενάρισμα πανικού αλλά με όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα ευστάθειας και την ωμή πρόσφυση του αυτοκινήτου...

 

Το οτι ειναι ο αλλος μακακας και προσπαθει να στριψει ενα αυτοκινητο 2.3 τόνων δεν το λες και λογικο. Πρεπει να ξερεις και τι οδηγεις. Δεν περιμενω απο το S8 να κανει στροφοδιαδρομη με τους ιδιους ρυθμους που την κανει το Mini. Κάπου, ελεος.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γιατί @jax7480 , τυχερά είναι αυτά, το προσπάθησες ? Νο πεην νο γκέην λέμε στο χωριό :tongueout: :hehe:

 

την ίδια μέρα ήρθε Skoda Octavia ολοκαίνουργιο τiρκουάζ χρώμα  πινακίδα Χκάτι την ώρα που προσπερνούσα μεγάλο φορτηγό στις ευθείες κοντά Ασπροβάλτα

και ήταν στα 5mm απο το προφυλακτήρα μου , ανυπόμονος όσο τίποτα.

 

τον κοιτάω με το που πάω δεξιά φάση -> 

 

k6.gif

 

και εννοείται διάβασα στα χείλη του ερωτικές κουβέντες προς εμένα, το σπίτι μου κλπα

 

Χωρίς πλάκα τώρα , ήταν η μοναδική φορά που λέω " θα με εμβολίσει ο ηλίθιος " και το πρόβλημα είναι οτι βλέπω καιρό τώρα κόσμο στην Ελλάδα να ψάχνει να εκτονωθεί

στο δρόμο

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

έτοιμος ήμουν να προτείνω ένα χάιδεμα που προκαλεί εγκεφαλικό κι έμφραγμα μαζί σε αυτόν που κολλάει από πίσω από προφυλακτήρα, αλλά θα οδηγήσει σε μακρά συζήτηση και δεν έχει νόημα. Πολύ σπασ@ρχιδικο

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

το πρόβλημα είναι οτι βλέπω καιρό τώρα κόσμο στην Ελλάδα να ψάχνει να εκτονωθεί στο δρόμο

 

Περίπου 10 χρόνια που έσφιξαν οι πωποί και πρέπει να βγάλουν κάπου τα νεύρα τους;

Αν ήξερε ότι θα του κοβόταν ο πωπός όμως, δε θα τα έκανε αυτά.

/Serious mode off

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας το ειπα κι εγω; ιδιο σκηνικο Θεσσαλονικη. Εγω ημουν με νοικιαρικο. Τον πέτυχα αργοτερα και του ειπα πως αν πατουσα φρενο, μαντεψε ποιος θα εμενε χωρις αμαξι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ μαζί σας απόλυτα, να εφαρμόζονται πρόστιμα, νόμοι, υπενθυμίσεις κλπα

 

Απλά, λέω τώρα, κάποια στιγμή δεν πρέπει να υπάρχει αυτό που λέμε παιδεία - νοοτροπία δηλαδή κάποιος να μην χρειάζεται μπαμπουλα για να καταλάβει ότι μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά, σωματική και υλική και έπειτα να προκαλέσει επίσης προβλήματα στους γύρω? 

 

Τα ίδια μπορώ να πω ιδιαίτερα για τα μηχανάκια, τεσπα. 

 

Πάω να σηκώσω χρήμα γιατι αύριο παίρνω το αμάξι μετά απο πλήρες σέρβις, ιμάντα χρονισμού, αντλία, δοχείο ψυκτικού, ίσως και κανα μονοπετρο, θα δούμε 

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Γιατί @jax7480 , τυχερά είναι αυτά, το προσπάθησες ? Νο πεην νο γκέην λέμε στο χωριό :tongueout: :hehe:

 

την ίδια μέρα ήρθε Skoda Octavia ολοκαίνουργιο τiρκουάζ χρώμα  πινακίδα Χκάτι την ώρα που προσπερνούσα μεγάλο φορτηγό στις ευθείες κοντά Ασπροβάλτα

και ήταν στα 5mm απο το προφυλακτήρα μου , ανυπόμονος όσο τίποτα.

 

τον κοιτάω με το που πάω δεξιά φάση -> 

 

k6.gif

 

και εννοείται διάβασα στα χείλη του ερωτικές κουβέντες προς εμένα, το σπίτι μου κλπα

 

Χωρίς πλάκα τώρα , ήταν η μοναδική φορά που λέω " θα με εμβολίσει ο ηλίθιος " και το πρόβλημα είναι οτι βλέπω καιρό τώρα κόσμο στην Ελλάδα να ψάχνει να εκτονωθεί

στο δρόμο

Πληροφοριακα.Οταν βλεπεις πινακιδα Χ και τα ρεστα aka Χαλκιδικη το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι

να ανεβεις στις μπαριερες στο στηθαιο γενικα βγαινεις απο τον δρομο.Αλλα απαξ και δεις στροφη εκει πεφτει το γελιο.

Πηγαινα τα πρωινα στην δουλεια με το 1000αρι κορσα και μην τυχον εβγαινα για προσπεραση ...

αλλα οταν φταναμε στην καρδια και τους περνουσα απο την εξωτερικη και τους εβλεπες γαντζωμενους στο τιμονι σαν τα γατια

επαιρνα το αιμα μου πισω :hehe:

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

έτοιμος ήμουν να προτείνω ένα χάιδεμα που προκαλεί εγκεφαλικό κι έμφραγμα μαζί σε αυτόν που κολλάει από πίσω από προφυλακτήρα, αλλά θα οδηγήσει σε μακρά συζήτηση και δεν έχει νόημα. Πολύ σπασ@ρχιδικο

Brake test?

Πολυ αποδοτικο, ειχα ενα τζιπακι πισω μου στο ποταμι πριν χρονια...

 

εγω τον θυμαμαι, δεν ξερω αυτος τι κανει...

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει κι εχω κάνει brake checks. 

Αυτό που όμως μου μεινε είναι σε επαρχιακό δρόμο, στροφή με αναποδη κλίση, να κάνει προσπέραση 3-4 αμάξια ένα λευκό Q7, να μην έχει χώρο να περάσει και να μου παίζει φώτα. 

Του επαιξα φώτα και γω με στιλ καμ ατ μη μπρο.

Ήμουν με το New Holland, φουλ σετ αντίβαρα μπροστά ~40χλμ/ω και 8μετρη καρότσα με ~300 μπάλες τρυφίλλι. Σύνολο δλδ κάπου 15 τόνοι συν/πλην. Πάτησε φρένα και επεσε σε κάτι βατσινιές. :hehe:

 

  • Haha 9
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, slalom said:

Brake test?

Πολυ αποδοτικο, ειχα ενα τζιπακι πισω μου στο ποταμι πριν χρονια...

 

εγω τον θυμαμαι, δεν ξερω αυτος τι κανει...

Πριν κάποια χρόνια συζητήθηκε σε φόρουμ τύπου 4 Τροχοί, 10 σελίδες μπλα μπλα και γκρίνια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.