Jump to content



Desktop PC από το μηδέν


Recommended Posts

Σε ένα budget 2000$ που χωράει 4k monitor είναι αντίστοιχο στο δικό σας budget των 700$ η z97 μητρική, είναι πολυτέλεια τώρα, αυτό λέμε. Απλά επειδή εσύ έχεις αναλάβει να βάλεις στη "τεχνολογία" τον άνθρωπο, εσυ θα του φτιαξεις και τις ανάγκες του, σαν την Apple ένα πράγμα [emoji12] [emoji12]

Έχεις άδικο. Σε όλο το νήμα αυτό που επεδίωξα είναι να γραφτούν όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες, και μάλιστα με όσο το δυνατόν πιο λεπτομερείς αιτιολογήσεις, ακριβώς για να διευκολυνθεί ο ξάδελφος στην απόφασή του και για να μην "κατηγορηθώ" εγώ πως του επιβάλλω τη δική μου άποψη.

Σου ξαναλέω, πως στη δική μου τελική σύνθεση έχω SSD και στην εκτός και στην εντός μπάτζετ εκδοχή της.

Δεν είναι ωραίο να επιμένεις να επιβάλλεις τη γνώμη σου στον άλλον, ειδικά όταν έχει ήδη αποφασίσει. Ούτε είναι ωραίο να επιχειρείς επίμονα να του αποδείξεις πως ντε και καλά έχει κάνει λάθος. Δεν πρέπει να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. Αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου άποψη.

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω κανενα τετοιο σκοπο,να επιβαλω καμμια αποψη.

Οποιος ανοιγει θεμα και ρωταει,αυτοματα ζηταει την αποψη που εχει διαμορφωσει ο καθενας ξεχωριστα.

Αν ειχες καταληξει απο πριν δεν εχει σκοπο και το θεμα.

Εγω προσωπικα θεωρω πως εχει γινει λαθος,φυσικα δεν θα σου βαλω το μαχαιρι στο λαιμο να βαλει ssd σωνει και ντε.

Δεν ειναι ο σκοπος μου να ερθω σε κοντρα μαζι σου απλα με αφορμη ενα αλλο post πιο πισω,ειπα να μπω στη κουβεντα

Εγω θελω τουλαχιστον το pcακι να βγει καλο και να μην εχετε θεμα με τοση μουρμουρα και να το εχετε μεχρι τα βαθια γεραματα :D  :D  :p  :p

Link to comment
Share on other sites

Απ την μια διαβάζω σφιχτό budget μέτριες απαιτήσεις απ την άλλη βλέπω m.2 - broadwell σε βάθος ετων... Αγόρασε σήμερα δλδ για να το χαρεί σε καμία 3ετια? Προφανώς και δεν πήρε τα μέγιστα απ τα λεφτά που έδωσε ο ξάδερφος αφού έχει μια μητρική που θα κάθεται για 3 χρόνια να περιμένει cpu και γρήγορο δίσκο.

Το ερώτημα μου είναι αν ο ξάδερφος ξέρει τι είναι το m.2 γιατί μπήκε στην συζήτηση εξ αρχής και εν τέλει έγινε και κριτήριο επιλογής.

Epic fail για μένα όλο το θέμα αλλά τουλάχιστον είναι καλό γιατί αναφέρθηκαν λογικές απόψεις και συνθέσεις ανάλογες του budget. Αλλά η τελική αγορά καμιά επαφή με πραγματικότητα σε κανένα επίπεδο.

Μιλάμε για 3 χρόνια ενώ βλέπουμε τις απαιτήσεις να αλλάζουν κάθε 3 μήνες μην ξέροντας καν την κατεύθυνση..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συμπερασμα 

1) εκανες το φερεφωνο χωρις λογο τοσο καιρο , που καταληγει στο 

2) αμα καποιος πραγματικα ενδιαφερεται , δεν θα του πεσει ο κολος να μπει και να κανει νεο τοπικ 

3) τοσα ατομα χαλασαν σαλιο , ωπ σορρυ , χαλασαν joule για να πληκτρολογουν για να (τον) βοηθησουν να μην κανει μ@λ@κι@ , ειδικα την στιγμη που χρηματα για κατι τοπ δεν υπηρχαν 

 

σε παραπανω ποστ αναφερεις 

καλυτερη καρτα δυκτυου 

καλυτερος ηχος 

m.2 port 

 

