Jump to content



Samsung 850 series


Recommended Posts

Ή θα περάσεις τους τελευταίους drivers από το σαιτ της Intel ή από από Fernando μεριά τους οποίους και προτιμώ.

 

http://www.win-raid.com/t25f23-Which-are-the-quot-best-quot-Intel-AHCI-RAID-drivers.html

 

Δοκίμασε τους drivers από το σαιτ της μητρικής σου

 

https://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS-VIII-HERO/HelpDesk_Download/

 

Το rapid mode δεν χρειάζεται είναι η γνώμη μου.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το rapid mode δεν χρειάζεται είναι η γνώμη μου.

 

Το rapid mode έχει φάει άκυρο και από μένα. Σε 2-3 διαφορετικά συστήματα που το δοκίμασα, δημιούργησε θέματα και στην πραγματική καθημερινή χρήση δεν προκύπτει κάποια διαφορά, παρά μόνο σε bench. Δεν ξανασχολούμαι με δαύτο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Παρελαβα και εγω τον 850 evo 250gb , τα νουμερα του μου φαινονται λιγο περιεργα . Ειναι σε AHCI mode το trim κανονικα ενεργοποιημενο και σε sata 3 . (Μητρικη εχω asus crosshair iv formula)

 

https://s32.postimg.org/ycxzwjnc5/image.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, baggio2121 said:

Εχεις βαλει το intel rapid storage technology ; πρεπει να εγκαταστησεις και αυτο . δεν ξερω τα δικα μου . οταν τον ανοιξω θα σου τα πω

Έχει amd. 

 

6 hours ago, rafail1994 said:

Παρελαβα και εγω τον 850 evo 250gb , τα νουμερα του μου φαινονται λιγο περιεργα . Ειναι σε AHCI mode το trim κανονικα ενεργοποιημενο και σε sata 3 . (Μητρικη εχω asus crosshair iv formula)

 

https://s32.postimg.org/ycxzwjnc5/image.png

Δοκίμασε με amd sata drivers και επέλεξε από τα power options το High Performance. Αν θες ανέβασε και ένα screenshot από το AS SSD Benchmark.

Link to comment
Share on other sites

Από drivers είμαι με την τελευταία έκδοση . Εαν επιλέξω High Performance δεν θα δουλεύει ο επεξεργαστής συνέχεια στο τέρμα ;

 

Και το As ssd

 

as_ssd_bench_Samsung_SSD_850_15_7_2016_1

 

Έγινε επεξεργασία από rafail1994
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο site της amd κατέβασα τους τελευταίους που εχει και τους εγκατέστησα .Τώρα που δοκιμάζω να τους εγκαταστήσω (μην τυχον και δεν μπήκαν)  μου λέει οτι είναι εγκατεστημένοι.

Πρέπει κανω κατι άλλο ;

Έγινε επεξεργασία από rafail1994
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν εγκατεστημένοι αντί για "storahci" θα έγραφε "amd_sata". Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις καλύτερα νούμερα με τους amd drivers. Θεωρώ ότι τα νούμερα είναι οκ. Για amd πάνω κάτω αυτά είναι. Μην τρελαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δείχνει οτι είναι εγκατεστημένοι αφού τους έκανα εγκατάσταση .

Στην αρχή μου φάνηκαν πολύ περίεργα τα νούμερα και αγχώθηκα λίγο μην έχει κανένα θέμα ο ssd , το έψαξα λίγο και στο internet , αρκετοί με την μητρική μου πάνω κάτω ίδια νούμερα έχουν . Δεν θα το σκαλίσω άλλο αφού δουλεύει μια χαρά !! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά με τα windows 10 εάν δεν πας από διαχείριση συσκευών να το κάνεις χειροκίνητα δεν πρόκειται να περαστούν με τίποτα οι drivers .

 

Πριν

prin1.pngprin2.png

 

 

Μετα

meta1.pngmeta2.png

 

Μικρές οι διάφορες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
11 minutes ago, pol77 said:

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ότι πέρασες τους οδηγούς; Τι ακριψώς εγκατέστησες;

 

Υποθέτω από το φόντο ότι είσαι σε windows 10. 64bit?

 Εκτός από το Samsung Magician software για τους 950 Pro m.2 η Samsung διαθέτει και τον controller οδηγό   Samsung NVMe SSD 950 PRO 1.1

 

Δεν ξέρω αν το παραπάνω bench που ανέβασα αντιπροσωπεύει σωστά τα προσόντα του Μ.2

 

Και ναι μιλάμε πάντα για Windows 10 Pro64bit

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.