Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

On 14/7/2023 at 1:34 ΠΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 μετά από 4,5 χρόνια που είχα αλλάξει αισθητήρες λ, δημιουργήθηκε και πάλι πρόβλημα στις αρχές του έτους οπότε ξεκίνησα τα πειράματα (έχω δοκιμάσει ότι αισθητήρα υπάρχει για lacetti κανένας δεν κρατάει εκτός από NGK/NTK έτσι πίστευα).

Και ξεκιναω τον αλλάζω παίδες τον Φλεβάρη με έναν ridex premium για δοκιμή μιας και δεν την είχα δοκιμάσει την μάρκα και μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια και έβαλα νεο τον Απρίλιο NGK/NTK που του είχα και πριν και είχε αντέξει 4,5 χρόνια και τωρα μετά από κανένα δίμηνο ξανά τα ίδια , το ίδιο θέμα το είχα πριν 5 χρόνια ότι αισθητήρα και να του έβαζα τον έτρωγε μέχρι που έφερα NGK/NTK και έβαλα και ηρέμησα.

Αλλά τώρα δεν ισχύει το ίδιο να έπεσα σε ελλατοματικο NGK λ τι να πω.

 

Οπότε λέω να τραβήξω μια νέα καλωδιοση στον πρώτο λ που βγάζει το ερρορ και μπερδουκλωνει το αμάξι. Και μετά να κινηθώ για αυθεντικούς λ 200€ είχαν πριν 5 χρόνια τώρα λογικά θα έχουν πάει 250€

 

Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση πάυει να είναι σύμπτωση.

Δε νομίζω ότι χαλάνε οι λ κάθε 1 μήνα, κάτι άλλο είναι και τους χαλάει.

Τα μείγματα είναι οκ? Έχεις δει πρόβλημα στην κατανάλωση?

Έλεγξέ τα όλα, μπεκ, πολλαπλασιαστές, μπουζί, καλωδίωση κλπ.

Από κει και πέρα πήγαινε το αμάξι στην αντιπροσωπεία και πες το, βάλε εκεί τον λ, και αν χαλάει κάθε μήνα πας και στον αλλάζουν τζαμπέ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Update: Βρήκα εγκέφαλο (ούτε κι εγώ ξέρω πώς) σε ένα μαγαζί στην Τσεχία, aftermarket βέβαια, και τους έστειλα.

Έχει διαφορετικό κωδικό μεν αλλά μου είπαν ότι ταιριάζει στο VIN μου και οπτικά είναι ίδιο, ίσως είναι revision του αρχικού. Δεν το είχαν διαθέσιμο αλλά το παρήγγειλαν και τους ήρθε σε 3 μέρες, χθες έφυγε από αυτούς και θα το έχω σε 3-4 μέρες. Κόστος 38€

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

να σκασω ειμαι απο το απογευμα....

εκανα το πρωτο σημαδι στο αμαξι απο απροσεξια μου ξεπαρκαροντας στη δουλεια, στον πισω προφυλακτηρα, εχει γδαρθει και εχει φυγει χρωμα σε 3 σημεια.

δεν θελω να βαψω ολοκληρο τον προφυλακτηρα τωρα για αυτο το πραγμα, οποτε απευθυνθηκα στην chips away συγκεκριμενα στο χαλανδρι. τους εχει δοκιμασει αυτους καποιος? με διαβεβαιωσε οτι δεν θα φαινεται τιποτα μετα την τοπικη επισκευη. Θα γινει τριψημο βαψιμο και απο πανω βερνηκι 

σκεφτηκα και τον Λαμπρινο αλλα δεν ξερω αν κανει τοπικη επισκευη.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

να σκασω ειμαι απο το απογευμα....

εκανα το πρωτο σημαδι στο αμαξι απο απροσεξια μου ξεπαρκαροντας στη δουλεια, στον πισω προφυλακτηρα, εχει γδαρθει και εχει φυγει χρωμα σε 3 σημεια.

δεν θελω να βαψω ολοκληρο τον προφυλακτηρα τωρα για αυτο το πραγμα, οποτε απευθυνθηκα στην chips away συγκεκριμενα στο χαλανδρι. τους εχει δοκιμασει αυτους καποιος? με διαβεβαιωσε οτι δεν θα φαινεται τιποτα μετα την τοπικη επισκευη. Θα γινει τριψημο βαψιμο και απο πανω βερνηκι 

σκεφτηκα και τον Λαμπρινο αλλα δεν ξερω αν κανει τοπικη επισκευη.

 

Για ανέβασε μια φωτό να δούμε πως είναι.

Link to comment
Share on other sites

προτιμω να δωσω τα 70ε που μου ειπανε στο chips away και να γινει κομπλε. δινουν και εγγυηση 2 χρονια για την επισκευη τους

απλα ελεγα μηπως εχεις καποιος εμπειρια απο αυτους. πρωτη φορα θα τους χρησιμοποιησω 

Αν προλαβω σημερα θα πεταχτω και μια στον Λαμπρινο να δω τι θα μου πει. (λενε πως ειναι ο καλυτερος φαναρτζης στην Ελλαδα ολόκληρη Ο_Ο, για να δουμε)

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που όταν πλένεις το αμάξι, βρέχει - έτσι όταν φτιάχνεις γρατζουνιές μετά στο ξαναγρατζουνίζουν.
Επομένως εγώ τα αφήνω και χαίρομαι το custom paintjob, που δεν έχει κανένα άλλο στον κόσμο 😛

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Με τον ίδιο τρόπο που όταν πλένεις το αμάξι, βρέχει - έτσι όταν φτιάχνεις γρατζουνιές μετά στο ξαναγρατζουνίζουν.
Επομένως εγώ τα αφήνω και χαίρομαι το custom paintjob, που δεν έχει κανένα άλλο στον κόσμο 😛

 

Kαι εγώ έχω κλειδιές από την πρω-εεε never mind, ο άλλος έχει αμάξι μηνών ρε, τι να αφήσει, κρίμα είναι.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.