Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Εεε δεν νομίζω φίλτατε να πήγανε με την Fury X πάνω στο βουνό ενώ οι άλλοι με τις τατιάνες να πήγανε να σφαχτούν στο οχυρό του Pegan με όλο το στρατό μέσα! Να είμαστε επιφυλακτικοί ναι δεν λέω αλλά οχι και έτσι... λίγο χλωμό να έγιναν έτσι τα πράγματα! Εξάλου το Fiji κατασκευάστηκε με γνώμονα το 4Κ με υψηλότερο memory bandwidth απο οποιαδήποτε άλλη κάρτα. Λές η AMD να κάνει τα τέστ της στην ερημιά και η Nvidia μέσα στο χαμό?? Αυτά εμένα μου ακούγονται αστεία!

Από την 1 νούμερα της AMD... από την άλλη ένα site.

Το ίδιο map testάρουν λες ?

Δεν μιλάμε για game που έχει benchmark test, ούτε κάποιο tool με timedemos.

Μάχη κάνουνε και οι 2 π.χ., σε ποιό map και ποιό σημείο του map ( ακόμα και αν είναι το ίδιο map ) έχει μεγάλη σημασία.

Προσωπικά εγω δεν ψάχνομαι, έχω νούμερα.

Το ποιός είναι καλύτερος ποιός έχει την καλύτερη κάρτα, ποιός έχει απάντηση, ποιός δεν έχει ποσώς με ενδιαφέρει.

Games δεν παίζω, κάρτες προσωπικά δεν αγοράζω, ότι νέο μοντέλο έχω είναι free sample, ούτε τα χρήμματά μου παίζω, ούτε έχω κάτι να κερδίσω, κάποια ατζέντα.

Το όλο post έγινε απλά για να δείξω πως αν θέλει κάποιος "μαγειρεύει" τα νούμερα όπως τα θέλει, και το ότι από ότι φαίνεται δεν είναι και πολύ γνωστό πλέον ότι benchmark δίχως κοινό testing method & sequence και φυσικά παρεμφερές hardware δεν στέκει για συγκρίσεις.

My 2 drachmas

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Από την 1 νούμερα της AMD... από την άλλη ένα site.

Το ίδιο map testάρουν λες ?

Δεν μιλάμε για game που έχει benchmark test, ούτε κάποιο tool με timedemos.

Μάχη κάνουνε και οι 2 π.χ., σε ποιό map και ποιό σημείο του map ( ακόμα και αν είναι το ίδιο map ) έχει μεγάλη σημασία.

Προσωπικά εγω δεν ψάχνομαι, έχω νούμερα.

Το ποιός είναι καλύτερος ποιός έχει την καλύτερη κάρτα, ποιός έχει απάντηση, ποιός δεν έχει ποσώς με ενδιαφέρει.

Games δεν παίζω, κάρτες προσωπικά δεν αγοράζω, ότι νέο μοντέλο έχω είναι free sample, ούτε τα χρήμματά μου παίζω, ούτε έχω κάτι να κερδίσω, κάποια ατζέντα.

Το όλο post έγινε απλά για να δείξω πως αν θέλει κάποιος "μαγειρεύει" τα νούμερα όπως τα θέλει, και το ότι από ότι φαίνεται δεν είναι και πολύ γνωστό πλέον ότι benchmark δίχως κοινό testing method & sequence και φυσικά παρεμφερές hardware δεν στέκει για συγκρίσεις.

My 2 drachmas

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό που σου boldάρισα.

Αλλά μου φαίνεται απίστευτο η AMD να έδωσε 54fps avg με άμεσο κίνδυνο (σε λίγες μέρες) να γίνει ρόμπα απο τον 1ο reviewer που θα πάρει στα χέρια του την κάρτα και θα δεί διαφορετικό αποτέλεσμα. Εγώ πάντως δεν θα έπαιζα την φήμη της εταιρείας μου στα ζάρια κατά αυτόν τον τρόπο και ειδικά σε launch ΝΕΩΝ προϊόντων. Anyway... μένει να δούμε την αλήθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει-τεστάρει το FC4.

Αλλά σε πολλά άλλα game ( π.χ. Crysis 3, BattleField 3, Sleeping Dogs ) μπορείς σε μια πίστα να έχεις avg 54fps και σε άλλη 35fps, σε άλλη 25fps, κ.ο.κ.

