Jump to content



Σοκ, άλλο ένα 970 νήμα.


Recommended Posts

Οχι, θα κλαψω για την κακομοιρουλα την amd που η κακια nvidia κανει οτι θελει και κλειδωνει παιχνιδια και τα κανει οτι θελει κλπ κλπ.. Εχω γραψει εδω μεσα οτι το false advertising η οπως θες πες το ειναι κατι το οποιο σηκωνει πολυ κραξιμο και σ αυτο ειμαι 100000% συμφωνος. Και παραπανω. Οταν ομως διαβαζω να λενε οτι η καρτα δεν εχει 4gb μνημη η οτι δεν τα χρησιμοποιει και οτι δεν ξερουμε τι τα κανει εκει σηκωνω τα χερια ψηλα. Αρχιζω να πιστευω οτι υπαρχει θεμα κατανοησης της ελληνικης γλωσσας. Εχω γραψει και σ αλλο θεμα οτι απο μετρησεις δικες μου, ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ, εχω δει vram usage εως 3,7 gb στο shadow of mordor και δεν εχασα ουτε μισο fps οταν ξεπερασα τα 3,5. Αν θελετε ανεβαζω και βιντεο το μεσημερακι που θα ειμαι σπιτι.

Κλαμματα για nVidia, amd , intel , subaru sti, ferarri lamborghini δεν προκειται να βαλω ποτε. Αλλα ας ειμαστε σε θεση να συζηταμε και να καταλαβαινουμε τι λεμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που χρησιμοποιεί η 970 την μνήμη είναι ιδιαίτερος. Τώρα όταν τα 512MB έχουν το 1/10 της ταχύτητας των υπόλοιπων 3,5GB, εγώ δυσκολεύομαι να τα αποκαλέσω 4GB. Εκεί σηκώνω εγώ τα χέρια ψηλά και πολλοί άλλοι. Αυτό δεν είναι κλάμα. Είναι διαφορετική προσέγγιση και δεδομένου ότι συμφωνείς για το false advertising, το λιγότερο αντιφάσκεις.

 

Πες μου λίγο. Ένας δίσκος ο οποίος είναι π.χ. 1TB και τα 896GB αυτού είναι μορφής solid state και τα άλλα 128GB μηχανικός δίσκος(1024GB σύνολο), που όμως ο κατασκευαστής έχει καταφέρει να φαίνονται ενιαία στο σύστημα ως ένας δίσκος, ένα partition, είναι 1TB SSD?

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο. Ένας δίσκος ο οποίος είναι π.χ. 1TB και τα 896GB αυτού είναι μορφής solid state και τα άλλα 128GB μηχανικός δίσκος(1024GB σύνολο), που όμως ο κατασκευαστής έχει καταφέρει να φαίνονται ενιαία στο σύστημα ως ένας δίσκος, ένα partition, είναι 1TB SSD?

 

O 840 evo είναι ssd? Τι συζητάμε δεν μπορώ να καταλάβω. Η 970 όπως και να χρησιμοποιεί τη μνήμη της έχει μια τιμή P και επιδόσεις Χ σε όλα τα games. Είναι η καλύτερη κάρτα στα λεφτά της; Αν όχι, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτον τον δισκο αν θελω να αποθηκευσω μουσικη, θα χωρεσει 1ΤΒ;Ναι, αρα σαν χωρητικοτητα ειναι ενα ΤΒ. Ομως οχι δεν ειναι 1ΤΒ SSD. Αλλα αυτο σαν συγκριση θα κολλαγε αν τα 3,5 gb της καρτας ηταν GDDR5 ενω το αλλο μισο ηταν DDR1 ξερω γω. 

 

Καθολου δεν αντιφασκω. Γιατι: 

Με βλεπεις να κανω καμια ενσταση για Rops? Οχι, γιατι συμφωνω, ειναι μια διαφορα που οντως υπαρχει

Με βλεπεις να διαφωνω καπου για Cache? Οχι, γιατι συμφωνω αφου κι αυτη ειναι διαφορα που υπαρχει.