δυστυχος και ευτυχος ο ξαδελφος θα μαθει με τον χειροτερο , αλλα αποδοτικοτερο τροπο οτι ολα αυτα ειναι βλακειες 

τελος αν ειχε παει σε ενα πλαισιο , θα χε κανει την δουλεια του μια ωρα αρχιτερα 

 

τελος , θα πρεπε να σκεφτει πως αμα του ηταν δυσκολο να μαζεψει χρηματα για pc (δεδομενου του budget), θα του ειναι εξισου δυσκολο να μαζεψει 100-150 για εναν SSD/m.2 με αποτελεσμα να μην το αλλαξει ποτε , αλλα ετσι και αλλιως θα ειναι καλυμενος με την λογικη του "κανει την δουλεια του "

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Απ την μια διαβάζω σφιχτό budget μέτριες απαιτήσεις απ την άλλη βλέπω m.2 - broadwell σε βάθος ετων... Αγόρασε σήμερα δλδ για να το χαρεί σε καμία 3ετια? Προφανώς και δεν πήρε τα μέγιστα απ τα λεφτά που έδωσε ο ξάδερφος αφού έχει μια μητρική που θα κάθεται για 3 χρόνια να περιμένει cpu και γρήγορο δίσκο.

Το ερώτημα μου είναι αν ο ξάδερφος ξέρει τι είναι το m.2 γιατί μπήκε στην συζήτηση εξ αρχής και εν τέλει έγινε και κριτήριο επιλογής.

Epic fail για μένα όλο το θέμα αλλά τουλάχιστον είναι καλό γιατί αναφέρθηκαν λογικές απόψεις και συνθέσεις ανάλογες του budget. Αλλά η τελική αγορά καμιά επαφή με πραγματικότητα σε κανένα επίπεδο.

Μιλάμε για 3 χρόνια ενώ βλέπουμε τις απαιτήσεις να αλλάζουν κάθε 3 μήνες μην ξέροντας καν την κατεύθυνση..

 

συμπερασμα 

1) εκανες το φερεφωνο χωρις λογο τοσο καιρο , που καταληγει στο 

2) αμα καποιος πραγματικα ενδιαφερεται , δεν θα του πεσει ο κολος να μπει και να κανει νεο τοπικ 

3) τοσα ατομα χαλασαν σαλιο , ωπ σορρυ , χαλασαν joule για να πληκτρολογουν για να (τον) βοηθησουν να μην κανει μ@λ@κι@ , ειδικα την στιγμη που χρηματα για κατι τοπ δεν υπηρχαν 

 

σε παραπανω ποστ αναφερεις 

καλυτερη καρτα δυκτυου 

καλυτερος ηχος 

m.2 port 

 

δυστυχος και ευτυχος ο ξαδελφος θα μαθει με τον χειροτερο , αλλα αποδοτικοτερο τροπο οτι ολα αυτα ειναι βλακειες 

τελος αν ειχε παει σε ενα πλαισιο , θα χε κανει την δουλεια του μια ωρα αρχιτερα 

 

τελος , θα πρεπε να σκεφτει πως αμα του ηταν δυσκολο να μαζεψει χρηματα για pc (δεδομενου του budget), θα του ειναι εξισου δυσκολο να μαζεψει 100-150 για εναν SSD/m.2 με αποτελεσμα να μην το αλλαξει ποτε , αλλα ετσι και αλλιως θα ειναι καλυμενος με την λογικη του "κανει την δουλεια του "

 

http://www.thelab.gr/topic/140297-desktop-pc-από-το-μηδέν/?p=2105306  :p 

 

Επισης ισχυει http://www.thelab.gr/topic/140297-desktop-pc-από-το-μηδέν/?p=2105241

 

Εφοσον η αγορα εγινε,ολα ειναι για να'χαμε να λεγαμε.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ο ετσιθελισμός και η ειρωνεία δεν προσθέτουν τίποτα το εποικοδομητικό σε οποιαδήποτε συζήτηση. 

