Jump to content



επιλογη κουτιου υπολογιστη atx ή micro-atx ακούω προτάσεις


tromeross

Recommended Posts

για σας,    είμαι μπερδεμένος στο αν θα  αγοράσω atx κουτί ή micro-atx  

 

μου αρέσει αισθητικά :

 

corsair obsidian 350D

bitfenix prodigy 

 

σε atx :

 

1. carbide 300r

αλλά με δελεάζει και η προσφορά  του :

2. CM Silencio 650 Pure   60ε  

αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω τώρα το κουτί.. για ένα σύστημα που θα στήσω σε 2-3 μήνες  ( όχι πως θα χαλάσει το κουτί.. ή θα πέσει τιμή του.. δεν είναι hardware.)

 

 

ακούω και της δικές σας γνώμες

εμφανισιακά μου αρέσουν τα micro-atx

 

ο υπολογιστής θα είναι για all around χρήσει  kai παιχνίδια   (υποθέτω ένας i5-4690)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά από το clearance. Αν χωράνε η κάρτα γραφικών και πιθανώς η aftermarket ψύκτρα επεξεργαστή που σκοπεύεις βάλεις, τότε πας στα m-atx που σου αρέσουν και περισσότερο. Υπόψιν ότι το prodigy είναι mini - itx και όχι micro - atx όπως το 350d. Σε μικρότερο μπάτζετ δες το ωραιότατο και πολύ ποιοτικό rainjtek metis. Αλουμίνιο και mini - itx.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το prodigy ειπαμε πως βγανει και σε matx 

δες και το phenom που εχω εγω, ειναι πολυ γουστοζικο 

οσο για το τι ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ , οτι σου πε ο trexx , δες πρωτα τι θα του βαλεις μεσα και αμα θα τα χωρεσει , μετα ειναι αποψη του γουστου σου 

 το mini itx εχει 1 slots 

 το matx εχει 3 slots 

 ενω το atx εχει 5 αν δεν κανω λαθος ,

συνεπως αμα δεν εχεις σκοπο να το μπουκωσεις θα ειναι ποιο μαζεμενο να παρεις μικρη διασταση

Link to comment
Share on other sites

υπολογίζω .. μια τέτοια κάρτα γραφικών 

http://www.skroutz.gr/s/3497892/Asus-GeForce-GTX770-2GB-DirectCU-II-OC.html

και ψήκτρα  http://www.skroutz.gr/s/432207/Noctua-NH-U9DO-A3.html ή κάποια παρόμοια της 

 

trexx -->  για το micro prodigy  m  μιλούσα.   (off topic ξέρεις κανένα user:  Δεινόσαυρος )

Raijintek Metis φαίνεται πολύ ωραίο. αλλά θα προτιμούσα micro atx που έχει 3 slots

Bitfenix Phenom M   τα usb στο πλάι   δεν ξέρω αν με βολεύουν  αλλα ωραίο ειναι!

 

το CM Silencio 650 Pure  πως σας φαίνεται για αυτή την τιμή  ? η τιμή του με δελεάζει  και για αυτο άνοιξα   το θεμα τώρα και οχι όταν θα πάρω pc! 

 

micro atx mobo είναι ποιο ακριβές σε τιμή από atx( με ίδια  χαρακτηριστικα  ? ) 

 

 

Kpetros ->εσύ θα επερνες   atx ? απο το micro atx που έχεις ? για ποιο λογο επέλεξες micro atx ?

Link to comment
Share on other sites

Το 650 Pure στα 60€ θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή στα χρήματα. To έβλεπα προ καιρού για έναν συγγενή. Τότε ξεκινούσε από τα 95€. Μου έκανε καλή εντύπωση. Έχει και καλά περιθώρια για ψύκτρα-κάρτα γραφικών. Μου αρέσει που σε όλη αυτή την σειρά η CM βάζει και sd card slot στο μπροστινό panel.

 

Αλήθεια, ξέρει κανείς πού οφείλεται η κατακόρυφη πτώση της τιμής του; Ποιοτικά, είναι κουτί των 90-100€, όχι των 60€.

Link to comment
Share on other sites

Cooler Master Silencio 550 - €50, όλα τα χρώματα, Cosmodata / Msystems / e-gate 17-10-2014  προσφορά..

πιστεύω προωθητική τιμή.. για προώθηση προϊόντων cooler master 

δεν ξερω αν είναι ποιοτικό των 90.. αλλά σίγουρα στα 60  αξίζει τα λεφτά του.

 

 

We tested two new silent chassis, one by Corsair and one by Cooler Master. We also compared them to six other chassis marketed as being quiet. If we look purely at the test results, then the Corsair 550D is slightly better. The Cooler Master Silencio cools less and is a little noisier.

πως γίνετε να είναι ποιο θορυβωδες  δεν ξέρω.. http://uk.hardware.info/reviews/2905/12/corsair-obsidian-550d-vs-cooler-master-silencio-650-conclusion

Link to comment
Share on other sites

Δύο προτάσεις και από μένα:

Δες το Corsair carbide 200r, που είναι το best seller case στο Amazon,com. Με 204 σχόλια χρηστών που του δίνουν 4,6 στα 5.

 

και το καινούργιο της Sharkoon VS4-W, που έρχεται μάλλον σε προσφορά γνωριμίας στα 35 περίπου ευρώ.

 

Προσωπικά πήρα το πρώτο...πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καλό airflow, super cable managment και χαμηλός θόρυβος

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Kpetros ->εσύ θα επερνες   atx ? απο το micro atx που έχεις ? για ποιο λογο επέλεξες micro atx ?

 

 

δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος ΑΤΧ , εκτος αμα εχει σκοπο να βαλει SLI/CF + καρτα ηχου (η w/e θελει )

η επιλογη μου για matx ηταν ο χωρος και κυριος για να εχω το κουτι επανω στο γραφειο , καθως επισης θεωρω πως το μεγεθος του matx ειναι η χρηση τομη  (αν και βεβαια το επομενο pc μου θα ειναι σιγουρα σε mini itx) 

 

δες και το corsair air240 , πανεμορφο και σε ακρος λογικη τιμη 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Δες και xigmatek aquila ,σε στυλ prodigy,matx ,πολυ καλη κατασκευή,τα καλωδια χωράνε άνετα ,χωράει μεγάλες gpu και αεροψυχτρες,καλο airflow ,και γενικά...τα εχει ολα πιστευω .

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

xigmatek aquila 

ωραίο και αυτό!

 

άρα να περιμένω σε 2-3 μήνες που θα πάρω ολο το hardware.. και να μην πάρω το cooler master.. 

για την προσφορά το σκεφτόμουν... θελω micro atx , αλλά για το ήταν 60 ευρώ και μου φάνηκε καλό κουτι,  με φίλτρα, ηχομονωτικό υλικό κτλ.

60-70 μαχ ευρώ θέλω να δώσω .. τα 100 θα είναι υπέρβαση .. 

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε τώρα που θα κυκλοφορήσει και το Thermaltake Core V21, πολύ ιδιαίτερος ο σχεδιασμός του , καθώς είναι μεν cube-m atx αλλά και " transformers " στυλ επιτρέποντας σου να αλλάξεις την θέση της mobo, κάθετα ή ξαπλωτά στο κουτί και γενικά πιστευω ότι θα σε βολέψει πολύ

 

pic1.jpgpic5.jpg

http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00002559

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.