Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Περα απο την πλακα.Εαν ολα ισχυουν σχετικα με τα τις amd φετος.Πιστευω οτι η nano σε μια τιμη μεχρι 600-650ευρω.θα ειναι η καλυτερη επιλογη για καποιον παρα να παει σε 390χ η fury x.Τωρα ερώτημα custom σε nano ξέρουμε τιποτα?

Πιστεύω την 390χ να την ξεχάσουμε όσο για Fury χ ας περιμένουμε καμιά εβδομάδα ακόμα.Ελπίζω να μην μας απογοητεύσει η Κυρία AMD

Link to comment
Share on other sites

βρε άει απο εδώ με την πράσινη @Dj_ALeX - όσο υπάρχουν nooVades θα υπάρχει η πράσινη !
το έχω ξαναπεί ξανά και ξανά είναι κοροιδία πάνω από 320-50 ευρώ

τώρα μου έρχετε η πράσινη με 150+ ευρώ παρπαάνω για να έχω τις ίδιες επιδώσεις να τις βάλει στον πάτο της τις κάρτες της

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αντικειμενικα τις καρτες δεν τις παντρευεσαι οσος καιρος και αν περασει....σιγουρα καποια στιγμη περναει ενα διαστημα 2-3 μηνων που αν δε κανεις κινηση να τη δωσεις χανει μεγαλη αξια, αλλα αποκει και περα παντα μπορεις να τις πουλησεις και μαλλιστα απο εκεινο το σημειο και μετα που χανουν πολλη αξια, δεν πεφτει ιδιαιτερα με το χρονο.

Δηλαδη την 5870 σου μπορεις να τη σπρωξεις 70ε και σημερα...και πριν 1 χρονο παλι στα ιδια θα την εδινες.... την πολλη αξια την εχασε οταν βγηκε η 7970.

 

Τωρα τη 280Χ τον τελευταιο χρονο αντε να εχει χασει 30ε αξια στα μεταχειρησμενα, οχι παραπανω.... Και να την κρατησεις, με τις τιμες των νεων καρτων, παλι αντε να χασει αλλο ενα 30αρι σε 6 μηνες, οποτε μη σε απασχολει αυτο. ΑΝ παντως θες να αλλαξεις, δε νομιζω οτι αξιζει να πας σε 290-390. Θα κανεις ιστορια για να παρεις ενα +30% ? Εγω στη θεση σου θα εκανα υπομονη για fury/980 ΟΟΟΤΑΝ εχουν τη σωστη τιμη! εκει ναι θα παρεις κοντα στο 100% πανω

Link to comment
Share on other sites

μια μικροδιαρροή και με το (γυφτέ) εσωτερικό:

6faf622762d0f703046e0e350dfa513d2497c5bc

fz3a3j4.jpg

 

και κάτι benches από shadow of mordor που πάλι δεν ξέρουμε αν είναι αληθή...

κάποιοι αναφέρουν επιγραμματικά τιμές προς σύγκριση: (δεν φαίνονται πολύ σωστά)

1440p:

Titan X = 86.6

980 Ti = 85.4

Fury X = 84.94

 

4k:

Fury x = 48.95

Titan X = 48.9

980 Ti = 47.9

 

και ένα heaven

heaven%202015-06-24%2000-03-12-02_zpsz21

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν φτιαξουν οδηγους καλα ειχε πει καποιος εδω οτι θα παει ακλαυτη.

Ειδικα και εαν την τιμολογησουν στην ευρωπη 750-850 ευρω

 

Eνα με λιγα παραπανω bench

 

http://www.overclock.net/t/1561804/vmod-amd-radeon-r9-fury-x-4gb-hbm-4096-bit-review

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν φτιαξουν οδηγους καλα ειχε πει καποιος εδω οτι θα παει ακλαυτη.

Ίδια αρχιτεκτονική με τις προηγούμενες.

Οι drivers είναι ΗΔΗ σε πολύ καλό επίπεδο.

Όποιος ονειρεύεται ανόδους της προκοπής...

Και η nVIDIA και η AMD ΔΕΝ έχουνε αλλάξει αρχιτεκτονική μεταξύ αυτής και της προηγούμενης γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια αρχιτεκτονική με τις προηγούμενες.Οι drivers είναι ΗΔΗ σε πολύ καλό επίπεδο.Όποιος ονειρεύεται ανόδους της προκοπής...Και η nVIDIA και η AMD ΔΕΝ έχουνε αλλάξει αρχιτεκτονική μεταξύ αυτής και της προηγούμενης γενιάς.

