Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Για ψυχές που ακόμα δεν έχει γίνει καν η σύλληψή τους, κάποιοι προαποφασίζουν ότι θα μεγαλώσουν χωρίς την αγάπη και τη φροντίδα της βιολογικής μαμάς τους ή οποιασδήποτε άλλης μητέρας. Αν αυτό δεν είναι περισσότερο απάνθρωπο από καμπόσα μπινελίκια του κάθε Μπέου, δεν ξέρω τι είναι. Η γοουκίλα έχει καταφέρει να μην υπάρχει καμία λογική σε κάποια πράγματα.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 

Το να μην είσαι ομοφοβικός είναι κάτι ιδιαίτερο; Η μόνο αν κάποιος διαβάζει ποίηση/διηγήματα 150+ ετών θεωρείται ότι αποκτά πολιτισμό;

Το να μην χεροκροτάς τις ρατσιστικές ιδέες του Μπέου (αλλά και άλλων) θα έπρεπε να ήταν η νόρμα, χάνω κάτι;

 

Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί

 

Spoiler

 

 

Καλό είναι να κοιτάμε τη καμπούρα μας πριν μιλήσουμε για την καμπούρα του δίπλα. Δε σε έχω ακούσει ποτέ να επιχειρηματολογείς για τη τοξικότητα του Σύριζα, μόνο με την δεξιά βλέπω ότι σε πιάνουν οι ευαισθησίες σου. Για να σε ενημερώσω και οι δύο είστε ίδιοι, απλά αλλάζει το περιτύλιγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Για ψυχές που ακόμα δεν έχει γίνει καν η σύλληψή τους, κάποιοι προαποφασίζουν ότι θα μεγαλώσουν χωρίς την αγάπη και τη φροντίδα της βιολογικής μαμάς τους ή οποιασδήποτε άλλης μητέρας. Αν αυτό δεν είναι περισσότερο απάνθρωπο από καμπόσα μπινελίκια του κάθε Μπέου, δεν ξέρω τι είναι. Η γοουκίλα έχει καταφέρει να μην υπάρχει καμία λογική σε κάποια πράγματα.

Έχεις δίκιο...
Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα παιδιά που είναι στα ιδρύματα είναι γιατί μπούχτισαν από την πολύ αγάπη και πήγαν λίγο να ξεσκάσουν κάπου που θα τα φροντίζουν λιγότερο για να βρουν και αυτά τον δρόμο τους...

  • Like 2
  • Agree 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 1337 said:

Εγώ κι ο Τάιλερ, ο Τάιλερ κι εγώ, θα θέλαμε να επεκτείνουμε την οικογένεια μας. Θα θέλαμε να αποκτήσουμε δύο αγόρια, τον Απόλλωνα και τον Ηλία. Κάποια μέρα ίσως να τα βαπτίσουμε, δεν ξέρω, θα δούμε. Θα θέλαμε να έχουμε δύο αγόρια με παρένθετη μητέρα γιατί θα θέλαμε η προσωπικότητα του καθενός μας να μεταφερθεί στα παιδιά έτσι ώστε, προφανώς αγαπάμε ο ένας τον άλλον, να υπάρχει αυτή η συνέχεια.

 

Δε μ' αρέσει να υπερασπίζομαι τον φελλό Κασσελάκη. Προσωπικά μου φαίνεται χυδαίο και προσβλητικό να κομπάζεις ότι θέλεις να μεταβιβάσεις την προσωπικότητά σου στα παιδιά σου, αντί να εύχεσαι απλώς να είναι υγιή και ευτυχισμένα, αλλά ανάμεσα σε αυτό που είπε και αυτό που λέτε κάποιοι υπάρχει τεράστια απόσταση. Όπως και να 'χει, είναι ένας άνθρωπος του οποίου η κοινωνική ευαισθησία μοιάζει να ξεκινά και να σταματά στη σεξουαλική του ταυτότητα.

 

1 hour ago, astrolabos said:

Καλό είναι να κοιτάμε τη καμπούρα μας πριν μιλήσουμε για την καμπούρα του δίπλα. Δε σε έχω ακούσει ποτέ να επιχειρηματολογείς για τη τοξικότητα του Σύριζα, μόνο με την δεξιά βλέπω ότι σε πιάνουν οι ευαισθησίες σου. Για να σε ενημερώσω και οι δύο είστε ίδιοι, απλά αλλάζει το περιτύλιγμα.

 

Επειδή εμένα σίγουρα με έχεις δει, να παρατηρήσω ότι με φοβίζει πως εδώ και 5 χρόνια το μόνιμο άλλοθι της πλευράς που λες "δεξιά" είναι ότι οι (προ)προηγούμενοι ήταν χειρότεροι (κάτι που πλέον δεν είναι καν αυταπόδεικτο). Κάποια στιγμή πρέπει να τραβήξουμε μια γραμμή και να πάψουμε να δεχόμαστε αυτήν την κατάντια. Το "what about Syriza" πρέπει να μην είναι πια αποδεκτή άμυνα για μια Κυβέρνηση που έχει ανανεώσει τη θητεία της.

