Jump to content



Ταξιδιωτικά Tips


JohnG85

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Αφού δεν υπάρχει TravelLab ρωτάω εδώ! Πρόκειται να πάω στο Λονδίνο. Ψάχνοντας στο Internet ανακάλυψα το LondonPass και νομίζω αξίζει πολύ για να δω όλα τα αξιοθέατα. Το θέμα μου είναι η μετακίνηση και δεν έχω ιδέα! Υπάρχουν εβδομαδιαίες κάρτες, 3ήμερες? Κοιτάζω διάφορα sites και έχω μπερδευτεί. Επίσης με κάποια χρήματα παραπάνω το LondonPass έχει και 3 μέρες TravelPass για όλα τα μέσα αλλά μήπως να μη δώσω τα παραπάνω και να πάρω κάποια εβδομαδιαία κάρτα? Θα κάτσω 5 ημέρες, δεν θα μείνω στο κέντρο (δίπλα μου θα έχω στάση λεωφορείου που πάει κέντρο) και θα προσγειωθώ Stansted. Ποια η εμπειρία σας στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια το london pass για να αξιζει πρεπει να χτυπας πανω απο 3 αξιοθεατα την ημερα. Πανω απο 3 αξιοθεατα λονδινο σημαινει οτι θα ξυπνας νωρις και θα πας για υπνο πτωμα ή απλα θα κανεις γρηγορο περασμα τα αξιοθεατα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο όμως δεν σημαίνει παω τουρίστας σε μια πόλη του εξωτερικού; Παω να δω όσα περισσότερα μπορώ σε 4-5 μέρες...Τι δηλαδή ...να ξυπνας 1100, να ψάχνεις να φας στις 1400 και να πιεις καφέ στις 1800;

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο όμως δεν σημαίνει παω τουρίστας σε μια πόλη του εξωτερικού;
 

 

Ο,τι αρέσει στον καθένα. Προσωπικά αν είναι να γυρίσω από το ταξίδι και να είμαι πιο κουρασμένος απ'ότι όταν έφυγα, να το βράσω. Θα πάω να δω ότι προλαβαίνω με ανθρώπινους ρυθμούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί θέλω να το ισορροπήσω και εγώ, ίσως προς το λίγο παραπάνω κούραση. Όπως και να έχει επειδή σκέφτομαι να δω 5-6 αξιοθέατα και όχι παραπάνω (δεν παίζει να προλαβαίνω για παραπάνω) και με το κάθε αξιοθέατο να παίζει στις 25-35 λίρες το LondonPass που έχει 80 θεωρώ συμφέρει. 

Αφήστε αυτό όμως!

Το θέμα μου είναι η μετακίνηση και ρωτάω εδώ επειδή πολύς κόσμος μένει ή έχει πάει Αγγλία. Σίγουρα το να αγοράζω ένα ένα τα εισιτήρια δεν αξίζει οπότε οι γνωρίζοντες τι λένε?

Link to comment
Share on other sites

έχω χρόνια να τα ψάξω αλλά άξιζε παλιότερα το εβδομαδιαίο. Ξέρεις σε ποια ζώνη θα μείνεις (γιατί διάλεξες μακρυά); Είναι αποκλειστικά αναψυχής το ταξίδι ή περιλαμβάνει υποχρεωτικές διαδρομές;

 

http://www.tfl.gov.uk/travel-information/visiting-london/visitor-oyster-card ενδέχεται να σε συμφέρει η αγορά από πράκτορά τους στην Ελλάδα πριν φτάσεις Λονδίνο, κοίταξέ το.

 

http://visitorshop.tfl.gov.uk/help/ticket-comparison/

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο,τι αρέσει στον καθένα. Προσωπικά αν είναι να γυρίσω από το ταξίδι και να είμαι πιο κουρασμένος απ'ότι όταν έφυγα, να το βράσω. Θα πάω να δω ότι προλαβαίνω με ανθρώπινους ρυθμούς.