 

Το μηχανάκι αυτό ούτε εσείς το πληρώσατε, ούτε εσείς θα το χρησιμοποιήσετε. Ούτε φυσικά εγώ. Αυτός που θα το χρησιμοποιήσει και θα το πληρώσει έχει κάθε δικαίωμα και άποψη να έχει, και την τελική απόφαση να πάρει πριν τα ακουμπήσει, όσο κι αν δεν σας αρέσουν εσάς η εμένα οι τελικές του επιλογές. Εμείς  προσπαθήσαμε να τον βοηθήσουμε να επιλέξει... αυτό δα έλειπε να αρχίσουμε τώρα να τον ειρωνευόμαστε, να τον κοροϊδεύουμε και να τον μειώνουμε, επειδή δεν ακολούθησε στην τάδε ή στην δείνα πρότασή μας (κάτι που μερικοί ήδη το κάνετε, και κατά την άποψή μου δεν είναι προς τιμήν σας).

 

Εν πάσει περιπτώσει, το μηχανάκι είναι έτοιμο από χτες το βράδυ στο eshop. Ο ξάδελφος θα πάει να το παραλάβει με το άνοιγμα, και κατά τις 10 θα ανέβω κι εγώ να στήσουμε drivers, προγράμματα, κλπ.

 

Ελπίζω να μην το έχετε γκαντεμιάσει με τόση γκρίνια κι αρνητισμό :excl: Όταν θα έχω εικόνα, θα γράψω τις εντυπώσεις του ξαδέλφου, καθώς και τις δικές μου.

 

Ευχαριστώ και πάλι όσους συμμετείχαν στο νήμα, είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μελλοντική αναβάθμιση σχεδόν ποτέ δεν έχει νόημα οικονομικό ή επιδόσεων. Θυμάμαι προ τριετίας διαφόρους να σκίζουν τα ιμάτιά τους στα fora προτείνοντας αβέρτα κάτι phenom έναντι του i5 2500K με το επιχείρημα ότι η amd δεν αλλάζει τα σοκετ σαν τα πουκάμισα και δεν θα χρειαστεί σε πιθανή αναβάθμιση να αλλάξουν μητρική. Κι έτσι έγινε. Πηραν 960t, μετά 8120, μετά 8320, σκάσαν καμιά 450αρια ευρώ για τους επεξεργαστές, ήταν πάλι πισω από τον 2500Κ, αλλά η αναβάθμιση πέτυχε... Δεν άλλαξαν μητρική.

 

Στον ταχέως εξελισσόμενο κόσμο του hardware, παίρνεις αυτό που μπορείς τη δεδομένη χρονική στιγμή και πορεύεσαι. Όταν και αν αξιοποιήσεις τις επιπλέον δυνατότητες που προαγόρασες, αυτές θα είναι ήδη παρωχημένες ή θα προσφέρονται τζαμπέ σε νέες υλοποιήσεις. Δεν θέλω να σκέφτομαι αυτούς που τα χαν στάξει για μητρικές με thunderbold... Η για να παω πιο πίσω, αυτούς που τα σκάσανε για μητρικές και μνήμες rambus...

μονο μια διευκρινηση, γιατι δεν μου αρεσει να δημιουργουνται εντυπωσεις χωρις λογο..!!

 

οι Phenom II βγηκαν το 2009, οταν η Ιντελ ειχε τους i5-750/760...!!!  

 

ο ι5-2500Κ  βγηκε το 2011..!  2 χρονια μετα..!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mιλάω για το διάστημα που κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα. Τις θυμάσαι και συ αυτές τις συζητήσεις. Σίγουρα. Άλλωστε λέω "προ τριετίας" δλδ το 2011.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απλώς διευκρινισα το χρονικό διαστημα, γιατί δεν συγκρίνονται 2 επεξεργαστές με 2 Χρόνια διαφοράς...!!
Συγκρίνεις ίδιας περιόδου...!

 

EDIT η μεγαλη διαφορα ομως ειναι στις μητρικες, οπου εκει η AMD εχει αυτο το πλεονεκτημα, οτι καποιες (σιγουρα οχι ολες..) απο τις μητρικες του 2010, κυριως με 890 chipset, αλλα ακομα και 760 chipset (που κυκλοφορει ακομα..!) υποστηριζει τους FX..! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mιλάω για το διάστημα που κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα. Τις θυμάσαι και συ αυτές τις συζητήσεις. Σίγουρα. Άλλωστε λέω "προ τριετίας" δλδ το 2011.

Αυτο το διαστημα οντως ηταν ακριβως ετσι οπως το περιεγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανάκι πετάει, καλύτερα από ότι περίμενα (ο ξάδελφος απλά εκστασιάστηκε).