 

Και κάτι ακόμη. Το να λέει η κοινωνία (αντιγράφω από το Twitter/X) "Μητσοτάκη γαμιέσαι" ή αντίστοιχα "Τσίπρα γαμιέσαι", μπορεί να είναι αισχρό, αλλά είναι κοινωνική διαμαρτυρία. Το να βγουν ο Τσίπρας ή ο Μητσοτάκης και να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο είναι κοινωνική κατάπτωση. Το ίδιο είναι και όταν ο Μπέος βγαίνει και κάνει σημαία το μένος του για τους "πούστηδες" και κανονικοποιεί τη στοχοποίηση ανθρώπων που το μόνο κοινό που έχουν με τον Κασσελάκη είναι η σεξουαλική τους ταυτότητα.

 

Δεν ανησυχώ ότι ο Μπέος θα πλακώσει στο ξύλο τον Κασσελάκη. Ανησυχώ ότι οι ομοϊδεάτες του θα βρουν το θάρρος από τον κατάπτυστο λόγο του για να πλακώσουν στο ξύλο (ή κάτι χειρότερο) άλλους πολίτες, απλώς γιατί είναι διαφορετικοί. Και αυτοί δε θα έχουν ούτε αστυνομική φρουρά ούτε αναγνωρισιμότητα για να προστατευτούν.

  • Like 6
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

Έχεις δίκιο...
Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα παιδιά που είναι στα ιδρύματα είναι γιατί μπούχτισαν από την πολύ αγάπη και πήγαν λίγο να ξεσκάσουν κάπου που θα τα φροντίζουν λιγότερο για να βρουν και αυτά τον δρόμο τους...

 

Νομίζω ότι από τα παιδιά που ζουν στα ιδρύματα (και τα υπόλοιπα που ζουν σε δυστυχείς οικογενειακές συνθήκες,) δεν συνάγεται το συμπέρασμα ότι η οικογένεια είναι ανούσια/ασήμαντη. Μάλλον το αντίθετο, αν μιλάμε για στοιχειωδώς σωστή οικογένεια.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

Έχεις δίκιο...
Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα παιδιά που είναι στα ιδρύματα είναι γιατί μπούχτισαν από την πολύ αγάπη και πήγαν λίγο να ξεσκάσουν κάπου που θα τα φροντίζουν λιγότερο για να βρουν και αυτά τον δρόμο τους...

H ύπαρξη παιδιών σε ιδρύματα είναι αποκλειστικά και μόνο προϊόν ανθρώπινων συμφορών και τραγωδιών. Π.χ. από ανάξιους γονείς, ναρκομανείς, κακοποιητές, σκοτωμένους σε τροχαίο και ό,τι άλλο άσχημο μπορείς να φανταστείς το οποίο να οδηγεί παιδιά σε ιδρύματα και στη στέρηση της γονικής αγάπης και φροντίδας που δικαιούνται. Δεν καταλαβαίνω πως το συγχέεις με την προ σύλληψης προγραμματισμένη και προαποφασισμένη στέρηση της μητέρας (ή αντιστοίχως του πατέρα) ενός παιδιού από τη ζωή και το μεγάλωμά του. Έχουμε τρελαθεί τελείως.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Το να βγουν ο Τσίπρας ή ο Μητσοτάκης και να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο είναι κοινωνική κατάπτωση

 

Το να βγαίνει να λέει ο αντιπρόεδρος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης "θα γδάρω τον ΠΘ" ή ακόμη καλύτερα να λέει "ξέρω ότι τα παίρνει ο ΠΘ" είναι κοινωνική κατάπτωση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, schumifer said:

Νομίζω ότι από τα παιδιά που ζουν στα ιδρύματα (και τα υπόλοιπα που ζουν σε δυστυχείς οικογενειακές συνθήκες,) δεν συνάγεται το συμπέρασμα ότι η οικογένεια είναι ανούσια/ασήμαντη. Μάλλον το αντίθετο, αν μιλάμε για στοιχειωδώς σωστή οικογένεια.

 

Δε νομίζω ότι εννοεί το αντίθετο ο @ckbond. Η οικογενειακή φροντίδα είναι απαραίτητη και γενικά παιδιά που μεγαλώνουν σε σταθερό και στοργικό οικογενειακό περιβάλλον έχουν καλύτερες πιθανότητες να ζήσουν μια ασφαλή και ευτυχισμένη ζωή.

 

7 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Δεν καταλαβαίνω πως το συγχέεις με την προ σύλληψης προγραμματισμένη και προαποφασισμένη στέρηση της μητέρας ενός παιδιού από τη ζωή και το μεγάλωμά του. Έχουμε τρελαθεί τελείως.

 

Εικάζεις, χωρίς στοιχεία, αποκλειστικά και μόνο από προκατάληψη, ότι ένα παιδί που μεγαλώνει με δύο κηδεμόνες του ίδιου φύλου (δε μιλώ καν για ομόφυλο ζευγάρι) θα στερηθεί "τη φροντίδα που δικαιούται". Τη στιγμή που πάμπολλες μελέτες έχουν δείξει ότι ακόμη και παιδιά που μεγαλώνουν σε οικογένειες με ετερόφυλα ζευγάρια και ομόφυλα ζευγάρια δεν έχουν διαφορετικά αποτελέσματα, αν οι συνθήκες ανατροφής τους είναι παρόμοιες.

