Jump to content



Σοκ, άλλο ένα 970 νήμα.


Recommended Posts

Καλημέρες.

 

Για να γλιτώσω το highjack στο νήμα του Θοδωρή και μιας και εγώ έκανα πολύ πρόσφατα αναβάθμιση και είμαι με 4970κ, αλλά και με 5870 που πλέον απλά ΔΕΝ τραβάει, είπα να δω να αλλάξω και κάρτα. 

 

Παίζω και θα συνεχίσω σε 1080π. 

 

Ο υπολογιστής είναι στα 4,5 και εκεί θα μείνει. 

 

Το ότι με εξαπατά η nvidia και αντί να αγοράσω 4 γίγα αγοράζω 3.5 ειλικρινά στα @@ μου.

 

Αν τα 3.5 με κόβουν απο κάτι με αφορά ναι. 

 

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τέλος του χρόνου για να δω τι θα γίνει με το dx12 και τη νεα γενιά αλλά περιμένω 1 μήνα αν υπάρχει λόγος?

 

Oπότε having said that, έχω λόγο να ΜΗΝ πάρω σήμερα μια 970?

 

Και αν είναι, έχετε κάποια δοκιμασμένη  βέρζιον (Με ο/c. χωρίς, αθόρυβη δεν ξέρω) που να δω?

 

Ψωνίζω απο Αγγλία να πω γιατί εδώ μένω.

 

Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεμέ αγόρασε από amazon.co.uk την msi gtx 970 gaming --->4G<--, πιθανότατα θα είναι με hynix μνήμες και ζήτα έπειτα partial refund 15-25% και είσαι μια χαρά (η msi europe δίνει 3 έτη εγγύηση στις gpus, τον πρώτο χρόνο σε καλύπτει και το amazon).

Ειδάλλως για το καλύτερο support επέλεξε κάποια evga από το site τους (επέλεξε από το drop down menu gtx 970 chipset).

Έγινε επεξεργασία από an0nym0us
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε 1080ρ δεν υπαρχει καποιος λογος να μην αγορασεις τη φρεσκαδουρα 970. 

 

Τωρα σαν υλοποιηση εγω θα επαιρνα αυτη που εχει απο μαμα τα πιο ψηλα ρολογια και επειδη μ' αρεσουν οι εβγες θα επαιρνα αυτη μονο και μονο γι αυτο:

 

- Core Base Clock: 1190MHz
- Core Boost Clock: 1342MHz

 

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-269-EA&groupid=701&catid=1914&subcat=1010

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για 1080p δε θα έχεις θέμα με τη μνήμη, εγώ ακόμα και στα 1440p δεν έχω δεί πρόβλημα στα παιχνίδια που παίζω εκτος απο το dying light.

 

Προτίμησε κάποια με την καλή ψύκτρα που ειναι και αθόρυβη, πχ G1 Gaming της gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς refund όταν αγοράζεις τώρα;

δηλ αφού είναι γνωστά όλα όσα έχουν γίνει και υποτίθεται ότι ξέρεις;

Γνωστά; Σε ποιόν; Δεν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τα forums. Μπήκα Amazon, λέει 4GB και λειτουργούν τα 3.5GB...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, τι?  

 

Πως γίνεται και με τι βάση το ζητάω? της εξαπάτησης στην μνήμη? με -20% είναι τρελό VFM

 

 

Ζητάς refund όταν αγοράζεις τώρα;

δηλ αφού είναι γνωστά όλα όσα έχουν γίνει και υποτίθεται ότι ξέρεις;

 

Όχι όταν αγοράζεις, εφόσον δεν αναφέρεται στο site στη περιγραφή του προϊόντος, ποιος ο λόγος να μην ζητήσεις partial refund έπειτα 1-2 εβδομάδες από την αγορά; Πολλάκις από το amazon έχουν λάβει από 10 έως και 25% refund ή την επιλογή να την επιστρέψουν για πλήρη αποζημίωση. Δεν είναι σίγουρο πως πλέον θα την λάβεις, αλλά προσωπικά θα το δοκίμαζα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε ενδιαφέρει το σκηνικό με το falsh advertising της nvidia τότε δεν έχει αλλάξει κάτι για σένα, η 970 συνεχίζει να είναι η καλύτερη κάρτα που μπορείς να πάρεις αυτήν την στιγμή σε αυτά τα λεφτά. Όμως μπορείς να εκμεταλευτείς την όλη κατάσταση και να την πάρεις φθηνότερα, είτε με partial refund είτε απο καμιά αγγελία σε κάνα μήνα αφού μπορείς να περιμένεις κάποια ευκαιρία θα βρεθεί στο 300αρικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί το false advertising οσο στα 1080 δεν με επηρεάζει.