Διαφωνω. Μπορει οι τελευταιοι drivers και απο τις δυο εταιριες να ειναι σε πολυ καλο επιπεδο αλλα η amd σιγουρα θα φερει κατι καινουριο γιατι απο τα αποτελεσματα σε benches φαινεται οτι η HBM μνημη ειναι καπως κομμενη. Υποτιθεται οτι σε μεγαλες αναλυσεις η HBM θα εδινε πολυ boost ενω βλεπουμε οτι τοσο η Fury X οσο και οι Titan X/980ti παιζουν στα ιδια επιπεδα. Δεν ξερω αν αυτο θα γινει με νεους drivers η με bios updates η με τα καινουρια API, δεν εχω ιδεα, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η HBM θα ξεφυγει σε επιδοσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι drivers έχουνε τόση επιρροή στην μνήμη όσο ο Χαϊκάλης στο ΔΝΤ...

Μπορείς να διαφωνείς όσο θες, η πραγματικότητα είναι διαφορετική.

 

Εγώ μαζί σου αλλά με αυτήν την απάντηση μένει χωρίς εξήγηση το θέμα με την hbm.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλετε να εξηγήσω ?

Είτε είναι HBM είτε GDDR69 αν δεν επαρκεί σαν χωρητικότητα, θα έχεις τα ίδια σκατά αποτελέσματα, γιατί πολύ απλά για να επανατροφοδοτηθεί με νέα δεδομένα η μνήμη πρέπει να πάρει τα data αυτά από τον επεξεργαστή... που ταξιδεύει μέσω του αργού ( σε σχέση με την VRAM ) PCI-Express BUS, τα οποία data έρχονται επίσης αργά από τον SSD/HDD ( καλά αν έχεις HDD ακόμα πιο τραγική η κατάσταση ).

Ο driver της γραφικών όσον αφορά την μνήμη, το μόνο που κάνει επί της ουσίας είναι μια ψευτοδιαχείριση:

1) "Ανακοινώνει" στα games/προγράμματα την χωρητικότητα και την διαθεσιμότητα της μνήμης ( hey ψηλέ! Ναι, Crysis 3, σε σένα μιλάω, η κάρτα είμαι, έχω 4GB framebuffer memory, και αυτή την στιγμή μου περισσεύουν 500MB που είναι κενά! στείλε data αν έχεις! )

2) "Διαχειρίζεται" την μνήμη κατά την εκτέλεση games/apps, είναι ας πούμε ο διαμεσολαβητής μεταξύ της κάρτας γραφικών και του game λέγοντας "stop no more space" ή "send moar" εν απλά ελληνικά.

Το πως αποδίδει, τι κρατάει, τι πετάει, τι αντικαθιστά τι όχι, το κάνει ο memory controller, ο οποίος βρίσκεται μέσα στην GPU και η λογική του τρέχει σε hardware level και όχι software.

Τα παιχνίδια πλέον έχουνε πάει και στην λογική των ασυμπίεστων υφών ( αφού σου λέει οι κάρτες έχουν στην χειρότερη 2GB framebuffer πλέον ) και όχι στην ύπαρξη περισσότερων και αναλυτικότερων υφών που θα έδινε νόημα στην ύπαρξη γρηγορότερης αλλά και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗΣ μνήμης.

Τέλος, η γρήγορη μνήμη από μόνη της δεν λέει κάτι.

Η μνήμη είναι απλά ένα μέσον αποθήκευσης και ανάγνωσης δεδομένων.

Αν ο εγκέφαλος ( GPU ) δεν είναι γρήγορος αρκετά ώστε να "τερματίζει" την μνήμη, είτε βάλεις 500GB/s μνήμη HBM3 είτε 300GB/s GDDR5, δεν αλλάζει κάτι.

Ρίξε τα clocks της μνήμης σε μια GTX980, R9 290X, δες πόσο πέφτουν οι επιδόσεις.

Όταν φτάσουμε σε κάρτες ( GPU ) που ρίχνοντας την μνήμη βλέπεις μεγάλη πτώση επιδόσεων, τότε ίσως έχουμε φτάσει σε σημείο να εκμεταλλευόμαστε πραγματικά σε gaming τις ταχύτητες της μνήμης GDDR5... γιατί για την HBM έχουμε ακόμα πολύυυυυυ ψωμί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.