Jump to content



Αναζήτηση εκτυπωτή Laser


Recommended Posts

Καλησπέρα, ψάχνω για έναν φθηνό εκτυπωτή Laser. Δεν με νοιάζει να είναι γρήγορος, θέλω να έχει μια σχετικά καλή ανάλυση εκτύπωσης και να έχει φθηνά ανταλλακτικά. Αν έχει και μεγαλύτερη εγγύηση από 1 χρόνο ακόμα καλύτερα.

 

Δεν έχω καθόλου επαφή με τέτοιες συσκευές οπότε δεν μπορώ να  "κρίνω" μόνος μου για ένα φθηνό και συνάμα καλό εκτυπωτή.

 

Αν υπάρχει και φθηνός έγχρωμος ακόμα καλύτερα.

 

Μια ερώτηση ενός ανίδεου σαν εμένα σχετικά με τους εκτυπωτές, σε βάθος χρόνου τα tuner τους ακριβαίνουν? Αξίζει να πάρω για να έχω στην άκρη;

 

Edit:Η χρήση του θέλω να αντέχει 100-200 σελίδες κατά μέσο όρο το μήνα αλλά μερικές φορές (2-3 φορές το χρόνο) να χρειαστεί να βγάζω 500 σελίδες τον μήνα.

 

Σας ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Σε laser εκτυπωτή θα πήγαινα σε samsung (πάλι, αυτή την περίοδο κοιτάω σε πολυμηχάνημα) σε BW και το κόστος του toner ~45€

μετά άλλη εταιρεία που θα κοίταζα θα ήταν σε canon.

http://www.skroutz.gr/c/119/printers/m/28/Samsung/f/247418/Laser.html

 

*σε πολυμηχάνημα http://www.skroutz.gr/c/119/printers/m/28/Samsung/f/247418_486057/Laser-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1.html

 

Σε έγχρωμο γενικά να υπολογίζεις αν δεν κάνω λάθος ότι θα έχεις να κάνεις με τέσσερα  toner.

Αν οι σελίδες που θέλεις να εκτυπώνεις σε χρώμα είναι λίγες συμφέρει να πάρεις έναν φθηνό injket εκτυπωτή + τον laser που θέλεις να πάρεις.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Για το Samsung Xpress SL-M2022 το toner είναι αυτό http://www.plaisio.gr/melani-toner/analosima/toner/Samsung-Toner-M2020-2022-2070-Black-MLT-D111S-ELS.htm αναγράφει 1000 σελίδες (συνήθως είναι το 5% τις επικάλυψης της σελίδας) αλλά αυτό εξαρτάται και τι εκτυπώνεις.

 

Αρχίζουν από 1000 σελίδες και ανεβαίνουν αλλά αναφέρονται στο 5% τις επικάλυψης, αν δεν γράφουν άλλες πληροφορίες.

 

Αυτό που θα πρέπει να δεις μετά είναι το κόστος του toner και πόσες σελίδες μπορεί να εκτυπώσει.

 

**Και σε Xerox θα κοίταζα

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις τιμές δε με συμφέρει το laser καθόλου σε σχέση με τις εκτυπώσεις από κάποιο βιβλιοπωλείο. Καθώς αυτός ήταν και ο λόγος που θέλω να αγοράσω εκτυπωτή laser. 

 

Στην καλύτερη περίπτωση θα μου βγαίνει 5,5-6 λεπτά η σελίδα και σε αυτό το κόστος δεν βάζω καν την τιμή του εκτυπωτή.

 

Κάτι με αρκετά φθηνότερο tuner υπάρχει; 

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε χωρίς παρεξήγηση. . .

Tuner Vs Toner

90175.jpg Tuner(radio)

toner_25644.jpgToner

Έχει παρατηρηρθεί πάντως στην εταιρία που δουλεύω που χρησιμοποιούν εκτυπωτές Laser της HP και τυπώνουν αβέρτα,

τα original toner κρατάνε χαρακτηριστικά λιγότερο από τα αναγομωμένα του πλαισίου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/3344825/Samsung-SL-M2625.html

http://www.skroutz.gr/s/3344787/Samsung-SL-M2625D.html

 

γνήσιο toner

small 1000σελ. http://www.skroutz.gr/s/3546608/Samsung-MLT-D116S-Toner-Black.html

http://www.skroutz.gr/s/3593276/Samsung-MLT-R116-Imaging-Unit.html?keyphrase=SAMSUNG+SL-M2625 Μέγιστος αριθμός σελίδων 9000

 

συμβατό toner

http://www.tonerexperts.gr/el/-/68-mlt-d116l-samsung-black-3000-xpress-sl-m2625-sl-m2675-sl-m2825-sl-m2875.html 3000σελ.

