Jump to content



Σοκ, άλλο ένα 970 νήμα.


Recommended Posts

@amartolos,

 

Throttling δεν έχω γιατί τα τρέχω σε window mode για να βλέπω το afterburner και μένει καρφωμένο στα 1600.

Το έχω δοκιμάσει και με χαμηλότερα ρολόγια, και μέχρι εκεί κερδίζω στο σκορ ενώ παραπάνω στα 1620 αρχίζει να πέφτει πάλι.

Η διαφορά μας είναι οτι είσαι με win 7 και εγώ με 8.1, τα οποία δίνουν χαμηλότερο σκορ στα Unigine.

 

Δες εδώ τα βιντεάκια ενός με 8.1 και msi 970 gaming @1564/8000, ίδιες ρυθμίσεις με τους 347.09 και παρόμοια σκορ:

 

Με τον an0nym0us -Samsung μνήμες, ε?-  που έχουμε πιο κοντινά σκορ ανάλογα με τη συχνότητα, και φοράει τα 8άρια από ότι είδα,

παίζει με μνήμη στα 2100 Mhz (8400 effective), ενώ εγώ στα 7920 effective, μείον κοντά ένα 500άρικο δηλαδή.

 

 

Εγκατέστησε το rivatuner για να βλεπεις temps, loads απο gpu/ram /cpu κτλ στην οθονη σε full screen

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ εύχομαι να σου δώσουν άκυρο σε τέτοια τύπου αίτηση για refund και να πάρεις τα @@ τους.


Κατεμέ αγόρασε από amazon.co.uk την msi gtx 970 gaming --->4G<--, πιθανότατα θα είναι με hynix μνήμες και ζήτα έπειτα partial refund 15-25% και είσαι μια χαρά (η msi europe δίνει 3 έτη εγγύηση στις gpus, τον πρώτο χρόνο σε καλύπτει και το amazon).

Ειδάλλως για το καλύτερο support επέλεξε κάποια evga από το site τους (επέλεξε από το drop down menu gtx 970 chipset).

Καλά...εσύ και εαν θέλεις κλοτσιές!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εύχομαι να σου δώσουν άκυρο σε τέτοια τύπου αίτηση για refund και να πάρεις τα @@ τους.

Καλά...εσύ και εαν θέλεις κλοτσιές!

Κι εγω εύχομαι παγκόσμια ειρήνη.

Δεν εχεις καταλάβει οτι εφόσον πρόκειται για false advertising , έστω καινκαταλαθος θα έπρεπε απο μονη της η nvidia να προσφέρει λύσεις ,του τύπου partial refund ,η έκπτωση εξ αρχής , η καποια δωρεάν games ,η κατι βρε αδερφέ τέλος πάντων .

Εσυ τι λες ; η nvidia ειναι τοσο χαζη που θα άφηνε τέτοια τρύπα για αλητειες ; η το Amazon ;

Ουτε εμενα μου αρέσουν οι ελληνικές λαμογιες ,αλλα εδω μιλαμε για nvidiaκη λαμογια ,εμπερδευθεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καταλάβει οτι εφόσον πρόκειται για false advertising ,

Ποιός και πότε κατέληξε ότι πρόκειται για false advertising? Και με βάση το δίκαιο ποιάς χώρας; Για πώληση που έλαβε χώρα στην Ελλάδα, αυτες οι περιπτώσεις καλύπτονται από τον ν.2251/1994 σε συνδυασμό με τις διατάξεις του ΑΚ για πραγματικό ελάττωμα ή έλλεψη συνομολογημένης ιδιότητας. Τίποτα από αυτά δεν συντρέχει και οποιαδήποτε αγωγή εναντίον της nvidia στην Ελλάδα θα απορρίπτονταν λογικά -και σωστά- ως αβάσιμη.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι δηλαδή αμφισβητισιμο; δε με μοιάζει καθώς εχω πολυ πιο ταπεινή καρτα ,αλλα δε νομίζω πως χωράει αμφιβολία οτι το προϊόν ειναι κατά τι υποδεέστερο απο αυτο που διαφημίζεται ,περα οτι εχει γίνει viral... εν τοιαύτη περιπτωση ,εγω αν προσπαθήσει κάποιος να παρει το κατι τις του άσχετα ποιες ειναι προθέσεις του , δε θα εχει και άδικο

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου δίνεις την απαντηση της nvidia ρε trexx ,τι να σου απαντήσω .

Μου εγω nvidia εχω και προτιμώ ,αλλα εδω διακρίνω φαβοριτισμο .

Anyway ,δε με αφορά και ιδιαίτερα ,οσοι τα σκανε ας ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας πέσει η msi gaming στα 350 ευρώ, στο Ελλαδιστάν και δεν θα με απασχολεί καθόλου που έχει 3,5+0,5 ραμ.... Τώρα στα 400++ ευρώ Ελλάδα (ΔΕΝ ψωνίζω από έξω) είναι κομματάκι ακριβή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου δίνεις την απαντηση της nvidia ρε trexx ,τι να σου απαντήσω .

Μου εγω nvidia εχω και προτιμώ ,αλλα εδω διακρίνω φαβοριτισμο .

Anyway ,δε με αφορά και ιδιαίτερα ,οσοι τα σκανε ας ασχοληθούν.

 

Από την τελευταία nvidia κάρτα μου έχουν περάσει 12 χρόνια. :)

Κατά τα άλλα αυτό που σου λέω είναι αυτό που κατά τη γνώμη μου ισχύει με βάση το ελληνικό δίκαο, δεν μιλάω ηθικά.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που διαφημίζεται είναι τα 4GB. Και η κάρτα έχει 4GB.

