Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μια χαρά είμαι :p

Για μένα την παράγγειλα όχι για σένα, οπότε είπα να παραγγείλω βάση του γούστου μου :p 

Οταν έρθεις θα σου παραγγείλω κανονική :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AlexanderK said:

δώσε στοιχεία....

Ψευτο lemon pie ειναι.

Βαση απο:

250g ptiber μπισκοτα,2 κουταλιες της σουπας ζαχαρη,ξυσμα απο 1 λεμονι,100γραμμαρια λιωμενο βιταμ σοφτ και 2 κροκους.

Η γεμιση ειναι απο 1 ζαχαρουχο γαλα,χυμο απο 2-3 λεμονια αναλογα τα γουστα σου,3 κροκους αυγων.Τα ασπραδια τα κρατας για την μαρεγκα.

Για την μαρεγκα,θες 5 ασπραδια,150 κρυσταλλικη ζαχαρη,150 αχνη ζαχαρη,1 πρεζα αλατι και 1 μπουκαλακι βανιλια(τα μικρα τα λευκα)

 

How to

 

Περνας τα μπισκοτα μεσα απο ενα μικρο multichopper,μετα ζαχαρη,κροκους,ξυσμα,βουτυρο και εχεις μια βαση μπισκοτου.

Απλωνεις το μιγμα αυτο με την βοηθεια του πατου ενος ποτηριου σε μια στρογγυλη φορμα.Μια μεχρι 24~25 εκατοστα θα κανει.

Βαζεις ψυγειο να σφιξει λιγο για κανα τεταρτο.Μετα παιρνεις τα υλικα της γεμισης,αδειαζεις ζαχαρουχο,βαλε για αρχη χυμο απο 2 λεμονια,δοκιμασε εαν θες αλλο και μετα βαλε τους κροκους.Με εναν απλο αυγοδαρτη το ομογενοποιεις,δεν χρειαζεται μιξερ.

Βγαζεις την βαση απο το ψυγειο,αδειαζεις την γεμιση μεσα,εχεις παραλληλα προθερμασμενο τον φουρνο στον αερα στους 160,και το πετας μεσα για κανα 20λεπτο μεχρι να σφιξει και να μην ειναι νερουλη η γεμιση.Θα δεις οτι εχει φουσκωσει η γεμιση και το μπισκοτο θα εχει παρει χρωμα.Βγαζεις,το αφηνεις να κρυωσει,και ετοιμαζεις την μαρεγκα.

Πετας σε ενα bowl τα ασπραδια,την πρεζα του αλατιου χτυπας για μισο λεπτο με ενα μιξερακι και σιγα σιγα προσθετεις την ζαχαρη.Μολις την βαλεις ολη,η μαρεγκα ειναι ετοιμη οταν δοκιμασεις και δεν ακους τα κρατσα κρουτσα απο την ζαχαρη.Μολις σφιξει,βαζεις την αχνη να γυαλισει.Εαν εχεις κορνε,την περνας μεσα απο ενα κορνε και την στολιζεις,διαφορετικα με την βοηθεια 2 κουταλιων σουπας κανεις διαφορα σχεδια,ωστοσο μπορεις απλα και να την απλωσεις με μια μαριζ απλα.Εχεις τον φουρνο στους 220-230 βαθμους αερα,την βαζεις για 2-3 λεπτα ισα ισα για την παστεριωση των ασπραδιων.Την βγαζεις και την αφηνεις να ξεκουραστει για τουλαχιστον 3 ωρες.Ιδανικα τρωγεται αφου εχει μπει ψυγειο.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος eXhale έγραψε:

Ψευτο lemon pie ειναι.

Βαση απο:

250g ptiber μπισκοτα,2 κουταλιες της σουπας ζαχαρη,ξυσμα απο 1 λεμονι,100γραμμαρια λιωμενο βιταμ σοφτ και 2 κροκους.

Η γεμιση ειναι απο 1 ζαχαρουχο γαλα,χυμο απο 2-3 λεμονια αναλογα τα γουστα σου,3 κροκους αυγων.Τα ασπραδια τα κρατας για την μαρεγκα.

