Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

2 hours ago, acct said:

 

Εξαιρώντας τη χρησιμότητα της παράκαμψης του δακτυλίου, εν τέλει δεν έχει ουσιαστικό νόημα. Αν απλώς θέλεις αυτόματο, παίρνεις αυτόματο αμιγώς εσωτερικής καύσης. Με το υβριδικό απλώς κουβαλάς το επιπλέον βάρος του ηλεκτροκινητήρα, της μπαταρίας και του συστήματος ανάκτησης ενέργειας. Επίσης, πληρώνεις ακριβότερα για να τα αγοράσεις και για να τα συντηρήσεις. Οικονομία στο καύσιμο έχεις μόνο αν κυκλοφορείς συνέχεια μικρές αποστάσεις με συχνές ακινητοποιήσεις και ρελαντί (όφελος που ίσως μπορείς να πετύχεις και με ένα συμβατικό με start-stop).

 

Προφανώς υπάρχουν σενάρια χρήσης στα οποία οι χαμηλότερες εκπομπές των υβριδικών (όσο δουλεύει μόνο ο ηλεκτροκινητήρας) βοηθούν το περιβάλλον, αλλά η διαφορά στα κόστη δεν αποσβαίνεται ποτέ. Με συντηρητική οδήγηση, η ενέργεια που ανακτάται από το σύστημα πέδησης δεν ισοσκελίζει ποτέ τη διαφορά που έχει το υβριδικό με ένα πανομοιότυπο συμβατικό. Αν και ενίοτε δεν υπάρχει "πανομοιότυπο" συμβατικό.

 

Edit: για να μη δημιουργώ λανθασμένη εντύπωση, προφανώς προτιμώ σε κάθε περίπτωση BEV, αλλά με τις τωρινές τιμές είναι λιγάκι ανεδαφικό. ~35k+ για ένα ID.3, 45k+ για ένα IONIQ 5, 55k+ για ένα Model Y, δύσκολα τα δικαιολογείς.

 

Δεν είχα ποτέ daily driver full υβριδικό για να ξέρω από πρώτο χέρι αλλά για κάποιον που αποφασίζει να πάρει υβριδικό νομίζω το σύστημα της toyota είναι το πιο απροβλημάτιστο και το πιο λειτουργικό.

 

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ούτε Toyota ούτε και υβριδικό. But that's me. 🤷‍♀️

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Δεν είχα ποτέ daily driver full υβριδικό για να ξέρω από πρώτο χέρι αλλά για κάποιον που αποφασίζει να πάρει υβριδικό νομίζω το σύστημα της toyota είναι το πιο απροβλημάτιστο και το πιο λειτουργικό.

 

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ούτε Toyota ούτε και υβριδικό. But that's me. 🤷‍♀️

και σε λογικη τιμη επισης!

Link to comment
Share on other sites

ENKINISI.GR

Αυτά συμβαίνουν όταν μία ολόκληρη βιομηχανία πιέζεται (από την αγορά, τους νομοθέτες ή… τον εαυτό της)...

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.