4GB, 256bit data bus, 224GB/sec bandwidth, 64ROPs, 2MB cache.

 

 

(πω πω...ξέχασα τα ROPs(!), σωστός Heir of a dying day)

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τα 4GB απο'τι διαβάζω απο τα παραμύθια της nvidia τα μπαλώσανε...

 

Τα ROPs όμως απο 64 που "ήτανε" τελικά γίνανε 56, και η L2 Cache απο 2ΜΒ πήγε στα 1.75ΜΒ.

 

Αυτά μάλλον δεν μπαλώνονται :p

 

Οπότε τα παραπλανητικά spec's είναι η L2 Cache 2ΜΒ > 1.75ΜΒ & ROPs 64 > 56

 

Αν είναι όντως έτσι, (που μάλλον έτσι είναι) Θέλει πολύ ξύλο ο κινέζος.

Έγινε επεξεργασία από Heir of a dying day
Link to comment
Share on other sites

Δείξε μου ένα κουτί μιας 970 όπου αναγράφονται πάνω τα ...ROPs

 

Μην βάζεις χέρι στην φωτιά για αυτό που λες.

 

Μπορώ να σου δείξω τις πρώτες σελίδες από όλα τα reviews που είχαν στην διάθεσή τους τα "επίσημα" specs του κατασκευαστή on release day, και κανείς δεν τους διόρθωσε.

 

Επίσης το ότι έχει 4gb δεν λέει τίποτα το θέμα είναι τι τα κάνει, αν είναι έτσι τα κάνουμε και solder όπου κάτσει πάνω στο pcb και καθαρίσαμε.

 

Στην περίπτωση της 970 εξαπατήθηκαν οι καταναλωτές. Επιπλέον ο CEO βγαίνει και ονομάζει κατάμουτρα το ελάτωμα του προϊόντος Feature, (το γνωστό meme βρήκε νέο πατέρα) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να πούμε.

 

 

Προσωπικά αν είχα αγοράσει την κάρτα θα έκανα τις απαραίτητες ενέργειες για refund.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ότι έχει 4gb δεν λέει τίποτα το θέμα είναι τι τα κάνει, αν είναι έτσι τα κάνουμε και solder όπου κάτσει πάνω στο pcb και καθαρίσαμε.

 

 

Mε αυτή τη λογικη και με τους FX 83XX εξαπατήθηκαν οι καταναλωτές. Γιατί το θέμα δεν είναι ότι έχει 8 πυρήνες, αλλά τι τους κάνει. Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Ας κάνουν ενέργειες όσοι πήραν να δούμε τι θα πάρουν στο τέλος. Όλο γκρίνια ακούω, ενέργεις δεν βλέπω.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Mε αυτή τη λογικη και με τους FX 83XX εξαπατήθηκαν οι καταναλωτές. Γιατί το θέμα δεν είναι ότι έχει 8 πυρήνες, αλλά τι τους κάνει. Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Ας κάνουν ενέργειες όσοι πήραν να δούμε τι θα πάρουν στο τέλος. Όλο γκρίνια ακούω, ενέργεις δεν βλέπω.

Οοοοοοοχι φιλε μου, δεν καταλαβες. Εδω βριζουμε την nvidia. Ολα τ αλλα δεν εχουν καμια σημασια. Το βρισιδι στην nvidia να πεφτει και ειμαστε κομπλε. Οχι, μη φερνεις αλλα παραδειγματα, απλα βρισε την nvidia.

Σαν τι μπορει να κανει η καρτα τα 4 gb ρε παιδια; τα χρησιμοποιει!! Τα χρησιμοποιει λεμε!! Ναι πεφτει η ταχυτητα τους αλλα τα χρησιμοποιει και μαλιστα απροβληματιστα. Εντελως!!!!

Οσο για τις ενεργειες τωρα. Οτι και να κανουν οι κατοχοι τιποτα δεν θα κερδισουμε. Αν υπηρχαν μονο 3 η 3,5 gb τοτε ισως κατι γινοταν απο τη στιγμη που λενε οτι εχει 4. Τα υπολοιπα με rops cache ειναι ψιλα γραμματα για να οδηγησουν στην οποιαδηποτε δικαιωση

Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοοχι φιλε μου, δεν καταλαβες. Εδω βριζουμε την nvidia. Ολα τ αλλα δεν εχουν καμια σημασια. Το βρισιδι στην nvidia να πεφτει και ειμαστε κομπλε. Οχι, μη φερνεις αλλα παραδειγματα, απλα βρισε την nvidia.

Σαν τι μπορει να κανει η καρτα τα 4 gb ρε παιδια; τα χρησιμοποιει!! Τα χρησιμοποιει λεμε!! Ναι πεφτει η ταχυτητα τους αλλα τα χρησιμοποιει και μαλιστα απροβληματιστα. Εντελως!!!!

Οσο για τις ενεργειες τωρα. Οτι και να κανουν οι κατοχοι τιποτα δεν θα κερδισουμε. Αν υπηρχαν μονο 3 η 3,5 gb τοτε ισως κατι γινοταν απο τη στιγμη που λενε οτι εχει 4. Τα υπολοιπα με rops cache ειναι ψιλα γραμματα για να οδηγησουν στην οποιαδηποτε δικαιωση

Καλά μην κλάψεις κιόλας για μια εταιρία που επί μήνες έδινε λάθος specs και μετά έλεγε ότι το κάναμε για το καλό σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.