Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

To κουφο ειναι οτι παντα δινουν και παντα ενω το ξερουν

οτι δινουν λιωνουν στις ουρες...

 

http://www.roadandtrack.com/car-culture/classic-cars/a14453949/the-only-mclaren-f1-technician-in-north-america/

 

(αν γινεται να ενσωματοθει με το ανωθεν ποστ μου γιατι δεν με αφηνει)

Link to comment
Share on other sites

Εχτές βράδυ ερχόμενος από χωριό είχα ένα συμβάν στην εθνική οδό (ο θεός να την κάνει) Πύργου Κυπαρισσσίας, συγκεκριμένα εδώ. https://www.google.gr/maps/@37.2819631,21.700482,3a,75y,28.53h,89.26t/data=!3m6!1e1!3m4!1saFBqfkcjs_zn1GfoXUrOdw!2e0!7i13312!8i6656

Υπό καταρρακτώδη βροχή (δεν έτρεχα, γύρω στα 70) βλέπω στο αντίθετο ρεύμα την νταλίκα να ανάβει προβολείς.

Προφανώς αυτός λόγω ότι είναι και ψηλότερο όχημα είδε τον σκύλο που επιχείρησε να διασχίσει τον δρόμο. 

Δυστυχώς με στράβωσαν τα φώτα του και αντιλήφθηκα τον σκύλο στα 15 μέτρα, επιλογές αποφυγής δεν είχα λόγω νταλίκας στο αντίθετο, οπότε τσεκούρωσα τα φρένα και ότι βγει.

Υπολογίζω ότι χτύπησα τον σκύλο με 30-35 χλμ. και το μπαμ ήταν δυνατό γιατί ήταν πολύ μεγαλόσωμο.

Σταμάτησα αμέσως αλλά δεν είδα τον σκύλο, μακάρι να την σκαπουλάρισε γιατί ήταν κρίμα....

Το αμάξι ανταποκρίθηκε άψογα πάντως, δεν γλίστρησε πουθενά, δεν μπήκε abs και ίσως οφείλεται και στα νέα αμορτισέρ που έβαλα πρόσφατα. Λάστιχα http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/Sport-BluResponse.htm

Ζημιά καμία, ούτε γρατζουνιά. Συμπέρασμα δικό μου, σε τέτοιες περιπτώσεις μην επιχειρείτε κινήσεις αποφυγής γιατί εύκολα μπορείτε να βρεθείτε σε χαντάκι η στο αντίθετο.

 

  • Like 3
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Εχτές βράδυ ερχόμενος από χωριό είχα ένα συμβάν στην εθνική οδό (ο θεός να την κάνει) Πύργου Κυπαρισσσίας, συγκεκριμένα εδώ. https://www.google.gr/maps/@37.2819631,21.700482,3a,75y,28.53h,89.26t/data=!3m6!1e1!3m4!1saFBqfkcjs_zn1GfoXUrOdw!2e0!7i13312!8i6656
Υπό καταρρακτώδη βροχή (δεν έτρεχα, γύρω στα 70) βλέπω στο αντίθετο ρεύμα την νταλίκα να ανάβει προβολείς.
Προφανώς αυτός λόγω ότι είναι και ψηλότερο όχημα είδε τον σκύλο που επιχείρησε να διασχίσει τον δρόμο. 
Δυστυχώς με στράβωσαν τα φώτα του και αντιλήφθηκα τον σκύλο στα 15 μέτρα, επιλογές αποφυγής δεν είχα λόγω νταλίκας στο αντίθετο, οπότε τσεκούρωσα τα φρένα και ότι βγει.
Υπολογίζω ότι χτύπησα τον σκύλο με 30-35 χλμ. και το μπαμ ήταν δυνατό γιατί ήταν πολύ μεγαλόσωμο.
Σταμάτησα αμέσως αλλά δεν είδα τον σκύλο, μακάρι να την σκαπουλάρισε γιατί ήταν κρίμα....
Το αμάξι ανταποκρίθηκε άψογα πάντως, δεν γλίστρησε πουθενά, δεν μπήκε abs και ίσως οφείλεται και στα νέα αμορτισέρ που έβαλα πρόσφατα. Λάστιχα http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/Sport-BluResponse.htm
Ζημιά καμία, ούτε γρατζουνιά. Συμπέρασμα δικό μου, σε τέτοιες περιπτώσεις μην επιχειρείτε κινήσεις αποφυγής γιατί εύκολα μπορείτε να βρεθείτε σε χαντάκι η στο αντίθετο.
 

Δυνατό μπαμ, μεγαλόσωμο ζώο που απομακρύνθηκε μόνο του και καμία ζημιά ;

Ή έχεις Lada ή σκαραβαίο ή είσαι πολύ τυχερός.

Έλεγξε το πιο σχολαστικά αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Μετώπη, βάσεις φαναριών κτλ.

Με ένα μετρίου μεγέθους σκυλάκι πριν χρόνια που το πρόλαβα, μάλλον με πρόλαβε, στο τσακ μέχρι και το παγούρι του πλαστικού έσπασε μαζί με το μοτέρ του.

Τα Blueresponse κορυφαία όντως. Έχουν βγει εδώ και 3-4 χρόνια κι έχουν ακόμα την καλύτερη ετικέτα στην κατηγορία.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκυλί ήταν μεγαλόσωμο, αυτά του τύπου τα τσοπανόσκυλα που συναντάς στην επαρχία.

Να καταλάβεις έβλεπα το κεφάλι του να εξέχει καθαρά πάω από το καπό, όταν το χτύπησα κοίταξα θερμοκρασία γιατί περίμενα από το μέγεθος του μπαμ ότι θα έχω σπάσει ψυγείο χαλαρά, γι' αυτό και σταμάτησα αμέσως.

