Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Αυτό είναι, η γενιά με τις βλάβες (γιατί υπάρχει και επόμενη έκδοση του κινητήρα που δεν κάνει κιχ).

Εγώ το πήρα με 35κ χιλιόμετρα (πρακτικά το αυτοκίνητο ήταν παρατημένο 10 χρόνια από κάποιον που το πήρε, οδήγησε κάνα χρόνο και μετά δεν το κινούσε). Ο δίσκος ακουγόταν από τότε, έβγαλε 9000 χιλιόμετρα μέχρι που παρέδωσε το ρουλεμανοτρομπάκι (έχω μια μπίλια στο πορτοφόλι μου να την θυμάμαι). Τώρα έχω αισίως 51κ. Έχω αλλάξει λάδια στα 38, 44 και 50. Στα 38 5w-30, στα 44 0w-30 (και τα 2 αντιπροσωπεία) και τώρα στα 50 5w-30 (εγώ).

Τα λάδια τα άλλαξα γιατί άκουγα την καδένα, με τα νέα δεν ακούγεται τόσο, αλλά την έχω κι αυτή στο πρόγραμμα.

Έχω μείνει μια φορά από βενζίνη (κακή ποιότητα), οπότε τότε την άκουσε σίγουρα και η αντλία υψηλής, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στην επόμενη χρονιά θα την αλλάξω κι αυτή.

ειχα αλλαξει 2 φορες καδενα. αν την ακους τοτε καλυτερα να την αλλαξεις. τσεκαρε και τον τεντοτηρα, εχουν βγαλει νεο κωδικο με πιο σκληρο ελλατηριο

βασικα επειδη δεν εχεις πολλα χλμ τσεκαρε το χρονισμα και αν ειναι οκ μην αλλαξεις καδενα αλλαξε μονο τεντοτηρα, το χρονισμα το βλεπεις ευκολα μεσω obd και torque pro

ενα αλλο θεμα που εχουν ειναι οτι χωρευει η τροχαλια του στροφαλου πανω στον στροφαλο (και χανει το χρονισμα) γιατι δεν εχει σφηνα, πολλοι κανουν μετατροπη και του βαζουν μια σφηνα

 

για καδενα και αντλια βαλε ενα χιλιαρικακι στην ακρη

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Γιατί το λες αυτό; 🤔 έχοντας το avensis από το 2010 (2o χέρι) και ένα carina ως το 2010 (εκείνο πρώτο χέρι) δεν έχω κάποιο παράπονο

 

Από τα πιο αδιάφορα αυτοκίνητα που έχουν υπάρξει :hehe:

 

9 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

για καδενα και αντλια βαλε ενα χιλιαρικακι στην ακρη

 

giphy.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Τρελό μείον το backorder 11 μηνώνε συν το ότι δεν κλειδώνει η τιμή. WTF

 

Ακομα παιζει τοσο μεγαλη αναμονη? πιστευα πως μεχρι τωρα θα εχουν στρωσει τα πραγματα καπως. η ανοιχτη τιμη ειναι απλα κοροιδια!! Να μου πεις εγω περιμενα 14 μηνες αλλα τουλαχιστον ηταν κλειδομενη η τιμη, και μεχρι να ερθει ειχε παρει 4κ πανω η τιμη, που εννοειται δεν τα επομιστηκα

 

ποια ειναι η δικαιολογία τους τωρα? παλι ελλειψη στα τσιπακια και ο πολες στην ουκρανια? 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ακομα παιζει τοσο μεγαλη αναμονη? πιστευα πως μεχρι τωρα θα εχουν στρωσει τα πραγματα καπως. η ανοιχτη τιμη ειναι απλα κοροιδια!! Να μου πεις εγω περιμενα 14 μηνες αλλα τουλαχιστον ηταν κλειδομενη η τιμη, και μεχρι να ερθει ειχε παρει 4κ πανω η τιμη, που εννοειται δεν τα επομιστηκα

 

ποια ειναι η δικαιολογία τους τωρα? παλι ελλειψη στα τσιπακια και ο πολες στην ουκρανια? 

έλα ντε... Μας είπε, κιόλας, ότι προς το τέλος του μήνα το yaris θα βγει από τους καταλόγους, και θα ξαναμπεί οκτώβριο-νοέμβριο. Αυτά με χάλασαν πολύ. θα μιλήσω και με άλλους αντιπροσώπους να δω τι γίνεται, γιατί βλέπω ότι με την ξεκλείδωτη τιμή παίζει και να τη φάμε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ειχα αλλαξει 2 φορες καδενα. αν την ακους τοτε καλυτερα να την αλλαξεις. τσεκαρε και τον τεντοτηρα, εχουν βγαλει νεο κωδικο με πιο σκληρο ελλατηριο

