Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Meanwhile..

WWW.NEWSAUTO.GR

Κανένα Ταξί δεν «κόπηκε» σε εκατοντάδες χιλιάδες ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν στα Κέντρα Τεχνικών Ελέγχων την τελευταία...

 

  • Haha 7
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.MOTOMAG.GR

Λουκέτο έβαλαν σε πρατήριο βενζίνης - φάντασμα στην ευρύτερη περιοχή της Οινόης Αττικής οι...

 

  • Like 5
  • Plits 1
  • horni 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.KATHIMERINI.GR

«Η Λόγκαν Λέιν παράτησε το κινητό της τηλέφωνο. Αυτό άλλαξε τη ζωή της», γράφουν οι New York Times...

 

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.carandmotor.gr/idioktisia/xyla-gia-tzaki-ta-metafero-me-aytokinito-nomima

Παράθεση

οι οδηγοί θα πρέπει να γνωρίζουν ότι θα βρουν τον μπελά τους σε ενδεχόμενο έλεγχο από τις αρχές, ακόμη και αν τα ξύλα δεν είναι αγορασμένα και προέρχονται από δέντρα που βρίσκονται σε χωράφι δικής τους ιδιοκτησίας.

ο οδηγός δεν μπορεί πάει στην «πηγή» (χωριό ή βουνό) και να φέρει ξύλα, καθώς η κίνηση αυτή θεωρείται εμπορική και δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί με το Ι.Χ. αυτοκίνητο. Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και σε περίπτωση που έχετε στην κατοχή σας κάποιο ελαφρύ επαγγελματικό βαν ή pick-up.

Η μόνη περίπτωση που μπορεί κάποιος να μεταφέρει καυσόξυλα με το αυτοκίνητό του είναι εάν τα αγοράσει από κατάστημα λιανικής και ταυτοχρόνως να φέρει μαζί του την απόδειξη αγοράς για αυτά.

 

Απο το χωραφι μου δεν μπορω να μεταφερω τα ξυλα μου στο σπιτι μου. Εχουν ξεφυγει λιγο η ειναι η ιδεα μου ?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

https://www.carandmotor.gr/idioktisia/xyla-gia-tzaki-ta-metafero-me-aytokinito-nomima

 

Απο το χωραφι μου δεν μπορω να μεταφερω τα ξυλα μου στο σπιτι μου. Εχουν ξεφυγει λιγο η ειναι η ιδεα μου ?


Ναι γιατί πάνε και κόβουν από όπου βρουν. Μαζί με τα ξερά καίγονται και θα χλωρά 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ναι γιατί πάνε και κόβουν από όπου βρουν. Μαζί με τα ξερά καίγονται και θα χλωρά

Τι σχεση εχει αυτος που κοβει παρανομα με αυτον που μεταφερει την ξυλεια του... και να πω και ποιο συγκεκριμενα, απο την στιγμη που δεν υπερβαινω

το ανωτατο οριο βαρους στο Ι.Χ. , δεν κουβαλω κατι παρανομο π.χ. ναρκωτικα και ειναι σωστα ασφαλισμενο το φορτιο δεν πεφτει λογος δεν σε κανεναν.

Αλλο παραδειγμα. Εχω 10 κουτσουρα στο αμαξι μπορει να αποδειξει η αστυνομια αν ειναι για καυση η για χειροτεχνια ? Δεν παμε καθολου καλα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Proteas said:

Τι σχεση εχει αυτος που κοβει παρανομα με αυτον που μεταφερει την ξυλεια του... και να πω και ποιο συγκεκριμενα, απο την στιγμη που δεν υπερβαινω

το ανωτατο οριο βαρους στο Ι.Χ. , δεν κουβαλω κατι παρανομο π.χ. ναρκωτικα και ειναι σωστα ασφαλισμενο το φορτιο δεν πεφτει λογος δεν σε κανεναν.

Αλλο παραδειγμα. Εχω 10 κουτσουρα στο αμαξι μπορει να αποδειξει η αστυνομια αν ειναι για καυση η για χειροτεχνια ? Δεν παμε καθολου καλα....

 

Τι κόπτεσαι (wink wink); Θα βγάλουν ένα Firewood-Hauling Pass και θα κάνεις τη δουλίτσα σου νόμιμα. 😉

 

Πέρα από την πλάκα, με την ίδια λογική δεν πρέπει να επιτρέπεται να κουβαλήσεις τις ελιές από το λιόφυτο στο λιοτρίβι. Ακόμη κι αν είναι με αγροτικό αυτοκίνητο, δεν έχεις τρόπο να αποδείξεις ότι είναι από δικό σου χωράφι. Είναι και πιο συνηθισμένο να μπαίνουν νύχτα και να μαζεύουν ελιές από ξένα δέντρα από ό,τι να τα κλαδεύουν για καυσόξυλα. 🤷‍♂️

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

WWW.CAPITAL.GR

Οι πωλήσεις αναμένεται να βελτιωθούν το 2023, με τη Gartner να εκτιμά πτώση 4,4%. Μεγάλη η...

 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, edward said:

@acct εννοείς υπήρχαν προσεισμοί και έκανε safe πρόγνωση?🥸

 

Όχι, απλώς η περιοχή είναι σεισμογενής και τα ρήγματά της είναι σε θέση να δώσουν τέτοιους σεισμούς. Το ότι έγινε τόσο σύντομα μετά την "πρόγνωση" είναι πιθανότατα απλή σύμπτωση. Δεν κοίταξα αν υπήρχε και πρόσφατη δραστηριότητα σε γειτονικά ρήγματα που θα μπορούσε να είναι ένδειξη ενεργοποίησης, αλλά δε νομίζω ότι έχει αξία να μπούμε σε τέτοια συζήτηση.

 

Πιο εντυπωσιακό είναι, ας πούμε, ότι κάποιος είχε "προβλέψει" το αποτέλεσμα του πρόσφατου Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 2015.

 

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτοι επαθαν μεγαλη ζημια..

WWW.IN.GR

Σεισμός: Τρέμει η γη - Έχουν καταγραφεί πάνω από 50 μετασεισμοί, σύμφωνα με την AFAD

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εικονες και βιντεο στο twitter εχουν πεσει ολοκληρα τετραγωνα απο πολυκατοικιες.

Και δεν φτανει αυτο εχουμε και κοσμο που βγαζει την χολη του και χαιρεται για οτι εγινε...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για χιλιάδες νεκρούς.... Απίστευτη καταστροφή...

Μπαινεις emsc και βλέπεις εδω και 20 ώρες συνεχείς σεισμοί άνω των τεσσάρων ρίχτερ. Ακόμα και να υπάρχουν επιζώντες κάτω από τα συντρίμια πως να τους βγάλεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.