Το ιδιο ισχυει και για bandwith. Γι αυτα λοιπον οντως υπαρχει ψευδης διαφημιση και αν μπορει να κυνηγηθει απο καποιον ας κυνηγηθει. Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα κερδισει κανεις κατι

 

Για τα 4GB τωρα.

Τα 4GB υπαρχουν και χρησιμοποιουνται και στο λεω μετα πληρη λογου γνωσεως γιατι το εχω δει με τα ματια μου μεσω MSI AB. Και απο τη στιγμη που οταν ξεπερναω τα 3,5 gb δεν εχω ουτε stuttering ουτε frame drops λογικα συμπεραινω οτι η μειωση της ταχυτητας δεν επηρεαζει καθολου. Αυτο ισως οφειλεται στις δυνατοτητες του maxwell που μπορει να αναπαραγει frames παρα πολυ γρηγορα αλλα δεν ειμαι και τοσο ειδικος. Αυριο μεθαυριο σε αλλα πιο καινουρια παιχνιδια ισως αυτο παιξει ρολο αλλα αυτο ας περιμενουμε να το δουμε. Δεν ειμαστε προφητες. Παντως το να λεει καποιος οτι 4GB δεν υπαρχουν ξεπερναει καθε λογικη. Αν δεν υπηρχαν δεν θα εβλεπα Vram usage 3,7GB η αν τα εβλεπα θα επροκειτο για θαυμα! 

 

Αλλο το αν υπαρχουν τα 4GB, αλλο ολα τα παραπανω.

 

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο. Ένας δίσκος ο οποίος είναι π.χ. 1TB και τα 896GB αυτού είναι μορφής solid state και τα άλλα 128GB μηχανικός δίσκος(1024GB σύνολο), που όμως ο κατασκευαστής έχει καταφέρει να φαίνονται ενιαία στο σύστημα ως ένας δίσκος, ένα partition, είναι 1TB SSD?

 

το παράδειγμα είναι into the point, δεν είναι 1 tb ssd, αλλά δεν έχει να κάνει με το τι είναι πραγματικά αλλα το πως διαφημίζεται, marketing δηλαδή. Το ποσοστό που θα βρει το false advertising και θα ασχοληθεί είναι 5-10% ? και απο αυτούς ποσοι είναι που θα ασχοληθούν περαιτέρω και να το κυνηγήσουν? Δεν συμφέρει την όποια εταιρία να πει την αλήθεια 100% μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια, την ενδιαφέρει να πουλήσει. yanni εσύ ανήκεις στο 5%, στα επιτρεπόμενα όρια ζημίας της εταιρίας δηλαδή.  :p

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

O 840 evo είναι ssd? Τι συζητάμε δεν μπορώ να καταλάβω. Η 970 όπως και να χρησιμοποιεί τη μνήμη της έχει μια τιμή P και επιδόσεις Χ σε όλα τα games. Είναι η καλύτερη κάρτα στα λεφτά της; Αν όχι, γιατί;

Νομίζω ότι κατάλαβες τι συζητάμε, δεν είσαι χαζός. Εκτός και αν είσαι έξυπνος μόνο στο να δίνεις παραδείγματα με τον FX.

Το υπόλοιπο είναι Copy & Paste αυτό που λέει η Nvidia.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι η κάρτα θα έπρεπε απο την αρχή να έχει 3Gb λόγω αρχιτεκτονικής, το υπόλοιπο 1Gb μπήκε μονο και μόνο για να μην φαίνεται κουτσή έναντι του ανταγωνισμού, επειδή για τα μελλοντικά παιχνίδια τα 3 θα φαίνονταν λίγα και τέλος για να κανουν τους κατόχους των 780 να έχουν εναν επιπλέον λόγο να αναβαθμίσουν. 

Αυτό φαίνεται και απο την "απολογία" του Mr.Jen-Hsun Huang...

"We invented a new memory architecture in Maxwell(εδώ η φουστιά που παρουσιάζεται σαν νέα αρχιτεκτονική, It's a feature :hehe: " . This new capability was created so that reduced-configurations of Maxwell can have a larger framebuffer – i.e., so that GTX 970 is not limited to 3GB, and can have an additional 1GB."

