Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

54 minutes ago, Snips said:

Στο δια ταύτα, αυτο το γονιδιο της βιαιοπραγίας κατά πάντων στην Κρήτη είναι άξιο επιστημονικής έρευνας. 

 

Στο δια ταύτα, αν και υπάρχουν κάποιοι γενετικοί παράγοντες που καμιά φορά υπό προϋποθέσεις προδιαθέτουν στη βία, νομίζω αυτή η εξήγηση είναι το άλλοθι των θρασύδειλων που δεν είναι καν αρκετά γενναίοι για να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεών τους.

 

Στην Κρήτη, το έχω ξαναπεί, ενδημούν παραβατικές συμπεριφορές που διδάσκονται πάππου προς πάππου, ενώ δεν έχουν καμία θέση σε μια λειτουργική κοινωνία. Θεωρείται μαγκιά να επιβάλεις την ισχύ σου σε ανήμπορα πλάσματα (πχ το σκυλί) ή να τραμπουκίζεις ανθρώπους που δεν μπορούν να προστατέψουν τον εαυτό τους απέναντι στην αιφνιδιαστική βία (πχ τη δασκάλα, προχτές).

 

Η βιαιοπραγία είναι ο μόνος τρόπος να υπερνικήσουν την προσωπική τους ανεπάρκεια άνθρωποι που γαλουχήθηκαν να εγκαταλείπουν το σχολείο, να αγνοούν τους νόμους και να αναγάγουν σε ανδραγάθημα τη ζωοκλοπή, τη διαρκή μέθη και την απάτη.

 

Είναι -στον υπερθετικό βαθμό- η κουλτούρα του "ξέρεις ποιος είμαι 'γω ρε;" που συναντάται κι αλλού στη χώρα σε μικρότερο βαθμό. Και πάντα, η απάντηση είναι ίδια και προφανής: ένα απόβρασμα της κοινωνίας.

 

Όσο αυτοί οι εγκληματίες συνεχίζουν μέσα στα σόγια τους να θεωρούνται παράδειγμα προς μίμηση, το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει.

 

Και, για την ιστορία, καμία Συνθήκη δε δύναται να αφαιρέσει το δικαίωμα στην αυτοάμυνα. Το μόνο δικαίωμα που απεμπολεί ένας άμαχος που εμπλέκεται σε μάχη για να υπερασπιστεί την πατρίδα του και την οικογένειά του είναι εκείνο της προστασίας του ως άμαχος. Τα απάνθρωπα εγκλήματα που διέπραξαν οι εισβολείς στην Κάνδανο, στο Κοντομαρί, στη Βιάννο (και στο Δίστομο και στα Καλάβρυτα και αλλού) ούτε δικαιολογούνται ούτε αμβλύνονται.

 

Κι επειδή είμαι λίγο οργισμένος με τα νέα αίσχη, κρατάω για τον εαυτό μου την άποψή μου για το επιχείρημα του πατριώτη φίλου σου.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Βενετοκρατούμενη κατοχή  υπήρξε αποψίλωση εγκεφάλων. Νομίζω σε βιβλίο του Ραφαηλίδη το έχω διαβάσει αλλά δεν είμαι σίγουρος . Έστελναν στην Ιταλία τα πιο «έξυπνα» παιδάκια να μεγαλώσουν εκεί.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαζομάρα από το να νομίζεις ότι μπορείς να ξεχωρίσεις τον  έξυπνο από τον χαζό αφού ο εγκέφαλος δεν είναι μετρίσιμο μέγεθος.και κάποιος που θεωρείς «παιγμένο χαρτί» να διαπρέψει εκεί που δεν το περιμένεις

Έτσι πιστεύω ότι έπαιρναν τα ήσυχα και μελετηρά κυρίως αγόρια

Νομίζω βγαίνει ένα συμπέρασμα για την «αγριότητα» και ένα δεύτερο επειδή πιστεύω ότι στη Κρήτη υπάρχει ακόμα  μητριαρχία

Link to comment
Share on other sites

@minast

πριν 3 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Στο δια ταύτα, αν και υπάρχουν κάποιοι γενετικοί παράγοντες που καμιά φορά υπό προϋποθέσεις προδιαθέτουν στη βία, νομίζω αυτή η εξήγηση είναι το άλλοθι των θρασύδειλων που δεν είναι καν αρκετά γενναίοι για να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεών τους.