 

Για το hp θα σου πουν τα παιδιά.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@idonthave, μου άρεσε αρκετά αυτό, η έκδοση όμως με το duplex καθώς για 5 ευρώ δεν αξίζει να τα γυρνάς για πάντα με το χέρι τα φύλλα :p

 

Μαζί με το κόστος τις συσκευής βγαίνει 4,5-5 λεπτά η σελίδα και όταν το κάνω απόσβεση 1,5-2 λεπτά. Γρήγορος, αθόρυβος, καλή ανάλυση, φθηνά toner, 12,000 μηνιαίος κύκλος εκτυπώσεων και 3 χρόνια εγγύηση.... Νομίζω ότι είναι πολυυυυ κομπλε :)

 

Νομίζω βγήκα το λιμάνι μου εδώ! 

 

Αυτοί οι εκτυπωτές έχουν 2 αναλώσιμα; Toner και τύμπανο;

 

Κάτι άλλο τώρα,

Το κόστος εκτυπωτή αντίστοιχου που να βγάζει φωτοτυπίες ανεβαίνει πολύ?

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Για πολυμηχάνιμα είδα αυτό  εδώ έτσι επιπόλαια http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/Samsung-SL-M2675FN-Laser-Multifunction-SL-M2675FN-SEE.htm

 

Αυτόματη τροφοδότης για τις φωτοτυπίες στα + και στα - ότι δεν είναι διπλής όψης.

 

Βγαίνω λίγο εκτός προϋπολογισμού αλλά κάτι τέτοιο θα ήταν ότι καλύτερο :)

Εκτός και αν έχει ΄τιποτα κακό να μου πείτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυμηχάνημα για την δουλειά που το θέλω όχι τόσες εκτυπώσεις όσο εσύ, κοιτάω στα 100€

 

Μια χαρά δείχνει και καλές αξιολογήσεις έχει και είναι σχεδόν πλήρής

 

Δες κι αυτό Samsung SL-M2070FW  έχει και δυνατότητα wifi

Link to comment
Share on other sites

Η οικιακή εκτύπωση θα σου βγαίνει ΠΑΝΤΑ πιο ακριβά σε σχέση με το να εκτυπώνεις σε εκτυπωτικό κέντρο/φωτοτυπάδικο  (toner/χαρτί/drum/χαλάει ο εκτυπωτής και τον αλλάζεις). Το μοναδικό πλεονέκτημα είναι ότι εκτυπώνεις από το σπίτι σου όποτε θέλεις και όπως θέλεις. Κατά τα άλλα μην περιμένεις ούτε κατά προσέγγιση να πετυχαίνεις τις σελίδες που δίνουν οι κατασκευαστές για τα toner τους. Να περιμένεις νούμερα γύρω στο 70%.

Link to comment
Share on other sites

Η οικιακή εκτύπωση θα σου βγαίνει ΠΑΝΤΑ πιο ακριβά σε σχέση με το να εκτυπώνεις σε εκτυπωτικό κέντρο/φωτοτυπάδικο (toner/χαρτί/drum/χαλάει ο εκτυπωτής και τον αλλάζεις). Το μοναδικό πλεονέκτημα είναι ότι εκτυπώνεις από το σπίτι σου όποτε θέλεις και όπως θέλεις. Κατά τα άλλα μην περιμένεις ούτε κατά προσέγγιση να πετυχαίνεις τις σελίδες που δίνουν οι κατασκευαστές για τα toner τους. Να περιμένεις νούμερα γύρω στο 70%.

Δεν ισχύει αυτό και το ξέρω απο τον κολλητό μου π έχει σωθεί με αυτό. Το toner με τις 3000 φύλλα στα 35ευρω και 2000 να εκτυπώσει η σελιδα βγαίνει 0.017 που παλι είναι πολύ καλυτερα απο κάποιο φωτοτυπαδικο.

Πχ παίρνω το πολύμηχανιμά 150 ευρω (3χρονια εγγύηση) 3toner των 3.000 σελίδων 35*3ευρω το drum 50 ευρώ (που είναι φθηνότερο για το μοντέλο αυτο).

Έχουμε κ λέμε (150+35*3+50)/10.000 εκτυπώσεις βγαίνει 3λεπτα η σελιδα κ έχεις τ κεφάλι σου ήσυχο. Αν βάλουμε μέσα οτι θα τα πάρω κ χωρίς φπα βγαίνει 2.3λεπτα η σελιδα. Και έστω οτι βγάζουν το 70% μονο απο αυτο που λενε,θα παει στα 3.5 λεπτα ανα σελιδα.

Και αυτο με εναν τυχαίο εκτυπωτή που έβαλα στ προηγούμενο ποστ (μπορει να υπάρχει κ ποιο αποδοτικό ανα σελιδα).

Αυτή την στιγμη δίνω 20-50 ευρώ το μήνα σε φωτοτυπιες δλδ 240-600 ευρώ το χρόνο. Ας πουμε το ελάχιστο 500ευρω σε δυο χρόνια ενω τις ίδιες φωτοτυπίες μαζί με το μηχάνημα και τα ανταλλακτικά θα μου βγει 300 ευρώ στην χειρότερη και απο τον επόμενο χρονο που θα γίνει απόσβεση ο εκτυπωτής το κοστος θα πεσει απο τα 600 στα 150 ευρώ για τις 9.000 φωτοτυπίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό και το ξέρω απο τον κολλητό μου π έχει σωθεί με αυτό. Το toner με τις 3000 φύλλα στα 35ευρω και 2000 να εκτυπώσει η σελιδα βγαίνει 0.017 που παλι είναι πολύ καλυτερα απο κάποιο φωτοτυπαδικο.