βασικα επειδη δεν εχεις πολλα χλμ τσεκαρε το χρονισμα και αν ειναι οκ μην αλλαξεις καδενα αλλαξε μονο τεντοτηρα, το χρονισμα το βλεπεις ευκολα μεσω obd και torque pro

ενα αλλο θεμα που εχουν ειναι οτι χωρευει η τροχαλια του στροφαλου πανω στον στροφαλο (και χανει το χρονισμα) γιατι δεν εχει σφηνα, πολλοι κανουν μετατροπη και του βαζουν μια σφηνα

 

για καδενα και αντλια βαλε ενα χιλιαρικακι στην ακρη

 

ONPARTS.GR

Το πιο Πλήρες Κατάστημα για το Αυτοκίνητο

 

:hehe: 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

oh-my-god-oh-my-gawd.gif

 

Είμαι μεταξύ αντλίας υψηλής και αυτού εδώ:

WWW.EBAY.CO.UK

Find many great new & used options and get the best deals for Citroen C5 III C6 PEUGEOT 407 3.0 V6 211PS engine petrol engine...

 

:hehe:

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sotiris said:

 

Είμαι μεταξύ αντλίας υψηλής και αυτού εδώ:

WWW.EBAY.CO.UK

Find many great new & used options and get the best deals for Citroen C5 III C6 PEUGEOT 407 3.0 V6 211PS engine petrol engine...

 

:hehe:

 

 

2JZ ρε staged και μετά θα ρίχνεις 2 καρότσες στον @jax7480

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

@sotiris ειναι πολλα τα λ7 αρη! πριν την αλλαξεις ελεγξε την αν οντως εχει θεμα. Υπαρχουν 2 τροποι. ενας με το διαγνωστικο σε τερμα πατημα θελει να τσεκαρεις την πιεση με διαγνωστικο και ο δευτερος με παχυμετρο. αντε να βρεις μαστορα που να θελει να ασχολιθει

επισης δες μια εδω

10 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

2JZ ρε staged και μετά θα ρίχνεις 2 καρότσες στον @jax7480

αν ειναι να παρεις κατι με 2jz νομιζω αυτο ειναι οτι πρεπει

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

 

Ακομα παιζει τοσο μεγαλη αναμονη? πιστευα πως μεχρι τωρα θα εχουν στρωσει τα πραγματα καπως. η ανοιχτη τιμη ειναι απλα κοροιδια!! Να μου πεις εγω περιμενα 14 μηνες αλλα τουλαχιστον ηταν κλειδομενη η τιμη, και μεχρι να ερθει ειχε παρει 4κ πανω η τιμη, που εννοειται δεν τα επομιστηκα

 

ποια ειναι η δικαιολογία τους τωρα? παλι ελλειψη στα τσιπακια και ο πολες στην ουκρανια? 

 

όχι, απλά το yaris hybrid πουλάει σαν τρελό, παίζει να μην έχει πραγματικό ανταγωνισμό στα 20κ....

έχει (λένε) την καλύτερη υλοποίηση σε hybrid, δεν είναι κορεάτικο, δεν είναι suzuki, mazda παραδοσιακά δεν αγαπάει ο Έλλην, της skoda μάλλον δεν πείθει.... και εκει τελειωνουν τα hybrid supermini!

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος Ignatios έγραψε:

Dunlop Sport Maxx RT2

Εγω με αυτα πατησα φρενο σε πολλη βροχη (ευθεια) και το αμαξι εφυγε ολο δεξια. Ηταν 5ετιας αλλα και παλι δε δικαιολογειται

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Εγω με αυτα πατησα φρενο σε πολλη βροχη (ευθεια) και το αμαξι εφυγε ολο δεξια. Ηταν 5ετιας αλλα και παλι δε δικαιολογειται

5 χρονια ειναι πολλα για λαστιχα. βεβαια μετραει πολυ αν το εχεις σε κλειστο γκαραζ και αν γραφεις χιλιομετρα. επισης αν εκανε υδρολυσθηση οτι λαστιχο ειχες δεν θα το γλυτονες

 

για τα PS5 διαβαζω πολυ καλα λογια και τα φοραει και ενας συναδελφος που κανει αρκετα σβελτη οδηγηση και σε στροφυλικια εχει μεινει πολυ ευχαριστιμενος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τα λαστιχα δεν παιζεις. Πανω απο 4ετια τα πετας. 

 

Εγω τα ειχα 3 ετια με 70Κ+ ολα τα χιλιομετρα εθνικη, ειχαν φαγωθει φυσιολογικά μονο αυτα τής κινησης. 

 

Κοντεψα να φυγω σε βρεγμενο. 

 

 

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Τι 5 χρόνια ρε και 8? 

Εμένα κλείνει 3 ετια με 28.000 και σκέφτομαι για αλλαγή γιατί έχει αρχίσει να μη μπαίνει με 200 στις στροφές

you go searching! 😄

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.