Ρόμπα δεν μπορούν να γίνουν γιατί δεν δίνουνε στοιχεία.

Είναι αυτό που λέμε τα μικρά γράμματα ( που τυχαία περνάνε σφαίρα στις διαφημίσεις ) :D

"σε συγκεκριμένες συνθήκες, σε δικό μας τεστ, κλπ κλπ κλπ".

Για να βγάλεις ψέμμα τα νούμερά τους, πρέπει να έχεις την πίστα, το σημείο, την διαδρομή και το gameplay τους.

Οι εταιρίες μια ζωή παίζουνε πούστικα.

Γραφήματα που δεν ξεκινάνε από το 0.

Ποσοστά από διάφορα games όλα σε ένα μαζί με συγκεκριμένη επιλογή τίτλων.

Tessallation factor cheating.

Driver settings.

Τα πάντα όλα.

Αν βρείς πουθενά παλιότερα info/whitesheets/datasheets/PR-material/launch-material που ήταν με NDA και διαβάσεις τι βλακείες, υπερβολές και ψέμματα έλεγαν μέσα πολλές εταιρίες του χώρου θα βάλεις τα κλάμματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

Σέβομαι τις απόψεις σου και το ξέρεις!

Στο τελευταίο πόστ λές πολλές αλήθειες που ίσως ορισμένοι να μην γνωρίζουν ή να παραβλέπουν.

Απο κεί και έπειτα έαν εγώ ώς καταναλωτής αγοράσω την Fury X και δεν δώ το 54άρι πουθενά (δλδ σε καμία πίστα, υπό καμία συνθήκη) ή τουλάχιστον ένα 50άρι σταθερό τότε θα μπορώ να πώ με βεβαιότητα οτι εδώ με κοροϊδεύουν ή τουλάχιστον υπερέβαλαν όταν κάνανε λόγω για 54fps avg.

Το τι γίνεται με τις μετρήσεις, ποιός και τι λέει την αλήθεια... ας το αφήσουμε για άλλη συζήτηση (ενδιαφέρουσα παρόλα αυτά).

Εγώ απλά θέλω να αφήνω στον άλλον το περιθώριο να μου δείξει εάν είναι καλύτερος απο τον ανταγωνιστή του ή οχι. Εδώ οι περισσότεροι ΔΕΝ θέλουν απο οτι φαίνεται η AMD να "χτυπήσει" την Nvidia διότι πρέπει με κάποιο τρόπο να υπερασπίσουν τις αγορές που κάνανε κάτι το οποίο προσπαθούν να το πετύχουν με απαξιωτικά σχόλια και fanboyισμούς. Επίσης αυτό που λές οτι δεν δίνει στοιχεία για το πώς έκανε τις μετρήσεις η AMD στο FC4. Να σου θυμίσω οτι απο την αρχή το FC4 με τα όποια προβληματα και εάν είχε (έχουν βγεί καμιά 10αριά patch απο τότε) έπαιζε καλύτερα σε κόκκινες κάρτες παρά σε πράσινες. Έκτοτε έχουν αλλάξει πολλά και απο τις 2 εταιρείες ανεβάζοντας τις επιδόσεις και βελτιώνοντας την ροή του παιχνιδιού. Σύμφωνα λοιπόν με τα δεδομένα αυτά και την δύναμη που απο τα specs (θεωρητικά) φαίνεται να έχει το Fiji XT προσωπικά είμαι βέβαιος οτι εάν δεν θα έχει 54fps όπως λέει η AMD θα έχει σίγουρα γύρω στα 48-50. Να είναι κατώτερη απο Titan X (Stock) mmm... Κλίνω περισσότερο πρός την αντίπερα όχθη. Όλα αυτά βέβαια είναι πιθανά σενάρια. Αν η AMD έχει σκοπό να ανταποκριθεί θετικά στα δικά τις performance claims τότε καλό για αυτήν αλλά και για μάς! Εάν απο την άλλη μας έδειξε φούμαρα τότε προβλέπω μαύρο παχύ σκοτάδι!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε πουθενά.

Τα νούμερα βγαίνουνε, βγάζεις το 54αρη.

Το ότι μερικοί δεν θέλουνε την AMD να ξεπεράσει την nVIDIA... ok good for them.

Ή έτσι νομίζουνε.

Δυστυχώς υπάρχουνε φανατικοί που δεν καταλαβαίνουνε τι κάνει αυτό που επιζητούν.