 

Στην Κρήτη, το έχω ξαναπεί, ενδημούν παραβατικές συμπεριφορές που διδάσκονται πάππου προς πάππου, ενώ δεν έχουν καμία θέση σε μια λειτουργική κοινωνία. Θεωρείται μαγκιά να επιβάλεις την ισχύ σου σε ανήμπορα πλάσματα (πχ το σκυλί) ή να τραμπουκίζεις ανθρώπους που δεν μπορούν να προστατέψουν τον εαυτό τους απέναντι στην αιφνιδιαστική βία (πχ τη δασκάλα, προχτές).

 

Η βιαιοπραγία είναι ο μόνος τρόπος να υπερνικήσουν την προσωπική τους ανεπάρκεια άνθρωποι που γαλουχήθηκαν να εγκαταλείπουν το σχολείο, να αγνοούν τους νόμους και να αναγάγουν σε ανδραγάθημα τη ζωοκλοπή, τη διαρκή μέθη και την απάτη.

 

Είναι -στον υπερθετικό βαθμό- η κουλτούρα του "ξέρεις ποιος είμαι 'γω ρε;" που συναντάται κι αλλού στη χώρα σε μικρότερο βαθμό. Και πάντα, η απάντηση είναι ίδια και προφανής: ένα απόβρασμα της κοινωνίας.

 

Όσο αυτοί οι εγκληματίες συνεχίζουν μέσα στα σόγια τους να θεωρούνται παράδειγμα προς μίμηση, το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει.

Οκ να ανακαλέσω την έκφραση  "γενετική προδιάθεση" η οποία σαφώς και έχει να κάνει με συναισθηματική φόρτισηκαθώς και με τον γραπτό λόγο.

Αλλά νομίζω, βεβαιωμένα, αναλογικά με τον πλυθησμό τα περισσότερα κρούσματα συμβαίνουν εκεί (σε παλιότερο σχόλιο είχα αναφέρει και τα τροχαία-τρόπος οδήγησης).

Να το θέσω λοιπόν ώς "έφεση στην βία" για τους λόγους που αναφέρει παραπάνω ο @acct?

 

 

@acct

 

Για την ιστορία και επειδή ήδη ξεφύγαμε, πρόσφατα παρακολούθησα σεμινάριο από τον Διενθή Ερυθρό Σταυρό σχετικά την εφαρμογή του τμήματος του διεθνούς δικαίου που αφορά εμπόλεμες ζώνες χοντρικά https://en.wikipedia.org/wiki/International_humanitarian_law), πίστεψε με, είναι τρομερά μα ΤΡΟΜΕΡΑ δισδιάκριτη η γραμμή του πότε πρέπει να ασκήσεις βία κατά των civilians και πότε όχι αν και εφόσον αυτοί εμπλέκονται φανερά ή όχι σε εχθροπραξίες κατά του στρατεύματος σουή φαίρεται να συμμετέχουν ή νομίζεις ότι συμμετέχουν ή ή ή ή ή ή....

Οι νομικές έννοιες που εμπλέκονται μέσα μας ξεπερνάνε. Και αυτό σήμερα, που υποτίθεται ότι μαθαίνουμε και προσπαθούμε να αποφύγουμε στο ελάχιστο τις παράπλευρες απώλειες. Επίσημα τουλάχιστον. Και φυσικά άλλο το να συζητάς κάτι στην θεωρία και άλλο να πρέπει να αντιδράσεις άμεσα σε πραγματικά γεγονότα.

 

Γι αυτό έγραψα αν είδατε, ότι τα αντίποινα των Γερμανών δεν θα τα σχολιάσω. Είναι χιλιοειπωμένα από ανθρώπους που τα έχουν ζήσει, τα έχουν καταγράψει κλπ. Βιαιότητες το λιγότερο.

Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι υπάρχει η Συνθήκη Χ που απογορεύει την αυτοάμυνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/politiki/hrysohoidi-giatroi-ebgazan-eyalotoys-prosfyges

 

...και σίγουρα το έκαναν για την ψυχή της μάνας τους.....

Μην αρχίσουν να τους ξετινάζουν στους οικονομικούς ελέγχους γιατρούς, δικηγόρους και ΜΚΟ, και ας συνεχίσουν να ψάχνουν ποιος καπνίζει στους καμπινέδες....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντ. Φώσκολος : Πως καταστράφηκε η ΔΕΗ, το "τρικ" της "πράσινης" ανάπτυξης".

Παράθεση

 

Φυσικά, όλη η Ελλάδα, προς το παρόν, στηρίζεται στο εισαγόμενο πανάκριβο ρωσικό φυσικό αέριο. Πρόκειται για ένα "έγκλημα" της θητείας Σιούφα στο υπουργείο Ανάπτυξης (πάλαι ποτέ υπουργείο Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας), επί κυβερνήσεως Κώστα Καραμανλή. Εκείνο, όμως, που δεν απαντήθηκε είναι γιατί ο όμιλος Μυτιληναίου έβαλε στον Άγιο Νικόλαο της Βοιωτίας ατμοηλεκτρικό σταθμό παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με ισχύ 1426 MW και πρώτη ύλη το φυσικό αέριο και όχι ανεμογεννήτριες με ισχύ 1426 MW. Εξάλλου, ο αέρας είναι τζάμπα, σωστά;

Ανεμογεννήτριες και σπάνιες γαίες

Ο λόγος είναι ότι κάθε ανεμογεννήτρια ισχύος 2 MW χρειάζεται περίπου 1 τόνο σπάνιες γαίες --και όχι μόνο-- αξίας 6 εκατ. δολάρια. Άρα, για ένα ισοδύναμο εργοστάσιο των 1426 MW που έχει ανεμογεννήτριες και διάρκεια ζωής 45 ετών, ο κ. Μυτιληναίος θα δαπανούσε τουλάχιστον 9 δισ. δολάρια. Την ίδια στιγμή, η ισοδύναμη μονάδα φυσικού αερίου συνδυασμένου στοίχισε στον κ. Μυτιληναίο πολύ λιγότερο από ένα 1 δισ. δολάρια, αν δεν κάνω λάθος. Επίσης, να λάβουμε υπόψιν ότι οι ανεμογεννήτριες έχουν διάρκεια ζωής 22 έτη.

 

Την απάντηση για τις ανεμογεννήτριες την έδωσαν όχι μόνο ο όμιλος Μυτιληναίου, αλλά και η κοινοπραξία ELPEDISON, με τις μονάδες φυσικού αερίου σε Θεσσαλονίκη και Θίσβη Βοιωτίας, συνολικής ισχύος 820 MW. Επίσης, την ίδια συνταγή του φυσικού αερίου ακολούθησαν ο όμιλος Καράζη με μονάδα των 662 MW στη Λάρισα, αλλά και η Καταριανή Power4Crete ισχύος 120 MW στον Αθερινόλακκο Κρήτης. Είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλες μονάδες ηλεκτροπαραγωγής με φυσικό αέριο.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2019 at 7:15 ΜΜ, το μέλος Snips έγραψε:

https://www.newsit.gr/egklhma/aytos-einai-o-63xronos-pou-aselgouse-se-anilika-epi-mia-10etia/2899118/

 

ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ Βασίλειος  εκ του Καζακστάν. Αυτός δεν είναι παράνομος που ήρθε με βάρκα από την Τουρκία. Είναι νόμιμος που τον φέρανε κάποιες δεκαετίες πριν λόγω...καταγωγής

 

Άσχετο. Τελικά όλους αυτούς τους μυστήριους που δίνουν οι Εισαγγελίες στην δημισιότητα, πρέπει να τους ντύνει το ίδιο μαγαζί.

