Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Οταν παραγγελνω βαζω,αλλα συνηθως βαζουν αρκετες και αλλοιωνεται η γευση και δεν καταλαβαινεις τι σκ*** τρως.

Ασε που γεμιζεις με τοσο αμυλο γρηγορα.

Μαιντανος/κρεμμυδι/ντοματα τζατζικι + χοιρινο απο μπουτι pwns

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα τυλιχτα ειτε με σουβλακι ειτε με γυρο, οι πατατες αλοιωνουν τη γευση. Τα προτιμω χωρις πατατες. Ειδικα αυτες που εχουν στα ψητοπωλεια που δεν ξερουμε καθε ποτε αλλαζουν το λαδι στη φριτεζα κτλπ. Η πιτα ψηνεται επιτοπου, το ιδιο και τα σουβλακια. Ο γυρος ειναι λιγο ρισκο και αυτος απο ποτε ειναι. Στα σπιτικα τυλιχτα μπορεις πολυ απλα να εχεις σε ενα πιατο πατατες με μπολικη ριγανη να τσιμπαει οποιος θελει. Αν θελεις και αν μπορεις, μπορουμε να βρεθουμε Καλλιθεα, να σε παω σε ενα μαγαζι να φας τα καλυτερα σουβλακια που εχεις φαει ποτε.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οι ρωσσίδες το έχουν χαλάσει

πριν 19 λεπτά, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Στα τυλιχτα ειτε με σουβλακι ειτε με γυρο, οι πατατες αλοιωνουν τη γευση. Τα προτιμω χωρις πατατες. Ειδικα αυτες που εχουν στα ψητοπωλεια που δεν ξερουμε καθε ποτε αλλαζουν το λαδι στη φριτεζα κτλπ. Η πιτα ψηνεται επιτοπου, το ιδιο και τα σουβλακια. Ο γυρος ειναι λιγο ρισκο και αυτος απο ποτε ειναι. Στα σπιτικα τυλιχτα μπορεις πολυ απλα να εχεις σε ενα πιατο πατατες με μπολικη ριγανη να τσιμπαει οποιος θελει. Αν θελεις και αν μπορεις, μπορουμε να βρεθουμε Καλλιθεα, να σε παω σε ενα μαγαζι να φας τα καλυτερα σουβλακια που εχεις φαει ποτε.  

το δημητράκη λες?

Link to comment
Share on other sites

Ε κρατικό μυστικό είναι και δεν μας το λες; Πες και σε εμάς που είμαστε Καλλιθέα και δεν ξέρουμε ποιο είναι το καλύτερο σουβλατζίδικο. 

Εγώ έχω στο μυαλό μου το γιοφύρι, που είναι και δίπλα στο σπίτι και πετάγομαι και παίρνω. Εσύ μπορεί να λες οποιοδήποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως σουβλατζιδικο με την εννοια που ολοι μας γνωριζουμε. Ειναι Ρωσικο μαγαζι και εχει ρωσικα σουβλακια, οχι τυλιχτα με πιτα. Βαλεντινα λεγεται το μαγαζι. Τα ρωσικα σουβλακια ειναι πολυ μεγαλυτερα σε μεγεθος απο οτι τα δικα μας και συνοδευονται με πατατες τηγανιτες (σπιτικες 100%) και στρογγυλο φρεσκοψημενο ψωμακι που λεγεται λιπιοσκα. Εχουν επισης και διαφορες πικαντικες-καυτερες σως που μπορεις να το συνοδεψεις οπως το τσατσιμπελι.  Υπαρχει σε χοιρινο, αρνι και γαλοπουλα. Η γαλοπουλα ειναι πολυ ζουμερη και σε καμια περιπτωση αυτο το στεγνο-σφιχτο-αγευστο που εχουμε συνηθησει στα σουβλακια κοτοπουλο. 

20161226_124507.jpg

  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, είναι σε σημείο που δεν περνάω και πολύ συχνά και δεν το είχα παρατηρήσει :)

Αν αξίζει , θα γίνει επίσκεψη, δεν τα χάνω κάτι τέτοια :p 

Τα καυτερά πάντως δυστυχώς , δεν είναι για μένα (βασικά για το έντερό μου)... 

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση η Βαλεντίνα. Σασλίκ λέγεται το «σουβλάκι» κι είναι μερίδα όχι τυλιχτό. Τα πιροσκί τρομερά, το ψωμάκι (λιπιόσκα) πολύ καλό, οι σαλάτες μου αρέσουν. Το στρογγανώφ οκ αλλά δεν με ενθουσιάζει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

σου έδωσε τον χάρτη, αν ξέρεις από Καλλιθέα είναι χαμηλά στο ύψος της Αγίας Ελεούσας σε μία παράλληλη της Θησέως (Λυκούργου). Υπάρχουν άλλα δύο ρώσσικα/ποντιακά εκεί που θεωρούνται καλά (Ευτύχιος και Πρεμιέρα) αλλά δεν έχω πάει. Ξεχνώ ποιος φίλος εδώ είχε αναφέρει πριν μερικούς μήνες ότι σασλίκ πολύ καλό κάνουν και κάπου προς Μενίδι μεριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.