Jump to content



TheLab.gr V3 Bugs


DJD

Recommended Posts

τι ακριβως πρεπει να ενεργοποιησω ωστε να μου ερχεται ειδοποιηση

 

μάλλον τη γραμμή Ειδοποίησέ με όταν κάποιος παραθέτει μια δημοσίευσή μου/Λίστα Ειδοποιήσεων εδώ: http://www.thelab.gr/index.php?app=core&module=usercp&tab=core&area=notifications   

 

αλλά περίμενε να στο επιβεβαιώσει άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Grunt ειμαι εκτος. Θα δω τις ρυθμισεις σου με τη πρωτη ευκαιρια. Κατι δεν εχεις ενεργοποιησει σιγουρα :)

Και χρωσταω και μια απαντηση στον κοσμα πιο πανω :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να αποθηκεύσω, είναι οι συζητήσεις. Από ότι κατάλαβα, στα features της νέας πλατφόρμας υπάρχει η δυνατότητα για αποθήκευση των συνομιλιών και δεν καταλαβαίνω το πως. Αν γίνεται δε βρίσκω το πως, αν όχι γράψε λάθος και sorry για την ταλαιπωρία.

 

 

 

Κάτω από το τελευταίο pm,στα δεξιά,μέσα στην κάθε συζήτηση γραφει "ενεργές συζητήσεις".

 

Κάνε mouseover . . .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς thanks γιατί πλέον μπορώ να μετακινήσω μνμτα σε άλλους φακέλους. Πριν δεν τους εμφάνιζε η dropdownlist.

 

Όταν εννοώ τα εικονίδια, σύμφωνα με το Help που περέθεσα στο προηγούμενο ποστ, κάτω από τη συζήτηση πχ εμφανίζει την καμπάνα κίτρινη αν είναι ενεργοποιημένες οι ειδοποιήσεις και την καμπάνα με την κόκκινη γραμμή αν είναι απενεργοποιημένες.

Ή για παράδειγμα το κίτρινο τριγωνάκι με το θαυμαστικό για report. (στο help το έχει εκεί που λέει για 'Reporting a message').

Αυτά εγώ τα βλέπω μόνο στο help και όχι και στα μνμτα.

 

Αυτό που θέλω να αποθηκεύσω, είναι οι συζητήσεις. Από ότι κατάλαβα, στα features της νέας πλατφόρμας υπάρχει η δυνατότητα για αποθήκευση των συνομιλιών και δεν καταλαβαίνω το πως. Αν γίνεται δε βρίσκω το πως, αν όχι γράψε λάθος και sorry για την ταλαιπωρία.

 

ΥΓ: σήμερα προστέθηκαν και τα ενδιαφέροντα και το επάγγελμα

 

Εχω ψιλομπερδευτεί με τα εικονίδια που λες αλλά θα το ξαναδιαβάσω :p

Για την αποθήκευση των pm σου απάντησε ο @rastafari,

 

τι ακριβως πρεπει να ενεργοποιησω ωστε να μου ερχεται ειδοποιηση στα mention που μου κανουνε ? προς το παρων δεν εχω λαβει ουτε μια :S

Πρέπει να είσαι οκ τώρα. Είχες κάνει disable τις άμεσες ειδοποιήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τα εικονίδια που είναι κυκλωμένα με κόκκινο, στα σημεία που αναφέρει το help.

 

post-45987-0-03418000-1417688784_thumb.p


Απλά για τα πμ νόμιζα ότι μπορούσα να τα κάνω μαζικά και όχι κάθε συζήτηση ξεχωριστά :)


Και ανα συζήτηση που υπάρχει η δυνατότητα αποθήκευσης, καλή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Είναι το σύστημα που είχε η IP Board αν δεν κάνω λάθος σε παλαιότερη έκδοση. πλέον αντι για πράσινο βελάκι έχεις κουμπί απάντηση. Αντί το κουδουνάκι έχει ON/OFF κλπ :)

 

 

παίζει βέβαια να τα έχει αλλάξει και ο @jpavly,  δεν είμαι σίγουρη 100% μιας και το αισθητικό κομμάτι το έχει αναλάβει αυτός :)

Link to comment
Share on other sites

έχω θέμα με τα πμς μου τα έχει κρατήσει όλα και δεν μπορώ να στείλω τίποτις

 

Sorry αλλά τώρα το είδα :(

 

Ληγμένη βοήθεια αχρείαστη να είναι . . .