Για την μαρεγκα,θες 5 ασπραδια,150 κρυσταλλικη ζαχαρη,150 αχνη ζαχαρη,1 πρεζα αλατι και 1 μπουκαλακι βανιλια(τα μικρα τα λευκα)

 

How to

 

Περνας τα μπισκοτα μεσα απο ενα μικρο multichopper,μετα ζαχαρη,κροκους,ξυσμα,βουτυρο και εχεις μια βαση μπισκοτου.

Απλωνεις το μιγμα αυτο με την βοηθεια του πατου ενος ποτηριου σε μια στρογγυλη φορμα.Μια μεχρι 24~25 εκατοστα θα κανει.

Βαζεις ψυγειο να σφιξει λιγο για κανα τεταρτο.Μετα παιρνεις τα υλικα της γεμισης,αδειαζεις ζαχαρουχο,βαλε για αρχη χυμο απο 2 λεμονια,δοκιμασε εαν θες αλλο και μετα βαλε τους κροκους.Με εναν απλο αυγοδαρτη το ομογενοποιεις,δεν χρειαζεται μιξερ.

Βγαζεις την βαση απο το ψυγειο,αδειαζεις την γεμιση μεσα,εχεις παραλληλα προθερμασμενο τον φουρνο στον αερα στους 160,και το πετας μεσα για κανα 20λεπτο μεχρι να σφιξει και να μην ειναι νερουλη η γεμιση.Θα δεις οτι εχει φουσκωσει η γεμιση και το μπισκοτο θα εχει παρει χρωμα.Βγαζεις,το αφηνεις να κρυωσει,και ετοιμαζεις την μαρεγκα.

Πετας σε ενα bowl τα ασπραδια,την πρεζα του αλατιου χτυπας για μισο λεπτο με ενα μιξερακι και σιγα σιγα προσθετεις την ζαχαρη.Μολις την βαλεις ολη,η μαρεγκα ειναι ετοιμη οταν δοκιμασεις και δεν ακους τα κρατσα κρουτσα απο την ζαχαρη.Μολις σφιξει,βαζεις την αχνη να γυαλισει.Εαν εχεις κορνε,την περνας μεσα απο ενα κορνε και την στολιζεις,διαφορετικα με την βοηθεια 2 κουταλιων σουπας κανεις διαφορα σχεδια,ωστοσο μπορεις απλα και να την απλωσεις με μια μαριζ απλα.Εχεις τον φουρνο στους 220-230 βαθμους αερα,την βαζεις για 2-3 λεπτα ισα ισα για την παστεριωση των ασπραδιων.Την βγαζεις και την αφηνεις να ξεκουραστει για τουλαχιστον 3 ωρες.Ιδανικα τρωγεται αφου εχει μπει ψυγειο.

 

ποιο πολύ για τα 1ο με τα μπιφτέκια σε ρώτησα. αλλά αν κατάλαβα καλά είναι δικές σου συνταγές....νομιζω κάπου εκτός σπιτιού...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ενα μικρο πακετάκι που μολις κατεφθασε απο Παρισι για να με γλυκανει :D

Ταλαιπωρηθηκαν λιγο κατα τη μεταφορα, αλλα η γευση μετραει

 

20170727_022743.jpg

 

Άνετα βάφεις νύχια με αυτά 

Link to comment
Share on other sites

 

21 hours ago, karmen1983 said:

Ενα μικρο πακετάκι που μολις κατεφθασε απο Παρισι για να με γλυκανει :D

Ταλαιπωρηθηκαν λιγο κατα τη μεταφορα, αλλα η γευση μετραει

 

20170727_022743.jpg

 

 

Είναι ωραία αυτά; Άμα καταφέρω να πάω Στρασβούργο, που είναι λιγότερο από 2 ώρες μακριά μου, να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2017 at 2:33 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ενα μικρο πακετάκι που μολις κατεφθασε απο Παρισι για να με γλυκανει :D