 

Απο κει και πέρα αφήστε τι λέμε εμείς εδώ, οι κατηγορίες που αντιμετωπίζει η Nvidia και η gigabyte στην πολιτεία της Καλιφόρνια είναι:

 

1. Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές.

2. Παραπλανητικές εμπορικές πρακτικές.

3. Παράνομες εμπορικές πρακτικές.

4. Παραπλανητική διαφήμιση.

 

Το κυριότερο και αυτό που ¨καίει¨ την nvidia είναι οτι έχει στείλει σε όλα τα site που κάνανε την παρουσίαση της 970 ένα reviewers guide που μέσα γράφει χαρακτηριστικά οτι η κάρτα έχει 4gb Vram, 2Gb L2 cache και 64rops. Είναι η "παρεξήγηση" που έγινε μεταξύ του τμήματος μάρκετινγκ με τους reviewers όπως δήλωσε και ο Mr.Jen-Hsun Huang. :hehe:

 

"Unfortunately, we failed to communicate this internally to our marketing team, and externally to reviewers at launch."

 

Απο κει και πέρα ας περιμένουμε να δούμε πρώτα τι θα γίνει με το εξώδικο και βλέπουμε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το κομματι της διαφημισης ειναι πολυ υπουλο και γεματο στη φουστια, γι αυτο και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η nvidia θα τη βγαλει λαδι. Εχει κι εκεινη δυνατα οπλα στα χερια της,οπως πχ benchmarks που εδωσε η ιδια στη δημοσιοτητα και που οντως ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και μπορουν να επαληθευτουν και κυριως εχει και την αποδοση της καρτας η οποια ειναι πολυ κοντα (ποσοστιαια) στο ανωτερο προιον της που οικονομικα απεχει πολυ περισσοτερο (παλι ποσοστιαια). Ετσι και μπορει να ισχυριστει οτι εκτος απο τα λανθασμενα χαρακτηριστικα, παραλληλα υπηρχαν σωστες ενδειξεις για την αποδοση της αλλα και να βγει κι απο πανω επειδη πουλησε φτηνα.

Τεσπα αυτα ειναι δικες μου σκεψεις, ισως τελειως ακυρες. Μακαρι να δικαιωθει το κοινο και να κερδισουμε τελικα ολοι κατι, refund η οτιδηποτε αλλο. Καθολου δε θα με χαλασει προσωπικα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν την βγάλει καθαρή στο μέλλον μπορεί να βγάλει και κάρτες όπου το 90% της μνήμης να είναι το πιο αργό δηλαδή.

Βέβαια δεν το βλέπω να συμβαίνει αφού είπε πως το έκαναν λόγο της αρχιτεκτονικής και πως δεν θα επαναληφθεί στο μέλλον αλλά nvidia είναι αυτή...

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το κομματι της διαφημισης ειναι πολυ υπουλο και γεματο στη φουστια, γι αυτο και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η nvidia θα τη βγαλει λαδι. Εχει κι εκεινη δυνατα οπλα στα χερια της,οπως πχ benchmarks που εδωσε η ιδια στη δημοσιοτητα και που οντως ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και μπορουν να επαληθευτουν και κυριως εχει και την αποδοση της καρτας η οποια ειναι πολυ κοντα (ποσοστιαια) στο ανωτερο προιον της που οικονομικα απεχει πολυ περισσοτερο (παλι ποσοστιαια). Ετσι και μπορει να ισχυριστει οτι εκτος απο τα λανθασμενα χαρακτηριστικα, παραλληλα υπηρχαν σωστες ενδειξεις για την αποδοση της αλλα και να βγει κι απο πανω επειδη πουλησε φτηνα.

Τεσπα αυτα ειναι δικες μου σκεψεις, ισως τελειως ακυρες. Μακαρι να δικαιωθει το κοινο και να κερδισουμε τελικα ολοι κατι, refund η οτιδηποτε αλλο. Καθολου δε θα με χαλασει προσωπικα!!

