Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

κι ύστερα εγώ που ψάχνω να βρω τη κατάλληλη θεση (κοιτάω τι ειδους αυτοκίνητο υπάρχει μπροστά-πίσω, αφήνω απόσταση από το "γιαγιαδίστικο" αυτοκίνητο κτλ) είμαι ψυχαναγκαστικός;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία αντλία βενζίνης Bosch, καθ' όλα λειτουργική, με ένα πρόβλημα:

51755697-04.jpg

(Η φωτογραφία είναι ενδεικτική, απλά για την περιγραφή)

Στο παραπάνω σχήμα έχει εμφανιστεί μία μικρή ρωγμή στην εξωτερική πλευρά του πάνω πλαστικού, με αποτέλεσμα να διαρρέει βενζίνη. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω το πάνω πλαστικό μόνο ως ανταλλακτικό και να αντικατασταθεί με ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Aπο καποιο παλιατζη used .Τωρα αν μπορεις μονος σου ειναι σχετικα ευκολο γιατι αυτες

οι αντλιες ειναι απο μεσα απο το αμαξι πανω απο το ρεζερβουαρ.Λεω σχετικα

γιατι αλλοι κατασκευαστες δινουν χωρο ενω αλλοι αφηνουν χωρο για παιδικα χερακια.

Για να μην παιδευεσε παντως παρε ολο κλωβο χωρις την αντλια ωστε ο μι γενετω γινει κατι

να εχεις ενα back up.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, 2cpu said:

Aπο καποιο παλιατζη used .Τωρα αν μπορεις μονος σου ειναι σχετικα ευκολο γιατι αυτες

οι αντλιες ειναι απο μεσα απο το αμαξι πανω απο το ρεζερβουαρ.Λεω σχετικα

γιατι αλλοι κατασκευαστες δινουν χωρο ενω αλλοι αφηνουν χωρο για παιδικα χερακια.

Για να μην παιδευεσε παντως παρε ολο κλωβο χωρις την αντλια ωστε ο μι γενετω γινει κατι

να εχεις ενα back up.

Η αντλία είναι πλέον έξω από το αμάξι. Μηχανικά είναι σε εξαιρετική κατάσταση, και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς την έπαθε. Ήταν σε συνεργείο πριν λίγο καιρό για άσχετο θέμα και αναρωτιέμαι μήπως κάποιος έβαλε χέρι, αλλά τί άκρη να βγάλω...

Θα ψάξω για κλωβό, και βλέπουμε. Τί θεωρείται λογική τιμή, δεδομένου ότι ολόκληρη νέα αντλία βρίσκω λίγο πάνω από 100€?

Link to comment
Share on other sites

99%  εγινε κατι εκει.Εχω δει πολλες να χαλανε -καιγονται-ψοφανε αλλα οσες εγινε κατι

τετοιο σαν εσενα ηταν απο ανθρωπινο χερι.Επειδη ειναι συνεχεια μεσα στην βενζινη και βιδωμενες καλα

εχουν πολυ καλης ποιοτητας πλαστικα και φυσικα δεν πανε περα-δωθε ωστε να χτυπησαν καπου.

Για κλωβο τωρα απο την στιγμη που ειναι καλη η αντλια πανω απο 40ευρω μονο για κλωβο εννοειτε δεν δινεις.

Ουτως η αλλως οσες αντλιες καιγονται συνηθως αλλαζουν το φυσιγγιο δηλ την αντλια χωρις κλωβο-φλοτερ

οπωτε τους μενει στην ακρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, minast said:

Η αντλία είναι πλέον έξω από το αμάξι. Μηχανικά είναι σε εξαιρετική κατάσταση, και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς την έπαθε. Ήταν σε συνεργείο πριν λίγο καιρό για άσχετο θέμα και αναρωτιέμαι μήπως κάποιος έβαλε χέρι, αλλά τί άκρη να βγάλω...

Θα ψάξω για κλωβό, και βλέπουμε. Τί θεωρείται λογική τιμή, δεδομένου ότι ολόκληρη νέα αντλία βρίσκω λίγο πάνω από 100€?

 

Αν δοκιμάσεις να την ξεβιδώσεις για πρώτη φορά, θα καταλάβεις!

Εγώ μόνο λοστό δεν έβαλα για να τη γυρίσω. 

Είχα και ένα εργαλείο (όχι της bosch αλλά ένα generic) και τελικά μου την έβγαλε ο κολλητός με το σύστημα καλέμι (εγώ δεν είχα καταφέρει).

Προφανώς θα τη χτυπούσαν για να ξεκολλήσει και έσπασε το καπάκι ή ράγισε, αν στην είχαν βγάλει.

Το φλοτέρ είναι εντάξει? Εγώ το έσπασα όπως την έβγαζα.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, εγώ θα σου έλεγα να την πάρεις καινούρια. Ούτως ή άλλως έχει και το φίλτρο μέσα το οποίο θα πρέπει να το καθαρίσεις + αν την έχεις στον πάγκο θα δεις ότι το να βάλεις / βγάλεις τους σωλήνες που έχει δεν είναι τόσο straightforward, αν δεις είναι περασμένοι χωρίς σφιγκτήρες με θερμοπίστολο, εγώ που άλλαξα την actual αντλία (το στοιχείο) έπιασα το σωλήνα με σφιγκτήρα αλλά το έκανα σε παρκαρισμένο αυτοκίνητο, στο καθημερινό προφανώς θα έπαιρνα μια καινούρια να είναι όλα σωστά τοποθετημένα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Με τη γνωστή κατάσταση στα ταχυδρομεία, έχει να προτείνει κάποιος κανένα φτηνό αξιοπρεπές διαγνωστικό από Ελλάδα; Συνεχώς ανέβαλλα την αγορά του και τώρα που το χρειάζομαι...

 

https://www.skroutz.gr/products/show/18852802  εγώ αυτό έχω...δεν έχω παράπονο.... 

 

και απο αγγλία χωρίς τελωνεία ... https://www.ebay.co.uk/itm/OBD2-Auto-Scan-Tool-Mini-ELM327-V1-5-Bluetooth-Car-Scan-Android-Windows-ES350/252590243718

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.