 

Αν έχεις επιλογή, δύο γονείς που δεν είναι κακοποιητικοί μεταξύ τους ή προς τα παιδιά είναι πάντα καλύτεροι από έναν γονέα. Αν είναι πατέρας και μητέρα, ακόμη καλύτερα. Αν είναι δύο πατέρες ή δύο μητέρες είναι και πάλι προτιμότερο από ένα παιδί ορφανό.

 

Αντίστοιχο κοινωνικό στίγμα είχαν επί δεκαετίες παιδιά διαζευγμένων γονέων και επιτέλους η "συντηρητική" πτέρυγα της κοινωνίας τείνει να τα αποδεχτεί, ακόμη κι αν είναι επειδή πλέον οι γυναίκες μπορούν να πάρουν ευκολότερα διαζύγιο αντί να υπομένουν την κακοποίηση (συνήθως, αλλά όχι πάντα, υπήρχε πρόσημο στην κακοποίηση, τελευταία λιγότερο).

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Και κάτι ακόμη. Το να λέει η κοινωνία (αντιγράφω από το Twitter/X) "Μητσοτάκη γαμιέσαι" ή αντίστοιχα "Τσίπρα γαμιέσαι", μπορεί να είναι αισχρό, αλλά είναι κοινωνική διαμαρτυρία. Το να βγουν ο Τσίπρας ή ο Μητσοτάκης και να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο είναι κοινωνική κατάπτωση. Το ίδιο είναι και όταν ο Μπέος βγαίνει και κάνει σημαία το μένος του για τους "πούστηδες" και κανονικοποιεί τη στοχοποίηση ανθρώπων που το μόνο κοινό που έχουν με τον Κασσελάκη είναι η σεξουαλική τους ταυτότητα.

 

Το "Μητσοτάκη/Τσίπρα γαμιέσαι" είναι πολιτική κατάντια. Οτιδήποτε έχει να κάνει με συνθήματα και όχι επιχειρήματα βάζει ένα πετραδάκι στη ταφόπλακα του δημόσιου διαλόγου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, acct said:

Δεν ανησυχώ ότι ο Μπέος θα πλακώσει στο ξύλο τον Κασσελάκη. Ανησυχώ ότι οι ομοϊδεάτες του θα βρουν το θάρρος από τον κατάπτυστο λόγο του για να πλακώσουν στο ξύλο (ή κάτι χειρότερο) άλλους πολίτες, απλώς γιατί είναι διαφορετικοί. Και αυτοί δε θα έχουν ούτε αστυνομική φρουρά ούτε αναγνωρισιμότητα για να προστατευτούν.

 

Aυτό ακριβώς. Επειδή είμαστε γιδότοπος με ταλιμπανο-γιδοτάγαρα η επόμενη επίθεση θα γίνει. Δεν αργεί.

Απλά να εύχεστε να μην σας πάρει και εσάς η μπάλα.  

 

36 minutes ago, navaho7 said:

Το να βγαίνει να λέει ο αντιπρόεδρος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης "θα γδάρω τον ΠΘ" ή ακόμη καλύτερα να λέει "ξέρω ότι τα παίρνει ο ΠΘ" είναι κοινωνική κατάπτωση;

 

Ξεκάθαρα είναι. 

___

 

 

Και 2 πραγματάκια ακόμα, μια χώρα που θα μπορούσε να είναι το παράδειγμα προς μίμηση στην ανατολική Ευρώπη και ειδικά στα Βαλκάνια, αποτελεί τον ουραγό και το παράδειγμα προς αποφυγή στα οικονομικά, τον πολιτισμό, τις επιστήμες, την κοινωνία.

Το μόνο στο οποίο πρωτοστατεί σταθερά μια χώρα πνιγμένη κυριολεκτικά στην λάσπη και την στάχτη είναι τα φασιστικά ξεσπάσματα.

Δεν είναι μόνο προς πχ queer άτομα όπως ο Ζακ ή "απλά" "ξένους", το παιδί στον καταπέλτη δεν ήταν ούτε ξένος, ούτε ομοφυλόφιλος και όμως τον σκοτώσανε και αυτόν. Και όσοι είχαν την ευθύνη το ελληνικό κράτος τους αντάμειψε με προαγωγές. Και δεν μίλησε κανείς σχεδόν. Αυτοί που μίλησαν δεν ακούστηκαν όσο θα έπρεπε γιατί δεν τους δίνεται βήμα ποτέ.

Αν δε βλέπετε το πρόβλημα είναι απλά επειδή δεν σας έχει αγγίξει ακόμα. Αλλά θα σας αγγίξει, να είστε σίγουροι.

 

Quote

Τα 14 χαρακτηριστικά του φασισμού:

1. Η λατρεία της παράδοσης.

“Αρκεί κάποιος να εξετάσει το πρόγραμμα κάθε φασιστικού κινήματος για να βρει τους κυριότερους στοχαστές της παράδοσης. Η ναζιστική γνώση τροφοδοτούσε παραδοσιακά, συγκριτικά και απόκρυφα στοιχεία”.

 

2. Η απόρριψη του μοντερνισμού.

“Ο Διαφωτισμός, η εποχή της λογικής, θεωρείται η αρχή της σύγχρονης διαφθοράς. Με αυτή την έννοια ο «Ur-φασισμός»  (πρωτογενής φασισμός) μπορεί να οριστεί και ως ανορθολογισμός”.

