Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

@sstav ναι πρακτικά ενισχύει το σήμα για να νομίζει το αμάξι ότι το κλειδί είναι δίπλα στην πόρτα
λύσεις

1) το κλειδί μακριά απο εξωτερικούς τοίχους
2) το κλειδί σε κλωβό faraday(για να κόψει τις rf εκπομπές)
3) πάρτε ένα νορμαλ αμάξι που δεν έχει τέτοια μπιχλιμπίδια

4) νομίζω πως τα merc έχουν κουμπί πάνω στο κλειδί για να μην εκπέμπει συνεχώς το κλειδί σήμα για keyless entry

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

135€ τέλη για ένα Fiat Seicento Sporting 1100κυβ. του 2000. Χαχαχαχαχαχα

 

Είναι λόγω παλαιότητας και ότι καίει/βγάζει πολύ καυσαέριο; Αυτό έλεγα στη μάνα μου οτι τα diesel και πιο νεα αμάξια πληρώνουν λιγότερο. Είχα εγώ δίκιο ή η μανα μου που στην τελική με έβρισε ότι "εσείς οι νεοι κάθεστε στο ιντερνετ και λέτε οτι διαβάσετε". Πιστεύω δίκιο έχω :p κι εκείνη κάνει λαθος. Για helpαρετε 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι πάει με βάση τα κυβικά του (κατηγορία 1100-1300) και όχι με βάση τους ρύπους. Τόσο πληρώνει και το Yaris μου που είναι 1.33 Μάρτιος του '10 (από τα τελευταία που πάνε με κυβικά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ sh@τ

Και νόμιζα ότι πάει με τους ρύπους. Και επέμενα κιόλας χχαχα . Δηλαδή αν κάποιος έχει αμαξι αγορασμενο το 15 πχ 1.2 κυβικά θα δώσει περίπου πόσα; Δε γνωρίζω από αμάξια παιδιά οπότε σορρυ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

νομίζω η αλλαγή απο κυβικά σε gr (co2)/km ισχύει για οχήματα με άδεια απο 11/2010
 

ανάλογα με το πόσους ρύππους εκπέμπει αλλάζει και η τιμή (θυμάμαι κάτι opel astra 1.6t ) που όταν άλλαξαν τα τέλη πήγαν απο ~260 στα 460

 

εδω έχει πίνακες με τιμές τελών

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νάτοςςςςςςς......!!!!!!!!! 

 

Να κάνω μια ερώτηση εγώ??? να πώ μια μλκία ακόμα? 

θα πω!

Εάν τα αυτοκίνητα αρχίζουν να κινούνται όπως περίπου την πλειοψηφία των μοτοσυκλετών ...... τι θα γίνει? :wall::rant85:

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

νάτοςςςςςςς......!!!!!!!!! 

 

Να κάνω μια ερώτηση εγώ??? να πώ μια μλκία ακόμα? 

θα πω!

Εάν τα αυτοκίνητα αρχίζουν να κινούνται όπως περίπου την πλειοψηφία των μοτοσυκλετών ...... τι θα γίνει? :wall::rant85:

 

Εννοείς απο άποψης κατανάλωσης?

Αν εννοείς αυτό θα αργήσουμε να το μάθουμε, γιατί απλά δεν προβλέπονται τόσο ριζικές μεταβολές στα ίδια τα αυτοκίνητα.

Και πως να προβλέπονται, που τσέκαρα τον κινητήρα diesel του "νέου" vitara, που προέρχεται απο την fiat, design 15ετίας  που με την σειρά είναι downsized ο common rail 1,9 της psa group που παίζει να παρουσιάστικε mid 80s.

 

Γενικά αυτό συμβαίνει στα περισσότερα αυτοκίνητα για να γίνει απόσβεση του RnD κόστους, βελτιώνουν και ξαναβελτιώνουν ώριμες, αξιόπιστες και πάνω απο όλα δοκιμασμένες τεχνολογίες.

Σκέψου τώρα ότι κάποιος που μόλις πήρε το καινούργιο του vitara σήμερα στην ελλάδα μπορεί να το πήρε με ορίζοντα 15ετίας. 

Επίσης αν είχε το diesel vitara 1900cc προ 20ετίας παίζει αν δει τον σημερινό κινητήρα του ξεσκέπαστο να του θυμίσει έντονα κάτι... 

Νομίζεις πως είναι τυχαίο που ολόκληρη η αυτοκινητοβιομηχανία κλωτσάει την μπάλα των ηλεκτρικών όσο πιο πίσω είναι δυνατόν.

 

Δεν θέλουν τις αλλαγές εφόσον μπορούν να πουλάνε ότι ήδη υπάρχει.

Ειδικά οι μικρότερες και φτωχότερες εταιρίες.

Ακόμα και οι υπάλληλοι στα εξουσιοδοτημένα service τους, που έχουν εκπαιδευτεί στις ΜΕΚ, φτιάχνοντας τέτοιες μηχανές θα πάρουν σύνταξη...

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστές οι παρατηρήσεις σου.......

Εγώ εννοούσα στο θέμα της ασφάλειας στους δρόμους..ατυχήματα...σεβασμός κτλπ....

Πώς περιμένει ο μηχανάκιας εσύ να ελαττώσεις ταχύτητα και να τον αφήσεις να σου μπει...και ας πηγαίνει με 1000....διαγώνια όλες τις λωρίδες..... 

Άμα πατήσω και εγώ το γκαζάκι και μπω αποφασιστικά στην λωρίδα την διπλανή που εδώ και 5-10 δεύτερα έχω βγάλει το φλασάκι μου και είναι άδεια τι θα γίνει...? θα ζητάει τον λόγο ......άν είναι όρθιος ... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.