Πραγματικά το αμάξι δεν έχει κάτι οπτικά, και ο χώρος του κινητήρα είναι πεντακάθαρος, και' γω απορώ....

Ίσως να φταίει ότι επειδή φρέναρα είχε προλάβει να περάσει από το μέσον του αυ/του και χτυπήθηκε από το δεξί καμπύλο τμήμα. (κόκκινο τετράγωνο) Πριν το χτυπήσω έκανα και μια ελαφρά τιμονιά προς τη διαχωριστική μήπως και το γλιτώσω κάπως.

maxresdefault.jpg

Φυσικά και δεν το πήρα από κάτω, το χτύπησα στον πισινό του και έφυγε στο χωράφι, γι' αυτό είπα ότι μπορεί να γλύτωσε.

Είναι τρίτη φορά όμως που πετυχαίνω ζώο.... επειδή λόγω του μαγαζιού οι εξορμήσεις μου είναι 24ωρες η 48ωρες δυστυχώς ταξιδεύω βράδυ. Έχω πετύχει δύο φορές λαγό, τη μία στην ευθεία του Μελιγαλά και την άλλη στην ευθεία της Τρίπολης.

Μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση τον πέτυχα στην αριστερή με 150(!), απλά πετάχτηκε, είδα την κίνηση, άναψα προβολείς και ο κακομοίρης μαρμάρωσε και με κοιτούσε να έρχομαι κατά πάνω του.

Φυσικά και δεν έκανα ελιγμό με τόσα χλμ., απλά φρέναρα ελαφρά αλλά τι να το κάνεις.... τότε μου ξεκούμπωσε ελαφρά το φιλέτο του προφυλακτήρα στη φωτό στο πράσινο ένθετο, το οποίο το κούμπωσα μόνος μου. Πάλι καμία ζημιά αλλά ο θόρυβος ήταν τρομερός ακόμα και με ένα ζωάκι 3 κιλών λόγω ταχύτητας. Περισσότερο απ' το σκυλί.

Παλικάρι το Leon.:p 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, slalom said:

Εργοστασιακα xenon εχεις?

Κανονικα επρεπε να το δεις αν ειναι και δυνατα σε ενταση

 

:T: Δυστυχώς αμα δεν έχεις καλό xenon ή led φανάρι είσαι χαμένος από χέρι στους επαρχιακούς δρόμους, ειδικά με βροχή...

 

Πάντως όντως περίεργο να μην έχει καθόλου ζημιά το μπροστινό μέρος, ίσως το έσωσε η μικρή ταχύτητα

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Εργοστασιακα xenon εχεις?

Κανονικα επρεπε να το δεις αν ειναι και δυνατα σε ενταση

 

πριν 1 ώρα, το μέλος and64 έγραψε:

 

:T: Δυστυχώς αμα δεν έχεις καλό xenon ή led φανάρι είσαι χαμένος από χέρι στους επαρχιακούς δρόμους, ειδικά με βροχή...

 

Πάντως όντως περίεργο να μην έχει καθόλου ζημιά το μπροστινό μέρος, ίσως το έσωσε η μικρή ταχύτητα

 

 

Κάτι δεν προσέξατε καλά. Πινακίδες :p

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, honda22 said:

 

Κάτι δεν προσέξατε καλά. Πινακίδες :p

 

Μια χαρά το προσέξαμε! Έτσι κι αλλιώς αυτή η γενιά δεν έβγαινε με εργοστασιακό bixenon, από την επόμενη έβαζε σαν έξτρα. Το όχημα στη φωτό έχει κάποιο after market φανάρι ίσως και χωρίς xenon kit.

 

Η παρατήρηση ήταν γενική από προσωπική εμπειρία (αναγκάστηκα να ταξιδέψω πρόσφατα με "ξένο" όχημα με πολύ μέτρια φώτα σε τέτοιες συνθήκες και η κούραση που μου βγήκε ήταν απίστευτη, αν έχεις συνηθίσει τα xenon) ;)

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια με τις αντιπροσωπείες και τα ανταλλακτικά, έμεινα από ημιαξόνια (είχα κάνει 3 επισκευές τα τελευταία 2 χρόνια) και είχα αποφασίσει να βάλω καινούρια από Fiat.

Υπολόγιζα να τα αλλάξω κατά το Μάρτη να έχω πληρωθεί λίγο και να τα παραγγείλω άνετος, αλλά με πρόδωσαν οι υπολογισμοί μου!

8 εργάσιμες για να μου τα φέρουν και έχω δώσει προκαταβολή τα 700 από τα 770...

Ήθελα να τα αλλάξω με καινούρια το 2015 και τότε ήθελαν 14 εργάσιμες.

 

Πολύ εξυπηρετικοί στην Anytime, έμεινα κάπου έξω από το Βόλο, το γύρισα σιγά σιγά μέχρι Θήβα (Κάστρο) και αφού είδα ότι δεν γυρνάει με τίποτα Αθήνα πήγα σε ένα καφενείο στο χωριό, άραξα και πήρα και περίμενα την οδική! Μια ώρα που το σκεφτόμουν μέχρι να τους πάρω και μια ώρα μέχρι να ρθούνε άραγμα. Επίσης παρόλο που λένε ότι το όχημα ταξιδεύει ασυνόδευτο γιατί κάνει μετεπιβιβάσεις από νομό σε νομό, είναι πολύ εξυπηρετικοί οι οδηγοί και σε βοηθάνε να σε πάνε κάπου κεντρικά για ΚΤΕΛ ή κάτι άλλο. Εννοείται μετά από αυτό δεν ξαναφεύγω από Anytime!!! 

 

Άντε να δούμε αν από βδομάδα θα ξανάχω αμάξι, ΜΕΤΡΟ connecting people!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.