 

3. Η λατρεία της δράσης για χάρη της δράσης.

“Η δράση είναι όμορφη από μόνη της, πρέπει να ληφθεί πριν ή χωρίς προηγούμενο προβληματισμό. Η σκέψη είναι μια μορφή εξαναγκασμού”.

 

4. Η διαφωνία είναι προδοσία.

“Το κρίσιμο πνεύμα κάνει διακρίσεις και η διάκριση είναι ένα σημάδι του μοντερνισμού. Στον σύγχρονο πολιτισμό η επιστημονική κοινότητα επαινεί τη διαφωνία ως έναν τρόπο βελτίωσης της γνώσης”.

 

5. Ο φόβος του διαφορετικού.

“Η πρώτη έκκληση ενός φασιστικού ή προ- φασιστικού κινήματος είναι μια έκκληση εναντίον των εισβολέων. Έτσι ο «Ur-φασισμός» είναι εξ ορισμού ρατσιστικός”.

 

6. Προσφυγή στην κοινωνική απογοήτευση.

“Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά του ιστορικού φασισμού ήταν η έκκληση σε μια απογοητευμένη μεσαία τάξη, μια τάξη που πάσχει από οικονομική κρίση ή αισθήματα πολιτικής ταπείνωσης και είναι φοβισμένη από την πίεση των χαμηλότερων κοινωνικών ομάδων”.

 

7. Η εμμονή σε ένα σενάριο.

“Οι οπαδοί πρέπει να αισθάνονται πολιορκημένοι. Ο ευκολότερος τρόπος για την επίλυση του προβλήματος είναι η έκκληση για ξενοφοβία. ”

 

8. Ο εχθρός είναι τόσο ισχυρός όσο και αδύναμος.

“Με μια συνεχή μετατόπιση της ρητορικής, οι εχθροί είναι ταυτόχρονα πολύ ισχυροί και πολύ αδύναμοι”.

 

9. Ο πασιφισμός είναι εμπόριο με τον εχθρό.

“Για τον «Ur-φασισμό» δεν υπάρχει αγώνας για τη ζωή, αλλά μάλλον ζούμε για να αγωνιζόμαστε”.

 

10. Απέχθεια για τους αδύναμους.

“Ο ελιτισμός είναι τυπική έκφραση κάθε αντιδραστικής ιδεολογίας.”

 

11. Όλοι εκπαιδεύονται για να γίνουν ήρωες.

“Στην ιδεολογία των Ur-φασιστών, ο ηρωισμός είναι ο κανόνας. Αυτή η λατρεία του ηρωισμού συνδέεται στενά με τη λατρεία του θανάτου”.

 

12. Σωβινισμός και όπλα.

“Ο σωβινισμός συνεπάγεται τόσο περιφρόνηση για τις γυναίκες όσο και μισαλλοδοξία και καταδίκη των μη συνηθισμένων σεξουαλικών συνηθειών, από την αγνότητα έως την ομοφυλοφιλία”.

 

13. Εκλεκτικός λαϊκισμός.

“Υπάρχει στο μέλλον μας ένας τηλεοπτικός ή διαδικτυακός λαϊκισμός, στον οποίο η συναισθηματική ανταπόκριση μιας επιλεγμένης ομάδας πολιτών μπορεί να παρουσιαστεί και να γίνει αποδεκτή ως η ‘φωνή του λαού'”.

 

14. O «Ur-φασισμός»  (πρωτογενής φασισμός) χρησιμοποιεί νεολογισμούς.

“Όλα τα ναζιστικά και φασιστικά σχολικά βιβλία χρησιμοποίησαν ένα φτωχό λεξιλόγιο και μια στοιχειώδη σύνταξη για να περιορίσουν τα μέσα για σύνθετο και κριτικό συλλογισμό”

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Εικάζεις, χωρίς στοιχεία, αποκλειστικά και μόνο από προκατάληψη, ότι ένα παιδί που μεγαλώνει με δύο κηδεμόνες του ίδιου φύλου (δε μιλώ καν για ομόφυλο ζευγάρι) θα στερηθεί "τη φροντίδα που δικαιούται".

Καμία προκατάληψη. Απλή λογική και μην διαστρεβλώνεις αυτό που έγραψα. Φροντίδα μητέρας τους έγραψα, όχι γενικώς φροντίδα. Παιδί που μεγαλώνει χωρίς μητέρα, θα στερηθεί ό,τι προσφέρει μια μητέρα. Παιδί χωρίς πατέρα, θα στερηθεί ό,τι προσφέρει ένας πατέρας. Εκτός αν ξέρεις τίποτα μελέτες που να αποδεικνύουν ό,τι η μητέρα δεν έχει καμία διαφορά από τον πατέρα και ο πατέρας καμία διαφορά από τη μητέρα. Χρειάζονται και οι δύο, απλό. Όλες οι περιπτώσεις που λείπει ο ένας ή και οι δύο, είναι αποτέλεσμα κάποιας ανεπιθύμητης κατάστασης και όλες οι επόμενες επιλογές είναι συζητήσιμες ως προς ποια είναι η καλύτερη, αλλά δεν θα υπήρχε καμία συζήτηση αν δεν είχε προηγηθεί η αιτία που ένα παιδί δεν λαμβάνει αυτό που δικαιούται. Αλλά πως έχουμε φτάσει στο να συγκρίνουμε τις αναγκαίες επιλογές μετά από κάποια τραγωδία, με τις προαποφασισμένες στερήσεις μητέρων και πατεράδων από παιδιά που όχι μόνο δεν έχουν ακόμα γεννηθεί, αλλά ούτε καν συλληφθεί,  είναι δείγμα της παράνοιας των καιρών.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Τη στιγμή που πάμπολλες μελέτες έχουν δείξει ότι ακόμη και παιδιά που μεγαλώνουν σε οικογένειες με ετερόφυλα ζευγάρια και ομόφυλα ζευγάρια δεν έχουν διαφορετικά αποτελέσματα, αν οι συνθήκες ανατροφής τους είναι παρόμοιες.

