Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος panos444 έγραψε:

Είχα και γω ΜΧ-5, το ασφάλιζα και για κουκούλα με Interamerican (όχι anytime). NC 1800cc του 2008 με την "κομπίνα" της ακριτικής τοποθεσίας έβγαινε περίπου 160-170€ όλα μέσα και μερική και ολική κλοπή. Μέχρι τον Ιούλιο που το πούλησα έτσι το ασφάλιζα.

 

Και τι ακριβώς σου έδινε η ασφάλεια?

Ας πούμε στην δική μου εχει αρχίσει να κρεμάει το κρύσταλο πίσω επειδή εχει σκιστεί η επάνω ραφή.

Αποτέλεσμα να την εχω μονιμα κλειστή για να μην επιδεινώσω την κατάσταση με το άνοιξε κλείσε.

Θα μου την άλλαζαν γι αυτόν τον λόγο.

Ή θα έπρεπε να την σκίσω αλλού με μαχαίρι ας πούμε για να ισχυριστώ κακόβουλη επίθεση και να μου την αλλάξουν???

Είχες κάνει ποτέ χρήση εσύ ή κάποιος γνωστός???

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, uhu said:

 

Και τι ακριβώς σου έδινε η ασφάλεια?

Ας πούμε στην δική μου εχει αρχίσει να κρεμάει το κρύσταλο πίσω επειδή εχει σκιστεί η επάνω ραφή.

Αποτέλεσμα να την εχω μονιμα κλειστή για να μην επιδεινώσω την κατάσταση με το άνοιξε κλείσε.

Θα μου την άλλαζαν γι αυτόν τον λόγο.

Ή θα έπρεπε να την σκίσω αλλού με μαχαίρι ας πούμε για να ισχυριστώ κακόβουλη επίθεση και να μου την αλλάξουν???

Είχες κάνει ποτέ χρήση εσύ ή κάποιος γνωστός???

Δεν είχα κάνει χρήση της ασφάλειας ποτέ, αλλά ποια ασφάλεια σου αλλάζει κάτι επειδή μεταβλήθηκε η ποιότητα ή η αποτελεσματικότητά του; Υποθετικά μιλάω, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ. Αν θες να βρω ένα ασφαλιστήριο να σου στείλω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το Ελληνικό αυτοκίνητο Enfield 8000 εκτίθεται σε μουσείο αυτοκινήτου στην Αυστραλία.

 

Παράθεση

το αυτοκίνητο διέθετε ηλεκτρικό κινητήρα 8,2 ίππων, τελική ταχύτητα 80 χιλιομέτρων την ώρα και αυτονομία 80 χιλιομέτρων. Αυτό που το έκανε ξεχωριστό ήταν το πολύ μικρό του μέγεθος, μιας και το μήκος του ήταν μόλις 2,7 μέτρα. Συνολικά κατασκευάστηκαν 123 αυτοκίνητα που σήμερα θεωρούνται, κάτι παραπάνω από συλλεκτικά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR γομαράκο τελικά ποιές λάμπες έβαλες?

έχει κάνει βάλει osram? όχι κίτρινες ούτε μπλέ...να είναι λευκούλες και να έχουν αντέχουν κάποιες ώρες χρήσεις.... η phillips που είχα οι Whitevision χαιρέτησε και η δεύτερη.....

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, astrolabos said:

 

Το έχω δει εδώ και καμιά βδομάδα :p 

Αλητεία απάτη κλεψιά: πλαίσιο :p 

Δεν νομίζω ότι στέκει ένα αυτοκίνητο με 5 αστέρια το 2006 να παίρνει 0 αστέρια το 2017.

Τα "αυστηρότερα" τεστ είναι λίγο ανέκδοτο διότι η σύγκρουση γίνεται με τα ίδια χιλιόμετρα και στην ίδια επιφάνεια (50%)

Αυτά που είναι αυστηρότερα τεστ είναι τα small overlap με 25% επιφάνεια πρόσκρουσης όπου στα περισσότερα οχήματα δεν μένει τίποτα και μόνο όσα "τυχερά" ξεγλιστράνε προς την άλλη κατεύθυνση παίρνουν μεγαλύτερο σκορ.

 

Πιστεύω ότι δημιουργεί ψευδείς εντυπώσεις το συγκεκριμένο τεστ και το μεγαλύτερο πρόβλημα γενικότερα είναι ότι δεν μπορέις να συγκρίνεις τα αυτοκίνητα ως προς την ασφάλεια, διότι το τεστ ισχύει μόνο για το αν τρακάρεις σε τοίχο. Σε 2 αυτοκίνητα που τρακάρουν μεταξύ τους, κερδίζει συνήθως το βαρύτερο. Το Punto με τα 1200 κιλά βάρος είναι πολύ πιο ασφαλές από το 500 κι ας λέει το Euroncap ό,τι θέλει, ας δοκιμάσουν το 4/5 αστέρων supermini με το -και καλά- 0 αστέρων punto να δούμε τι θα γίνει. Ειδικά τώρα που χώρισαν το τεστ σε active και passive χάνεται κάθε νόημα σύγκρισης.