 

post-59630-0-91647600-1417732186_thumb.p

 

Εσύ μπορεί να είσαι οκ κάποιος άλλος μπορεί να κάνει search και να πέσει πάνω του :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τα εικονίδια που είναι κυκλωμένα με κόκκινο, στα σημεία που αναφέρει το help.

 

attachicon.gif00.png

Απλά για τα πμ νόμιζα ότι μπορούσα να τα κάνω μαζικά και όχι κάθε συζήτηση ξεχωριστά :)

Και ανα συζήτηση που υπάρχει η δυνατότητα αποθήκευσης, καλή είναι.

Το help είναι γραμμένο πάνω στο default style και δεν ισχύουν όλα.

 

Στα PM υπάρχουν κουμπιά που γράφουν "Απάντηση", "Αναφορά", "Προσθήκη" ολογράφως, όπως και στην πλειοψηφία του φόρουμ.

 

Αν θα επιλέξεις κάποια συζήτηση να μην στέλνει ειδοποιήσεις, θα σου εμφανίσει ένα tag "Χωρίς Ειδοποιήσεις" δίπλα της. Μόλις παρατήρησα ωστόσο ότι το link "Αλλαγή ειδοποιήσεων σε OFF/ON" δεν φαίνονταν καλά, οπότε τώρα θα τα βλέπετε μια χαρά.

 

Επίσης, μπορείτε να τα κάνετε select από δεξιά και να επιλέξετε κάτω κάτω την αλλαγή των ειδοποιήσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. Απλά για να μη σας τα πρήζω κοίταξα πρώτα το help και επειδή κάποια θεματάκια υπήρχαν (τα διόρθωσε η Αγάπη), νόμιζα ότι και τα εικονίδια είναι bug. Μερικά κουμπιά τα είχα δει. Δεν κάθησα όμως να ψάξω για όλα. Ίσως θα ήταν καλό πάντως να σβηστούν τα εικονίδια από το help, ή να προστεθούν πάνω στα κουμπιά.

Thanx για την ανταπόκριση πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν, έχω ένα θέμα με τον τρόπο που το φόρουμ σε πάει στο τελευταίο αναγνωσμένο, το εξηγώ με παράδειγμα παρακάτω

 

Μπαίνω και παρακολουθώ 10-20 θέματα που με ενδιαφέρουν 2 φορές τη μέρα, μια από το γραφείο το πρωί και μία από το σπίτι το απόγευμα. Και στις 2 περιπτώσεις είμαι συνδεδεμένος και όχι επισκέπτης.

 

Προ V3

Μπαίνω από το σπίτι σε καινούριο θέμα με 10 ποστς, με πάει στο πρώτο, διαβάζω μέχρι το 10, παώ στη δουλειά το πρωί και έχουν γραφτεί άλλα 10, πατάω και με πάει στο 11, γυρνάω σπίτι, έχουν γραφτεί άλλα 10, με βάζει στο 21, δηλαδή ήξερε ότι ο χρήστης Χρήστος έχει διαβάσει μέχρι το 10, 20 κλπ άσχετα με το pc που χρησιμοποιήθηκε

 

Με το V3

Διαβάζω σπίτι τα 10 πρώτα, όταν μπω από το pc της δουλειάς θα με ξαναβγάλει στο πρώτο ποστ του θέματος, θα σκρολάρω μέχρι το 11, θα διαβάσω μέχρι το 20, μετά θα πάω σπίτι, θα με βγάλει στο 11! Δηλαδή θυμάται κάθε pc μέχρι που έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο pc και μόνο. (αποθηκεύονται στα cookies ενώ παλιά αποθηκεύονταν σε κάποιο log του κάθε χρήστη στο server?)