 

Ούτε στην Ελλάδα είναι όλοι άγγελοι, ούτε όλα αγγελικά πλασμένα. Βέβαια με ένα δείγμα δεν βγάζεις συμπέρασμα, απλώς δημιουργείς εντυπώσεις....

 

Το θέμα είναι πως είμαστε υποχρεωμένοι να ζούμε με τους ανθρώπους που η κοινωνίας μας δεν κατάφερε να τους κάνει σωστούς. Για αυτό και πληρώνουμε φυλακές, δεσμοφύλακες κ.λ.π. για να τους κρατήσουμε εκτός κοινωνίας, είτε για σοφρονισμό, είτε για ασφάλεια των υπολοίπων.

Δεν είμαστε όμως υποχρεωμένοι και να ανεχόμαστε να ζούμε με ανθρώπους που η δική τους κοινωνία, χώρα, κράτος δεν κατάφερε να τους κάνει ανθρώπους.  Μεγάλη η διαφορά.

 

Στο κάτω κάτω, όλοι αυτοί που σήμερα πηδάνε σε μια βάρκα και μας έρχονται ακάλεστοι, 100 χρόνια πριν, λίγο παραπάνω ή λίγο λιγότερο, εξεγέρθηκαν και απαίτησαν πατρίδα βάση της αρχής αυτοδιάθεσης των λαών. Απέκτησαν έτσι το δικαίωμα να έχουν δικό τους τρόπο να ορίζουν την τύχη τους, ελευθερία να ορίζουν την διαφορετικότητά τους, τόπο να αναπτύσσουν την κοινωνία τους και τους θεσμούς τους.

Από την στιγμή που απαίτησαν ανεξαρτησία, είχαν όλη την ελευθερία να δημιουργήσουν κοινωνία όπως αυτοί ήθελαν, αλλά και την ευθύνη των επιλογών τους.

 

Αν απέτυχαν, συγνώμη, αλλά είναι δική τους ευθύνη και δεν πρέπει να βαραίνει κανέναν, παρά μόνο αυτούς.

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αντ. Φώσκολος : Πως καταστράφηκε η ΔΕΗ, το "τρικ" της "πράσινης" ανάπτυξης".

 

 

 

Είναι γνωστά όλα αυτά, πριν ακόμα υλοποίηθουν. Απλά τώρα παρουσιάζονται σαν τετελεσμένα στο ευρύ κοινό....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος hypnz έγραψε:

https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/toyrkia/815759_tsampoykas-mtsavoysogloy-se-germano-ypex-min-mas-koynas-dahtylo

Να μου το θυμηθείτε... Αυτοί θα μας το κατεβάσουν το βρακάκι.

 

Τι εννοείς?

Στην Γερμανία πλέον εμμέσως οι Τούρκοι ελέγχουν την κυβέρνηση μέσω των Τούρκων μεταναστών που απέκτησαν δικαιώματα όλα αυτά τα χρόνια και έχουν παρεισφρήσει στην βουλή και κυβέρνηση.

Οπότε η Γερμανία υποτάσσεται στα θέλω του Σουλτάνου.

 

Απλά κάντε μια αναγωγή στο δικό μας μέλλον.

Ας ελπίσουμε να αντιδράσουμε πριν να είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος hypnz έγραψε:

Τί τι εννοώ. Το προφανές. Μια Τουρκία κάνει ότι γουστάρει σε Αμερική και Ευρώπη. Δε αργήσει να βάλει χέρι και σε μας.

 

Κοίταξε, αν εμείς είμαστε έτοιμοι για ολοκληρωτική κλιμάκωση και το δηλώσουμε, πολύ δύσκολα η Τουρκία θα βάλει χέρι σε εμάς.

Θα είναι τόσο βαρύ το τίμημα που δεν θα αξίζει το ρίσκο για αυτή.