 

Γενικά επειδή έχω περάσει πολλά χρόνια οδηγώντας Peugeot 309 εκτιμώ πολύ ένα καλό σασί, αλλά λίγο τα ηλεκτρονικά βοηθήματα. Το αν θα μου χτυπήσει η ζώνη ή αν θα μου φρενάρει αυτόματα δεν το χρειάζομαι.

 

Η μόνη πιθανότητα να έχει μια δόση αλήθειας το τεστ είναι να επειδή το Punto εδώ και 2-3 χρόνια είναι end of life και κυκλοφορούν ελάχιστες εκδόσεις (εγώ ήθελα π.χ. να δω μήπως πάρω το abarth σε καμιά προσφορά και δεν υπάρχει διαθέσιμο καινούριο από το 2014) να έχουν κόψει πολύ π.χ. τα καθίσματα και τα πολύ απλά καθίσματα της τσίπικης έκδοσης (που θεωρητικά αυτή δοκιμάζεται στο euroncap) να μην τα πάνε τόσο καλά στις δοκιμές.

 

Στο Fiat Tipo πάντως που σπάει η βίδα στο κάθισμα του οδηγού έδωσαν 3 αστέρια, αυτό θα έπρεπε να πάρει 0 και το Punto 3 κατά τη γνώμη μου.

 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2017 at 7:48 ΜΜ, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Θα ήθελα να ήξερα για ποιό λόγο πουλάνε αυτό το άχρηστο προϊόν...

 

και ημουν ετοιμος για αγορα! :p

Λεω θα ξεφορτωθω τα cd και θα βαλω ενα φλασακι με οσα τραγουδια θελω και σωθηκα! :amen:

Αλλα ευτυχως που υπαρχει και ο lab_ης! :D

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπαθεια μας να αποφυγουμε εναν ποδηλατη χτυπησαμε σε λακουβα-ταφο του δήμου. Στραβό ακρομπαρο και μενουμε χωρις αμαξι χριστουγεννιάτικα. Ωραια....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος PetrosD έγραψε:

Καλέσατε αστυνομία να κάνει καταγραφή του συμβάντος;

Oxι σηκωθηκε και έφυγε. Με εναν φιλο στην ασφαλεια που μιλησα μου ειπε και να ερχοταν η αστυνομια δεν θα ειχες αποζημιωθει σε κατι, χαμενος κοπος. Πιο πολυ με καιει που εχω ακομα εγγυηση στο αμαξι και πρεπει να παω σε αντιπροσωπεια, και να μεινει το αμαξι μεσα Χριστουγεννιατικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος PetrosD έγραψε:

Νομική προστασία έχετε από την ασφαλιστική;

Εχω ναι. Τι θα αλλαξει; Θα εχω αμαξι μεχρι το βράδυ; Αυτο με καει εμενα.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε ανάλογη περίπτωση καλέσαμε αστυνομία, η ασφαλιστική έκανε μήνυση στο δήμο με τα τιμολόγια της επισκευής, ζητώντας τα χρήματα, ο δήμος έβγαλε ένα μικρότερο ποσό αποζημίωσης, η ασφαλιστική έκανε και άλλες ενέργειες για να πάρουμε το πλήρες ποσό της επισκευής και πριν 2 μήνες έγινε το δικαστήριο για την αποζημίωση. Σε λίγο καιρό εκτιμώ ότι θα έχουμε νεότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος PetrosD έγραψε:

Εμείς σε ανάλογη περίπτωση καλέσαμε αστυνομία, η ασφαλιστική έκανε μήνυση στο δήμο με τα τιμολόγια της επισκευής, ζητώντας τα χρήματα, ο δήμος έβγαλε ένα μικρότερο ποσό αποζημίωσης, η ασφαλιστική έκανε και άλλες ενέργειες για να πάρουμε το πλήρες ποσό της επισκευής και πριν 2 μήνες έγινε το δικαστήριο για την αποζημίωση. Σε λίγο καιρό εκτιμώ ότι θα έχουμε νεότερα.

Δεν με καινε τοσο τα λεφτα, οσο οτι εχω μεινει χωρις αυτοκινητο. Να ληξει η εγγυηση και κόβω τις αντιπροσωπιες μια για παντα. Ενας φιλος που εχει συνεργειο μου λεει αν μου το εφερνες ειχα ανταλλακτικο, θα ερχομουν ακομα και παραμονη Χριστουγεννων κυριακη για να στο τελειωσω και να μην μεινεις χωρις αυτοκινητο....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος PetrosD έγραψε:

Αν είναι μόνο στραβό ακρόμπαρο και υπάρχει ανταλλακτικό, η επισκευή είναι εύκολη.

Το ξερω.... Αυτο το 8-4.30 Δευτερα-Παρασκευη των αντιπροσωπειων με δεσμευει...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.