Jump to content



Σοκ, άλλο ένα 970 νήμα.


Recommended Posts

Ρε boy γιατι μου επιτιθεσαι συνεχως; εφιαλτη θα σε δω στο τελος!!! Οταν συζητουσαμε τοτε, αυτο το παραδειγμα για αυτο το λογο δεν μου το εδωσες; Για να δειξεις οτι η AMD θα μπορουσε να ζητησει οικονομικη αποζημιωση; ετσι το πηρα εγω και ετσι απαντησα. Αν καταλαβα λαθος στγγνωμη ντε!

Κοιτα να δεις που μπηκα σ ενα θεμα για να δειξω χειροπιαστα οτι η 970 δεν εχει προβλημα να χρησιμοποιησει πανω απο 3,5 gb vram και εχω κανει οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο...

Αφού πλακώνετε την κοπτοραπτική, τι θέλεις να κάνω; Το παράδειγμα αυτό ουσιαστικά πιάνει τα πάντα. Μπορεί σε άλλες περιπτώσεις στην ζωή μου να έχω δώσει χιλιάδες άκυρα παραδείγματα, αλλά το εν λόγω παράδειγμα θεωρώ ότι είναι spot on. Και όχι για την AMD, αλλά γενικότερα για το θέμα GTX 970. Περιγράφει την παραπλάνηση των χρηστών, την παραπλάνηση των πωλητών, την παραπλάνηση του ανταγωνισμού και επιπλέον εξηγεί το γιατί κάποιοι θα αγνοήσουν όλα αυτά και θα προτιμήσουν την κάρτα ή θα δηλώνουν πρωί μεσημέρι βράδυ ότι δεν χάνει ούτε ένα fps, παρόλο που δεν είχαν ποτέ στα χέρια τους μια 970 με ενιαία μνήμη, 64 ROPs, πλήρες bus και 2MB cache να δοκιμάσουν και συγκρίνουν, ή γιατί δηλώνουν ότι είτε έτσι είτε γιουβέτσι η κάρτα έχει 4GB και τέλος.

 

 

Υ.Γ. Δεν σου επιτίθεμαι ορέ. Έντονο διάλογο κάνουμε :p

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Αντι να μου επιτιθεσαι γιατι δεν διαβαζεις χιλια μυρια προηγουμενα ποστ μου για να δεις οτι στο θεμα της 970 συμφωνω 99% μαζι σου, εκτος απο το τελευταιο που λεει για τα 4GB? Γιατι δεν μπορω να ισχυριστω οτι υπαρχουν και δουλευουν απο τη στιγμη που τα βλεπω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σου επιτίθεμαι. Τα 4GB τα βλέπεις, η κάρτα τα βλέπει, όλοι τα βλέπουν, την ταχύτητα των τελευταίων 512MB που είναι χώμα δεν την βλέπεις; Ίσως να την δεις στο μέλλον, ίσως και να μην την δεις. Εξαρτάται από τα παιχνίδια, τους οδηγούς, το σύστημα που θα χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

 


Κοιτα να δεις που μπηκα σ ενα θεμα για να δειξω χειροπιαστα οτι η 970 δεν εχει προβλημα να χρησιμοποιησει πανω απο 3,5 gb vram και εχω κανει οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο...

 

 

Αντι να μου επιτιθεσαι γιατι δεν διαβαζεις χιλια μυρια προηγουμενα ποστ μου για να δεις οτι στο θεμα της 970 συμφωνω 99% μαζι σου, εκτος απο το τελευταιο που λεει για τα 4GB? Γιατι δεν μπορω να ισχυριστω οτι υπαρχουν και δουλευουν απο τη στιγμη που τα βλεπω;;

 

Το εδειξες , δεν αμφιβαλλει νομιζω κανεις!  Και ναι υπαρχουν 4GB ram και παροτι αποδεδειγμενα πιο αργά τα τελευταια 512, δουλευουν απροσκοπτα και δεν επηρεαζουν κανενα game!

 

 

Απλως το γεγονος οτι υπαρχει θεμα εξαπατησης ειναι που δεν αλλαζει, εκει εστιαζουμε , και το φαινομενο εχει να κανει και με την nvidia & AMD & συνεπως τον ανταγωνισμο αλλα και με τους καταναλωτες. Και το παραδειγμα του ανθρωπου δεν ειναι fanboyστικο αλλα ειναι all around ,επιμενω και εγω σε αυτο.

 

Φαινομενικα τα φραγκα επιασαν τοπο, γιατι εισαστε εσυ και 1002 ακομη (τυχαιο το νουμερο) υπερκαλυμμενοι απο την καρτα. 