Το να επικεντρώνεις στην επίδοση της κάρτας είναι καλή τακτική απέναντι στο καταναλωτικό κοινό, πόσο μάλλον όταν και τα sites φροντίζουν να κατευθύνουν τον αναγνώστη προς τα εκεί(αντίθετα όταν κάνανε reviews την 290Χ δεν τους ένοιαζαν οι επιδόσεις της κάρτας αλλά π.χ. η θερμοκρασία της GPU). Σε μια δικαστική αίθουσα όμως, αμφιβάλλω αυτές οι δικαιολογίες να έχουν πέραση. Αν π.χ. παρουσιαστεί ένας μάρτυρας στην δικαστική αίθουσα και πει ότι θα προτιμούσε ανταγωνιστικό μοντέλο αν γνώριζε τα αληθινά χαρακτηριστικά της κάρτας ή αν η AMD δηλώσει ότι "Αν η κάρτα διαφημιζόταν με τα αληθινά της τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν θα είχα λόγω να ρίξω τις τιμές των 290,290Χ στον βαθμό που τις έριξα", αμέσως αμέσως δικαιολογείται οικονομική ζημιά για την AMD.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ριχνεις εσυ ο ιδιος τις τιμες σου δεν προκειται να δικαιωθεις για οικονομικη ζημια ποτε. Αλλο να σου επιβληθει η μειωση τιμων για εσφαλμενους λογους απο καποια επιτροπη, συμβουλιο κλπ και αλλο να τις ριξεις εσυ ο ιδιος. Αν ειναι να κερδισει καποιος κατι αυτος ειναι ο καταναλωτης, που κι αυτο το θεωρω δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Το ολο θεμα με τις 970 ειναι 100% φαουλ της nvidia.

Οταν καποιος σου πουλαει ενα προιον το οποιο διαφημιζει/παρουσιαζει επισημα οτι εχει Χ specs και στην πορεια βγαινει και λεει "καναμε λαθος" το προιν δεν εχει Χ specs αλλα Υ, απο οπου και να το πιασεις ειναι φαουλ και εννοειτε απαντες οι καταναλωτες που διαμαρτυρονται εχουν 100% δικαιο.

Αυτο ναι μεν δεν αναιρει το γεγονος οτι η 970 συνεχιζει να ειναι μια εξαιρετικη καρτα ιδιως για την τιμη της μιας και οι επιδοσεις που παρουσιαζονται στα review ισχυουν δεν ειναι ψευτικες, αλλα δεν παυει να ειναι φουστια της nvidia που προσωπικα σαν καταναλωτη δεν μου αρεσε καθολου μα καθολου και σε κανενα νομιζω δεν αρεσει η κοροιδια.

 

Ευχομαι να κινηθουν νομικα και να δικαιοθουν ωστε να μην υπαρξουν αλλα τετοια "λαθη"(φουστιες) στο μελλον.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά:

 

1. Η 970 πουλάει. Και πουλάει γιατί είναι καλή με κορυφαίες επιδόσεις, πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

2. Είναι DX12.

 

3. Καταναλώνει λίγο ρεύμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

4. Είναι εξοπλισμένη με 3,5 gb fast vram + 0,5 gb slow vram, που μέχρι στιγμής δεν έχουν δείξει πως επηρεάζουν τις επιδόσεις της.

 

5. Σαφώς και η NVIDIA είναι στελεχομένη από λαμόγια που προσπάθησαν να παραπλανήσουν τον καταναλωτή, με false advertising! Το πρόβλημα αυτό θα λύνονταν με μείωση της τιμής της κάρτας κατα 50 ευρώ. Κατ εμε θα ήταν τότε το κορυφαίο VFM!

 

Εγώ περιμένω μήπως πέσει η τιμή της λίγο. Αν δεν παίξουν δραμματικές αλλαγές με το GM200, την msi 970 θα αγοράσω και ας έχει false advertising. Τώρα ξέρω καλά τι έχει.

Παρ ολίγον να πάρω μια 290X-triX, αλλά ρε γμτ 300w+αλλαγή μοντέλου, με απομάκρυναν από αυτήν.

 

Υπομονή 1 μήνα ακόμη, με την ταπεινή 6950 μου....