Οι μελέτες αυτές δεν εντοπίζουν καμία διαφορά έτσι; Μάλλον παραβλέπεις κάποιες λεπτομέρειες. Τι παρωπίδες είναι αυτές; Ακόμα κι έτσι όμως, είναι αδιάφορο το δεδομένο που επικαλείσαι. Δεν αρνούμαι πως μπορούν να υπάρξουν επιτυχημένα παραδείγματα κάθε είδους. Το ότι κάποιος άνθρωπος ο οποίος μπορεί να μεγάλωσε π.χ. χωρίς μητέρα, αλλά ως ενήλικας τελικά προέκυψε μια χαρά ευτυχισμένος, επιτυχημένος και θετικός για την κοινωνία, αποτελεί επιχείρημα για το ότι καλώς δεν την είχε τη μητέρα του; Πόσο έχουμε τρελαθεί; Είναι επιχείρημα αυτό υπέρ της εκ των προτέρων απόφασης να στερηθεί μια μελλοντική ψυχή τη μαμά του ή το μπαμπά του;

 

42 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Αν έχεις επιλογή,

Μα φυσικά και έχει επιλογή όταν το παιδί δεν έχει καν συλληφθεί ακόμα, τι συζητάμε;

 

42 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

δύο γονείς που δεν είναι κακοποιητικοί μεταξύ τους ή προς τα παιδιά είναι πάντα καλύτεροι από έναν γονέα. Αν είναι πατέρας και μητέρα, ακόμη καλύτερα.

Επιτέλους, κάτι που συμφωνεί με την κοινή λογική. Και αφού λοιπόν <<ευτυχώς>> αναγνωρίζουμε ότι <<πατέρας και μητέρα>> =  <<ακόμα καλύτερα>>, ας μην είμαστε υπέρ της προαποφασισμένης απόρριψης αυτού του <<ακόμα καλύτερα>>. Τονίζω το προαποφασισμένης, μην αρχίζουμε για τα ορφανά πάλι, είναι άλλο θέμα.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Αν είναι δύο πατέρες ή δύο μητέρες είναι και πάλι προτιμότερο από ένα παιδί ορφανό.

Τα ορφανά είπαμε πως προκύπτουν, από ατυχήματα, όχι επιλογή. Τουλάχιστον όχι από επιλογή φυσιολογικού ανθρώπου. Ας μην βάζουμε στην ίδια κουβέντα την  απαράδεκτη παραγγελία παιδιών από Κασσελάκηδες με τα δύσμοιρα ορφανά, με σκοπό τη συναισθηματική παραπλάνηση που οδηγεί στην γενικότερη αποδοχή των απάνθρωπων απόψεων των διάφορων πρασινομάλληδων με τα συνεχώς αυξανόμενα γράμματα στα αρτικόλεξά τους. Δεν έγραψα την άποψή μου για τα ορφανά, για τα αγέννητα έγραψα, μην απαντάμε για τα ορφανά, είναι κλασσικό whataboutism.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Αντίστοιχο κοινωνικό στίγμα είχαν επί δεκαετίες παιδιά διαζευγμένων γονέων και επιτέλους η "συντηρητική" πτέρυγα της κοινωνίας τείνει να τα αποδεχτεί,

Η όποια μη αποδοχή που επικαλείσαι, βάραινε τους γονείς που τα έκαναν σκατά και το διέλυσαν, όχι το παιδί που δεν έφταιγε σε τίποτα, άρα αυτό το κοινωνικό στίγμα δεν έχει καμία σχέση με το επιχείρημά μου.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Για ψυχές που ακόμα δεν έχει γίνει καν η σύλληψή τους, κάποιοι προαποφασίζουν ότι θα μεγαλώσουν χωρίς την αγάπη και τη φροντίδα της βιολογικής μαμάς τους ή οποιασδήποτε άλλης μητέρας. Αν αυτό δεν είναι περισσότερο απάνθρωπο από καμπόσα μπινελίκια του κάθε Μπέου, δεν ξέρω τι είναι. Η γοουκίλα έχει καταφέρει να μην υπάρχει καμία λογική σε κάποια πράγματα.

 

Σου απάντησαν πιο πάνω για τα ομόφυλα ζευγάρια (για το σκέλος της "μητέρας"). Αλλά δεν καταλαβαίνω, ένα παιδί γεννιέται και οι βιολογικοί γονείς του δεν το θέλουν ή δεν μπορούν να το μεγαλώσουν, διάλεξε την καλύτερη λύση:

1) Το αφήνεις να μεγαλώσει με τους βιολογικούς του γονείς (που δεν το θέλουν, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει)

2) Το στέλνεις σε ίδρυμα.