Ταλαιπωρηθηκαν λιγο κατα τη μεταφορα, αλλα η γευση μετραει

 

20170727_022743.jpg

 

Laduree? :p 

 

πριν 10 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

 

Είναι ωραία αυτά; Άμα καταφέρω να πάω Στρασβούργο, που είναι λιγότερο από 2 ώρες μακριά μου, να δοκιμάσω;

 

αν σου αρέσει γενικά η μαρέγκα ναι! αλλά έτσι κ αλλιώς να δοκιμάσεις δεν έχεις να χάσεις και τίποτα ;) είναι αφράτα, ελαφριά και σε πολλές γεύσεις, μπορείς να φας μπόλικα για να έχεις σφαιρική άποψη :p:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλά είναι, αλλά αν μείνουν πάνω από μέρα, κάνουν για βότσαλα :p Τουλάχιστον τα ελβετικά, που έπαιρνα από τα Sprungli (εμείς στο χωριό τα λέμε luxemburgerli, οι γάλλοι τα λένε macaron

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν γιατι δεν ειναι πολυ γλυκα και δε λιγωνουν. Ειδικα οσα ειναι με γεύση φρουτων ειναι απο τα αγαπημενα. Υπαρχουν και γλυκα γλυκα ειδικα οσα ειναι με καμια γκαναζ αλλα δεν τα προτιμαω.

 

Τωρα για τα μακαρονς και αν κρατανε ή οχι. Εφαγα και σημερα και αφησα 2 για αυριο. Δεν εχουν διαφορά τουλαχιστον αυτα. Δεν μου ετυχε να φαω απο αλλου περα απο Παρισι και εδω ελλαδα απο τα fresh. Μπορει να μη ξημερωθηκαν τα δευτερα για να εχω αποψη μιας και πεσαμε πανω 5 ατομα αλλα δεν μου αρεσαν.

 

Το κακο ειναι οτι ειναι ακριβο γλυκισμα. Στα fresh αν θυμαμαι καλα παει 1ευρω περίπου το κομματι. Αυτα απο Παρισι ηταν 20 ευρω τα 8 κομματια.

 

Αξιζουν παντως για δοκιμή ειδικα σε αυτους που δεν ειναι λατρες του γλυκου γλυκου οπως εγω πχ.

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2017 at 8:58 AM, Nameless1 said:

 

 

αν σου αρέσει γενικά η μαρέγκα ναι! αλλά έτσι κ αλλιώς να δοκιμάσεις δεν έχεις να χάσεις και τίποτα ;) είναι αφράτα, ελαφριά και σε πολλές γεύσεις, μπορείς να φας μπόλικα για να έχεις σφαιρική άποψη :p:p

 

Πήγα Στρασβούργο σήμερα και έφαγα ένα με γεύση λεμόνι. Μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά η κρέμα μέσα.

Πολλά δεν μπορείς να φας, γιατί έκανε 1,20 ευρώ το ένα το mini μέγεθος, που είναι μια μπουκιά. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν υπερβολή, αλλά ήταν πια αργά όταν το κατάλαβα :p

 

Βέβαια οι πίτες αυτές είναι πιο μικρές από τις τυπικές ελληνικές. Περίπου 12-15cm διάμετρο έχουν. Μεγάλες ελληνικές πίτες δεν βρίσκω εδώ στα σούπερ μάρκετ :(

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι 6; Μήπως είναι πίτες σφηνάκι; :p -_-

Δε φαίνονται και τόοοοοοσο μικρές πάντως. Και είναι μπόλικο το κρέας! 

Εγώ θα το είχα καταλάβει από τα πρώτα 2 :hehe: 

 

Πλέον λόγω εντερικού θέματος δε μπορώ να τρώω ντομάτα και ΖΗΛΕΥΩ! :( 

Το τυλιχτό το τρώω μόνο με κρεμμύδι (όχι πάντα), πατάτα και γιαούρτι ή τυροσαλάτα πλέον -_- 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.