Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Να πάτε σε μεγαλύτερα εσείς που θέλετε χώρους :p

Έχουν καταντήσει τα μικρά μεγαλύτερα απ' τα μεγάλα τους αδέρφια. Βλέπε Ibiza - Leon, Polo - Golf etc.

Μονο στο Α3 καθομαι ανετα

Link to comment
Share on other sites

Εχθές, προχθές είδα ένα Yaris 99 διαλυμένο μπροστα και πίσω να παρκάρει οριακά πίσω από ένα Opel Astra GTC μαύρο αρκετά περιποιημένο, και του πήρε σχεδόν όλο το χρώμα από τον πίσω προφυλακτήρα. Η "δεσποινίς" (60+) κατέβηκε, είδε την πίεση των ελαστικών τάχα μου... και έφυγε.

 

Χαρτάκι, στυλό με όλα τα στοιχεία, μοντέλο, προφίλ "δράστη", πινακίδες κτλ κτλ. 

 

Η ερωτησή μου τώρα, ο κάτοχος του Opel Astra θα βγάλει άκρη; Υπάρχει διαδικασία που όντως μπορεί να ξεκινήσει ανεξάρτητα αν δεν ήταν μέσα στο αυτοκίνητο; 

 

Φαντάζομαι θα βρει μέσω ασφαλιστή το τηλέφωνό της μήπως της πει ότι σε είδαν και κάνε μου δήλωση. Πέρα από αυτό όμως, αν διαφωνήσει αυτή, μπορείς να κάνεις κάτι μετά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@trib, δύσκολα θα βγάλει άκρη, εκτός αν έχει χρόνο και διάθεση. Το εύκολο είναι ο οδηγός του Opel να κάνει δήλωση στη δική του ασφαλιστική. Αλλά αν η μανδάμ δεν αποδεχτεί την ευθύνη στη δική της ασφαλιστική, δεν προχωρά η αποζημίωση. Αν μπορείς να επιστρατεύσεις αποδείξεις, πας σε δικαστήριο (μήνυση + αγωγή). Αλλά για κάτι που διορθώνεται με ένα τρίψιμο ή ενα βάψιμο, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

@trib αν ειδε το χαρτακι που αφησες ο αλλος κατοχος και η "κυρια"

ηταν ακομα εκει (το οχημα της) καλει την τροχαια και ασφαλιστικη του και μιας και ειναι ακομα το οχημα εκει

γινεται καταγραφη του συμβαντος και τελος.Αν τωρα αγνοησει το σημειωμα της τροχαιας και της

ασφαλιστικης ο αλλος βουτυρο στο ψωμι του.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, trib said:

Η "δεσποινίς" (60+) κατέβηκε, είδε την πίεση των ελαστικών τάχα μου... και έφυγε.

 

Εγώ κατάλαβα ότι την κοπάνησε, οπότε αναγκαστικά ψάχνεις κάμερες, μάρτυρες κοκ. Αν έφυγε πεζή και το αμάξι είναι ακόμη παρκαρισμένο εκεί με ίχνη από τη ζημιά και στους δύο προφυλακτήρες, τότε προφανώς αλλάζει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, acct said:

 

Εγώ κατάλαβα ότι την κοπάνησε, οπότε αναγκαστικά ψάχνεις κάμερες, μάρτυρες κοκ. Αν έφυγε πεζή και το αμάξι είναι ακόμη παρκαρισμένο εκεί με ίχνη από τη ζημιά και στους δύο προφυλακτήρες, τότε προφανώς αλλάζει το πράγμα.

 

Όχι καλά κατάλαβες, έφυγε μετά από 20 λεπτά μαζί με το αυτοκίνητο. 

 

Κάμερες στο σημείο δεν έχει. Πρέπει να έγραψα 25 γραμμές σε αυτοκόλλητο post-it. Καλύτερα και από φωτογραφία!

 

Αυτό που σκέφτομαι, μήπως έπρεπε να την σταματήσω επί τόπου. Αλλά πως θα αντιδράσει αυτή; 

 

Εν τέλει, βοηθάς με το χαρτάκι, παίρνεις τροχαία (που σιγά μην έρθουν σε τόσο σύντομο χρονικό  διάστημα), σταματάς την "κυρία" μπας και φιλοτιμηθεί επειδή την είδα και την πιάσουν οι ντροπές ή δεν υπάρχει καμία διαδικασία που σε δικαιώνει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

να δοκιμάσεις την yaroumpa να μπεις μεσα ... φτιάξε θέση οδηγού και μετά πήγαινε κάτσε πίσω από την θέση ;);)

Δε ψωνιζω εκτος Ευρωπης, ασε που ειναι υπερτιμημενο

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

hit and run ειναι με λιγα λογια το ακουμπημα στο παρκαρισμα. Αν καταλαθος ακουμπησετε καποιον, μην κανετε το λαθος να φυγετε χωρις να αφησετε στοιχεια, ειναι κριμα αφου δε σας κοστιζει κατι και αν γινει καταγγελια στην τροχαια (εφοσον σας δουν) η διαδικασια ειναι οδυνηρη.

Αλλο που στην Ελλαδα θεωρειται "σιγα μωρε και τι εγινε που του τον ακουμπησα λιγο".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.