 

Επειδή με βολεύει αφάνταστα να ανοίγω όλα τα θέματα που παρακολουθώ από 2-3 φόρουμς σε tabs (με το extension multi links, με μια κίνηση κιόλας :metal: ), να τα αφήνω να φορτώνουν και να τα διαβάζω με την ησυχία μου, με έχει χαλάσει να ψάχνω μέχρι πιο ποστ διάβασα κάθε φορά. Ρώτησα τον αστρολάβο και μου είπε ότι δεν είναι feature, οπότε το αναφέρω εδώ.

 

 

 

Άλλο θέμα, σε firefox μόλις πρόσεξα ότι στη γρήγορη απάντηση που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις paste με το ποντίκι, χάνεται ο κέρσορας και δεν μπορείς να τον ξαναενεργοποιήσεις, δηλαδή σαν να απενεργοποιείται το πλαίο της γρήγορης απάντησης. Είναι κλασικό θέμα που είχε εδώ και 10 γενιές ο firefox στο outlook, παλιά hotmail και δεν το είχα συναντήσει αλλού, μόνο εδώ σήμερα.

 

Και επειδή έγινε αυτό και αναγκάστηκα να κάνω reload και έχασα το μισό ποστ που γράφω, εκτίμησα απεριόριστα την αυτόματη αποθήκευση που βάλατε :wub:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν, έχω ένα θέμα με τον τρόπο που το φόρουμ σε πάει στο τελευταίο αναγνωσμένο, το εξηγώ με παράδειγμα παρακάτω

 

Μπαίνω και παρακολουθώ 10-20 θέματα που με ενδιαφέρουν 2 φορές τη μέρα, μια από το γραφείο το πρωί και μία από το σπίτι το απόγευμα. Και στις 2 περιπτώσεις είμαι συνδεδεμένος και όχι επισκέπτης.

 

Προ V3

Μπαίνω από το σπίτι σε καινούριο θέμα με 10 ποστς, με πάει στο πρώτο, διαβάζω μέχρι το 10, παώ στη δουλειά το πρωί και έχουν γραφτεί άλλα 10, πατάω και με πάει στο 11, γυρνάω σπίτι, έχουν γραφτεί άλλα 10, με βάζει στο 21, δηλαδή ήξερε ότι ο χρήστης Χρήστος έχει διαβάσει μέχρι το 10, 20 κλπ άσχετα με το pc που χρησιμοποιήθηκε

 

Με το V3

Διαβάζω σπίτι τα 10 πρώτα, όταν μπω από το pc της δουλειάς θα με ξαναβγάλει στο πρώτο ποστ του θέματος, θα σκρολάρω μέχρι το 11, θα διαβάσω μέχρι το 20, μετά θα πάω σπίτι, θα με βγάλει στο 11! Δηλαδή θυμάται κάθε pc μέχρι που έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο pc και μόνο. (αποθηκεύονται στα cookies ενώ παλιά αποθηκεύονταν σε κάποιο log του κάθε χρήστη στο server?)

 

Επειδή με βολεύει αφάνταστα να ανοίγω όλα τα θέματα που παρακολουθώ από 2-3 φόρουμς σε tabs (με το extension multi links, με μια κίνηση κιόλας :metal: ), να τα αφήνω να φορτώνουν και να τα διαβάζω με την ησυχία μου, με έχει χαλάσει να ψάχνω μέχρι πιο ποστ διάβασα κάθε φορά. Ρώτησα τον αστρολάβο και μου είπε ότι δεν είναι feature, οπότε το αναφέρω εδώ.