Εν ολιγης, εδωσες 4κατοσταρια για την καρτα για τα Χ χαρακτηριστικα της (μη τα ξαναλεμε) και πηρες Ψ χαρακτηριστικα, ελαφρως κατωτερα. Τα οποια οκ , στην πραξη ,προς στιγμην , δεν αποδεικνυονται (για σενα και για αλλους πολλους) dealbreaker και δεν επηρεαζουν επιδοσεις. Αλλα δεν αναιρουν και οτι δεν αγορασες αυτα που πληρωσες (συμφωνα με την τιμολογηση της nvidia ) και οτι δε θα μπορουσες να εχεις ανωτερα χαρακτηριστικα με αυτα τα λεφτα, που ισως σε καποιες φασεις να αποδειχτουν κρισιμα! Αυτα! 

ΥΓ: Η καρτα εξακολουθει να ειναι σουπερ , απλως εγω , αυτος και μερικοι ακομη , δε θα την αγορασουμε , για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι, αυτο σου εξηγω. Πως να δω οτι σερνονται; Απο ενα benchmark (Nai); Ναι το ξερω θα μου πεις οτι βασιζομαι στις επιδοσεις της αλλα τι διαλο; Αφου σερνονται δε θα επρεπε να υπηρχαν καποιες διολεμενες επιπτωσεις; Απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν (εστω τωρα που μιλαμε) γιατι να ισχυριζομαστε οτι δεν υπαρχουν ( γιατι κι αυτο υποστηριχτηκε απο καποιους) η οτι δε δουλευουν; Αστο το μελλον. Μπροστα μας ειναι το μελλον και οτι ειναι να δειξει για την 970 θα το δειξει. Ας το δουμε λοιπον και ας ξανακρινουμε. Δεν ειμαστε προφητες ρε παιδια.

Edit: Η απαντηση παει στο γιαννη. Απλα οσο την εγραφα ανεβηκε και το ποστ σου @tommybersten. Ειπα, σε ολα αυτα ειμαι συμφωνος!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι δικό μου gameplay με 970 SLI σε 1440p. Οι ρυθμίσεις είναι τέτοιες ώστε να γεμίζουν την μνήμη αλλά να συνεχίζει να είναι playable το παιχνίδι.

Εκτός απο λίγο stuttering που νομίζω έχει να κάνει με το SLI configuration και οχι με την μνήμη εμένα μου φάνηκε κομπλέ.

Στο Far Cry 4 το stuttering ήταν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμο σε σχέση με το AC, εκεί δεν ξέρω αν έφτεγε το θέμα με την μνήμη της 970 ή το SLI ή το ίδιο το game. Anyway, έτσι και αλλιώς δεν τις έχω πλέον τις κάρτες για να δοκιμάσω περισσότερα πράγματα.

 

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ 970 περιμένω να έρθει, και ας είναι και κουτσή. Με βολεύει και λόγω cuda που μου είναι απαραίτητο, και μέχρι 1440p (1080 είμαι τώρα) με καλύπτει άψογα.

 

Έχω αποσύρει μέχρι τώρα 5 κάρτες nvidia και 3 κάρτες amd. Τα 3,5gb δεν επηρεάζουν τωρα ιδιαίτερα. Σε κανά χρόνο ξαναμιλάμε. IMHO!

 

Τώρα αν η nvidia έπαιξε φουστι@, σαφώς και ναι, σαφώς και είναι κατακριτέα, και αν η 390Χ βγει όπως εικάζεται, τότε η πράσινη θα πληρώσει το ατόπημα πικρά.

 

Εγώ περίμενα να δω αν υπάρχει προβλημα με τα 3,5 γίγα, είδα πως δεν υπάρχει επι της ουσίας και ψώνισα ελαφρά την καρδία (να ξεκουραστεί και η έρμη η 6950 μου)! :)

 

ΥΓ: μόλις παραλάβω θα σας ενημερώσω και πως αντιδρά η μνήμη της κάρτας με premiere, after effects και photoshop. 

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@diamondking αν μπορείς ανέβασε ένα AC βίντεο ,1-2 λεπτά (ίδια settings, ίδιο location) , αλλά με ενεργοποιημένο το frametime στο overlay του afterburner.  

 

Τώρα αν η nvidia έπαιξε φουστι@, σαφώς και ναι, σαφώς και είναι κατακριτέα, και αν η 390Χ βγει όπως εικάζεται, τότε η πράσινη θα πληρώσει το ατόπημα πικρά.

 

 

Επίσης αν κοστίζει και όσο εικάζεται , δεν θα έιναι μόνο η nvidia που θα πληρώσει πικρά.... :p

Έγινε επεξεργασία από mellodos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H μπέμπα μου ήρθε (970 :) ) και την έβαλα στα προγράμματα της adobe, που με μια πρώτη ματιά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα!