 

Και δη αν μπορώ και μια στο 1.000.000 να πάρω και πίσω κανένα 20%? καλά τότε όχι απλά δεν με ενοχλεί είναι και καλοδεχούμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν ισχύει αυτό με το partial refund είναι τρελή τσατσιά! Προσωπικά θεωρούσα λογικό να ζητάς αν είχες αγοράσει πριν "αποκαλυφθεί" το φιάσκο. Επίσης θα θεωρούσα λογικό αν παίζει σενάριο να δέχεται ακόμα και για νέους αγοραστές το Amazon partial refund, να έχουν ήδη λάβει τα μέτρα τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως με το partial refund, εφόσον το αποφάσισες να πας σε 970 οι κατά κοινή ομολογία κορυφαίες υλοποιήσεις είναι η msi gaming και η gigabyte G1.

 

Αυτό το δίλλημα αντιμετώπισα και εγώ, και κατέληξα τελικά στην msi, λόγω της πιο αθόρυβης λειτουργίας της (0dB μέχρι τους 60 βαθμούς), των λιγότερων προβλημάτων με το coil whine

(είναι να μη σου κάτσει, το ξέρω, αλλά στις giga είχα διαβάσει πολλά περισσότερα περιστατικά), και της μεγαλύτερης εμπιστοσύνης που τρέφω στην msi προσωπικά ως εταιρία.

Νταξ, και των looks αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό :D

 

Το stock boost clock που έχει η κάθε έκδοση θα σου το έλεγα να μη το λάβεις υπόψη, εφόσον η 970 είναι καλή overclocker και τα περισσότερα κομμάτια παίζουν στα 1500+ άνετα.

Η δικιά μου ας πούμε πιάνει 1600/7920 χωρίς να βγάλει κιχ, με stock bios, και hynix μνήμες.

 

 

Πέρα από τα κλασικά reviews που μάλλον έχεις διαβάσει, σου παραθέτω και κάποια roundups για έξτρα μελέτη:

 

http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2014/09/19/nvidia-geforce-gtx-970-review/14

http://tweakers.net/reviews/3724/14/geforce-gtx-970-vier-zuinige-maxwells-vergeleken-conclusie.html

http://techreport.com/review/27203/geforce-gtx-970-cards-from-msi-and-asus-reviewed/6

http://www.computerbase.de/2014-10/nvidia-geforce-gtx-970-test-roundup-vergleich/6/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν ισχύει αυτό με το partial refund είναι τρελή τσατσιά! Προσωπικά θεωρούσα λογικό να ζητάς αν είχες αγοράσει πριν "αποκαλυφθεί" το φιάσκο. Επίσης θα θεωρούσα λογικό αν παίζει σενάριο να δέχεται ακόμα και για νέους αγοραστές το Amazon partial refund, να έχουν ήδη λάβει τα μέτρα τους...

 

 

Θα την αγορασουν 1000 και θα ζητησουνε partial ουτε οι μισοι,

Αλλα το amazon και ολοι να ζητησουνε δεν θα ιδρωσει και πολυ γιατι 1000% χρεωνει την χασουρα στην nvidia.

 

Απο την αλλη και η nvidia δεν πιστευω να παθει και κατάθλιψη που θα πιστωνει 20% σε πελατες της γιατι προκειμενου να μην πουλαει καθολου η να δινει full refunds καλο ειναι και το 20%.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι evga κάρτα. Είναι κλειδωμένες και γίνεται διαλογή. Δηλαδή είναι σπάνιο να πέσεις σε καλό κομμάτι στην απλή ή ακόμα και στην superclocked έκδοση. Απατεωνίστικη εταιρεία σαν την XFX. Έκανα το λάθος να την πάρω με τη λογική του csaris.