 

Αν θες να πας διακοπές για να ξεκουραστείς τότε θα πας σε μια παραλία και θα αράζεις εκεί όλη μέρα. Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να πάει να επισκευτεί μια πόλη και να δει τα αξιοθέατα. Διακοπές από διακοπές υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Υπάρχει κάποιο βιβλίο κανόνων για τις διακοπές; δηλαδή σε ποια μέρη ξεκουραζόμαστε, και σε ποια είμαστε όλη τη μέρα στο πόδι, με ένα σάντουιτς, προκειμένου να δούμε όλα τα αξιοθέατα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

με ένα σάντουιτς

 

 

fish & chips στο Λονδίνο, sandwich να τρως στο English Country. Σοκολάτες στην ελβετία :p

 

Διαμονή στη δεύτερη ζώνη και αποκλειστικά αναψυχή.

Οπότε μάλλον σε συμφέρει η Travelcard για 2 ζώνες; Φοβάμαι ότι δεν περιλαμβάνει το έξοδο από/προς αεροδρόμιο. Γενικώς στο Λονδίνο αν κάποιος πηγαίνει για να δει αξιοθέατα στην πόλη, είναι προτιμότερο να μένει κεντρικά για να μη χάνει πολύ χρόνο. Εκτός αν έχεις συγκεκριμένα μέρη που θέλεις να δεις εκτός των 2 ζωνών, η κάρτα για 2 ζώνες σε καλύπτει. Τα λεωφορεία είναι ΟΚ αλλά κυρίως θα κινείσαι με το μετρό τους. Δες αν σε συμφέρει να την έχεις αγοράσει από τον πράκτορά τους στην Αθήνα. Αν επιλέξεις να μετακινείσαι μετά τις 9μιση το πρωί θα γλυτώσεις κάποια χρήματα όμως μιας και θα μένεις μακρυά από το κέντρο δες μη τυχόν χάνεις πολύ χρόνο κι αργοπορείς. Σε ορισμένα αξιοθέατα οι ουρές ενδέχεται να είναι τραγικές.

 

Καλά να περάσεις and mind the gap.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πας διακοπές για να ξεκουραστείς τότε θα πας σε μια παραλία και θα αράζεις εκεί όλη μέρα. Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να πάει να επισκευτεί μια πόλη και να δει τα αξιοθέατα. Διακοπές από διακοπές υπάρχει διαφορά.

 

To ενα ειναι διακοπες και το αλλο τουρισμος. 

 

Υγ. Να φτιαξουμε ενα travellab να σας πω για την startup μου που ειναι σχετικη με αυτο το χωρο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ζω Λονδίνο >10 χρόνια να πω και εγώ μερικά για εδώ. 

 

Απο Stanstead να δεις τα National Express και νομίζω και τα Easy Bus Και τα 2 έχουν άπειρες διαδρομές την ώρα σχεδόν όλο το 24ώρο και σε πάνω κεντρικό Λονδίνο.

Δες ΠΟΥ σε συμφέρει να κατέβεις βάση του που μένεις στην 2 ζώνη. 

Εναλλακτικά πες μου εμένα που θα μένεις και θα σου πω που να κατέβεις. 

 

Οι travel card της oyster είναι εβδομαδιαία, και είναι ζώνη 1-2 ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ. Αν ήθελες 3+ τότε θα ήταν άλλα λεφτά, αλλά το default είναι zones 1-2. 

 

Γενικά συμφέρει για να μην έχεις την ουρά και να περνάς αέρα. Να ξέρεις πως αν ΔΕΝ έχεις την Oyster (που ΔΕΝ εικάζω) θα σου ζητήσουν και 5 λίρες για να την πάρεις. 

 

Λεωφορείο θα πρότεινα ΜΟΝΟ αν ΔΕΝ παίζει μετρό, εκτός αν θες να πήζεις ενίοτε στην κίνηση. 

 

Η oyster όπως είπαν και τα παιδιά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το λεωφορείο που θα πάρεις απο Stansted.

