Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

https://video-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t42.1790-2/23616423_494604967578428_8129503480709644288_n.mp4?efg=eyJ2ZW5jb2RlX3RhZyI6InN2ZV9zZCJ9&oh=d9fde1d831b97d48ab416a167df36267&oe=5A0DECA9

 

Εχθές κάποιος έπεσε πάνω στο αυτοκίνητο του ξάδερφού μου. Σαν να μην έγινε τίποτα, συνέχισε την πορεία του.

 

Μπορεί να καταλάβει κανείς από το βίντεο τι είδους αυτοκίνητο είναι; Έστω σαν μαντεψιά. Έχουμε στο νου μας κάτι, αλλά δεν θέλω να σας επηρεάσω. Επιλέξτε το full screen για να παίξει στο σωστό μέγεθος διότι έχω πάρει το url από το mobile version.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, f117 said:

@tribανέβασε πάλι αν θελεις το vid

 

Video - Δεν το έχει κάνει δημόσιο ακόμη και αναγκάζομαι να το παίρνω από το mobile. Και λήγει :(

 

Από την αρχή υποπτευθήκαμε τα εξής αυτοκίνητα:

- Ford Focus

- Opel Corsa

 

Και στη λίστα λίστα προστέθηκαν και αυτά που προτείνατε εσείς

- Honda Civic

- Chevrolet Lacceti

 

Προς το τέλος του βίντεο, υπάρχει ένα frame στο οποίο φαίνεται το χρώμα, και είναι σκούρο μπλε. 

 

Θα αναρωτιέστε ίσως γιατί ψάχνουμε τι είδους αυτοκίνητο είναι. Ο δρόμος αυτός περνάει μέσα από μία μικρή γειτονιά και προς την κατεύθυνση που κινείται έχει απαγορευτικό. Πριν κάποια χρόνια δεν απαγορευόταν αλλά περνώντας ο καιρός έγινε άγραφος κανόνας της γειτονιάς ότι με προσοχή μπορείς να περνάς για να μην κάνεις τον κύκλο.

 

Τέλοςπάντων να μην σας τα πολυλογώ, σε αυτό το δρόμο φτάνεις μόνο από μία πιθανή διαδρομή όπου και είναι η καρδιά της περιοχής. Και ο ξάδερφός μου ισχυρίζεται (για να μην πω 100% σίγουρος) ότι πρόκειται για συντοπίτη. Η ατυχία εντωμεταξύ είναι ότι πέρασε μπροστά από ένα κατάστημα (50 μέτρα από το ατύχημα) που εξειδικεύεται στις κάμερες καταγραφής, αλλά πέρασε από το πλάι του καταστήματος και όχι μπροστά από την κεντρική είσοδο που έχει φανάρι! 

 

Ναι, το σενάριο το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά. Η ζημιά είναι περίπου στα 600€ όπως έμαθα αλλά σε αυτοκίνητο (Hyundai Accent 2003) 15 ετίας, με αξία μεταπώλησης βαριά 2000€,  τι κάνεις; :(

Link to comment
Share on other sites

εμένα πιο πολύ για focus μου κάνει.... χοντρός στρογγυλός κώλος...όχι εντελώς κοφτός όπως στο civic .....

Αν δεν τον πειράζει πολύ... βεντούζα ... σιδερόστοκος άμα χρειάζεται...σπρέι αστάρι και σπρέι κωδικός χρώματος του αυτοκινήτου μόνος του να τα κάνει...αλλιώς.... :(:(

Κάπου θα τον βρείτε τον ργιόλη :angry:

 

 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GriGaS said:

Εάν τον βρείτε, προσέξτε πώς θα χειριστείτε το θέμα του βίντεο, γιατί η κάμερα που τον κατέγραψε είναι παράνομη.

 

Ακόμη και από κάμερα που θεωρείται ασφαλείας; Εννοώ, θα μπορούσε να καταγράψει κάποιον που προσπαθεί να ανοίξει την πόρτα της πολυκατοικίας. Εννοείς ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό; 

 

Οπότε μετά, μόνο με "μάρτυρα".

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Προς το τέλος του βίντεο, υπάρχει ένα frame στο οποίο φαίνεται το χρώμα, και είναι σκούρο μπλε. 

 

Το χρώμα μπορεί να το καταλάβεις και απο το σημάδι στο δικό σου αυτοκίνητο.

Λόγο paint transfer.

Αν ποτίσεις λίγο το σημείο που εχει αφήσει ο άλλος χρώμα με wd40 και μετά απο κανά 5λεπτο πας με ενα μαντιλάκι και το τρίψεις θα μπορέσεις με σχετική ακρίβεια να καταλάβεις τι χρώμα ήταν το όχημα που στην έκανε.

Αν το μαντιλάκι το πας και σε κάποιο χρωματοπωλείο θα μπορέσει πιθανώς να σου πει και το color code.

Μπορείς επίσης να τσεκάρεις και το αποτύπωμα του ελαστικού.:hehe:

 

CSI mode off

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποσύρω την γνώμη για civίκουρα και lacetti.

 

Δεν ξέρω αν επηρεάστικα απο το post σου αλλά πλέον και εγω νομίζω ότι προκειτε για focus 1st gen 1998-2005.

Αν δείς το αμάξι στο πλάϊ απο το video τα πίσω φώτα είναι στην κολλόνα και μοιάζουν με τρίγωνο imo. 

 

ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΣΚΑΛΩΜΑ

 

 

ford-focus-rs-mk1-buying-guide-and-review-2002-2003-5350_14510_640X470.jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.