Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

42 minutes ago, jax7480 said:

 

Ξεκίνησα να πηγαίνω σε dragstrip όταν μπορώ. Περιμένω τώρα βέβαια τον Απρίλη να ανοίξει πάλι. Το αυτοκίνητο δεν είναι για πίστα εννοείται. Οικογενειακό αυτοκίνητο 2.2 τόνων, δεν το λες και sport για να μπει και σε πίστα. Απλά είμαι και λάτρης της ταχύτητας αλλά κυρίως της ροπής και όχι των τελικών.

Και στην τελική η Νορβηγία είναι μία χώρα η οποία δεν θα με τιμωρήσει επειδή έχω αυτοκίνητο με πολλά κυβικά και άλογα. Οπότε γιατί όχι;

Ευχαρίστηση είναι όπως και ο υπολογιστής. Μπορώ, το θέλω και το κάνω φάση.

Μου χρειάζεται μήπως ο 32πυρηνος threadripper ή μήπως η 2080 ti ή οι 960GB Optane σε RAID0; από τη στιγμή όμως που με ευχαριστεί και με παίρνει γιατί όχι;

 

 

image.png.2ae26e606d35eb25257387823e477ce2.png

 

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους τους λαμπίτες-λαμπίτισσες.

 

Τις τελευταίες μέρες ,παίξαμε με ένα Seat Ibiza 1.2 TSI , πολύ φτηνά πλαστικά μέσα και απλό ταμπλό , ενδιαφέρον μοτέρ με καταπληκτική χροιά 

στις 4.500-5000rpm , καλό κράτημα, καλά φρένα, συμπαθητική κατανάλωση.

Εξαιρετικά απότομος συμπλέκτης though.

 

Όπως όλα δείχνουν , ήρθε και η ώρα να ντύσω το τιμόνι στο όχημα , έχει αρχίσει να ξεφτίζει.Θα πάρω προσφορά απο τοπικό ταπετσέρη, αν έχει

και κάτι άλλο κάποιος κατα νού , ευπρόσδεκτο  :hehe:

 

ΥΓ χιονοκουβέρτες άφαντες αυτές τις μέρες ?

 

   

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλυσιδες? αν  πας προς Μετεωρα εχω  αφησει ενα ζευγαρι καπου εκει πανω.

Κατ" εμε παντως η χιονολαστιχο η αλυσιδα, κουβερτα δεν με εντυπωσιασε.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω βάλει για συντήρηση τις αλυσίδες μου (ψιλοσκούριασαν μετά απο απρόσεκτη συντήρηση).

 

Χιονολάστιχο είναι μια ιδέα αλλά για πιο βόρειες χώρες, Β.Ελλάδα με 10 μέρες χιόνι το χρόνο (κι άμα), είναι λίγο κάπως.

 

Αλυσίδες γιατί άφησες στα Μετέωρα ρε θηρίο , για να ευλογηθούν ? :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν ξεμπερδεψουμε τα με τους ραφαηλ σοφιες και τα σογια τους

θα μπουν συντηρηση.

Πιστεψε με αξιζει μεχρι τελευταιας δεκαρας.Δεν ταλαιπωρησε εσυ, το αμαξι,δεν γονατιζουν πουθενα

απλα αν βγεις σε καθαρο δρομο μαζευεις λιγο το ποδι απο το γκαζι.Παιρνεις και 2 σιδερενιες ζαντες

(αν θες φτηνη λυση 2 λαστιχα  και οχι τετραδα) και εφυγες.Εχω φιλο με bmw που πηρε χιονολαστιχα μονο και

μονο για να βγαζει γουστα με τα χιονια :hehe: .

Kουβερτες , πανια πες το οπως θες αν βραχουν δεν βγαινουν με τιποτα θελουν καλοοοο σφιξιμο γιατι

γυριζει αλλιως η ροδα μεσα απλα εχεις το καλο οτι δεν κοπανιεσε εσυ και το οχημα σε δρομο χωρις παγο-χιονι.

Ναι τις αφησα για να ευλογηθουν μετα τα μπινελικια που τις εριξα :hehe:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή , Γιάγκο Δράκο, για να καταλάβω μου λες 2 σιδερένιες ζάντες με 2 χιονολάστιχα και τα άλλα 2 , ότι ήδη φορά το αμάξι?

Αυτό προτείνεις Γιάγκο ? Μίλα ξεκάθαρα :hehe:

 

Για χειμερινούς μήνες λες, να παίζεις είτε 2 είτε 4 χιονολάστιχα ? Επειδή πάμε και σε κάνα χιονοδρομικό (για λίγο σκι και μετά ξεσκί ? ) , θα τσεκάρω.

Είχα μπει τις τελευταίες μέρες να κοιτάξω αγγελίες στο car.gr σαν τέτοια σκέψη, κοντοστάθηκα λίγο στις διαστάσεις.

 

Πόσο παρακάτω παίζεις ? Είμαι 195/45/16 , πηγαίνω σε διάσταση κατασκευαστή 1 ίντσα κάτω ? Σιδερένια 15άρα δηλαδή ? 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nαι ωρε 2 για την κινηση και τα αλλα αστα μαμα.Τσιπικη λυση θελει λιγο προσοχη

σε πολυ παγο.Εκει με χειροφρενο (παντα λεω για προσθιοκινηση) σε κατηφορες

η ελιγμους παρκαρω ξεπαρκαρω.

 

Αν μπορεις για 4αδα πας πολυ χαλαρα.θα σε βοηθησει τα μαλλα απλα προσοχη με το γκαζι.