Πχ παίρνω το πολύμηχανιμά 150 ευρω (3χρονια εγγύηση) 3toner των 3.000 σελίδων 35*3ευρω το drum 50 ευρώ (που είναι φθηνότερο για το μοντέλο αυτο).

Έχουμε κ λέμε (150+35*3+50)/10.000 εκτυπώσεις βγαίνει 3λεπτα η σελιδα κ έχεις τ κεφάλι σου ήσυχο. Αν βάλουμε μέσα οτι θα τα πάρω κ χωρίς φπα βγαίνει 2.3λεπτα η σελιδα. Και έστω οτι βγάζουν το 70% μονο απο αυτο που λενε,θα παει στα 3.5 λεπτα ανα σελιδα.

Και αυτο με εναν τυχαίο εκτυπωτή που έβαλα στ προηγούμενο ποστ (μπορει να υπάρχει κ ποιο αποδοτικό ανα σελιδα).

Αυτή την στιγμη δίνω 20-50 ευρώ το μήνα σε φωτοτυπιες δλδ 240-600 ευρώ το χρόνο. Ας πουμε το ελάχιστο 500ευρω σε δυο χρόνια ενω τις ίδιες φωτοτυπίες μαζί με το μηχάνημα και τα ανταλλακτικά θα μου βγει 300 ευρώ στην χειρότερη και απο τον επόμενο χρονο που θα γίνει απόσβεση ο εκτυπωτής το κοστος θα πεσει απο τα 600 στα 150 ευρώ για τις 9.000 φωτοτυπίες.

Το ότι δίνεις 20-50€ το μήνα δε βοηθάει να υπολογίσουμε σωστά. Πες πόσες σελίδες τυπώνεις κατά Μ.Ο. το μήνα και πόσο πληρώνεις τη σελίδα για να κάνουμε υπολογισμό. Στον δικό σου υπολογισμό δεν έβαλες χαρτί και ρεύμα (οι laser "καίνε" πολύ όταν εκτυπώνουν). Επίσης με 3*35 δεν βγάζεις (ούτε θεωρητικά) 10.000 εκτυπώσεις που υπολογίζεις. Θες άλλο ένα 35άρι Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δίνεις 20-50€ το μήνα δε βοηθάει να υπολογίσουμε σωστά. Πες πόσες σελίδες τυπώνεις κατά Μ.Ο. το μήνα και πόσο πληρώνεις τη σελίδα για να κάνουμε υπολογισμό. Στον δικό σου υπολογισμό δεν έβαλες χαρτί και ρεύμα (οι laser "καίνε" πολύ όταν εκτυπώνουν)

 

Κόστος Α4 και ρεύματος δεν υπάρχει για Χ-Υ λόγους. :)

(ίσως να χρειαστώ 2 πακετάκια Α4 (500σελίδων) το πολύ να αγοράσω max κόστος 8 ευρώ)

 

Ανάλογα την περίοδο κυμαίνονται από 100-700 σελίδες το μήνα (ας πούμε ΜΟ 400/μήνα) που το κόστος τους κυμαίνεται γιατί κάποιες είναι φωτοτυπίες και κάποιες είναι εκτυπώσεις. Οπότε το κόστος είναι μεταξύ 5,5-10 λεπτών (ΜΟ 8 λεπτά/φωτοτυπία).

 

Υπολόγισα περίπου 4,000 το χρόνο φωτοτυπίες δλδ κόστους 320 ευρώ το χρόνο ότι μου κοστίζουν τώρα. 

313 ευρώ(150 μηχάνημα + 3*35toner + 50 τύμπανο + 8 τα Α4) θα μου βγουν οι 8-9.000 εκτυπώσεις βάζοντας μέσα και το κόστος του τυμπάνου το οποίο θα αντικατασταθεί μετά το πέρα των 9,000 σελίδων αυτών, οπότε οι επόμενες 9,000 εκτυπώσεις θα βγούν στα 113 ευρώ.

 

Δλδ στα 4 χρόνια από φωτοτυπάδικο (16,000 σελίδες) θα ξόδευα 320*4=1280 ευρώ ενώ με την αγορά του παραπάνω εκτυπωτή στα 4 χρόνια θα ξοδέψω 313+113=426 ευρώ (16,000-18,000 σελίδες) στην τιμή λιανικής.

Σε περίπτωση που χαλάσει μόλις περάσουν τα 3 χρόνια εγγύησης ας βάλουμε και 150 ευρώ για την αγορά καινουριου και πάλι βγαίνω κάτω από το μισό σε κόστος.

 

Αν παρέλειψα κάποιο κόστος πείτε μου γιατί όπως είπα δεν έχω επαφή με εκτυπωτές καθόλου. Οι υπολογισμοί έγιναν πάνω σε ένα συγκεκριμένο μοντέλο.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.