Το μόνο που κοιτάς είναι πόσο ξεκλείδωτη είναι σε τάσεις και τροφοδοσία. Άρα, πας σε msi ή gigabyte. Τα 3,5 Gb σίγουρα θα αποτελέσουν πρόβλημα στο μέλλον, αλλά τότε και η 980 θα είναι ανεπαρκής.

 

@virus777

 

Αν πιάνει 1600 με στοκ bios τότε με custom πόσο την έχεις φτάσει; 2.000; Ο Kingpin θα την πήγαινε και 3.000 φαντάζομαι,ε;

Εκτός και αν έχεις εξωπραγματικά καλό ASIC.

 

Σταθερότητα σημαίνει ΜΗΔΕΝ artifacts, ούτε ένας κόκκος, ΠΑΝΤΟΥ. Και κάτω από μέγιστο φορτίο.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep,

 

2 benchάκια που έχω πρόχειρα. To valley με τους τελευταίους 347.25, το heaven με 347.09.

2600Κ@4.5 Ghz/ 8 Gb Vengeance @1600/ Win 8.1X64/ msi 970 gaming@1600/7920

 

gallery_52559_879_1740323.png

gallery_52559_879_1489722.png

 

Χωρίς artifacts, custom bios ή τον Kingpin για παρέα...

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep,

 

2 benchάκια που έχω πρόχειρα. To valley με τους τελευταίους 347.25, το heaven με 347.09.

2600Κ@4.5 Ghz/ 8 Gb Vengeance @1600/ Win 8.1X64/ msi 970 gaming@1600/7920

 

gallery_52559_879_1740323.png

gallery_52559_879_1489722.png

 

Χωρίς artifacts, custom bios ή τον Kingpin για παρέα...

 

 

Σιγουρα εχεις throttle γιατι με palit 970 1454mhz/7800(πολυ πιο κατω απο τα δικα σου ρολογια) και τον cpu στα 3.7 valley εχω 2894 και heaven 1648

 

http://www.thelab.gr/topic/118559-unigine-valley-results/page-40

 

http://www.thelab.gr/topic/118492-unigine-heaven-benchmark-40/page-12

 

οσες φορες δοκιμασα να ανεβασω λιγο ακομη ρολογια στην 970 1480-90mhz ειδα τα νουμερα να πεφτουν.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

1600-2100Mhz βγάζω περίπου ~1660 & ~3040 οπότε κάτι σε κρατάει πίσω.

Είχα το ίδιο θέμα με την gtx780 ti που ενώ έτρεχε με 1200-2000Mhz@1.1v τα σκορ ήταν χαμηλότερα αρκετά από όταν έτρεχα με 1.21V. Δοκίμασε με custom vbios δίνοντας παραπάνω ρεύμα, νομίζω θα επωφεληθείς τουλ στα benches.

Link to comment
Share on other sites

@amartolos,

 

Throttling δεν έχω γιατί τα τρέχω σε window mode για να βλέπω το afterburner και μένει καρφωμένο στα 1600.

Το έχω δοκιμάσει και με χαμηλότερα ρολόγια, και μέχρι εκεί κερδίζω στο σκορ ενώ παραπάνω στα 1620 αρχίζει να πέφτει πάλι.

Η διαφορά μας είναι οτι είσαι με win 7 και εγώ με 8.1, τα οποία δίνουν χαμηλότερο σκορ στα Unigine.

 

Δες εδώ τα βιντεάκια ενός με 8.1 και msi 970 gaming @1564/8000, ίδιες ρυθμίσεις με τους 347.09 και παρόμοια σκορ:

 

Με τον an0nym0us -Samsung μνήμες, ε?-  που έχουμε πιο κοντινά σκορ ανάλογα με τη συχνότητα, και φοράει τα 8άρια από ότι είδα,

παίζει με μνήμη στα 2100 Mhz (8400 effective), ενώ εγώ στα 7920 effective, μείον κοντά ένα 500άρικο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.