Ειναι πολυ ποιο μαλακα και σε κανονικη ασφαλτο θα τα "καψεις".Εγω το σκυλομετανιωσα

που δεν πηρα του γειτονα μου (με τα εδινε τζαμπα) τωρα που ανεβηκα.

 

Παιζει αλλα δεν υπαρχει λογος https://www.skroutz.gr/c/578/lastixa-autokinitou/f/560126/epivatiko.html?keyphrase=χιονολαστιχα

Μπορεις να κατεβεις απλα χανεις υποθετικα σε ανεση και οικονομια (αν αρχιζεις και ψαχνεσε τοσο βαθια).

Αποψη μου μιας και πας σε χιονι βρες 4 ζαντες used απο ανακυκλωση , ανταλακτικατζη, κανε μια ερευνα

αγορας για το ποσο αντεχεις οικονομικα (τετραδα επωνυμα 2αδα επωνυμα 4αδα φτηνα) τσιμπα

φορα τα και οταν σταματησεις με χιονια σκεπασε τα στο υπογειο και θα εισαι μια χαρα.

Χωρια που παιζει σεναριο αν εχεις φιλο λαστιχα να σε καβαντζωσει  κανενα light used η old stock new condition.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο συγκεκριμένος έχει κάνει αρκετά τεστ, όταν η θερμοκρασία είναι κάτω των 7 βαθμών, τα χειμερινά ή τα all season δουλεύουν πολύ καλύτερα απ'ότι τα θερινά λάστιχα.

 

Capture1.JPG.d33ff6ab5edf3c6c6cf5c51c28d91c3e.JPG

 

Capture2.JPG.c087014fbd005c7ab8aac7d5e2b8d299.JPG

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 7:26 PM, slalom said:

225/40 R18 ήθελε

 

τωρα θελει και μεγαλυτερα φρενα γιατι φαινονται λιγα

 

Ναι γαμωτο, πισω ειδικα η δαγκανα φενεται γελοια (288mm δισκος).   Το επομενο project ειναι big brake kit. Θα μπει ενα κιτ της Brembo μπροστα 4πιστονο 348χ 30 και πισω θα βαλω τα μπροστα που εχω τωρα (312mm) Μαλλον Φεβρουαριο/Μαρτιο θα γινει.

 

On 1/4/2019 at 6:38 PM, UltraB said:

Που πας με τέτοια ζάντα στην Ελλάδα βρε; ?

 

Κυκλοφορω Γλυφαδα/Βουλα/Αγια Μαρινα. οποτε δεν εχω κανενα θεμα με λακουβες :p 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, YDinopoulos said:

 

Ναι γαμωτο, πισω ειδικα η δαγκανα φενεται γελοια (288mm δισκος).   Το επομενο project ειναι big brake kit. Θα μπει ενα κιτ της Brembo μπροστα 4πιστονο 348χ 30 και πισω θα βαλω τα μπροστα που εχω τωρα (312mm) Μαλλον Φεβρουαριο/Μαρτιο θα γινει.
 

 

Tα 312 δεν νομίζω οτι μπαίνουν πίσω, ή αν μπαίνουν θα θέλουν μάλλον πατέντα για να χωρέσουν στον αντάπτορα της δαγκάνας.

 

Tα  r και s3 πίσω ναι μεν φοράνε αεριζόμενους δίσκους αλλά 310x22 πάχος ενώ οι μπροστά οι δικοί σου είναι 312x25 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, and64 said:

 

Tα 312 δεν νομίζω οτι μπαίνουν πίσω, ή αν μπαίνουν θα θέλουν μάλλον πατέντα για να χωρέσουν στον αντάπτορα της δαγκάνας.

 

Tα  r και s3 πίσω ναι μεν φοράνε αεριζόμενους δίσκους αλλά 310x2πάχος ενώ οι μπροστά οι δικοί σου είναι 312x25 

 

 

 

Μπροστα μεχρι και 32mm παχος μπαινει (ειχα δει ενα kit της PB αν θυμαμαι την μαρκα σωστα), γα το δικο μου συγκεκριμενα.

 

Για πισω, δεν ξερω αν θα κανει πατεντα η οχι, αλλα ειπε οτι μπορει να φερει ολο το συστημα. (φοραω τωρα μια 312 της Brembo, διατρυτη) χωρις κανενα προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, f117 said:

Κάνα βίντεο με άνοιγμα @YDinopoulos θα βάλεις να δούμε και τα αποτελέσματα στον δρόμο? ?

 

Ειναι με Stage 1 απο APR . Δεν φενονται καλα το κοντερ γιατι τραβαγα για δοκιμαστικα της εξατμισης.

Με κλαπε κλειστο: 

https://www.facebook.com/jdinopoulos/videos/10158130943444152/

 

Με κλαπε ανοιχτο:
https://www.facebook.com/jdinopoulos/videos/10158131536654152/

Link to comment
Share on other sites

 
Μπροστα μεχρι και 32mm παχος μπαινει (ειχα δει ενα kit της PB αν θυμαμαι την μαρκα σωστα), γα το δικο μου συγκεκριμενα.
 
Για πισω, δεν ξερω αν θα κανει πατεντα η οχι, αλλα ειπε οτι μπορει να φερει ολο το συστημα. (φοραω τωρα μια 312 της Brembo, διατρυτη) χωρις κανενα προβλημα.
Οκ τότε, κάτι θα ξέρει!!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.