Για όσους δεν το έπιασαν, το post μου δεν ήταν μομφή ως πρός τα νούμερα των όποιων benchmarks.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέες πληροφορίες για το μικρό αλλά θαυματουργό Νano
 


It could compete with the GeForce GTX 970 in both performance and price.

 
2Gc2c2s.png
G6U87o9.png
u14EZ2T.jpg
z3POIsE.jpg
 
 
 
Για το δυνατότερο μονοπύρηνο μοντέλο, άλλο ένα ουτοπικό σενάριο εικονίζεται παρακάτω:
ayofRKY.png
 
Καταλαβαίνετε ότι αυτό είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΟ θερινής νυκτός.. μακάρι να διαψευσθώ!!!
 
Τέλος, για να μεταφέρω ακριβώς τα λόγια:

The Radeon R9 Fury X comes with integrated closed-loop water cooling, much like AMD’s dual-GPU Radeon R9 295x2.

You’ll be able to overclock this thing like no tomorrow”, AMD CTO Joe Macri says. “This is an overclocker’s dream.”

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eαν δεν δουλευουν οι οδηγοι καλα νουμερα σωστα δεν θα δουμε!

Απο την αλλη να δω εαν ολα πανε καλα με οδηγους...ποτε θα μπορουμε να τις εχουμε  Ελλαδα? και σε τι τιμη .εκει θα πεσει κλαμα

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

http://www.overclock3d.net/reviews/gpu_displays/msi_r9_390x_gaming_8g_review/1

 

Πρωτο review απο overclock3d. Eιναι rebrand η καρτα , και μπορω να πω τα παει πολυ καλα σε σχεση με την 980 .

Έγινε επεξεργασία από Justhavocman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το βίντεο, για όσους βαριούνται να διαβάζουν  :D
 


 
τιμούλες της 390Χ βγήκαν ήδη στα 450€ και χτυπάει κάτω από τη ζώνη την 980 (σε επιδόσεις) και τιμή, αφού η δεύτερη ξεκινά σχεδόν στα 500€...
 
 
 
επίσης ΦΡΕΣΚΟ άρθρο δίνει το παρακάτω bench Fury X vs 980ti

these AMD-supplied benchmarks

 

BIqmOXb.png

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό να έρθει σε αυτήν την τιμή εάν οι επιδόσεις είναι αυτές που αναφέρονται στον παραπάνω πίνακα (σημαντικά υψηλότερες απο 980Ti @4Κ).

Πρός το παρόν τπτ δεν είναι απόλυτα βέβαιο και ξεκάθαρο αλλά δεν νομίζω να μας απογοητεύσει η Fury X. Λίγες μέρες μένουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη βιαζεστε.Αυτο το προσεξατε και δε ακουσα πουθενα για DB ψυκτρας αν και τα custom δε νομιζουν να χουν θεμα.Επισης τιποτα περι overclocking.

http://www.overclock3d.net/gfx/articles/2015/06/17114012984l.jpg

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Aπογοητευση η R9 390X χειροτερα τα παει απο μια GTX 980  (Με τα stock driver) και ειναι και θορυβωδης και τρωει πολυ καταναλωση ενα ανοητο Rebrand της R9 290Χ

 

To Fury X δειχνει παντως πιο υποσχομενo

 

 

amd-radeon-fury-x-3dmark-firestrike-897x

Έγινε επεξεργασία από Vasot
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήδη ας πούμε σε γραφήματα από την ίδια την AMD έχουμε από την μια 54fps avg @ farcry 4, και σε άλλο γράφημα 45fps avg @ fc4.

Ωραία... συνέχισε το γιατί σταμάτησες! Κάτι θές να πείς αλλά... δεν βγάζω νόημα! Λείπει μάλλον το 2 σκέλος της πρότασης σου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να το αναπτύξω περαιτέρω.

"Αναδεικνύω" απλώς πως οι ίδιες οι εταιρίες δεν έχουνε σταθερά benchmark sequences.

Σαν κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ είναι, ο καθένας έχει φωνή και δεν υπάρχει "κεντρική γραμμή".

Όταν σε υλικό που δίνει η ίδια η εταιρία βλέπεις δύο άρδην διαφορετικά νούμερα για το ίδιο game είναι να μην τρελλαίνεσαι ? :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.