3) Το δίνεις για υιοθεσία σε ένα ζευγάρι που θέλει παιδί αλλά δεν μπορεί να κάνει για οποιοδήποτε λόγο.

2 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί

 

  Hide contents

 

 

Καλό είναι να κοιτάμε τη καμπούρα μας πριν μιλήσουμε για την καμπούρα του δίπλα. Δε σε έχω ακούσει ποτέ να επιχειρηματολογείς για τη τοξικότητα του Σύριζα, μόνο με την δεξιά βλέπω ότι σε πιάνουν οι ευαισθησίες σου. Για να σε ενημερώσω και οι δύο είστε ίδιοι, απλά αλλάζει το περιτύλιγμα.

@astrolabos Στείλε μου να υπογράψω το πιστοποιητικό φρονημάτων του theLab μήπως καταλάβεις ότι δεν στηρίζω πλέον τον ΣΥΡΙΖΑ και σταματήσεις το "What aboutism" όπως είπε κάποιος από πάνω σε κάθε ποστ μου.

Επιγραμματικά:

1) Δεν θυμάμαι ποτέ τον Καμμένο να ανήκει στον ΣΥΡΙΖΑ ή την Αριστερά, κατάφτυστος όπως και να έχει.

2) Κατάφτυστος και ο Πολακης.

3) 

WWW.ANTAPOCRISIS.GR

Στην κοινωνία που μας μαθαίνει ότι ο κόσμος ανήκει στους ισχυρούς, γιατί να μην ανήκει στον Μίχο η...

 

4) Εξισώνεις την οργή του κόσμου (δεν είδα ποτέ τον Τσίπρα ή τον Πολακη να λέει "Μητσοτάκη γα...αι" για ένα πολιτικό πρόσωπο που επηρεάζει άμεσα την ζωή τους με την οργή ενός πολιτικού προσώπου και των υποστηρικτών του για μια ομάδα ανθρώπων που δεν του έκαναν ποτέ τίποτα;; Αλήθεια τώρα;;

5) Όλο το ποστ προβακατορικο, απόδειξε μου ότι την Μαρφιν δεν την έκαψαν ασφαλιτες ή προβοκάτορες, απόδειξε μου ότι δεν την έκαψαν Αναρχικοί μπαχαλοι, απόδειξε μου ότι την έκαψε Αριστερός κόσμος που πηγε να διαμαρτυρηθεί για το μνημόνιο.

6) Go back to number 4, σοβαρά, θέλω να σε δω πως θα υπερασπιστεις το μένος κάποιων ανθρώπων για τους ομοφυλόφιλους.

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Εξισώνεις την οργή του κόσμου

Οργή του κόσμου = Οργή Συριζαίων θες να πεις. Μην ξεχνάς ότι το σύνθημα το έβγαλε μέλος του Σύριζα.

 

3 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

2) Κατάφτυστος και ο Πολακης.

 

Τουλάχιστον συμφωνούμε κάπου.

 

Για τους μουσουλμάνους που πετάνε ομοφυλόφιλους από τις ταράτσες τι έχεις να πεις;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, navaho7 said:

Το να βγαίνει να λέει ο αντιπρόεδρος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης "θα γδάρω τον ΠΘ" ή ακόμη καλύτερα να λέει "ξέρω ότι τα παίρνει ο ΠΘ" είναι κοινωνική κατάπτωση;

 

Γράψαμε κοντά και δεν το είχα δει, θέλω να απαντήσω κι εγώ. Βεβαίως, κατάπτυστο το περί γδαρσίματος. Αν έχει στοιχεία για το άλλο, στον εισαγγελέα ή στη Βουλή.

 

29 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Τα ορφανά είπαμε πως προκύπτουν, από ατυχήματα, όχι επιλογή. Τουλάχιστον όχι από επιλογή φυσιολογικού ανθρώπου. Ας μην βάζουμε στην ίδια κουβέντα την  απαράδεκτη παραγγελία παιδιών από Κασσελάκηδες με τα δύσμοιρα ορφανά, με σκοπό τη συναισθηματική παραπλάνηση που οδηγεί στην γενικότερη αποδοχή των απάνθρωπων απόψεων των διάφορων πρασινομάλληδων με τα συνεχώς αυξανόμενα γράμματα στα αρτικόλεξά τους. Δεν έγραψα την άποψή μου για τα ορφανά, για τα αγέννητα έγραψα, μην απαντάμε για τα ορφανά, είναι κλασσικό whataboutism.

 

Ας αφήσομε επιτέλους τη φλυαρία που καταλήγει στο ότι θέλεις να έχεις λόγο για το ποιοι είναι φυσιολογικοί άνθρωποι. Αν χωρίς προηγούμενο γενικό αποκλεισμό επιτρέπουμε σε ζευγάρια ναρκομανών ή αλκοολικών ή βίαιων γονέων να τεκνοποιούν, δε με ενδιαφέρει καθόλου ποιους από τους υπόλοιπους θεωρείς φυσιολογικούς. Δε δικαιούσαι προκαταβολικά να έχεις λόγο (ούτε κι εγώ) ποιος θα κάνει παιδιά. Ακόμη κι αν είναι πρασινομάλληδες με αυξανόμενα γράμματα στα αρκτικόλεξα.

