Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Rage.jpg

 

Στο T5 (ΤDI 2.5L 5cyl), ραγγισε το κεφαλάρι και γεμίζει αερα το συστημα ψυξης, ανεβάζει πίεση και τα κάνει όλα συντριβάνι. 

H μηχανή είναι ήδη απο ρεκτιφιέ γιατί είχε κόψει στρόφαλο και χτυπήσανε πιστόνια κλπ(~4 χιλιάρικα ζημία ήταν, καμια πενταετια πριν). 

 

Λεω να αλλάξω τελείως τη μηχανή, ούτως η άλλως εκαιγε λαδια (κλασσική VAG) . 1200-1300 ευρώ είναι ειτε επισκευή είτε swap. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Guess what happened next...

Δεν ειδα κανενα donut... :p

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Στο T5 (ΤDI 2.5L 5cyl), ραγγισε το κεφαλάρι και γεμίζει αερα το συστημα ψυξης, ανεβάζει πίεση και τα κάνει όλα συντριβάνι. 

Οχι ακριβως, αερας υπαρχει παντα

Εξισώνεται η πιεση του κυκλωματος με την ατμοσφαιρικη (πεφτει δηλαδη), με αποτελεσμα να βραζει το υγρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Εξισώνεται η πιεση του κυκλωματος με την ατμοσφαιρικη (πεφτει δηλαδη), με αποτελεσμα να βραζει το υγρο

 

Ναι ε ? Παντως πετάει απο κολάρα, καπάκια κλπ. Με ανοιχτο καπακι στο δοχείο διαστολής ανεβαίνει η σταθμη και πετάει μπουρμπουλήθρες αλλα δεν γινεται οτι γίνεται με κλειστό καπακι. Γι αυτό συμπέρανα πως ανεβαίνει κάπως η πιέση. 

Γιατι το πρώτο που τσέκαρα ήταν το καπάκι, μετα ψιλιάστηκα για head gasket και κοιταξα για νερα στα λάδια/ λαδια στο συστημα ψυξης. Αλλά όλα ήταν πιο απλούστερα αι χειρότερα απ οτι νόμιζα.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας μέσω χρεωστικής κάρτας η οποία δεν είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη του αμαξιού; Θέλω να πληρώσω μέσω της κάρτας μου για τα τέλη του αμαξιού του πατέρα μου καθώς γίνεται της "κακομοίρας" σε ΕΛΤΑ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Γίνεται να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας μέσω χρεωστικής κάρτας η οποία δεν είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη του αμαξιού; Θέλω να πληρώσω μέσω της κάρτας μου για τα τέλη του αμαξιού του πατέρα μου καθώς γίνεται της "κακομοίρας" σε ΕΛΤΑ κλπ?

 

Όταν παίρνουν φόρους δεν τους νοιάζει από ποιον τα παίρνουν. Να τα πάρουν θέλουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχα δεν είναι δικό μου το αμάξι. Αλλά έλεγα στη μάνα μου ( εκείνη οδηγεί το αμάξι το οποίο είναι στο όνομα του πατέρα μου ) να πάει στη τράπεζα και να τα κάνει κατάθεση στο δικό μου λογαριασμό και στη συνέχεια θα τα πληρωνα εγω ηλεκτρονικά. Απεναντίας επειδή ο πατέρας μου χρωστάει κάποια καταναλωτικά δάνεια στη συγκεκριμένη τράπεζα φοβήθηκε ότι μόλις δουν ότι μπαίνουν χρήματα μέσω τράπεζας και ότι γίνεται πληρωμή στο αμάξι με το δικό του ΑΦΜ θα τα πάρουν και κάτι τέτοιες σαχλες. Έφαγε 4+ ώρες ουρά στο ταχυδρομείο και στανιαρε χααχαχαχαχα . Απλά ήθελα να της επιβεβαιώσω ότι γινόταν να τα πληρώσει χωρίς να φάει τόση ταλαιπωρία, αλλά κλασσική φοβία που έχουν όσοι δεν κατέχουν μια ΧΨ επαφή με τεχνολογία / αγορές κ.α καθως κ με ότι έχει σχέση με κάρτες/τράπεζες λες και σε περιμένουν με ΑΚ47 απ'εξω :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

4+ ωρες... ομιτζι ρε φιλε.

15.30 πήγε 19.30 και κάτι έφυγε. 

Το χαρτάκι με τον αριθμό σειράς έγραφε ώρα  15.28 . Έλιωσα στο γέλιο όταν μου το είπε. Εμ τι να της κάνω :p

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.