 

Για το London pass, θα σε ρωτήσω ΠΟΣΟ έχει? προσωπικά θα ήμουν ΠΟΛΥ σκεπτικός γιατί πολλά απο τα κορυφαία αξιοθέατα, (μουσείο φυσικής ιστορίας, ελγίνεια, westmister, κλπ κλπ) είναι τζάμπα έτσι και αλλιώς. Το πιο ακριβό απο όλα είναι το Madame Tussauds που αν έχεις πάει οπουδήποτε στον κόσμο σε ανάλογο (είναι τεράστιο franchise) στα φρύδια σου μην πας, ΑΝ πας, να πάρεις ΚΑΙ για το πλανητάριο που είναι δίπλα γιατί αξίζει τρελά, και υπομονή γιατί οι ουρές είναι απο εδώ στον Κρόνο. 

 

Λεφτά ΜΗΝ αλλάξεις στο αεροδρόμιο, και ΠΟΛΥ προσοχή σε αλήτες στην Oxford, στο Knightsbridge κλπ, ή βγάλε 1-2 φορές μεγάλο ποσό απο το ΑΤΜ (οποιδήποτε) ή άλλαξε σε post office ή Marks & spencer, ή κάπου που ΔΕΝ κρατάνε λαλακισμένα commision, και έχουν ένα σχετικά καλό rate. Πχ τις προάλλες είχα μια φίλη εδώ και στο Knightsbride της αλλάζανε με ΟΚ rate αλλά κρατούσαν 13.5% commision. => Λες στην Ινδή στο ταμείο να πάει να κάνει σεξ με την ιερή της αγελάδα. 

 

Αυτά στα γρήγορα, ότι άλλο θες πες. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dolly το επίσημο σάιτ τους δίνει και τις δυο επιλογές, oyster ή travelcard. Αναλόγως τι θέλει να κάνει και πώς θα κινηθεί να δει τι τον συμφέρει, νομίζω η άλλη επιλογή ήταν καλύτερη για τη φάση του από oyster αλλά τα είδα πολύ βιαστικά κι ούτε ξέρω πώς ακριβώς προτιμά να κινηθεί (ώρες κυρίως).

 

καλύπτουν και το Stansted Express

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Η travelcard είναι "υπηρεσία" που προσφέρεται μέσω της oyster, θα δώκεις 5 για να πάρεις την oyster και κάπου στα ~20 για μια βδομαδα για travelcard (βασικά 6 μέρες) και θα μετακινήσε απεριόρηστα μέσα στις ζώνες σου.

 

Επίσης η oyster δεν καλύπτει National Express, για εκεί το εισητήριο είναι κάπου στις 8? λίρες.

Link to comment
Share on other sites

Travelcard είναι η κάρτα απεριόριστων διαδρομών της Oyster.

 

Ειδάλως είναι pay as you go.

 

Travelcards έχει για 1 μέρα, 1 βδομάδα, 1 μήνα. 

Άν έχεις σκοπό να γυρνάς συμφαίρει αλλά η μια βδομάδα αν θυμάμαι καλά είναι 32κάτι λίρες.  Για ζώνη 1-2.

 

Και γενικά συμφαίρει γιατί για την βδομάδα παίρνεις μια μικρή έκπτωση.


http://www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το travelcard της μιας μερας πως ακριβώς βγαίνει? ή μιλάμε για το daily cap?

Μάγκες επίσης προσοχή να χτυπάτε πάντα δύο φορές. Μια στην είσοδο και μια στην έξοδο. Αν κάνετε καμία τρολια να μην χτυπήσετε την oyster, τότε αυτόματα θα χρεωθειτε πρόστιμο 7-8 λίρες.

Μια φορά είχα μπει και είχα πάει Camden ώσπου να διαπίστωσω ότι κάτι ξέχασα και έπρεπε επειγόντως να γυρίσω. Δεν βγήκα στην έξοδο του Camden αλλά γύρισα πίσω στον αρχικό σταθμό. Και μια άλλη φορά που ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (αλλά ήμουν στα τέτοια μου επειδή είχα πιάσει το ημερήσιο cap).

Αν τύχει κάτι όπως το τελευταίο και σας χρεωσουν, απλά πηγαίνετε στο ταμείο και εξηγηστε με ΜΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟ τρόπο.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.