 

Να πληρώσουμε (ναι, κι εσύ) τους φόρους μας, να προσληφθούν κοινωνικοί λειτουργοί και να παρακολουθούν ακόμη και κάθε οικογένεια για να βεβαιωθούν όλα τα παιδιά μεγαλώνουν σε ασφαλές περιβάλλον.

 

Λες κι ένα τσιγγανάκι διαλέγει να γεννηθεί σε καταυλισμό χωρίς τρεχούμενο νερό ή ένα αφγανάκι επιλέγει να γεννηθεί σε μία οπισθοδρομική εμπόλεμη χώρα όπου κινδυνεύει η ζωή του καθημερινά.

 

46 minutes ago, astrolabos said:

Το "Μητσοτάκη/Τσίπρα γαμιέσαι" είναι πολιτική κατάντια. Οτιδήποτε έχει να κάνει με συνθήματα και όχι επιχειρήματα βάζει ένα πετραδάκι στη ταφόπλακα του δημόσιου διαλόγου.

 

Το επόμενο βήμα είναι να ποινικοποιήσουμε τα συνθήματα κατά των πολιτικών. Και το μεθεπόμενο να μεταθέσουμε τη γραμμή από το "γ..." στο "κάτω ο Τσίπρας" ή "κάτω ο Μητσοτάκης". Προκαλώ όποιον διαβάζει ιστορία να μου πει πόσες φορές έχει γίνει στο παρελθόν αυτό. Εγώ έχω πάψει να τις μετρώ.

 

Η εξουσία είναι ασύμμετρη. Αντίστροφα ασύμμετρη οφείλει να είναι η ελευθερία του λόγου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 

Σου απάντησαν πιο πάνω για τα ομόφυλα ζευγάρια (για το σκέλος της "μητέρας").

Καμία επαρκής απάντηση δεν δόθηκε, έχετε μηδενίσει την αξία της μάνας, από τα πιο ιερά πράγματα που έχει η ανθρωπότητα, ντροπή.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Αλλά δεν καταλαβαίνω, ένα παιδί γεννιέται και οι βιολογικοί γονείς του δεν το θέλουν ή δεν μπορούν να το μεγαλώσουν, διάλεξε την καλύτερη λύση:

Πως γεννιέται; Στον άερα; Από μόνο του; Πρέπει να γίνει η σύλληψη πρώτα. Δεν σου φαίνεται παράλογο να γίνει αυτό από ανθρώπους που δεν το θέλουν και δεν σκοπεύουν να το φροντίσουν; Πως αποδεχόμαστε αυτό το πράγμα; Οι προτεινόμενες λύσεις που γράφεις παρακάτω, σηκώνουν πράγματι συζήτηση, αλλά είναι μια διαφορετική συζήτηση από αυτά που αναφέρθηκα.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Οργή του κόσμου = Οργή Συριζαίων θες να πεις. Μην ξεχνάς ότι το σύνθημα το έβγαλε μέλος του Σύριζα.

Οργή προς ένα πολιτικό πρόσωπο που τους απαυτώνει την ζωή, αυτό ειναι το σημαντικο, δεν σε είδα να απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα.

5 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Για τους μουσουλμάνους που πετάνε ομοφυλόφιλους από τις ταράτσες τι έχεις να πεις;

Δεν γνωρίζω που αναφέρεσαι, αλλά γενικά δεν μου αρέσει κανείς να πετάει κανέναν από πουθενα.

Ούτε μουσουλμάνοι να πετάνε ομοφυλόφιλους από ταράτσες

Ούτε ναυτικοί να πετάνε φτωχούς από καταπέλτες πλοίων

Ούτε ΜΑΤ να πετάνε αναρχικούς από ταράτσες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Το επόμενο βήμα είναι να ποινικοποιήσουμε τα συνθήματα κατά των πολιτικών. Και το μεθεπόμενο να μεταθέσουμε τη γραμμή από το "γ..." στο "κάτω ο Τσίπρας" ή "κάτω ο Μητσοτάκης". Προκαλώ όποιον διαβάζει ιστορία να μου πει πόσες φορές έχει γίνει στο παρελθόν αυτό. Εγώ έχω πάψει να τις μετρώ.

 

Η εξουσία είναι ασύμμετρη. Αντίστροφα ασύμμετρη οφείλει να είναι η ελευθερία του λόγου.