Δεν είμαστε αποικιοκράτες που μαχόμαστε για σφαίρες επιρροής σε ξένες πατρίδες. Την πατρίδα μας θα προστατέψουμε και με τον οπλισμό που έχουμε δεν θα μείνει τίποτα όρθιο.

Αρκεί εμείς να είμαστε αποφασισμένοι και να μην κάνουμε πίσω.

Γιατί αν κάνουμε πίσω θα χάσουμε πολλά χωρίς να πέσει τουφεκιά.

 

Ηδη έχει εκκινήσει η προπαρασκευή για την αλλαγή του δόγματος των Ελληνικών ενόπλων δυνάμεων, από καθαρά αμυντικό , σε συγκρατημένα επιθετικό.

Αν επιτύχει θα αλλάξουν πολλά.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Ηδη έχει εκκινήσει η προπαρασκευή για την αλλαγή του δόγματος των Ελληνικών ενόπλων δυνάμεων, από καθαρά αμυντικό , σε συγκρατημένα επιθετικό.

Αν επιτύχει θα αλλάξουν πολλά.

 

Επειδή δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο για προφανείς λόγους, απλά αναφέρω το εξής:

 

Η εποχή που νικούσε το "φιλότιμο" και η "ψυχή" έχει περάσει προ πολλού.

Το να "διαλαλείς" ότι αρχίζεις να παίζεις επιθετικά χωρίς να διαθέτεις τα μέσα δεν προκαλεί ιδρώτα σε κανενός το αυτί. Να δεχτώ λοιπόν ότι προς το παρόν η αεράμυνα της Τουρκίας είναι υποτυπώδης σε ότι αφορά τα Α/Α συστήματα. Με τα S-400 να καθίστανται επιχειρησιακά στο μέλλον, αν μείνουν μόνο σε αυτά και δεν δούμε ξαφνικά να αγοράζουν και 2ο σύστημα, τότε μιλάμε για ολική ανατροπή.

Και πριν φτάσουμε στα χοντρά. Η Τουρκία κάλλιστα σε βγάζει εκτός παιχνιδιού απλά και μόνο με τα drones της. Σηκώνει drone, σηκώνεις F-16. Ποιος ματώνει καθημερινά; Εκτός αν έχει η "πατρίδα" χιλιάρικα με τη σέσουλα για καύσιμα και ανταλλακτικά.

 

Το λάθος που έχουν κάνει όλοι οι προηγούμενοι δεκαετίες τώρα να επιμένουν σε ηλίθιες αγορές εξοπλισμών, και το λάθος ότι ακόμα και σήμερα με την επίσημη πολιτική μας συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι κάποιος καλός αμερικάνος επειδή έχουμε "βάσεις" ή σουηδός ή ισραηλινός ή (εδώ γελάμε) αιγύπτιος, θα μας βοηθήσει είναι τραγικά.

 

Επίσης εδώ και χρόνια αιωρείται η εικόνα ότι η Τουρκία έχει μεγάλο διχασμό στο εσωτερικό λόγω φυλακίσων, λόγω αντιφρονούντων κλπ. Ότι δεν θα μπορέσει να κάνει κάτι επειδή λέει θα χάσει τον πόλεμο από μέσα. Επειδή ο κόσμος λέει πεινάει. Επίσης ότι ο Ερντογάν είναι ο επόμενος καντάφι σαντάμ κλπ...

Η τουρκία έχει σταθερή πολιτική από τότε που θυμάμαι την ΥΕΝΕΔ. Σταθερή πολιτική δεν κινδυνεύει από αντιφρονούντες και από χαμηλό εισόδημα. Τουναντίον.

Εμείς από την άλλη έχουμε ένα εσωτερικό που σφήζει από σταθερότητα.

 

Η Τουρκία έχει ένα momentum αυτή τη στιγμή. Διαφωνεί και συμφωνεί με όλους τους μεγάλους. Εχει καταφέρει να βάλει στο βρακί της και Αμερικάνους και Ρώσσους.

Αλλά δεν ανησυχούμε.

Εμείς είμαστε Ευρώπη...

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.