 

ΥΓ: Όποιος θέλει οδηγίες για ενεργοποιήσει cuda/cl των 970/980/ΤΙΤΑΝ του (not supported yet) σε After Effects CS6, Premiere CS5, ανοίξτε θέμα να βάλω μερικές απλές οδηγίες για τις βλέπουν όλοι.

post-50599-0-27373300-1426930521_thumb.j

post-50599-0-80679200-1426930529_thumb.j

post-50599-0-64187000-1426930537_thumb.j

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρώ ένα παιχνίδι που θα γονατίσει και θα γεμίσει την μνήμη της GTX970...

 

Τα παιχνίδια που παίζω (WoW, Hearthstone, CS:GO) δέν κάνουν για τέτοια δουλειά.

Ανάλυση 2560χ1600.

 

Πιό προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

H μπέμπα μου ήρθε (970 :) ) και την έβαλα στα προγράμματα της adobe, που με μια πρώτη ματιά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα!

 

ΥΓ: Όποιος θέλει οδηγίες για ενεργοποιήσει cuda/cl των 970/980/ΤΙΤΑΝ του (not supported yet) σε After Effects CS6, Premiere CS5, ανοίξτε θέμα να βάλω μερικές απλές οδηγίες για τις βλέπουν όλοι.

Kαλοριζικη,απο που την πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το addon με τα ultra γραφικα για το shadow of mordor, και η εκτασταση του ηταν μια καταστροφη. Μου απαυτωσε ολο σχεδον το συστημα. Καποια απο τα προβληματα που μου δημιουργησε ειναι τα εξης

1. Σταματησε να δουλευει το ps3 controller που το χρησιμοποιουσα αποκλειστικα γι αυτο το παιχνιδι

2. Το msi afterburner, τρελαθηκε κι αυτο μιας και με το που ανοιξα το παιχνιδι εδειχνε οτι η καρτα μου χρησιμοποιουσε περιπου 4.200.00 MB!!!!! Καλα διαβαζετε, τεσσερα εκατομμυρια διακοσιες χιλιαδες megabytes εγραψα, γιατι τοσα ελεγε

3. Η καρτα εφαγε downclock και η μνημη της δουλευε στα 3005 (500 ολοκληρα κατω απο τα στοκ) mhz. Ειναι προβλημα που εχει εμφανιστει και σε αλλους και οφειλεται σε software issue.

4. Οτι ρυθμισεις ειχα στο shadow play εξαφανιστηκαν και αυτες και το βιντεο που τραβηξα ειναι μια σκετη αποτυχια και απο θεμα αναλυσης και απο θεμα ποιοτητας. Βλεπετε δεν τσεκαρα τις ρυθμισεις του πριν το χρησιμοποιησω λογω βιασυνης.

Δεν ξερω ποτε θα τα λυσω και θα βρω ακρη για ολα αυτα, αλλα καποια στιγμη θα τα διορθωσω.. Τι διαολο;; Και τοτε ελπιζω να κανω πιο σωστες δοκιμες. Κι επειδη δεν κολωνω να σας δειξω ΚΑΙ τα χαλια μου ιδου το βιντεο που τραβηξα. Καλυτερα δειτε σε ενα κινητο η ταμπλετ που φαινεται πιο καθαρα

https://m.youtube.com/watch?v=Gkd7nyFL2IM

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το addon με τα ultra γραφικα για το shadow of mordor, και η εκτασταση του ηταν μια καταστροφη. Μου απαυτωσε ολο σχεδον το συστημα. Καποια απο τα προβληματα που μου δημιουργησε ειναι τα εξης

1. Σταματησε να δουλευει το ps3 controller που το χρησιμοποιουσα αποκλειστικα γι αυτο το παιχνιδι

2. Το msi afterburner, τρελαθηκε κι αυτο μιας και με το που ανοιξα το παιχνιδι εδειχνε οτι η καρτα μου χρησιμοποιουσε περιπου 4.200.00 MB!!!!! Καλα διαβαζετε, τεσσερα εκατομμυρια διακοσιες χιλιαδες megabytes εγραψα, γιατι τοσα ελεγε

3. Η καρτα εφαγε downclock και η μνημη της δουλευε στα 3005 (500 ολοκληρα κατω απο τα στοκ) mhz. Ειναι προβλημα που εχει εμφανιστει και σε αλλους και οφειλεται σε software issue.

4. Οτι ρυθμισεις ειχα στο shadow play εξαφανιστηκαν και αυτες και το βιντεο που τραβηξα ειναι μια σκετη αποτυχια και απο θεμα αναλυσης και απο θεμα ποιοτητας. Βλεπετε δεν τσεκαρα τις ρυθμισεις του πριν το χρησιμοποιησω λογω βιασυνης.