 

Το rating index των Win 7 που βρήκα πρόχειρο για να πάρω μια 1η εικόνα, με άριστα το 7.9 έδωσε 7.5 στην cpu, 7.7 στην RAM, 7.9 στην GPU (2D και 3D) και 5.9 στον δίσκο. Το Tomb Raider 2013 σε HD σε Ultra settings έδωσε στο εσωτερικό του benchmark 45 fps avg (30 min) ενώ σε High προς Utlra settings (νορμάλ μαλλιά, ένα κλικ κάτω τα textures, ένα κλικ κάτω οι σκιές) καρφώθηκε στα 60 fps... πάντα με vsynch on.

Το ETS2 1.14.2s σε HD φουλ settings πήγαινε βελούδο μέχρι και το 150% scaling. Στο 200% scaling άρχισε να κάνει τα πρώτα σπασίματα (για την κάρτα έδινε ως max επιλογή 400% scaling, αλλά recommended είχε 100%).

Σε 2 ξεζιπαρίσματα (7zip) ταυτόχρονα της τάξης των 6Gb το καθένα, το cpu load δεν ξεπέρασε το 50%.

Χρόνος για λεπτομερή τεστς δεν υπήρχε. Εν καιρώ.

Θα ήθελα να σταθώ λίγο και στο eshop.gr, γιατί καλό είναι νομίζω να ακούγονται και τα καλά των μαγαζιών, όχι μόνο τα κακά τους. Εν ολίγοις, το eshop.gr ήταν απλά άψογο! Το μηχανάκι παραδόθηκε 2 μέρες νωρίτερα (είχαν πει Κυριακή με Δευτέρα, Παρασκευή απόγευμα στάλθηκε sms στον ξάδελφο πως το μηχανάκι βρίσκεται ήδη στο υποδεδειγμένο σημείο παραλαβής). Η συναρμολόγηση ήταν σωστή και όλα τα καλώδια δεμένα και τακτοποιημένα όμορφα!

Τα πάντα κύλησαν ομαλά (btw, πήγα στον ξάδελφο χτες στις 10.30 το πρωί, και γύρισα σπίτι μου σήμερα το πρωί στις 7:00).

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν με τη συμμετοχή τους στο νήμα.

Έγινε επεξεργασία από migf1
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ειναι η καλυτερη περιοδος για νεο πισι η για αναβαθμιση τα χριστουγεννα. Καλοριζικο και να το χαρειτε οσο δεν παει. Η ιδεα του ssd τωρα φανταζομαι θα του φαινεται ψιλα γραμματα και ανουσια αλλα προσπαθησε καποια στιγμη να τον πεισεις να βαλει. Εκει να δειτε εξταση που θα παθετε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές!

 

Δεν έχω μιλήσει με τον ξάδελφο από προχτές που του έστησα το μηχανάκι. Πιθανόν να ξανανέβω τον Σ/Κ που μας έρχεται, για να βάλουμε κι άλλο software, κι αν έχουμε χρόνο θα δοκιμάσω να τεστάρω θερμοκρασίες, loads, κλπ.

Για SSD, λογικά θα περιμένουμε να φτηνύνουν, να πληθύνουν (άρχισαν ήδη όλες οι εταιρείες να βγάζουν ή να ανακοινώνουν PCIe υλοποιήσεις) ενδεχομένως και να καλυτερέψουν οι m.2 PCIe Gen-2 x4. Τώρα είναι ακόμα λίγο χαώδης η κατάσταση. Για παράδειγμα, τον Samsung XP941 256Gb το eshop τον έχει €318,00, στην Αυστραλία το RamCity τον έχει AUD$324.99 (= €216,00), ενώ στην Αμερική το Newegg άρχισε ήδη να τον ρίχνει από $299,00 σε $249,00 (= €205,00).

Χρόνια πολλά σε όλους!

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτας τετοιους σκληρους βρε.. Με ενα κατοσταρικο πανω κατω παιρνεις 256αρι ssd σφαιρατο! Και μιας και σ αρεσει να ψαχνεις λεπτομερειες και χαρακτηριστικα... Το ξερεις οτο ενας σκληρος πανω στη μητρικη θα μειωσει το x16 της καρτας γραφικων στο x8; Ουσιαστικη διαφορα δεν υπαρχει απ οτο εχω διαβασει, αλλα ουτε και μεταξυ ενος m.2 σε σχεση μ εναν κανονικο ssd. Τα θεωρω πολλα και ανουσια λεφτα το να παρεις τετοιο drive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.