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ριχνεις εσυ ο ιδιος τις τιμες σου δεν προκειται να δικαιωθεις για οικονομικη ζημια ποτε. Αλλο να σου επιβληθει η μειωση τιμων για εσφαλμενους λογους απο καποια επιτροπη, συμβουλιο κλπ και αλλο να τις ριξεις εσυ ο ιδιος. Αν ειναι να κερδισει καποιος κατι αυτος ειναι ο καταναλωτης, που κι αυτο το θεωρω δυσκολο.

Σε ένα κατάστημα πωλούνται μόνο δύο είδη φέτας. Το Α και το Β. Και τα δύο πωλούνται προς 8 ευρώ το κιλό. Ξαφνικά ο Α βγάζει φέτα στα 7.5 ευρώ και όλοι λένε πόσο καλή είναι. Ο Β για να μην μείνει το προϊόν του απούλητο ρίχνει την τιμή στα 7.5 ευρώ και αυτός. 6 μήνες μετά κάποιος ανακαλύπτει ότι η φέτα του Α είναι με 20% αγελαδινό γάλα. Ο Α ισχυρίζεται ότι οι υπάλληλοι που είχε προσλάβει δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν ένα πρόβατο από μια αγελάδα και ζητάει συγνώμη. Στο μεταξύ ο Β έχει υποστεί ζημιά πουλώντας το προϊόν του επί 6 μήνες μισό ευρώ χαμηλότερα και ο κόσμος έχει παραπλανηθεί νομίζοντας ότι αγοράζει αυθεντική φέτα.

 

Παρόλα αυτά κάποιοι επιμένουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα διότι η γεύση του νέου τυριού είναι πολύ καλή και στην τελική ο κόσμος πάλι 1 κιλό τυρί έπαιρνε, είτε αυτό είχε μέσα αγελαδινό γάλα είτε όχι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δλδ θες να συμφωνησω οτι ο Β θα ζητησει αποζημιωση και θα δικαιωθει;; Δεν προκειται. Δικια του η φετα δικο του το μαγαζι δικια του και η τιμη... Τεσπα. Για αλλο λογο μπηκα στη συζητηση (4gb) και αλλο συζηταμε τωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κατάστημα πωλούνται μόνο δύο είδη φέτας. Το Α και το Β. Και τα δύο πωλούνται προς 8 ευρώ το κιλό. Ξαφνικά ο Α βγάζει φέτα στα 7.5 ευρώ και όλοι λένε πόσο καλή είναι. Ο Β για να μην μείνει το προϊόν του απούλητο ρίχνει την τιμή στα 7.5 ευρώ και αυτός. 6 μήνες μετά κάποιος ανακαλύπτει ότι η φέτα του Α είναι με 20% αγελαδινό γάλα. Ο Α ισχυρίζεται ότι οι υπάλληλοι που είχε προσλάβει δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν ένα πρόβατο από μια αγελάδα και ζητάει συγνώμη. Στο μεταξύ ο Β έχει υποστεί ζημιά πουλώντας το προϊόν του επί 6 μήνες μισό ευρώ χαμηλότερα και ο κόσμος έχει παραπλανηθεί νομίζοντας ότι αγοράζει αυθεντική φέτα.

 

Παρόλα αυτά κάποιοι επιμένουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα διότι η γεύση του νέου τυριού είναι πολύ καλή και στην τελική ο κόσμος πάλι 1 κιλό τυρί έπαιρνε, είτε αυτό είχε μέσα αγελαδινό γάλα είτε όχι.

 

Δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα οπου Α=nvidia και οπου  B=AMD?

Το προβλημα για να καταλαβω ειναι η κοροιδια της nvidia προς τους αγοραστες/καταναλωτες η αν ΑMD υπεστη "οικονομικη ζημια" απο την τιμολογηση της 970?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ θες να συμφωνησω οτι ο Β θα ζητησει αποζημιωση και θα δικαιωθει;; Δεν προκειται. Δικια του η φετα δικο του το μαγαζι δικια του και η τιμη... Τεσπα. Για αλλο λογο μπηκα στη συζητηση (4gb) και αλλο συζηταμε τωρα

 

Αυτό ακριβώς συζητάμε. Η Nvidia πούλαγε φέτα με αγελαδινό γάλα και το βασικό επιχείρημα για τα 4GB είναι ότι "Σιγά μωρέ, και πάλι 1 κιλό τυρί αγόρασες". Ε όχι, δεν είναι 4GB. Είναι 3.5GB σε normal ταχύτητα και άλλα 512MB που σέρνονται.

Δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα οπου Α=nvidia και οπου  B=AMD?

Το προβλημα για να καταλαβω ειναι η κοροιδια της nvidia προς τους αγοραστες/καταναλωτες η αν ΑMD υπεστη "οικονομικη ζημια" απο την τιμολογηση της 970?

Μην διαστρεβλώνεις το παράδειγμα μου υποβαθμίζοντας το σε φανμποίστικο σχόλιο. Πολύς κόσμος προσπαθεί να πάρει το μέρος της Nvidia εδώ και να ισχυριστεί ότι δεν τρέχει τίποτα. Τώρα στο ερώτημά σου τι θέλεις; Να σου δώσω εξηγήσεις για το αυτονόητο; Το βασικό είναι ότι ο κόσμος παραπλανήθηκε και αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα που παραπλανήθηκε, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει και κανένας άλλος ή ότι θα πρέπει να το αγνοήσουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς συζητάμε. Η Nvidia πούλαγε φέτα με αγελαδινό γάλα και το βασικό επιχείρημα για τα 4GB είναι ότι "Σιγά μωρέ, και πάλι 1 κιλό τυρί αγόρασες". Ε όχι, δεν είναι 4GB. Είναι 3.5GB σε normal ταχύτητα και άλλα 512MB που σέρνονται.

 

Ήτοι έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας το οποίο σημαίνει πλήρες refund για όποιον πέσει στην παγίδα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς συζητάμε. Η Nvidia πούλαγε φέτα με αγελαδινό γάλα και το βασικό επιχείρημα για τα 4GB είναι ότι "Σιγά μωρέ, και πάλι 1 κιλό τυρί αγόρασες". Ε όχι, δεν είναι 4GB. Είναι 3.5GB σε normal ταχύτητα και άλλα 512MB που σέρνονται.

 

Ε οχι. 4GB ειναι GDDR5, ουτε αγελαδινα ουτε κατσικισα. 512ΜΒ που σερνονται; Το ρημαδι το βιντεο που ποσταρα μπηκες στον κοπο να το δεις; Οχι. Κατσε δες το και αν δεις να σερνεται η καρτα με πανω απο 3,5 gb vram usage πες το μου. 

 

 

Καθολου δεν αντιφασκω. Γιατι:  Με βλεπεις να κανω καμια ενσταση για Rops? Οχι, γιατι συμφωνω, ειναι μια διαφορα που οντως υπαρχει Με βλεπεις να διαφωνω καπου για Cache? Οχι, γιατι συμφωνω αφου κι αυτη ειναι διαφορα που υπαρχει. Το ιδιο ισχυει και για bandwith. Γι αυτα λοιπον οντως υπαρχει ψευδης διαφημιση και αν μπορει να κυνηγηθει απο καποιον ας κυνηγηθει. Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα κερδισει κανεις κατι
 

 

Σε αυτα συμφωνουμε απαντες γιατι ειναι προφανη. Τα 4GB ειναι 4 και σαν 4 δουλευουν, και σαν 4 τα βλεπουν ολα τα παιχνιδια, και 4 χρησιμοποιουνται. Τελος. Δεν ειναι δυνατον να μου αμφισβητει ο καθενας κατι που εχω δει με τα ματια μου. Στην τελικη αμα γουσταρει οποιοσδηποτε ας ερθει στο σπιτι μου να κατσει να λιωσει το pc μου και αν καταφερει να μετρησει μνημη λιγοτερη η πιο αργη θα του βγαλω το καπελο. 

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια η Nvidia παραδέχτηκε και το CUDA προγραμματάκι που ήταν η αφορμή να αποκαλυφθούν όλα αυτά έδειξε, ότι η ταχύτητα των τελευταίων 512MB είναι απλά χώμα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.