Jump to content



Η GTX 970 μου εχει ερθει. Τι να κανω?


Recommended Posts

Στην περιπτωση της 970 παράγγειλες 10 σουβλακια , νόμισες ότι ηρθανε 10 πληρωσες 10 αλλα ανακαλυπτεις οτι τα είχες μετρήσει λάθος και ήταν μόνο 9. :hehe: :hehe: :hehe:

fixed

και όλος ο έντυπος τύπος γράφει

"Χορτάσατε με εννιά; Άρα γιατί παραπονιέστε;"

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο τοσες μερες αναμονης γιατι ηθελα πραγματικα να το ψαξω και να δω και εδω τι θα λεγατε εσεις παιδια, τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα να την βγαλουνε απο την αναμονη και να μου την στειλουνε, οποτε παρασκευη λογικα θα την εχω στα χερια μου.

Αν μου ξανα κανει Coil Whine θα νευριασω παρα πολυ, το μονο που δεν θελω να ακουσω ειναι αυτος ο θορυβος.

 

Το παιδι απο το καταστημα μου ειπε πως η Nvidia εχει ενημερωσει οτι θα βγαλει καποιο fw η καποιο update που τα 4GB θα δουλευουνε κανονικα, πραγμα που δεν πιστεω και του το ειπα γιατι απο οτι καταλαβα απο τα μηνυματα σας δεν μπορει να λυθει το προβλημα με κατι τετοιο, εκτος αν κανει κατι μαγικο η Nvidia δεν ξερω.

 

Οπως ειπα κατεληξα τελικα να την παρω αυτην μιας και ειμαι κολλημενος και εγω με την Nvidia παρα να παω σε μια 290X γιατι ηξερα πως αν παω σε AMD μετα θα χτυπαω το κεφαλι μου, οχι πως δεν ειναι καλες, αλλα ειναι θεμα κολληματος και γουστου πιστευω πιο πολυ.

Οποτε μιας και μου ειπατε οτι παλι η 970 ειναι αρκετα καλη και ισαξια μπροστα στην 290X ακομα και με το και καλα προβλημα που εχει με τα GB για αυτο την διαλεξα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σιγά μη το άφηναν έτσι τα αμερικανάκια http://www.guru3d.com/news-story/lawyers-homing-in-on-nvidia-after-gtx-970-memory-allocation-claims.html?utm_campaign=website&utm_source=sendgrid.com&utm_medium=email

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

Κατα καποιο τροπο καλα κανανε πιστευω.

Απο την στιγμη που τα εχουνε και ειναι τοσο κολλημενοι αυτοι καλα κανουνε.

Αυτο ισως ωφελησει και εμας και ολλους δηλαδη ποτε δεν ξερεις.

Αν και δεν πιστευω πως θα βγαλει κανεις ακρη απεναντι στην Nvidia αλλα οκ.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο τοσες μερες αναμονης γιατι ηθελα πραγματικα να το ψαξω και να δω και εδω τι θα λεγατε εσεις παιδια, τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα να την βγαλουνε απο την αναμονη και να μου την στειλουνε, οποτε παρασκευη λογικα θα την εχω στα χερια μου.

Αν μου ξανα κανει Coil Whine θα νευριασω παρα πολυ, το μονο που δεν θελω να ακουσω ειναι αυτος ο θορυβος.

 

Ποιας εταιρείας πήρες;

 

Η MSI μου ευτυχώς δεν έχει coil whine και έχει και σχετικά καλό ASIC.

Link to comment
Share on other sites

Της GigaByte πηρα, κατα γνωμη μου πιστευω πως ειναι αρκετα καλη αυτη για αυτο διαλεγω παντα GigaByte.

Βαζω κατα σειρα κατα γνωμη μου παντα ετσι.

1) GigaByte μαζι με MSI.

2) Asus μαζι με EVGA.