 

 

 

Άλλο θέμα, σε firefox μόλις πρόσεξα ότι στη γρήγορη απάντηση που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις paste με το ποντίκι, χάνεται ο κέρσορας και δεν μπορείς να τον ξαναενεργοποιήσεις, δηλαδή σαν να απενεργοποιείται το πλαίο της γρήγορης απάντησης. Είναι κλασικό θέμα που είχε εδώ και 10 γενιές ο firefox στο outlook, παλιά hotmail και δεν το είχα συναντήσει αλλού, μόνο εδώ σήμερα.

 

Και επειδή έγινε αυτό και αναγκάστηκα να κάνω reload και έχασα το μισό ποστ που γράφω, εκτίμησα απεριόριστα την αυτόματη αποθήκευση που βάλατε :wub:

Μόλις το δοκίμασα αυτό που λες με 2 browsers γιατί δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

 

Δηλαδή, έπιασα ένα θέμα που δεν έχω ανοίξει ποτέ, με το bullet icon αριστερά και με πήγε στη σελίδα 1. Μπαίνω από τον δεύτερο browser με το ίδιο icon και με πάει στη σελίδα 2, αφού θεωρεί ότι διάβασα τη σελίδα 1. Μπαίνω πάλι στον πρώτο browser, πατάω το ίδιο icon και με πάει στη σελίδα 3.

 

Μήπως πατάς κάπου αλλού; Κάνε δεξί κλικ και κάνε copy το link που πατάς να το δούμε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

@chrooooo, υπάρχει περίπτωση το πρόβλημά σου να οφείλεται στο multi links; Κι εγώ διαβάζω από 3-4 διαφορετικές συσκευές και δεν είχα το πρόβλημα που περιγράφεις. Πχ το αφήνω στον σταθερό, συνεχίζω στο τάμπλετ και το πιάνω στο φορητό... κάθε φορά με πηγαίνει στο νεότερο αδιάβαστο μήνυμα.

 

Προσωπικά θα έκανα τις εξής δοκιμές:

* Είσοδο στο φόρουμ σε private window, ανάγνωση μερικών μηνυμάτων, συνέχεια από άλλη συσκευή -έλεγχο για το πρόβλημα.

* Απενεργοποίηση των extensions, διαγραφή cookies, ανάγνωση μερικών μηνυμάτων, συνέχεια από άλλη συσκευή -έλεγχο για το πρόβλημα.

 

Ανάλογα με το ποιο από τα δύο θα δουλέψει, θα έχεις την απάντηση στο τι φταίει. :T:

Link to comment
Share on other sites

αξιόλογα πολυμέσα, από firefox, copy link location

 

http://www.thelab.gr/topic/71554-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-thinklab/?view=getnewpost

 

και αφού διάβασα μέχρι τέλους, μπήκα από chrome, με πήγε στο τελευταίο τελευταίο μήνυμα, του filthy dwarf, οπότε θεώρησα πως είναι θέμα του firefox και όχι του φόρουμ. Δοκίμασα σε 2-3 ακόμα θέματα από chrome, έπαιζαν μια χαρά, αλλά όταν μπήκα στις απογειώσεις NASA, με πήγε σε πόστ στις 11 το πρωί σήμερα, ενώ είχα διαβάσει μέχρι πριν τα απογευματινά ποστς σίγουρα, θυμόμουν το "γύρισε" του χόντα22 και το splashdown σαν άγνωστη λέξη :p

 

 


να προτείνω και κάτι άσχετο? μήπως στο μενού που κατεβαίνει όταν πατάω τις ειδοποιήσεις μου να βάζατε ένα mark as read όπως στο fb? γιατί τώρα σταματάει να τις εμφανίζει μόνο αν ακολουθήσω το λινκ της κάθε ειδοποίησης, ενώ δεν υπάρχει λόγος, εδώ μιλάμε και μου κάνετε mention, τις βλέπω live


ααα άκυρο το τελευταίο τις απενεργοποίησε, απλά άργησε μερικά sec

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.