 

Δεν είπα να ποινικοποιηθούν τα συνθήματα, αλλά δε μπορείς να εκφέρεις πολιτικό λόγο με συνθήματα. Όποιος διαβάζει ιστορία, μπορεί να δει πώς σαλαγούσαν τα πλήθη μέσω συνθημάτων. Τα συνθήματα καταστρέφουν τον διάλογο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δεν σου φαίνεται παράλογο να γίνει αυτό από ανθρώπους που δεν το θέλουν και δεν σκοπεύουν να το φροντίσουν;

 

Μάλλον δεν έχεις επαφή με γονείς για να το γράφεις αυτό. Η πραγματικότητα θα σε αιφνιδιάσει. Δεν ξέρω αν θα ήταν ωφέλιμο να δοθούν για υιοθεσία σε ομόφυλα ζευγάρια αλλά ίσως με κάποια κριτήρια να ήταν παραγωγικό. Βέβαια η οικογένεια με δύο ετερόφυλους γονείς δεν αντικαθίσταται κατά τη γνώμη μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Μάλλον δεν έχεις επαφή με γονείς για να το γράφεις αυτό. Η πραγματικότητα θα σε αιφνιδιάσει. Δεν ξέρω αν θα ήταν ωφέλιμο να δοθούν για υιοθεσία σε ομόφυλα ζευγάρια αλλά ίσως με κάποια κριτήρια να ήταν παραγωγικό. Βέβαια η οικογένεια με δύο ετερόφυλους γονείς δεν αντικαθίσταται κατά τη γνώμη μου.

 

Το καλύτερο επιχείρημα που έχω ακούσει για την αναδοχή από ομόφυλα ζευγάρια είναι ότι όλοι οι βιαστές και οι δολοφόνοι έχουν βγεί από ετερόφυλες οικογένειες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Ας αφήσομε επιτέλους τη φλυαρία που καταλήγει στο ότι θέλεις να έχεις λόγο για το ποιοι είναι φυσιολογικοί άνθρωποι.

Στο παραπάνω, οι μόνοι άνθρωποι που απέκλεισα από τη λέξη φυσιολογικοί, είναι αυτοί που επιλέγουν επί τούτοις να προκαλέσουν ορφάνιες, μην το πας αλλού πάλι, ελλείψει επιχειρημάτων, που μου έχετε βγάλει τη μάνα προαιρετικό στοιχείο. Εκτός αν εγκρίνεις ως φυσιολογικές τις ενέργειες που έχουν ως μοναδικό στόχο να προκαλέσουν ορφανά, να μας το πεις.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Αν χωρίς προηγούμενο γενικό αποκλεισμό επιτρέπουμε σε ζευγάρια ναρκομανών ή αλκοολικών ή βίαιων γονέων να τεκνοποιούν, δε με ενδιαφέρει καθόλου ποιους από τους υπόλοιπους θεωρείς φυσιολογικούς.

Δεν το επιτρέπουμε εμείς, ούτε εγώ, ούτε κανένας. Η φύση τους το επιτρέπει. Η κοινωνία και το κράτος μπορεί να επέμβει μόνο μετά τη σύλληψη ή τη γέννα και όχι πριν, εκτός εάν βάλουμε έναν αστυνομικό για τα γεννητικά όργανα κάθε ανθρώπου να του υπαγορεύει πως θα τα χρησιμοποιεί ή να γίνονται στειρώσεις σε όποιον δεν μας γεμίζει το μάτι. Ήμαρτον, να μιλάμε ρεαλιστικά και ανθρώπινα λίγο. Το γεγονός πως κάποιοι κακώς κάνουν παιδιά δεν αλλάζει κάτι στο θέμα που συζητάμε και στο οποίο υπεκφεύγεις.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Δε δικαιούσαι προκαταβολικά να έχεις λόγο (ούτε κι εγώ) ποιος θα κάνει παιδιά.

Ακριβώς.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Ακόμη κι αν είναι πρασινομάλληδες με αυξανόμενα γράμματα στα αρκτικόλεξα.

Αν τα κάνουν παραγγελία σε τρίτους με σκοπό να τα στερήσουν από μητρική ή/και πατρική φροντίδα, τότε κάνεις λάθος. Θα πρέπει αυτό να απαγορεύεται ηθικά, κοινωνικά και νομικά για χάρη της προστασίας των δικαιωμάτων των μελλοντικών βρεφών.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Να πληρώσουμε (ναι, κι εσύ) τους φόρους μας, να προσληφθούν κοινωνικοί λειτουργοί και να παρακολουθούν ακόμη και κάθε οικογένεια για να βεβαιωθούν όλα τα παιδιά μεγαλώνουν σε ασφαλές περιβάλλον.

Θεωρητικά ήδη γίνεται αυτό και είμαι υπέρ της βελτίωσής του ώστε πράγματι να γλυτώσουν κάποια παιδιά που έχουν κακοπέσει, ανοιχτές θύρες παραβιάζεις.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Λες κι ένα τσιγγανάκι διαλέγει να γεννηθεί σε καταυλισμό χωρίς τρεχούμενο νερό ή ένα αφγανάκι επιλέγει να γεννηθεί σε μία οπισθοδρομική εμπόλεμη χώρα όπου κινδυνεύει η ζωή του καθημερινά.

Το επέλεξαν οι γονείς του όμως, δεν θα μπορούσε πρακτικά να γίνει κάτι πολύ διαφορετικό, τι σχέση έχει αυτό με τις παραγγελίες των Κασσελάκηδων που προαποφασίζουν πως μια μελλοντική ψυχή θα μεγαλώσει χωρίς μητρική φροντίδα; Επειδή κάποια παιδιά είναι δυστυχώς καταδικασμένα να κακοπέσουν όπως στα παραδείγματά σου (εμπόλεμες ζώνες κλπ), πρέπει να αποφύγουμε να εμποδίσουμε τουλάχιστον αυτά που μπορούμε;

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.