Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Σε αναμένα κάρβουνα κάθομαι. Προχτές πήρε ο πατέρας μου το αμάξι και εκεί που ήταν σταματημένος χρατς μια ένας στο φτερό. Πινακίδες γιοκ εκείνος και τα γνωστά, "να σου το κάνω, να σου δώσω τηλ μόνον μην πάρεις την τροχαία". Το πάνε με τον πατέρα μου στο μπογιατζή του και του λέει του πατέρα μου με ένα "σβήσιμο θα είναι εντάξει". Δε μου φάνηκαν αυτά που άκουγα όταν ήρθε ο πατέρας μου στο σπίτι με αυτά που έβλεπα στο φτερό καλά και φώναξα το απόγευμα σήμερα έναν παλιό βαφέα που είδε καλά το φτερό. Είναι μεγάλη η "γρατζουνιά" για σβήσιμο. Θέλει βάψιμο όλο το φτερό δλδ ένα 120άρι σε έναν δικό μου μπογιατζή (δικό μου, όχι του φίλου μου που παλιά ήταν μπογιατζής και τώρα "σκοτώνεται" στο δημόσιο) που είναι αστέρι. Με το σβήσιμο θα φαίνεται μπάλωμα. Δεν είπα τπτ στο πατέρα μου μην τον στεναχωρήσω.

Ηθικό δίδαγμα. Σε τρώει φτερό, πόρτα κλπ ανασφάλιστο ή χωρίς πινακίδες όχημα; 1ον. Καλείς τον ιδιοκτήτη του αν δεν είσαι εσύ αυτός. Εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου...2ον. Στην ψύχρα στο μάγκα που κυκλοφορεί χωρίς πινακίδες: για την περίπτωσή μου "τώρα μου σκας 150 ευρώ και τελειώνουμε, αλλιώς τροχαία και μέτρα 500 για πινακίδες και άλλα 500 για ασφάλεια. Σε σώζω με 150 μόνον". 3ον Αν αρνηθεί και αρχίσει να το πάμε σε δικό σου, ή δικό μου μάστορα μην το  κάνετε. Τα λόγια είναι λόγια - ξεχνιούνται - παρερμηνεύονται - γράφονται στα παλιά μας τα παπούτσια όταν μπαίνει το χρήμα στη μέση. Ούτε χαρτιά αν λέει πως θα σας υπογράψει "υπεύθυνη δήλωση και του κω.....ου τα ενηάμερα". Τηλέφωνο αμέσως την τροχαία να τον ξυρίσει και ας πληρώσετε και εσείς στο τέλος τη ζημιά. Τουλάχιστον δε θα έχει να λέει μέσα του "την πήδηξα."

 

κατι παρομοιο ειχε γινει πριν χρονια με την γυναικα μου με εστειλε ο τυπος στον φαναρτζη του και του πουλησα παραμυθι οτι αν κανει καλη δουλεια θα του δωσω να φτιαξει και κατι αλλα μαζεματα...

οποτε με την ελπιδα να κερδισει αλλον ενα πελατη εκανε οτι καλυτερο μπορουσε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το οποίο κάνει... τι; Με λίγα λόγια.

σε απλά ελληνικά :

διαβάζει τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου σου και μεταφέρει το data στο κινητό σου μέσω bluetooth , επίσης μπορεί να δεις αν έχεις κάποιο σφάλμα κλπ κλπ

για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να κάνεις ένα search στο net για elm327

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παίζει να μην έχει ιδέα ότι υπάρχει και η κάμερα στο αμάξι !

 

επίσης στο 0:57 χτυπάει κάτι σαν κούκλα το οποίο είναι στην μέση του δρόμου ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε σεις!

Υπάρχει τρόπος με τα gear ratios που δίνω παρακάτω να συνδέσω τις rpm κινητήρα με rpm τροχών;

(ώστε μετά, γνωρίζοντας την ακτίνα των ελαστικών, να βρίσκω χοντρικά την γραμμική ταχύτητα του αυτοκινήτου για X στροφές κινητήρα).

 

post-35149-0-70856600-1421660675_thumb.p

 

Δεν μπορώ να βρω τη συνάρτηση γκουγκλάροντας. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει παρακαλώ :)

 

EDIT: Βρήκα κάτι online calculators. Θα κάνω λίγο reverse engineering να βρω τη συνάρτηση που τρέχουν :p

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

317ca66fb1f39459c9dfff982ceac61a.png

 

ct περίμετρος τροχού

ve στροφές μηχανής

grt λόγος σχέσης

grd λόγος διαφορικού

 

πιθανών να θέλει και καμιά μετατροπή στις μονάδες, ct σε μέτρα και ve σε Hz θα σου δώσει m/s την ταχύτητα.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι  συμβαίνει όταν πας σα μανιακός σε δημόσιο δρόμο και δε ξέρεις καν πως να κρατήσεις σωστά το τιμόνι....

Lamborghini crash at 340km/h

Έγινε επεξεργασία από Samael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι  συμβαίνει όταν πας σα μανιακός σε δημόσιο δρόμο και δε ξέρεις καν πως να κρατήσεις σωστά το τιμόνι....

Lamborghini crash at 340km/h

 

Μπήκα για να το ανεβάσω αλλά με πρόλαβες :p

Ε θέμα αεροδυναμικής καθαρά, χοροπήδηξε με 300+ και βγήκε ο Τσουκαλάς και φώναξε:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.