Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

O πρόγονος του και στα 1.3 (τότε) αλλα ιδιαίτερα στα

1.6 Sport , μου άρεσε ιδιαίτερα στα test drive.

 

Η συμπεριφορά του αντιπροσώπου και η πολιτική στα service, όχι.

Αυτή η προσφορά πάντως αξίζει.

 

http://www.suzuki.gr/auto/cars/new/swift/swift-5dr/ekdosi_gl_plus

 

Θα ήθελα να κάνω ενα test drive με swift.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το Αλμερα('99 1.4) με Corsa 1.3CDTI του 2005. 800++ χιλιόμετρα χαλαρότατα (40% πολη 60% επαρχιακή) με ένα γέμισμα, 30 λίτρα.

 

Αρκετά καλύτερο απ οτι περίμενα σαν σύνολο. Τελικά δεν είναι και τόσο μουφα τα οπελ. :hehe:

 

Θα δοκιμάσω και Lukoil Diesel απο βουλγαρία που στο αγροτικό(2.5 TDI) και στο Q5(2.0TDI) βγάζει παραπάνω χιλιόμετρα, λογικά και στο μικρό θα έχει διαφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το Αλμερα('99 1.4) με Corsa 1.3CDTI του 2005. 800++ χιλιόμετρα χαλαρότατα (40% πολη 60% επαρχιακή) με ένα γέμισμα, 30 λίτρα.

 

Αρκετά καλύτερο απ οτι περίμενα σαν σύνολο. Τελικά δεν είναι και τόσο μουφα τα οπελ. :hehe:

 

Θα δοκιμάσω και Lukoil Diesel απο βουλγαρία που στο αγροτικό(2.5 TDI) και στο Q5(2.0TDI) βγάζει παραπάνω χιλιόμετρα, λογικά και στο μικρό θα έχει διαφόρα.

Ο κινητήρας του αν δεν κάνω λάθος είναι της Fiat οπότε η fiat τη ξελασπώνει  ;) Εμπειρία από Astra H με 130.000χλμ μέτρα: χάλασαν τα κουμπιά στο τιμόνι (250 ευρώ), χάλασε το twinport (το πλήρωσε η εγγύηση), φαγώθηκε το γρανάζι από το μοτοράκι που πηγαίνει τον αέρα στα πόδια, μέση, κεφάλι (δεν ρώτησε ο ιδιοκτήτης ακόμη τιμή), ημίμπαρα (210 ευρώ), ο συναγερμός τα κακάρωσε, το μοτέρ του κλιματισμού άρχισε να ακούγεται (δε θέλει αλλαγή αλλά δεν είναι και συνηθισμένη φθορά ειδικά από κάποιον που δεν το χρησιμοποιεί πολύ). Στα υπερ του: ποιότητα κατασκευής, κράτημα, ποιότητα κύλισης (αν και λίγο σφιχτό). Αλλά αδικαιολόγητη η αξιοπιστία του για τα λεφτά του. Σε άλλους δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα, αν και τα ημίμπαρα και το air condition από όσο διαβάζω στο opel - club είναι στανταράκια στα κουσούρια του.  :(

Υ.Γ.

Μπήκα μέσα με ένα μπουκαλάκι νερό αυτά του μισού λίτρου. Πήγα να το βάλω στη θήκη της πόρτας. Δεν χωράει στο πλάτος. Είναι στενή η κατά μήκους της πόρτας θήκη!!! Μόνον στο ντουλαπάκι του ταμπλό μπόρεσα να το βάλω. :lol:  Και μιλάμε για αμάξι που είναι μεγάλο!!! Όμως αισθάνεσαι πως οδηγάς αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας. 

Ο αέρας για τα πόδια, κεφάλι, μέση πηγαίνει ηλεκτρικά με ένα μοτέρ. Στις απλές εκδόσεις είναι όπως στα περισσότερα αυτοκίνητα. Με έναν κάτοχο Mercedes που μίλησα που έχει ίδιο μηχανισμό και εκείνου το μοτέρ όταν αλλάζει τη ρύθμιση από το κεφάλι π.χ. στα πόδια ακούγεται έναν κρακ-κρακ που είναι από το γραναζάκι που φαγώθηκε.

Δεν τα μπορώ τέτοια τα ηλεκτρονικά μαραφέτια (θερμαινόμενοι καθρέπτες, κάμερα πίσω, τιμόνι πολλαπλών χρήσεων, οθόνες αφής). Τα απεχθάνομαι προσωπικά. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Ας μου σου πω εγώ τι γνώμη έχω για τα θυγατρικά της Fiat καλύτερα.  :p 
Από την άλλη είχαμε Opel, είχαν και έχουν πολλοί γνωστοί και κανένας δεν παραπονέθηκε. Τώρα τι να πω, τυχαίνουν αυτά, δεν είναι άλλωστε τυχαία και η 3η σε πωλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ας μου σου πω εγώ τι γνώμη έχω για τα θυγατρικά της Fiat καλύτερα.  :p 

Από την άλλη είχαμε Opel, είχαν και έχουν πολλοί γνωστοί και κανένας δεν παραπονέθηκε. Τώρα τι να πω, τυχαίνουν αυτά, δεν είναι άλλωστε τυχαία και η 3η σε πωλήσεις...