Link to comment
Share on other sites

Της GigaByte πηρα, κατα γνωμη μου πιστευω πως ειναι αρκετα καλη αυτη για αυτο διαλεγω παντα GigaByte.

Βαζω κατα σειρα κατα γνωμη μου παντα ετσι.

1) GigaByte μαζι με MSI.

2) Asus μαζι με EVGA.

Για τις Asus δυστηχως θα διαφωνησω γιατι τα τελευταια χρονια εχει γεμισει απο Rma η Oktabit,και παρα πολλα ατομα σε διαφορα forum ειχαν θεματα με Asus καρτες γραφικων απο R9 280x μεχρι και 970. Η gigabyte G1 ειναι τιμια επιλογη και επιτελους που βαλανε και Backplate και φωτιζομενο Logo για εμας που εχουμε πλαινο καπακι :p

Link to comment
Share on other sites

Για μενα gigabyte και evga. Στην evga εχω περισσοτερη αδυναμια αλλα πηρα την gigabyte λογω ψυχτρας και επειδη ηθελα πολυ να δοκιμασω κι εγω ο ιδιος το windforce 3x. Ε και λιγο λογω του led, ας μην κρυβομαι!! :-P

Msi δεν ξαναπαιρνω ποτε! Δυο καρτες της εχω καμμενες στο σπιτι μου και πουλησα και μια 4870 που πραγματικα ξεσηκωνε τη γειτονια οταν επαιζα απο το θορυβο. Απο asus δεν εχω την παραμικρη εμπειρια απο οτιδηποτε και δεν με βλεπω να ψωνιζω asus ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ευχαριστημένος ήμουν τόσα χρόνια από της Asus 5850 DirectCU που είχα, αθόρυβη σε σχέση με τις ref καρτες και με καλή ψύξη, δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα και ήταν και καλή στο o/c. Προς το παρών και η MSI φαίνεται πολύ καλή, αθόρυβη τελείως κατά το gaming και αρκετά ψυχρή. Μένει να δούμε και στο o/c τι λέει. Προσωπικά ήμουν μεταξύ EVGA και MSI μιας και η G1 δε χώραγε στο 380Τ.

Link to comment
Share on other sites

To amazon δινει 20% επιστροφη σε οσους αγορασαν 970 αλλα την κρατησουν..

 

Αυτο ειναι customer service.

 

Και ποιος πληρώνει "τα σπασμένα" ? Δεν παίζει το amazon να πληρώνει μλκιες της nvidia , πραφανώς οι πράσινοι τα σκάνε χοντρά μήπως κάτσει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος πληρώνει "τα σπασμένα" ? Δεν παίζει το amazon να πληρώνει μλκιες της nvidia , πραφανώς οι πράσινοι τα σκάνε χοντρά μήπως κάτσει το θέμα

 

E ναι εννοειται οτι ειναι η nvidia απο πισω.Προκειμενου να γυρισει η καρτα πισω δωστε ενα 20% αν σας το ζητησουνε.

 

Οπος προειπα 20% ειναι η καλυτερη λυση και για τις 2 πλευρες.

 

Για τομ αγοραστη που μας νοιαζει Καρτουλα 350 ευρω -20% =280ευρω , την πουλας ανετα γυρω στα 250 για πλακα αν βρεις κατι καλυτερο.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αποδεχόμενος το 20% αποδέχεσαι ότι η κάρτα σου είναι 100% αυτό που αγόρασες και σε περίπτωση που μελλοντικά κάποιο δικαστήριο υποχρεώσει την Nvidia να πληρώσει παραπάνω ή να αντικαταστήσει τις κάρτες εσύ μένεις απέξω. Αλλά εντάξει, 20% δεν είναι άσχημα. Η Nvidia φοβάται τα χειρότερα που είναι κάποιο χοντρό πρόστιμο + η δημοσιότητα που θα λάβει το θέμα αν χοντρύνει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Για μισο, η GigaByte η G1 που πηρα εχει φωτιζομελο led? Σοβαρα? Δεν το ηξερα αυτο, αυτο ειναι κατι ωραιο.