Δεν ξερω ποτε θα τα λυσω και θα βρω ακρη για ολα αυτα, αλλα καποια στιγμη θα τα διορθωσω.. Τι διαολο;; Και τοτε ελπιζω να κανω πιο σωστες δοκιμες. Κι επειδη δεν κολωνω να σας δειξω ΚΑΙ τα χαλια μου ιδου το βιντεο που τραβηξα. Καλυτερα δειτε σε ενα κινητο η ταμπλετ που φαινεται πιο καθαρα

https://m.youtube.com/watch?v=Gkd7nyFL2IM

To video ειναι με το hd pack ? καλα ενα pack που υποτιθεται ειναι official , δημιουργησε τοσα πολλα προβληματα; WTF? ? ? αδιανοητο! Ελπιζω να τα λυσεις! Δεν υπηρχαν αναφορες καπου για αυτα; Το εψαξες;

Link to comment
Share on other sites

Τα θεματα με την μνημη της καρτας τα ελυσα απλα ξαναπερνοντας τον driver απο την αρχη. Το χειριστηριο ακομα δεν λεει να παιξει. Αυριο ισως εχω βιντεο. Αυτα για τα official κλπ.. Ε μην παιρνεις κι ορκο :-P if you know what i mean!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://m.youtube.com/watch?v=qE_Sd5uChYc

Ultra settings! Διορθωσα ολα τα θεματα που ειχα εκτος απο το χειριστηριο. Δεν καταφερα να την φορτωσω αρκετα τη μνημη μιας και δεν παλεψα με καμια 30αρια orcs, αλλα τα 3,5gb εστω και οριακα τα ξεπερναει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα να υπερβαινει τα 3,6 παντως. Τo game ειναι σουπερ σμουθ ακομη και ετσι. Δειχνει οτι ακομη και τα 0,5 εξτρα δε τα εχει αναγκη για να ειναι σουπερ σμουθ, και εαν θα τα χρειαστει, δε θα φανει το αν ειναι πολυ αργή η μνημη απο εκει και μετα. Ετσι καταλαβαινω εγω τουλαχιστον. ΙΣΩΣ αργοτερα να φανει αυτο , προς το παρον , δε φαινεται!

 

Ερωτηση 1: Παιζεις στο μονιτορ της περιγραφης; Εαν ναι , οταν ΔΕΝ γραφεις, βαζεις vsync να φανταστω ετσι; 

 

Ερωτηση 2: Με ποιο προγραμμα γραφεις βιντεο και δε σου επηρεαζει τα fps ; 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμες θα κανω κι αλλες σε αλλα σημεια που θα εχω πολλα περισσοτερα ορκς να με βαρανε ωστε να φορτωσω κι αλλο την καρτα, η σε νυχτερινο τοπιο με βροχη που κι αυτο την φορτωνει πολυ.

1. Ναι στην dell παιζω κυριως. Το παιχνιδι αυτο συγκεκριμενα το εβαζα και στην τιβι μου, μια 42αρα LG full hd, 100hz, οταν δουλευε το χειριστηριο και επαιζα σαν playstation-ακιας.

2. Vsync δεν χρησιμοποιω ποτε.

3. Γραφω με το shadow play της nvidia και επιλεγω εγγραφη στα 1080p, 60 fps. Αυτο που παιζω σε σχεση μ αυτο που βλεπεις δεν εχει καμια διαφορα απο αποψη σμουθιλας. Βλεπεις ομως κατωτερη ποιοτητα στα textures κλπ γιατι αφου το γραψω το βιντεο το επεξεργαζομαι με το handbrake για να του μειωσω το μεγεθος και οσο να ναι το επηρεαζει! Μπορεις να το καταλαβεις και απο το πως φαινονται τα στατιστικα απο το riva tuner.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά,  και εξηγούμαι...

Εγώ στο σύστημα μου βλέπω όλη την μνήμη να δεσμεύεται 4000+ με ultra settings+HD textures ενώ εσύ όχι. Μπορείς να δεις και αλλα video στο youtube που δείχνουν την 970/980/290x να χρησιμοποιούν όλη την μνήμη και τα 4000+.

άρα κάτι δεν πάει καλά εδώ...

Η κάτι παίζει στο όλο setup που έχεις κάνει, ή  κάνεις εσυ κάτι λάθος, πχ για να ενεργοποιηθούν ολα τα ultra settings χρειάζεται επανεκκίνηση το παιχνίδι δεν τα περνάει ολα on the fly, το βγάζει και σε μήμυμα.

Εκτός και αν την έχει κάνει πάλι η πράσινη την φουστιά της με τους νέους drivers να περιορίζουν την χρήση μνήμης στο γρήγορο κομμάτι τα 3584(4096-512=3584) για να μην βλέπεις lag, λιγο απίθανο βέβαια θα είχε βουίξει το νετ , για να το διαπιστώσεις βάλε παλιότερες εκδόσεις απο drivers να δούμε τι παίζει μπας και... :hehe:

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.