Δεν έχω καθόλου καλές εμπειρίες από Fiat. Σχεδόν μου κόστισε η μισή αξία αγοράς του :lol: (μεταχειρισμένο το είχα πάρει) σε ζημιές. Το τονίζω στο post μου πως σε άλλους δεν έχουν βγάλει προβλήματα τα Astra H και γενικά θα προσθέσω τα Opel. Πάει όντως πολύ καλά η opel σε πωλήσεις και έχει πολύ καλή αντιπροσωπεία σε στοκ ανταλλακτικών, όπως και η fiat. Όμως πλέον είμαι σε japan μεριά. Την έχω βρει με ένα Suzuki GV Diesel 1.9 και δεν το αλλάζω  :wub: Στην Ελλάδα μεγάλη ζημία στον πετρελαιοκινητήρα μπορεί να κάνει το νοθευμένο πετρέλαιο. Εκεί θέλει πολλή προσοχή (όσο μπορείς να προσέξεις). Μια φορά στις τόσες βάζω ένα καθαριστικό που μου είχε πει ένας ιδιοκτήτης επικαθούμενου. 

Το Swift είναι πολύ καλή επιλογή ειδικά σε πετρέλαιο αλλά και βενζίνη (μου αρέσει ο 1.6άρης με τα 125 ατμοσφαιρικά άλογα). Στο site που παρέθεσε ο Thresh86: Ζάντα αλουμινίου 185/60/16??

Το 185 παίζει σε διαστάσεις από όσο το έχω δει: 185/55/15 και 185/60/14. Σε 16άρα συνήθως μπαίνει 205/55/16. Μιλάω για εργοστασιακές διαστάσεις. Αν θες στην 15άρα βάζεις μετά 195/50/15 κλπ  

Έχω κουραστεί με την καγκουριά των xenon φώτων που δεν είναι εργοστασιακά και σε τυφλώνουν. Δεν ξέρω αν φταίει η κακή, ή η λάθος τοποθέτηση, ή αν ενώ ξέρουν πως θα τυφλώσουν τους απέναντι τα τοποθετούν. Το κακό έχει παραγίνει.Το πιστεύετε πως έχω φάει πρόστιμο επειδή σε ένα μικρό τούνελ μέρα μεσημέρι δεν άναψα φώτα;....Εντάξει, έπρεπε να το κάνω. Αν θέλουν οι υπεύθυνοι μπορούν να ζωγραφίσουν τους παράνομους με τα φώτα. Αλλά.....

Κανονικά αν τα ΚΤΕΟ δούλευαν σωστά πολλοί από αυτούς έπρεπε να πάνε σπίτια τους έχοντας κοπεί. Αλλά τώρα τι να λέμε;

Πως περνάνε ΚΤΕΟ μηχανάκια χωρίς καθρέπτες; Πως περνάνε μηχανάκια με εξατμίσεις πειραγμένες; Να το πάμε και στα πιο βαριά; Είδε κανείς ρεπορτάζ που γίνανε με αφορμή τη νταλίκα που είχε "χάσει" τα φρένα και πήρε μαζί της καμιά 30αριά αυτοκίνητα και δε θυμάμαι πόσους νεκρούς στην Εθνική πριν κανένα 4μηνο; Πως περνάνε κάτι τέτοιοι χάροι και από τα σύνορα και από τα ιδιωτικά Ελληνικά ΚΤΕΟ; Κατά τα άλλα πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας που σου λένε πως είναι ανταποδοτικά!! Σε τι; Στην ποιότητα των δρόμων; Στη σήμανσή τους; Στο φωτισμό τους; ΜΠΑΧΑΛΟ :angry:   

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ήθελα να παω σε Rav/ASX  με προτίμιση στο πρωτο, diesel προφανώς. Aλλά όταν είδα την εφορία που θέλουν προτίμησα να πάρω το κουβαδάκι με 4κ(-800 το νισσαν)  και αργότερα να πάρω κάτι αφορολόγητο της προκοπής, Hilux 3.0  doublecab. 

Εκτός του κορσα εναλλακτική επιλογή ήταν το Swift με ακριβώς την ίδια μηχανή αλλά ~+2κ ακριβότερο. Eίπα να μη τα δώσω.

 

Τα diesel της Fiat τα ξέρω και είναι αξιόπιστα και φτηνα στην επισκευή. Δεν είναι βέβαια toyota ή mercedes αλλά είναι κόντα.

Τα υπολοιπα, ντάξει, κλασσικό GM group, από ανταλλακτικά για όπελ ευτυχώς είναι γεμάτη η Βουλγαρία σε χαμηλές τιμές.

 

O καιρός θα δείξει...

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν ένα αμάξι, όταν κάνει όπισθεν, ακούγεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα ένα σφύριγμα δυνατό τι είναι; Νομίζω πως έρχεται από την πίσω αριστερή ρόδα. Δεν το κάνει όμως όταν πάω μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.