Απο την αρχη ειχανε φωτιζομενο led απο τις πρωτες καρτες η μετα το κανανε σαν αναβαθμιση?

Τι χρωμα ειναι το led?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αποδεχόμενος το 20% αποδέχεσαι ότι η κάρτα σου είναι 100% αυτό που αγόρασες και σε περίπτωση που μελλοντικά κάποιο δικαστήριο υποχρεώσει την Nvidia να πληρώσει παραπάνω ή να αντικαταστήσει τις κάρτες εσύ μένεις απέξω. Αλλά εντάξει, 20% δεν είναι άσχημα. Η Nvidia φοβάται τα χειρότερα που είναι κάποιο χοντρό πρόστιμο + η δημοσιότητα που θα λάβει το θέμα αν χοντρύνει.

 

Το νετ εχει γεμισει με topics 970 memory problem  αλλα κατα τα αλλα η nvidia φοβαται μην παρει το θεμα δημοσιοτητα.....ε οκ τι να πω τωρα.

Αν η nvidia βγαλει ανακοινωση οτι δεχεται πισω ολες τις καρτες ως ελλατωματικες(αλλα αν διαβασεις την ανακοινωση που εκανε καταλαβαινεις οτι ποτε δεν προκειται να γινει) τοτε γυριζουνε ολες πισω.

 

Στο request για partial refund δεν λες 20% και να μην μπορω να την επιστρεψω.ζητας εκπτωση γιατι η καρτα εχει χασει μεταπωλητικη αξια λογω προβληματος.

 

Επιπλεον τι το περασες το amazon ?Τσιρκο? Αν συμπληωσεις την  φορμα επιστροφης τι θα σου πουνε ?α φιλε σου δωσαμε 20% και δεν εχει επιστροφη?

 

Δεν γινονται αυτα τα πραγματα.

 

Το 20% δεν ειναι για να μην μπορεις να την επιστρεψεις, αλλα δελεαρ για να την κρατησεις.

 

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Για μισο, η GigaByte η G1 που πηρα εχει φωτιζομελο led? Σοβαρα? Δεν το ηξερα αυτο, αυτο ειναι κατι ωραιο.

Απο την αρχη ειχανε φωτιζομενο led απο τις πρωτες καρτες η μετα το κανανε σαν αναβαθμιση?

Τι χρωμα ειναι το led?

ναι ανάβει το Windforce(μπλέ χρώμα) λογότυπο που έχει στα πλάγια.

Link to comment
Share on other sites

Ολα άρχισαν απο το οτι η 970gtx στα video στο youtube τραβαγε λιγοτερη ram απο οτι η 980gtx. Οχι για το STUTTER που ξαφνικά ανακαλυψαν σε 4Κ αναλύσεις.

Ολα τα νεα games εχουν λιγο πολυ stutter απο την δημιουργια τους. π.χ far cry 4. Διαβαστε digital foundry, hardocp σε 980gtx.

Στην πορεία βγηκε το NAIs bench και εδειξε οτι η καρτα εχει αυτη τη διαφορα.

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ STUTTER. ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΞΥΠΝΙΟ ΤΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Το νετ εχει γεμισει με topics 970 memory problem  αλλα κατα τα αλλα η nvidia φοβαται μην παρει το θεμα δημοσιοτητα.....ε οκ τι να πω τωρα.

Νομίζεις ότι η 970 πουλάει μόνο σε αυτούς που σερφάρουν στο net στα fora? "ε οκ τι να πω τωρα" :p

 

Overclockers UK and Caseking accept returned GTX 970

 

 

GTX 970 - Why Frame Time Analysis is Important - GeForce Forums

Wondering what all the hub-bub is about the GTX 970 problems? Look no further. - GeForce Forums

GTX 970 prefers system RAM over video RAM (3.5GB vRAM + 1GB sRAM) - GeForce Forums

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.